Δονούσα Κουφονήσι ή Δονούσα;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Ελλάδα έχει τόσα υπέροχα μέρη και παραλίες που δε βρίσκονται απαραιτήτως σε νησιά. Αφού επιλέγεις έναν προορισμό με σεζόν το πολύ δύο μηνών με λίγα καταλύματα, υποπτεύεσαι τι σε περιμένει. Και εγώ αν είχα νοικιαζόμενα σε τέτοια νησάκια τόσα και περισσότερα θα χρέωνα. Οι υψηλές τιμές είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης όχι αισχροκέρδειας ή κερδοσκοπίας.

Sent from my iPod using Travel stories
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Λες να βρεθούμε να παίρνουμε πρωινό σε διπλανά τραπέζια; :haha:
Πάντως είναι αρκετά μεγάλη η απόκλιση στην τιμή μεταξύ δίκλινου και τρίκλινου πιστεύω.
Τις πρώτες 3 μέρες θα μας έχει σε 3κλινο και τις άλλες 2 σε δίκλινο γιατι δεν είχε δωμάτιο ελέυθερο για όλες τις μέρες.... Ελπίζω να μην είναι αυστηρά μέχρι τις 10 το πρωινό γιατί δε με βλέπω να προλαβαίνω...:cool:
Όσον αφορά τις τιμές παιδιά συμφωνώ με τον North66 οτι τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης αλλά θα πρέπει πιστεύω να υπάρχει και ένα minimum ποιότητας. Με κάποιο τρόπο δε ξέρω , φαντάζομαι να μη παίρνουν άδεια απτον ΕΟΤ, θα πρέπει να μην επιτρέπεται να νοικιάζονται ακατάλληλοι χώροι... Γιατί εμείς που ζούμε στην χώρα είμαστε υποψιασμένοι, αλλα ο ξένος μπορεί να την πατήσει... Και στο τέλος χάλαει συνολικά το "προϊόν" τουρισμός και προσελκύουμε χαμηλότερης ποιότητας τουρίστες...
 

nikolas30

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Παιδιά καλησπέρα από έναν καινούριο στο forum.
Θα μπορούσα να γράφω ώρες για τα Κουφονήσια (πηγαίνω ανελλιπώς κάθε χρόνο από το 2005) αλλά δε θέλω να σας κουράσω, γι' αυτό θα σας δώσω λίγες (σημαντικές θεωρώ) συμβουλές.
1) Τα τελευταία χρόνια πηγαίνω Ιούνιο και δεν έχει ποικιλία σε τσιγάρα. Υπάρχουν μόνο οι βασικοί (γνωστοί) καπνοί και ελάχιστες μάρκες σε πακέτα. Ίσως τον Αύγουστο αυτό να μην ισχύει (δεν το ξέρω όμως.. Και δεν μπορώ να μιλήσω για φέτος γιατί θα πάω Σεπτέμβριο) αλλά καλού κακού αν καπνίζετε προμηθευτείτε από πριν τα τσιγάρα σας.
2) Πηγαίνετε στο νησί με το BlueStar ή μέσω Νάξου με το Σκοπελίτη (μοναδική εμπειρία) αλλά σε καμία περίπτωση μην πάτε με το "γρήγορο" (δε λέω εταιρεία μη με κυνηγήσει κανείς...) Σας μιλάω εκ πείρας. Τραυματική - τρομακτική εμπειρία....
3)Για τους επισκέπτες από 20/07 ως 20/08 : Δοκιμάστε να σηκωθείτε λίγο νωρίτερα μια μέρα για να απολαύσετε τις παραλίες άδειες από κόσμο. Εναλλακτικά, οργώστε την ακτογραμμή μέχρι την Ιταλίδα και θα βρείτε σίγουρα τη δική σας παραλία (μόνο για εσάς!)
4) Στο Κάτω Κουφονήσι υπάρχουν πετρώματα αργίλου - ευκαιρία για απόλυτα φυσικό και δωρεάν spa!!
Δε γράφω περισσότερα γιατι θα γίνω πολύ κουραστικός και θα μου πάρει ώρες. Καλύτερα αν θέλετε κάποια επιπλέον πληροφορία ρωτήστε!

Υ.Γ. Τόσο για εσάς που κλείσατε στο Ποσειδώνιο με πρωινό αλλά και για όλους μας που θέλουμε να μειώσουμε το κόστος διακοπών. Δοκιμάστε να ζητήσετε καλύτερη τιμή χωρίς πρωινό. Ένας φούρνος κι ένα mini market υπάρχει παντού!! Πρότασή: Καφέ και ζάχαρη παίρνουμε μαζί από το σπίτι και όταν φτάσουμε στο νησί ένα μέλι ή μια merenda -nutella. Κάθε 2 - 3 μέρες μια φραντζόλα ψωμί (και γάλα όποιος θέλει) και ξεμπερδέψαμε!! Συνολικό κόστος για 6 πρωινά λιγότερο από ? 10,00!! Όσο περίπου φαντάζομαι ότι χρεώνουν τα ξενοδοχεία το πρωινό μιας μέρας για 2 άτομα.
 
Last edited by a moderator:

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Γεια σας παιδιά!

Προγραμματίζοντας τις καλοκαιρινές διακοπές έχει πέσει επί τάπητος το ζήτημα "Κυκλαδονήσι".

Η παρέα θα αποτελείται μάλλον από 3 κοπέλες και στόχος είναι μια 4ήμερη εκδρομή για άραγμα, θάλασσα, χαλαρά ποτάκια και ζεν καταστάσεις γενικότερα! Περίοδος μάλλον ή το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου ή το πρώτο του Αυγούστου.

Η αρχική πρόταση ήταν αυτή της Δονούσας, στην οποία όμως ελαφρώς φρίκαρα επειδή μου φάνηκε υπερβολικά "ψόφια" για 4 ημέρες, οπότε ανέφερα την εναλλακτική του Κουφονησίου. Από ό, τι διαβάζω όμως σε διάφορα topics εδώ το Κουφονήσι μάλλον έχει παραγίνει κοσμικό!

Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα δύο νησιά (και ιδιαίτερα για Δονούσα για την οποία δεν μπορώ να βρω πολλά); Ουσιαστικά θέλουμε ένα ήσυχο (αλλά όχι και έρημο) νησί, με ωραίες παραλίες, και 2-3 επιλογές σε ταβερνάκια-μπαράκια για να έχουμε και κάποια εναλλαγή!

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο που να ταιριάζει στα παραπάνω καλοδεχούμενο!
θα σου πρότεινα Σκύρο που τα συνδυάζει όλα, είναι κοντά, οικονομικά, πολλές επιλογές σε διασκέδαση όμορφες παραλίες, φθηνό ποιοτικό φαγητό και ποτό, πολλά μέρη να δεις κ.α πολλά.
αλλά απο οτι βλέπω έχετε ήδη κλείσει οπότε να περάσετε super σας εύχομαι..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστούμε Νικόλα για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.:D

1) Τα τελευταία χρόνια πηγαίνω Ιούνιο και δεν έχει ποικιλία σε τσιγάρα. Υπάρχουν μόνο οι βασικοί (γνωστοί) καπνοί και ελάχιστες μάρκες σε πακέτα. Ίσως τον Αύγουστο αυτό να μην ισχύει (δεν το ξέρω όμως.. Και δεν μπορώ να μιλήσω για φέτος γιατί θα πάω Σεπτέμβριο) αλλά καλού κακού αν καπνίζετε προμηθευτείτε από πριν τα τσιγάρα σας.
Καλά που δεν καπνίζω επομένως! :D

2) Πηγαίνετε στο νησί με το BlueStar ή μέσω Νάξου με το Σκοπελίτη (μοναδική εμπειρία) αλλά σε καμία περίπτωση μην πάτε με το "γρήγορο" (δε λέω εταιρεία μη με κυνηγήσει κανείς...) Σας μιλάω εκ πείρας. Τραυματική - τρομακτική εμπειρία....
Εμείς θα πάμε με το "γρήγορο" και θα γυρίσουμε με το "αργό". Τι εννοείς όταν λες τραυματική-τρομακτική εμπειρία; Για να κάνουμε τις προετοιμασίες μας! :haha:

Στο Κάτω Κουφονήσι υπάρχουν πετρώματα αργίλου - ευκαιρία για απόλυτα φυσικό και δωρεάν spa!!
Sounds really good!

θα σου πρότεινα Σκύρο που τα συνδυάζει όλα, είναι κοντά, οικονομικά, πολλές επιλογές σε διασκέδαση όμορφες παραλίες, φθηνό ποιοτικό φαγητό και ποτό, πολλά μέρη να δεις κ.α πολλά.
αλλά απο οτι βλέπω έχετε ήδη κλείσει οπότε να περάσετε super σας εύχομαι..
Ευχαριστώ πολύ, αν και όπως είπες έχουμε ήδη κλείσει! Παρ' όλα αυτά δύο φίλες μου θα πάνε Σκύρο φέτος! Εύχομαι να το ευχαριστηθούν!
 

nikolas30

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Εμείς θα πάμε με το "γρήγορο" και θα γυρίσουμε με το "αργό". Τι εννοείς όταν λες τραυματική-τρομακτική εμπειρία; Για να κάνουμε τις προετοιμασίες μας! :haha:

Από 7 μποφώρ και πάνω "παίζεις" με απαγορευτικό, άρα ρισκάρεις να το χασεις...(Δε στο εύχομαι βέβαια). Μέχρι 3 μποφώρ το ταξίδι είναι τέλειο, 3-5 μποφώρ κουνάει πολύ αλλά αν δε σε ενοχλεί η θαλασσα παλεύεται. Από 6 και πάνω αστο!!! Έμπενες ποτέ στην μπαλαρίνα στο λούνα παρκ?? Όλο το ταξίδι έτσι.. Μπαίνοντας σου μοιράζουν σακούλες για έμετο (για παν ενδεχόμενο) και παρακαλάς να φτάσεις.. Επίσης είναι πλήρως κλειστού τύπου-δεν μπορείς να βγεις έξω.Δε θέλω να σε φοβίσω ούτε είμαι ανταγωνιστής της εταιρείας. Απλά από το 2009 που μπηκα πρώτη (και τελευταία) φορά το λέω σε όποιον μπορώ γιατί νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να ζήσει κάποιος αυτήν την εμπειρία.

Εύχομαι τη μέρα που φεύγετε να μην έχει μποφώρ και να πάτε σαν άνθρωποι!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από 7 μποφώρ και πάνω "παίζεις" με απαγορευτικό, άρα ρισκάρεις να το χασεις...(Δε στο εύχομαι βέβαια). Μέχρι 3 μποφώρ το ταξίδι είναι τέλειο, 3-5 μποφώρ κουνάει πολύ αλλά αν δε σε ενοχλεί η θαλασσα παλεύεται. Από 6 και πάνω αστο!!! Έμπενες ποτέ στην μπαλαρίνα στο λούνα παρκ?? Όλο το ταξίδι έτσι.. Μπαίνοντας σου μοιράζουν σακούλες για έμετο (για παν ενδεχόμενο) και παρακαλάς να φτάσεις.. Επίσης είναι πλήρως κλειστού τύπου-δεν μπορείς να βγεις έξω.Δε θέλω να σε φοβίσω ούτε είμαι ανταγωνιστής της εταιρείας. Απλά από το 2009 που μπηκα πρώτη (και τελευταία) φορά το λέω σε όποιον μπορώ γιατί νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να ζήσει κάποιος αυτήν την εμπειρία.

Εύχομαι τη μέρα που φεύγετε να μην έχει μποφώρ και να πάτε σαν άνθρωποι!!!!
Ναι, ισχύουν αυτά που λες περί μποφόρ και κουνήματος με τα γρήγορα. Προσωπικά μόνο μία φορά έχω φάει το τρελό κούνημα που περιγράφεις, κατά το δρομολόγιο Μύκονος-Ραφήνα (ήταν τέλος καλοκαιριού και οι αέρηδες τρελοί). Πάντως εγώ γενικότερα προτιμώ αυτού του είδους τα πλοία αρκετά συχνά τα τελευταία 6 χρόνια, μετά από απίστευτες ταλαιπωρίες με "σκυλοπνίχτες" όντας φοιτήτρια.
 

nikolas30

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Ναι, ισχύουν αυτά που λες περί μποφόρ και κουνήματος με τα γρήγορα. Προσωπικά μόνο μία φορά έχω φάει το τρελό κούνημα που περιγράφεις, κατά το δρομολόγιο Μύκονος-Ραφήνα (ήταν τέλος καλοκαιριού και οι αέρηδες τρελοί). Πάντως εγώ γενικότερα προτιμώ αυτού του είδους τα πλοία αρκετά συχνά τα τελευταία 6 χρόνια, μετά από απίστευτες ταλαιπωρίες με "σκυλοπνίχτες" όντας φοιτήτρια.

Τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!! Μάλλον οι αντοχές μου είναι κάπως περιορισμένες...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!! Μάλλον οι αντοχές μου είναι κάπως περιορισμένες...
:haha: Δεν πειράζει! Το βασικό είναι να βρίσκει κάποιος τον τρόπο μεταφοράς που τον εξυπηρετεί καλύτερα και να περνάει καλά! :D
 

m.kpanos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Απαράδεκτα Κουφονήσια

Απαράδεκτα Κουφονησια
Η κατάσταση στα Κουφονήσια θα έλεγα ότι εξελίσσεται επιεικώς απαράδεκτη και είναι κρίμα γιατί ήταν ένα νησί που συμπαθουσα και ερχόμουν συχνά ..

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι πουθενά στο νησί δεν βρίσκεις τσιγάρα και αν βρεις θα σου δώσουν ότι θέλουν καθώς το μοναδικό εστιατόριο (!!!) η ¨Μελισσα¨ που πουλάει τσιγάρα τις δημοφιλής μάρκες τις δίνει προφανώς στους πελάτες της.

Ο λόγος που σταμάτησαν να φέρνουν τσιγάρα είναι τ΄οσο απλός : επειδή έχουν αναγραφομενη τιμή δεν μπορούν να τα πουλούν δυο και τρεις φορές πάνω όπως τα περισσότερα είδη στο νησί ..

Κρίμα γιατί αυτό είναι ενδεικτικό της νοοτροπίας που αναπτύσσεται από τους ντόπιους ... Η επιτυχία σε χαλάει ... Κρίμα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απαράδεκτα Κουφονησια
Η κατάσταση στα Κουφονήσια θα έλεγα ότι εξελίσσεται επιεικώς απαράδεκτη και είναι κρίμα γιατί ήταν ένα νησί που συμπαθουσα και ερχόμουν συχνά ..

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι πουθενά στο νησί δεν βρίσκεις τσιγάρα και αν βρεις θα σου δώσουν ότι θέλουν καθώς το μοναδικό εστιατόριο (!!!) η ¨Μελισσα¨ που πουλάει τσιγάρα τις δημοφιλής μάρκες τις δίνει προφανώς στους πελάτες της.
Σήμερα γύρισα από Κουφονήσια και μου άρεσαν πολύ, χωρίς να λείπουν και οι ενστάνσεις τις οποίες θα αναφέρω σε επόμενο post. Παρ' όλα αυτά, μου φαίνεται απαράδεκτο το να δίνεις τόσο αρνητικούς χαρακτηρισμούς σε ένα μικρό νησάκι για τον "σημαντικότατο" λόγο της περιορισμένης ποικιλίας τσιγάρων! :shock:
 

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Δαγκωτό Δονούσα..Για ό,τι χρειαστείς στείλε μου μήνυμα. Ο,τι ζητάς για τις διακοπές σου, σου το παρέχει η Δονούσα και με το παραπάνω, δεν θα το μετανοιώσεις. Τρομερές παραλίες, πολύ καλό φαγητό και σε πολύ κυριλέ τιμές, εξαιρετικοί άνθρωποι και πίστεψέ με καθόλου ψόφια..Γι'αυτό φροντίζει το corona borealis και ο σκαντζόχειρος..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom