Δονούσα Κουφονήσι ή Δονούσα;

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας παιδιά!

Προγραμματίζοντας τις καλοκαιρινές διακοπές έχει πέσει επί τάπητος το ζήτημα "Κυκλαδονήσι".

Η παρέα θα αποτελείται μάλλον από 3 κοπέλες και στόχος είναι μια 4ήμερη εκδρομή για άραγμα, θάλασσα, χαλαρά ποτάκια και ζεν καταστάσεις γενικότερα! Περίοδος μάλλον ή το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου ή το πρώτο του Αυγούστου.

Η αρχική πρόταση ήταν αυτή της Δονούσας, στην οποία όμως ελαφρώς φρίκαρα επειδή μου φάνηκε υπερβολικά "ψόφια" για 4 ημέρες, οπότε ανέφερα την εναλλακτική του Κουφονησίου. Από ό, τι διαβάζω όμως σε διάφορα topics εδώ το Κουφονήσι μάλλον έχει παραγίνει κοσμικό!

Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα δύο νησιά (και ιδιαίτερα για Δονούσα για την οποία δεν μπορώ να βρω πολλά); Ουσιαστικά θέλουμε ένα ήσυχο (αλλά όχι και έρημο) νησί, με ωραίες παραλίες, και 2-3 επιλογές σε ταβερνάκια-μπαράκια για να έχουμε και κάποια εναλλαγή!

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο που να ταιριάζει στα παραπάνω καλοδεχούμενο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κανείς info για Δονούσα; :(
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω πάει μόνο Κουφονήσια αλλά μιας και δεν βοηθάει κανένας:D θα κάνω μια προσπάθεια μιας και ένας φίλος μου έιναι φαν της Δονούσας και μου έχει πει πολλά.
Τα Κουφονήσι αν πας όντως high season γίνεται ένας πανικός, εγω είχα πάει Ιούνιο και δεν είχα πρόβλημα, αλλά έχει 6-7 ταβέρνες 2 μπαρ και 3-4 μαγαζάκια για καφέ γλυκο.
Από την άλλη η Δονούσα είναι πιο χύμα στυλ, και οι περισσότεροι πάνε είτε για ελεύθερο είτε ημερήσια από τα διπλανα. Παίζουν τελευταία και κάτι σκαφάτοι.
Ζωή από ότι μου έχει πει ο φίλος μου δεν έχει καθόλου, 3-4 ταβέρνες μόνο.
Εγω θα πρότεινα μιας και είστε κοριτσοπαρέα καλύτερα Κουφονήσια αλλά αν μπορείτε μέσα στον Ιούλιο, η Δονούσα μου κάνει πιο πολύ ή για μεγάλη παρέα ή για ζευγάρι που θέλει απόλυτη ηρεμία. Δες και αυτό το site
Η ιστορία της Δονούσας
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Από την άλλη η Δονούσα είναι πιο χύμα στυλ, και οι περισσότεροι πάνε είτε για ελεύθερο είτε ημερήσια από τα διπλανα. Παίζουν τελευταία και κάτι σκαφάτοι.
Ζωή από ότι μου έχει πει ο φίλος μου δεν έχει καθόλου, 3-4 ταβέρνες μόνο.
Κι εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου για Δονούσα! Ακούγεται πολύ ψόφια. Ελεύθερο για ένα βράδυ δεν με πειράζει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ευχαριστιόμουν διακοπές χωρίς τουαλέτα και τρεχούμενο νερό :D (φιλοσοφικό ερώτημα που πάντα είχα: οι άνθρωποι που προτιμούν το ελεύθερο δεν παθαίνουν ποτέ διάρροιες ή απλά δεν τους νοιάζει; :roll: ).

Από δωμάτια να μην περιμένω και πολλά φαντάζομαι!

Για 4 μέρες τα Κουφονήσια μια χαρά ακούγονται βάσει αυτών που λες.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
(φιλοσοφικό ερώτημα που πάντα είχα: οι άνθρωποι που προτιμούν το ελεύθερο δεν παθαίνουν ποτέ διάρροιες ή απλά δεν τους νοιάζει; :roll: ).
απλά είμαστε τόσοι χαρούμενοι στο ελεύθερο, που το να πάμε τουαλέτα εκεί ισοδυναμεί με παράδεισο! :haha:

άσε που κάτι τέτοιο που αναφέρεις δεν θυμάμαι να έχει συμβεί ποτέ..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
απλά είμαστε τόσοι χαρούμενοι στο ελεύθερο, που το να πάμε τουαλέτα εκεί ισοδυναμεί με παράδεισο! :haha:
Όλοι έχουμε τις μικρές μας διαστροφές. :haha:
άσε που κάτι τέτοιο που αναφέρεις δεν θυμάμαι να έχει συμβεί ποτέ..
Πάλι καλά!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Όλοι έχουμε τις μικρές μας διαστροφές. :haha:
χαχαχαχ..μην το λες έτσι κι εσύ θα μας παρεξηγήσουνε!:haha:
ήθελα να πω πως στο ελεύθερο είμαστε τόσο ευτυχισμένοι που όλα μας φαίνονται ωραία!

Γενικά μετά από πολλές κουβέντες (κυρίως με κορίτσια) που έχω κάνει γύρω από το ελεύθερο κάμπινγκ, έχω διαπιστώσει πως είναι πολύ παρεξηγημένο "σπορ"..

Αλλά ήδη σου έχω "σκίσει" το θέμα με τα οφτοπικ οπότε το σταματάω! Ελπίζω να κάνεις την κατάλληλη επιλογή και να περάσεις τέλεια!:)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά μετά από πολλές κουβέντες (κυρίως με κορίτσια) που έχω κάνει γύρω από το ελεύθερο κάμπινγκ, έχω διαπιστώσει πως είναι πολύ παρεξηγημένο "σπορ"..
Εγώ ξέρω πάντως αρκετές κοπέλες που τους αρέσει. Τι να σου πω, το παρεξηγημένο είναι σχετικό! Όπως και να 'χει κάποια δεδομένα είναι στάνταρ και είτε σου αρέσουν είτε όχι. Εγώ αν και λατρεύω την επαφή με τη φύση και μπορώ να κοιμηθώ όπου με βάλεις, με χαλάει πολύ η απλυσιά και η έλλειψη τουαλέτας, στοιχεία που ξέρω ότι δεν θα μπορώ να αποφύγω.

Αλλά ήδη σου έχω "σκίσει" το θέμα με τα οφτοπικ οπότε το σταματάω! Ελπίζω να κάνεις την κατάλληλη επιλογή και να περάσεις τέλεια!:)
Καλά, δεν πειράζει. Όπως βλέπεις δεν υπάρχει και καταιγισμός on topic απαντήσεων. :D
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Όπως σου τα είπε η coco_ είναι.
Προσωπικά έχω πάει Κουφονήσια για κάποιες μέρες και Δονούσα πήγα επόμενο καλοκαίρι που ήμουν Αμοργό κάνοντας ημερήσια (με τον Σκοπελίτη).
Αν δε είσαι πολύ χύμα, πήγαινε Κουφονήσια.
Φυσικά προσπάθησε να αποφύγεις τη high season.
Εγώ είχα πάει αρχές Ιουλίου και ήταν μια χαρά.

Αν σε ενδιαφέρει πάρε μια μικρή φωτογραφική ιδέα από Δονούσα.

Stavros (Chora) | Flickr - Photo Sharing!

Livadi beach | Flickr - Photo Sharing!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ωραίο το Λιβάδι! Και έχω δει και μια άλλη ωραία παραλία, τον Κέδρο, αλλά εκεί από ό, τι κατάλαβα γίνεται της τρελής από κόσμο και σκηνές καθώς όλοι κάνουν ελεύθερο.

Πάντως ναι, φαίνεται πάρα πολύ μικρό και ήσυχο νησάκι, αν και κάπου διάβασα πριν λίγο ότι παίζουν και 2-3 διάσπαρτα μπαρ.

Δίλημμα. Νομίζω ότι πιθανώς η Δονούσα να είναι καλύτερη εναλλακτική αν πάμε Αύγουστο και τα Κουφονήσια για Ιούλιο. Δεν ξέρω.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Λοιπόν πριν 4-5 χρόνια είχα πάει Ηρακλειά και Δονούσα απο 3-4 μέρες στο καθένα.
Έμενα σε δωμάτιο πάρα πολύ ωραίο..
Το νησί είναι μικρό, οι επιλογές λίγες, ο κόσμος νεαρός με πολύ κέφι.
Θυμάμαι 3-4 ταβέρνες με νόστιμο φαγητό και 2-3 καφετέριες/μπαρ!
Τα νερά κρύα στην κεντρική παραλία, στο Λιβάδι πιτσιρικάδες/γυμνιστές/κάμπινγκ/
Σε κάποιες πιο μακρινές παραλίες μπορείς να πας με τα πόδια(υπήρχαν πολύ ωραία μονοπάτια που όμως τα χάλασε ο δρόμος που ανοίχτηκε τελευταία)
ή με το ένα "πειρατικό" ταξι που υπάρχει στο νησί!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λοιπόν πριν 4-5 χρόνια είχα πάει Ηρακλειά και Δονούσα απο 3-4 μέρες στο καθένα.
Έμενα σε δωμάτιο πάρα πολύ ωραίο..
Το νησί είναι μικρό, οι επιλογές λίγες, ο κόσμος νεαρός με πολύ κέφι.
Θυμάμαι 3-4 ταβέρνες με νόστιμο φαγητό και 2-3 καφετέριες/μπαρ!
Τα νερά κρύα στην κεντρική παραλία, στο Λιβάδι πιτσιρικάδες/γυμνιστές/κάμπινγκ/
Σε κάποιες πιο μακρινές παραλίες μπορείς να πας με τα πόδια(υπήρχαν πολύ ωραία μονοπάτια που όμως τα χάλασε ο δρόμος που ανοίχτηκε τελευταία)
ή με το ένα "πειρατικό" ταξι που υπάρχει στο νησί!
Ευχαριστώ skoumpi! Ιδιαίτερα χρήσιμες πληροφορίες! Καλή φάση ακούγεται.
Αν θες δώσε και κάποια info για Ηρακλειά αφού έχεις πάει! Και όποιος άλλος θέλει δηλ. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom