Δονούσα Κουφονήσι ή Δονούσα;

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Το αν θα βρεις τη Δονουσα ψοφια και βαρετη ειναι μαλλον υποκειμενικο, εγω εκατσα δεκα μερες κι εντυπωσιαστηκα που θα μπορουσα κι αλλες...
Για μπαρακια στο Σταυρο υπαρχει ο 'Σκαντζοχοιρος" και το "Corona Borealis", με το δευτερο να γεμιζει απο το πρωι για καφεδες και πρωινα. Θελει προσοχη ομως το συγκεκριμενο μερος γιατι ειναι σαν το τριγωνο των Βερμουδων: ο πρωτος καφες της ημερας φερνει και δευτερο, υστερα πας στα ουζα και τα διαφορετικα πιατα της καθε ημερας και κατα το απογευματακι αναρωτιεσαι ποτε θα πας για κεινο το μπανιο που ελεγες..
Ετερο μπαρακι βρισκεται στον Κεδρο και καποια βραδυα διοργανωνονται παρτυ.
Φαγητο και φρεσκο ψαρι θα βρεις σε τρεις-τεσσερις ταβερνες στο Σταυρο αλλα το διαμαντι του νησιου βρισκεται στο Μερσινι: "η κορη του κυρ-Μιχαλη". Δε θα το πιστευεις πως μπορει να υπαρχει τετοια κουζινα σε τετοιο μερος!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ coccobill! Πολλές χρήσιμες πληροφορίες!
Οπότε να φανταστώ την προτείνεις με τα χίλια! Έχεις πάει και Κουφονήσια μήπως για να μας κάνεις crash-test; :D

Όσο για τις μέρες που μπορεί να κάτσει κάποιος είναι σίγουρα κάτι υποκειμενικό, αλλά σκέψου ότι μιλάμε για 3 κοπέλες. Ούτε για ζευγαροκατάσταση όπου και παραλία-δωμάτιο να την βγάζεις για ένα μήνα μια χαρά περνάς, ούτε για μεγάλη παρέα όπου γίνεται συνεχής χαβαλές και κανείς δε νοιάζεται για έξτρα κόσμο και κοινωνικοποίηση.

Ο προβληματισμός μου δηλ. σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς βαβούρα και clubs. Απλά αυτό που με φόβισε αρχικά στη Δονούσα ήταν η προοπτική του να είμαστε εμείς, δύο ζευγάρια, μια σκόρπια παρέα που θα κάνει ελεύθερο και τα κατσίκια. :D
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Όσο για τις μέρες που μπορεί να κάτσει κάποιος είναι σίγουρα κάτι υποκειμενικό, αλλά σκέψου ότι μιλάμε για 3 κοπέλες. Ούτε για ζευγαροκατάσταση όπου και παραλία-δωμάτιο να την βγάζεις για ένα μήνα μια χαρά περνάς, ούτε για μεγάλη παρέα όπου γίνεται συνεχής χαβαλές και κανείς δε νοιάζεται για έξτρα κόσμο και κοινωνικοποίηση.

Ο προβληματισμός μου δηλ. σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς βαβούρα και clubs. Απλά αυτό που με φόβισε αρχικά στη Δονούσα ήταν η προοπτική του να είμαστε εμείς, δύο ζευγάρια, μια σκόρπια παρέα που θα κάνει ελεύθερο και τα κατσίκια.
:haha::haha::haha::haha::haha:Εγω όσο και να τις αγαπάω τις φίλες μου σε ένα πολύ ησυχο νησί δεν θα πήγαινα μαζί τους. Είναι αυτό το κλασσικο που έχουμε εμείς οι γυναίκες ώρες - ώρες και θα μαλλιοτραβηχτούμε στο τέλος.

Σοβαρά τωρα, έχει να κάνει και με το στυλ σας. Σίγουρα θα έχει αρκετά περισσότερο κόσμο, αν είστε αρκετά κοινωνικά άτομα και πιάνετε εύκολα φιλίες μπορεί να περάσετε σουπερ.
Πχ εγω δεν το έχω αυτό σαν χαρακτηρας...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
:haha::haha::haha::haha::haha:Εγω όσο και να τις αγαπάω τις φίλες μου σε ένα πολύ ησυχο νησί δεν θα πήγαινα μαζί τους. Είναι αυτό το κλασσικο που έχουμε εμείς οι γυναίκες ώρες - ώρες και θα μαλλιοτραβηχτούμε στο τέλος.
:haha: Εγώ ευτυχώς δεν έχω ποτέ τέτοια προβλήματα. Είμαι ειρηνικός χαρακτήρας!

Αν κι έχω πετύχει φάση σαν αυτή που λες όταν είχαμε πάει κοριτσοπαρέα φοιτήτριες στην Αντίπαρο, όπου οι δύο είχαν γίνει μπίλιες κι εγώ το βράδυ καθόμουν στο δωμάτιο και διάβαζα βιβλίο για να μην τις τρώω στη μάπα.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Οπότε να φανταστώ την προτείνεις με τα χίλια! Έχεις πάει και Κουφονήσια μήπως για να μας κάνεις crash-test; :D
Διπλο τσου! Ουτε Κουφονησια εχω παει, ουτε τη Δονουσα προτεινω με χιλια.. θα την προτεινα ισως αν μενατε στον Κεδρο, αν ηξερα οτι θα εχετε μηχανακι κι αν ηξερα το στυλ σας. :cool: Ωστοσο την πιθανοτητα να ειστε μονο με κανα δυο ζευγαρια, λιγοστους που κανουν ελευθερο και την τοπικη πανιδα μην τη φοβασαι- το νησι μαζευει πολυ κοσμο για τα δεδομενα του.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω πάει και στα δυο. Πιο πολύ μου άρεσε η Δονούσα, αλλά με βάση τα δικά σας δεδομένα (κοριτσοπαρέα) και επειδή δεν ξέρω ακριβώς το στυλ σας (όπως λέει και η cocobill) θα σου προτείνω το σιγουράκι των Κουφονησίων. Εύκολο νησί, με πολύ κόσμο και φανταστικές παραλίες. Όπως και η Δονούσα δεν έχει την τρελή νυχτερινή ζωή, αλλά έτσι θα αποφύγεις κακοτοπιές τύπου Αντιπάρου;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σε ευχαριστώ πολύ και σένα katskats! :D



Φαντάζομαι στο Κουφονήσι γυρνάμε εύκολα ποδαράτο, σωστά;
Ναι, ούτως ή άλλως δεν έχεις και άλλο τρόπο. Ολο το νησι έχει ενα παραλιακό δρόμο-μονοπάτι που σε πάει από το Χωριό στο Γάλα και αυτο είναι όλο περίπου 2,5-3χλμ. Βέβαια αν κουραστείτε (που δεν νομίζω) εχει και κάποια δρομολόγια με καραβάκι που σε αφήνουν στις παραλίες.
Πολύ είχα γελάσει με αυτούς που ήρθαν Κουφονήσι με αυτοκίνητο και το πάρκαραν στο λιμάνι μέχρι την ημέρα που το ξαναφόρτωσαν για επιστροφη:haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ είχα γελάσει με αυτούς που ήρθαν Κουφονήσι με αυτοκίνητο και το πάρκαραν στο λιμάνι μέχρι την ημέρα που το ξαναφόρτωσαν για επιστροφη:haha::haha:
Καλά εννοείται ότι δεν σκοπεύαμε να κουβαλήσουμε αμάξι, όμως το συνδύασα με αυτό που είπε η coccobill πιο πάνω για μηχανάκι στη Δονούσα και σκιάχτηκα λίγο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά εν τέλει κλείσαμε για Κουφονήσι, θεωρώντας το "safer" επιλογή για κοριτσοπαρέα. Ευχαριστούμε όλους όσους ασχολήθηκαν με την περίπτωσή μας! :D

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα ζήσουμε ηρωικές κοσμοσυρροές (1η εβδομάδα του Αυγούστου θα πάμε), καθώς ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά να βρούμε ελεύθερο δωμάτιο σε νορμάλ τιμή! Οπότε όσοι ενδιαφέρονται να πάνε την ίδια περίοδο και δεν επιθυμούν να τα σκάσουν χοντρά, ας σπεύσουν άμεσα!
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
underwater πόσο βρήκες το δωμάτιο που κλείσατε?? εγώ μόλις έκλεισα με 70? την βραδιά, το οποίο θεωρώ ακριβό για τις μέρες μας, αλλά πήρα πάνω απο 30 τηλέφωνα για βρω κάτι διαθέσιμο... δυστυχώς οι αδειούχοι του αυγούστου τα πληρώνουμε διπλά και τριπλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom