Κουφονήσια Κουφονησια!

Camelia

Member
Μηνύματα
32
Likes
11
Καλησπερα, θα ειμαι Ναξο για 5 βραδια και θελω να παμε μονοημερη Κουφονησια. Χωρις μεσο θα την παλεψουμε ; Εχει ενοικιαζομενα δικυκλα το νησι ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα, θα ειμαι Ναξο για 5 βραδια και θελω να παμε μονοημερη Κουφονησια. Χωρις μεσο θα την παλεψουμε ; Εχει ενοικιαζομενα δικυκλα το νησι ;
Δε χρειάζεται μέσο στα Κουφονήσια, καλημέρα.
Το νησί είναι μια σταλιά, με τα πόδια μπορείς να το γυρίσεις όλο, ή εναλλακτικά να νοικιάσετε ποδήλατο. Παίζουν νομίζω και μηχανάκια για τους πιο απαιτητικούς, ρώτα στο λιμάνι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημερα, η πιο κοντινη παραλια που αξιζει να παμε ποια ειναι ;
Στο λιμάνι, με το που δέσει το πλοίο 20 βήματα αριστερά...:haha:
Όλες κοντινές είναι, αλλά εγώ θα πήγαινα στην Ιταλίδα και στο Φανό, που εκτός των άλλων έχει και κατάστημα εστίασης. Περίπου 15 λεπτά με τα πόδια.
 

Camelia

Member
Μηνύματα
32
Likes
11
Καταλαβα, οποτε μπορει να μας καλυψει και ενα ποδηλατο αν δεν ειναι δυσκολοι οι δρομοι.
Σε ευχαριστω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταλαβα, οποτε μπορει να μας καλυψει και ενα ποδηλατο αν δεν ειναι δυσκολοι οι δρομοι.
Σε ευχαριστω!
Για 'μένα κι αυτό είναι περιττό, αν χρησιμοποιήσεις το παραλιακό μονοπάτι από τη Χώρα που φτάνει μέχρι το Πορί, τη μεγάλη και γνωστή παραλία του νησιού. Στη διαδρομή θα δεις και τα πάντα, όσα προαναφέρθηκαν κι ακόμα περισσότερα, περπατώντας ούτε μια ώρα. ;)
 

Camelia

Member
Μηνύματα
32
Likes
11
Αρα δεν εχω να φοβαμαι αποστασεις και ταλαιπωρια, ειναι ολα πολυ κοντα. Τελεια , ευχαριστω για τη βοηθεια
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Χελοοοο!

Το φόρουμ αυτό με έχει βοηθήσει πολύ σε διάφορα ταξίδια που έχω κάνει, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Την επόμενη εβδομάδα (26/07-02/08) πάω με το αγόρι μου διακοπές στην Αμοργό!

Έχοντας διαβάσει ό,τι πληροφορία υπάρχει και δεν υπάρχει και έχοντας (φυσικά) βγάλει αναλυτικό πρόγραμμα για το πως θα περάσουμε την εβδομάδα μας στην Αμοργό (travel freak εδώ), κατέληξα στο ότι μας παίρνει χρονικά να κάνουμε μια μονοήμερη εκδρομή στο Πάνω Κουφονήσι! Έκλεισα εισιτήρια με τον Σκοπελίτη και θέλω μια βοήθεια!

Θα έχουμε 6-7 ώρες στο νησί! Αξίζει να νοικιάσουμε ποδήλατο ή να περπατήσουμε;

Θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε στις "πισίνες" και αν τα καταφέρουμε ως το "Γάλα". Πόση ώρα είναι με τα πόδια από το λιμάνι;

Άλλες συστάσεις για παραλίες - φαγητό;

Ευχαριστώωωωω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και σε σένα.

Θα έχουμε 6-7 ώρες στο νησί! Αξίζει να νοικιάσουμε ποδήλατο ή να περπατήσουμε;
Αν δε βαριέστε το περπάτημα αξίζει, καθώς το παίρνετε όλο παραλιακά και βλέπετε τα πάντα, Ιταλίδα, Φανό, πισίνα κτλ, φτάνοντας στο Γάλα (που έιναι πίσω απ' το Πορί) σε 45 λεπτά περίπου. Μπορείτε να γυρίσετε με το μινι λεωφορείο αν βαριέστε. Είναι προτιμότερο το περπάτημα αν θέλετε να δείτε παραλίες δε το συζητώ.

Άλλες συστάσεις για παραλίες - φαγητό;
Όλες είναι στη νότιoανατολική πλευρά του νησιού, οπότε ισχύει ότι σου είπα πιο πάνω.
Δες το πράσινο, είναι το μονοπάτι:

κφ.jpg

Φαγητό (μετά από έγκυρη πληροφόρηση), εκεί που τρώνε οι ντόπιοι για ψάρι, στο Καπετάν Δημήτρη.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλησπέρα και σε σένα.


Αν δε βαριέστε το περπάτημα αξίζει, καθώς το παίρνετε όλο παραλιακά και βλέπετε τα πάντα, Ιταλίδα, Φανό, πισίνα κτλ, φτάνοντας στο Γάλα (που έιναι πίσω απ' το Πορί) σε 45 λεπτά περίπου. Μπορείτε να γυρίσετε με το μινι λεωφορείο αν βαριέστε. Είναι προτιμότερο το περπάτημα αν θέλετε να δείτε παραλίες δε το συζητώ.


Όλες είναι στη νότιoανατολική πλευρά του νησιού, οπότε ισχύει ότι σου είπα πιο πάνω.
Δες το πράσινο, είναι το μονοπάτι:

View attachment 361312

Φαγητό (μετά από έγκυρη πληροφόρηση), εκεί που τρώνε οι ντόπιοι για ψάρι, στο Καπετάν Δημήτρη.
Ω σε ευχαριστώ πολύ! Τις δικές σου απαντήσεις διάβασα και για Αμοργό και εχω κατατοπιστει πλήρως 😂

Α υπάρχει μινι λεωφορείο? Περνάει από όποια παραλία και αν καταλήξουμε?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Α υπάρχει μινι λεωφορείο? Περνάει από όποια παραλία και αν καταλήξουμε?
Υπάρχει ναι, λεπτομέρειες δε θυμάμαι τώρα αλλά δεν είναι δύσκολο να βρεις μόλις φτάσεις στο νησί.
Όχι δε περνάει από όποια παραλία γιατί πάρα πολύ απλά δεν είναι όλες κοντά στο δρόμο. :)
Το καλύτερο (προσωπική άποψη) είναι να φτάσετε μέχρι το Πορί (θα το δεις στο χάρτη, ο κόλπος πάνω δεξιά) από το μονοπάτι με τα πόδια και να γυρίσετε με το λεωφορείο. Θα χετε δει τα πάντα!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Κάποια ντίσκο όπως το Λα Λούνα στην Αντίπαρο μήπως υπάρχει στα Κουφονήσια? Τελευταία φορά πήγα πριν πολλά χρόνια και δεν έιχε, αλλά τώρα ίσως κάτι έχει αλλάξει. Ή γενικά κάποιο μαγαζί για χορό με πιο 80ς-90ς τραγούδια. Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom