Δονούσα Κουφονήσι ή Δονούσα;

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
underwater πόσο βρήκες το δωμάτιο που κλείσατε?? εγώ μόλις έκλεισα με 70? την βραδιά, το οποίο θεωρώ ακριβό για τις μέρες μας, αλλά πήρα πάνω απο 30 τηλέφωνα για βρω κάτι διαθέσιμο... δυστυχώς οι αδειούχοι του αυγούστου τα πληρώνουμε διπλά και τριπλά...
Γεια σου gefokianos! Εμείς κλείσαμε με 75, αλλά σε τρίκλινο! Και ναι, νομίζω ότι είναι αρκετά αν σκεφτεί κανείς το στυλ του νησιού και το ότι πρόκειται για ενοικιαζόμενο, όχι για ξενοδοχείο. Βρήκαμε και 1-2 φθηνότερες επιλογές, όμως μας έκαναν κάτι σε τρώγλη και δεν τις προτιμήσαμε!

Anyway, ας ελπίσουμε ότι θα μας αποζημιώσουν οι ομορφιές του νησιού! :)
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
μίλησα με μία τύπισσα η οποία είχε γεμάτα όλα τα δωμάτια αλλά είχε ένα ελεύθερο λέει στο ισόγειο απτην πίσω πλευρά του μαγαζιού πίσω απτην κουζίνα.... και μου το δινε για 50?....ευκαιρία!!!! χαχαχαχαχα
της λέω ασε καλύτερα γιατί θα με βάλεις να βοηθήσω και στην λάντζα...

Ελλαδάρα γιαυτό σε γουστάρω!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μίλησα με μία τύπισσα η οποία είχε γεμάτα όλα τα δωμάτια αλλά είχε ένα ελεύθερο λέει στο ισόγειο απτην πίσω πλευρά του μαγαζιού πίσω απτην κουζίνα.... και μου το δινε για 50?....ευκαιρία!!!! χαχαχαχαχα
της λέω ασε καλύτερα γιατί θα με βάλεις να βοηθήσω και στην λάντζα...

Ελλαδάρα γιαυτό σε γουστάρω!!!!
Μας απογοητεύει η Ελλάδα και οι τάσεις αισχροκέρδειας, αλλά τι να γίνει που το αποζητάμε το νησάκι μας κάθε καλοκαίρι! :D Εύχομαι να μείνουμε έκαστοι σε αξιοπρεπή δωμάτια και να περάσουμε καλά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σου gefokianos! Εμείς κλείσαμε με 75, αλλά σε τρίκλινο! Και ναι, νομίζω ότι είναι αρκετά αν σκεφτεί κανείς το στυλ του νησιού και το ότι πρόκειται για ενοικιαζόμενο, όχι για ξενοδοχείο. Βρήκαμε και 1-2 φθηνότερες επιλογές, όμως μας έκαναν κάτι σε τρώγλη και δεν τις προτιμήσαμε!

Anyway, ας ελπίσουμε ότι θα μας αποζημιώσουν οι ομορφιές του νησιού! :)
Γράψε λάθος φίλε gefokianos! Εν τέλει το τρίκλινο δεν είναι σε ενοικιαζόμενο, αλλά σε ξενοδοχείο (μην φανταστείς λουξ), με το πρωινό συμπεριλαμβανόμενο! Πρόκειται για το Ποσειδώνιο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ρε παιδιά όχι και αισχροκέρδεια, είστε υπερβολικοί... επιλέγετε να κάνετε διακοπές στο ένα και μοναδικό δεκαπενθήμερο που θέλει να κάνει διακοπές όλη η Ελλάδα σε ένα μικρό νησάκι με μικρή προσφορά καταλυμάτων. Οι τιμές που διαβάζω είναι πολύ λογικές.

Sent from my iPod using Travel stories
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ρε παιδιά όχι και αισχροκέρδεια, είστε υπερβολικοί... επιλέγετε να κάνετε διακοπές στο ένα και μοναδικό δεκαπενθήμερο που θέλει να κάνει διακοπές όλη η Ελλάδα σε ένα μικρό νησάκι με μικρή προσφορά καταλυμάτων. Οι τιμές που διαβάζω είναι πολύ λογικές.

Sent from my iPod using Travel stories
75 για τρίκλινο με πρωινό είναι λογικά, 70 όμως για δίκλινο που θα πληρώσει ο φίλος δε νομίζω ότι είναι και τόσο. Κι επίσης όταν μίλησα για αισχροκέρδεια αναφερόμουν στην 50άρα που του ζητούσαν για ένα δωμάτιο που δεν θα το χαρακτήριζες ακριβώς ειδυλλιακό. Μιλάμε για Μικρές Κυκλάδες άλλωστε, όχι για κάποιο κοσμοπολίτικο νησί, και για μια περίοδο έντονης οικονομικής κρίσης.

Όσο για τη λέξη "επιλέγετε", πρέπει να σου πω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη δυνατότητα να πάνε διακοπές όποτε τους έρθει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλύτερα να μην επεκταθούμε στο παρόν θέμα, αλλά οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν αγώνα για να πάρουν διακοπές τον Αύγουστο (αυτός είναι και ο λόγος που η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν προγραμματίζει τις διακοπές του νωρίτερα, δε γνωρίζει πότε ακριβώς θα πάρει διακοπές γιατί όλοι οι αδειούχοι θέλουν να στριμωχτούν από 20/7-20/8). Ιούνιο και Σεπτέμβριο δε θέλει κανείς να κάνει διακοπές, εποχές που οι τιμές είναι και λογικές και ο καιρός ζεστός.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλύτερα να μην επεκταθούμε στο παρόν θέμα, αλλά οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν αγώνα για να πάρουν διακοπές τον Αύγουστο (αυτός είναι και ο λόγος που η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν προγραμματίζει τις διακοπές του νωρίτερα, δε γνωρίζει πότε ακριβώς θα πάρει διακοπές γιατί όλοι οι αδειούχοι θέλουν να στριμωχτούν από 20/7-20/8). Ιούνιο και Σεπτέμβριο δε θέλει κανείς να κάνει διακοπές, εποχές που οι τιμές είναι και λογικές και ο καιρός ζεστός.
Σε αυτό δεν διαφωνώ! Εμένα πάλι ο αγαπημένος μου μήνας για διακοπές εντός των συνόρων είναι ο Ιούλιος, αλλά φέτος δεν γινόταν με τίποτα να το υλοποιήσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Καλύτερα να μην επεκταθούμε στο παρόν θέμα, αλλά οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν αγώνα για να πάρουν διακοπές τον Αύγουστο. Ιούνιο και Σεπτέμβριο δε θέλει κανείς να κάνει διακοπές, εποχές που οι τιμές είναι και λογικές και ο καιρός ζεστός.
Ο Ιούνιος κι ο Σεπτέμβριος αποκλείονται από τους γονείς που τα παιδιά τους πηγαίνουν σχολείο, από τους φοιτητές που έχουν εξεταστική, κλπ. Προτιμώνται από τους συνταξιούχους, σαν τους γονείς μου. Οι υπόλοιποι στριμώχνονται στο δίμηνο, με το ανάλογο κόστος. Προσωπικά, προτιμώ τον Ιούλιο, που είναι πιο υποφερτή η κατάσταση.
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γράψε λάθος φίλε gefokianos! Εν τέλει το τρίκλινο δεν είναι σε ενοικιαζόμενο, αλλά σε ξενοδοχείο (μην φανταστείς λουξ), με το πρωινό συμπεριλαμβανόμενο! Πρόκειται για το Ποσειδώνιο.
έλα ρε γειτονάκι, κ γω εκεί έκλεισα...
Όσο για τα περι αισχροκέρδειας κλπ που συζητήθηκε δε με πειράζει τόσο η τιμή όσο η ποιότητα που μου παρέχουν. Δλδ δέχομαι να πλήρωσω πιο ακριβα γιατι πάω τέτοια εποχή και το κατανοώ αλλα δε δέχομαι να νοικιάζουνε κατι δωμάτια της κακιάς ώρας για 50? μόνο κ μόνο επειδή είναι αυγουστο και εκμεταλλέυονται την ζήτηαη και παραπλανούν πολλες φορές γιατί δε βγάζουν φωτογραφίες στο ιντερνετ... Anyway, διακοπές ναμαι κι ας κοιμάμαι και στην παραλία... Απλα με τα 40ρια των ημερών μας έχει φάει η γκρίνια...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έλα ρε γειτονάκι, κ γω εκεί έκλεισα...
Λες να βρεθούμε να παίρνουμε πρωινό σε διπλανά τραπέζια; :haha:
Πάντως είναι αρκετά μεγάλη η απόκλιση στην τιμή μεταξύ δίκλινου και τρίκλινου πιστεύω.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ρε παιδιά όχι και αισχροκέρδεια, είστε υπερβολικοί... επιλέγετε να κάνετε διακοπές στο ένα και μοναδικό δεκαπενθήμερο που θέλει να κάνει διακοπές όλη η Ελλάδα σε ένα μικρό νησάκι με μικρή προσφορά καταλυμάτων. Οι τιμές που διαβάζω είναι πολύ λογικές.

Sent from my iPod using Travel stories
Γιατί είναι λογικό να κοστολογεί κάποιος μια μίνιμουμ υπηρεσία (δωμάτιο με ελάχιστη επίπλωση, μίνιμουμ παροχές, χωρίς καθαριότητα και πρωινό, όπως είναι δηλαδή ένα συνηθισμένο room to let) στα 70 ευρώ; Τότε το ξενοδοχείο που πληρώνει προσωπικό καθαριότητας, πρωινό, έξτρα πετσέτες/σεντόνια, κοινόχρηστους χώρους, ρεσεψιόν κλπ τι πρέπει να χρεώσει;

Είμαι πολύ εκνευρισμένη με τις τιμές των rooms to let, ειδικά στα νησιά. Τελευταίο παράδειγμα, 140 ευρώ για τρίκλινο ενοικιαζόμενο δωμάτιο στη Σίφνο! Αλλά βρίσκουν και τα κάνουν, όσο γεμίζουν με πελάτες τόσο θα συνεχίζουν.

Συγνώμη για το οφ τόπικ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom