Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Γεια σας κι εδώ.
Έχουμε ένα dastinator mls Pro 4810A με χάρτες Ελλαδας και Κύπρου.
Θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω χάρτες Αμερικής free ή έστω και με πληρωμή.
Ευχαριστώωω....
εδω αγοραζεις προγραμμα και χαρτες αμερικης και καναδα με 69.99 $
Destinator Navigation Store Site
πρεπει να κανεις εγγραφη πρωτα
θα διαλεξεις λειτουργικο windows και αφου κατεβασεις τους χαρτες απλα τους βαζεις στην μνημη μαζι με τους υπολοιπους που εχεις και θα τους δει κανονικα το gps σου
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
κυκλοφορησε η νεα σειρα χαρτων Q4 2009 για τα προγραμματα πλοηγησης ΜΝ 7.3,7.4.
οι εχοντες συσκευες NAVIGON μπορουν απο το fresh να τις προμηθευτουν.
οι πρωτες εντυπωσεις για ελλαδα ειναι θετικες τοσο στα pois οσο και στις μονοδρομησεις.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Bρηκα μια δημοσιευση που αναφερεται στις συσκευες garmin και πιο συγκεκριμενα τα εξης μοντελα
Garmin nuvi 205(w)
Garmin nuvi 215(w)
Garmin nuvi 255(w)
Garmin nuvi 265(w)
το (w) αφορα τις συσκευες με 4,3 ιντσες πεα απο αυτες με τις 3,5 ιντσες
και στη δυνατοτητα που μπορουν να εχουν για "οικονομικοτερη επιλογη"

aimg269.imageshack.us_img269_1888_garmin.jpg


κατεβαστε απο εδω
Garmin: WebUpdater Software Update Collection
την εκδοση αναλογα με το τι pc και τι λειτουργικο εχετε
να το εγκαταστησετε στον υπολογιστη σας
μετα συδεετε την συσκευη garmin με το καλωδιο usb και αφου τρεξετε το προγραμμα και βρει την συσκευη σας να εγκαταστησετε το ecoroute
 

Alcorfu

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18/12- 30/12/09
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
καλημερίζω όλους.
Εχω την εντύπωση ( μάλλον πεποίθηση αλλά δεν το ομολογώ ) οτι τεχνολογικά είμαι αναλφάβητος.
Προσπάθησα μέσα απο τα κείμενα σας να λύσω τις δικές μου απορίες αλλα μάλλον δεν τα κατάφερα.
Βέβαια δεν μπορώ να πω και οτι δεν με βοήθησαν...
Ετσι στάθηκαν αφορμή να δώσω το δικό μου mio σε ενα φίλο να το αναβαθμήσει μεσω ιντερνετ αφου εδω και 2 περίπου χρονια το ειχα οπως το αγόρασα.
Οχι που δεν εκανε τη δουλεία του, αλλα ειχε και τα ελλατώματα του.
(πχ σε μια διαδρομή απο ελλάδα προς Αγγλία επεμενε να περασω απο ενα δρόμο της ελβετίας που ήταν κλειστός απο χιόνια ..... τωρα θα μου πειτε τι φταιει αυτό , που να ξέρει ποτε ο θεός χιονίζει και πότε οι ανθρωποι καθαρίζουν? αυτό ομως ειναι αλλο θέμα.... και μαλλον υπαγετε και σε αλλη ενοτητα συζητήσεων..)
Η απορίες μου ομως ειναι οι εξής:
1) Το αυτοκίνητο μου (jeep Cherokke overland) εαν αυτό ειναι απαραίτητο υποτίθεται οτι διαθέτει συστημα πλοηγησης . Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι εχει το αμερικανικο λογισμικό και οτι αυτό δεν ειναι συμβατό στη ελλάδα αρα δεν μπορω να το χρησιποποιήσω. ( Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι μαλλον ουτε και οι ιδιοι γνωρίζουν, αλλά ειναι μια ευκολη ισως και πειστικη απαντηση για τους μη γνωριζοντες (ειπαμε τεχνολογικα αναλαφαβητους ) και ετσι σταμαει η συζητηση εκει)
Η ερωτηση μου λοιπον ειναι
Πραγματι ισχύει αυτό?
Εαν ναι πως ξεπερνιεται?
Ποιοι γνωρίζουν να κανουν τις απαραιτητες εφαρμογές χωρίς να μάθουν στην πλάτη του κατσιδη?
ποίο ειναι περίπου το κόστος?
2) ενω το mio που είχα .... είχε αρκετά καλή ευρώπη αλλα απο Αγγλία σχεδόν μόνο τις βασικες αρτηρίες, υπάρχει κάποια εκδοση που να καλυπτει και την Αγγλία?
Αυτά προς το παρόν.
Ελπιζω να μην εχουν απαντηθεί και γινομαι κουραστικός
ευχαριστώ
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
1. ποιο μοντελο της mio εχεις? ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις?
2.τα εργοστασιακα συστηματα πλοηγησης εχουν συνηθως ελλειπεις χαρτες για ελλαδα.
φως στο τουνελ η τελευταια εκδοση χαρτων του συστηματος APS COMMAND για αυτοκινητα mercedes...
για το δικο σου θα το ψαξω και αν βρω κατι θα σου πω..


EDIT
αυτη ειναι η τελευταια εκδοση χαρτων για το αμαξι σου
the latest Version 56038650AG for Europe
αν μου πεις το μοντελό του navigation που φοραει το αμαξι ,θα σου βρω κατι περισσοτερο...
 
Last edited by a moderator:

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Να ρωτήσω κι εγώ πάλι...
χωρίς να πέρασουμε την αναβάθμιση στον πλοηγό για να γίνει vistamenu, έτσι όπως αγοράστηκε, μπορούμε να περάσουμε νέους χάρτες (σπασμένους) ;
και γενικά το vistamenu σε τι αποσκοπεί;

κι εμείς αναλφάβητοι και άσχετοι είμαστε....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
το vista menu εχει να κανει με το περιβαλλον εργασιας που θα βλεπεις στο desktop.
πιθανως να εμπεριεχεται μερος αυτου στο προγραμμα ξεκλειδωματος συσκευων miopocket.
οι χαρτες που θελεις να φορτωσεις στο mls ειναι πιθανον να μη τρεχουν γιατι θα λειπουν εντολες..απο ενα αρχειακι .dll:roll:
περισσοτερα μεσω pm παρακαλω:rolleyes:
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
δυστυχώς δεν έχω τον απαιτούμενο αριθμό δημοσιεύσεων και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με πμ και από ότι βλέπω ούτε με μειλ.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Να ρωτήσω κι εγώ πάλι...
χωρίς να πέρασουμε την αναβάθμιση στον πλοηγό για να γίνει vistamenu, έτσι όπως αγοράστηκε, μπορούμε να περάσουμε νέους χάρτες (σπασμένους) ;
και γενικά το vistamenu σε τι αποσκοπεί;

κι εμείς αναλφάβητοι και άσχετοι είμαστε....
απλα για εγκυκλοπαιδικους λογους ενημερωνω
το destinator δεν χρειαζεται ενεγροποιηση για τους χαρτες παρα μονο για τους χαρτες ελλαδας και ισραηλ ,ολοι οι υπολοιποι χαρτες αλλων χωρων αρκει απλα να αντιγραφουν στο φακελο DestinatorApps που υπαρχουν και οι αλλοι χαρτες.
μετα πηγαινουμε
επιλογες/επιλ.χαρτη/και διαλεγουμε το χαρτη που θελουμε και μετα παταμε οκ

πες μας που ακριβως θελεις να πας .για ποιο λογο θελεις τον πλοηγο (οδηγηση ή πεζος)
γιατι εχω μια αλλη ιδεα να σου προτεινω
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά παρακαλώ οποιαδήποτε κουβέντα αφορά σπασμένα/κλεμμένα λογισμικά να μη γίνεται εδώ, δεν έχει καμία θέση στο site.

Ελπίζω να είναι σαφές.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά παρακαλώ οποιαδήποτε κουβέντα αφορά σπασμένα/κλεμμένα λογισμικά να μη γίνεται εδώ, δεν έχει καμία θέση στο site.

Ελπίζω να είναι σαφές.
προσωπικα το αποφευγω σαν το διαολο το λιβανι:haha:
αν κατι δεις επιληψιμο ''delete'':D
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Σκέφτομαι να πάρω τα Χριστούγεννα το mio moov500.

Τι λέτε καλή επιλογή;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom