Κουφονήσια Κουφονησια!

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Επιβεβαιώνω μετα απο φετινη επισκεψη οτι το Καλόφεγγο ειναι άψογο!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα θελα ένα feedback από κάποιον που πήγε πρόσφατα Αυγουστο στα Κουφονήσια.
Είχα πάει στο νησι πριν καμιά δεκαριά χρόνια Ιουνιο...οποτε ήταν ενετελώς άδειο.
Το σκέφτομαι για φετος αλλά επειδή πλεον άδεια έχω μονο Αυγουστο, ήθελα να ρωτήσω...είναι απελπιστική η κατασταση από κόσμο? Τυπου δεν θα μπορούμε να βρουμε χώρο στην παραλία ή για φαγητό ή στα επίπεδα της πολυκοσμίας που έχουν κ τα υπολοιπα νησιά τον αυγουστο?
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Πέρσι τέλος Αυγούστου ήμουν στα Κουφονήσια....Είχα διαβάσει κι εγώ για κοσμοσυρροή και πήγα τρομαγμένος.... Εντάξει, ένας μικρός χαμός γινόταν αλλά δεν ήταν και απάλευτα !! Παρότι οι παραλίες είναι μικρές, υπήρχε χώρος να ξαπλώσεις και περισσότερο τις πιο πρωινές και πιο απογευματινές ώρες...Για φαγητό μια μικρή αναμονούλα την είχε...Όπως και να 'χει όμως είναι τόσο όμορφα που τα υπομένεις όλα !!!
 

i.evlogimenou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ. Θα παω για τρεις μέρες Νάξο και σκεφτόμουν να παω εκδρομή στα κουφονήσια αυθημερόν , είδα μια φωτογραφία και ερωτεύτηκα... πισίνα φυσική μέσα σε βράχο ... σε ποιο μπορεί να είναι αυτή ? και πως θα παω;; αν έχετε κάτι υπόψιν σας
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ. Θα παω για τρεις μέρες Νάξο και σκεφτόμουν να παω εκδρομή στα κουφονήσια αυθημερόν , είδα μια φωτογραφία και ερωτεύτηκα... πισίνα φυσική μέσα σε βράχο ... σε ποιο μπορεί να είναι αυτή ? και πως θα παω;; αν έχετε κάτι υπόψιν σας
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες στο φόρουμ @i.evlogimenou !
Ξεκινώντας απο τα της Νάξου, τρεις μέρες να ξέρεις είναι λίγες για το νησί.
Όσον αφορά τα Κουφονήσια, καλό θα ήταν να κάνεις μια διανυκτέρευση. Σε περίπτωση που δε μπορείς, ξεκίνα πρωί. Και πάλι θα τα δεις ολα. Με το highspeed είναι σε απόσταση 25 λεπτών απο τη Νάξο.
Με το που κατέβεις κανεις δεξιά στο λιμάνι, και λίγο μετά ξεκινάει το μονοπάτι για το Πορί (τελικός προορισμός). Στις ενδιάμεσες στάσεις, οι οποίες δεν είναι μεγαλύτερες των 5 λεπτών μεταξύ τους, θα δεις όλες τις παραλίες του Άνω Κουφονησίου (Φανό,Ιταλίδια,Πισίνα κτλ).
Η συγκεκριμένη στην οποία αναφέρεσαι και βλέπεις και στη φωτογραφία πιο κάτω, είναι μοναδική εμπειρία, αρκεί να τη πετύχεις χωρίς πολύ κόσμο. Εμείς ήμασταν τυχεροί. Ο γραφών (με το κόκκινο μαγιό) ξεσάλωσε στις βουτιές... inst.jpg
 

Marnik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να γραψω και γω την εμπειρια μου απ τα κουφονησια. Αρχικα νομιζω οτι αξιζει να διαθεσεις λιγα χρηματα παραπανω για να πας με το flycat και οχι με το συμβατικο γιατι κανει πολλες ωρες και παει σε πολλα νησια. Οσο για ξενοδοχεια νομιζω οτι τα περισσοτερα ειναι αξιολογα οποτε οπου και να κλεισετε θα περασετε καλα. Για φαγητο για πιο οικονομικα ειναι ωραια στο φως φαναρι στο σαντουιτσαδικο η στροφη και στο neo remezzo Ενω κατι λιγο πιο ακριβο ειναι ωραια στον καπεταν νικολα. Οι παραλιες του νησιου ειναι η μια καλυτερη απ την αλλη, αλλα η αγαπημενη μου ειναι ο φανος και η ιταλιδα. Το γαλα ειναι ωραια νομιζω μονο για να το δεις, δεν αξιζει για μπανιο. Οπωσδηποτε να πατε ομως στην πισινα που ειναι τελεια. Απλα να πατε ωρες που δεν εχει πολυ κοσμο για να το ευχαριστηθειτε. Τωρα για το κατω κουφονησι. Εχει δρομολογια σχεδον ανα μια ωρα. Το καικακι αφηνει των κοσμο σε δυο παραλιες. Η μια με την ταβερνα που η παραλια της εχει κοτρωνες οποτε θελεις οπωσδηποτε παπουτσακια θαλασσης και η αλλη η πιο μεγαλη θελει ομπρελα γιατι το μοναδικο δεντρο που εχει ειναι κατηλημενο απο γυμνιστες. Εξοπλιστειτε με την καλη σας διαθεση, βαλτε το καλο σας χαμογελο παρτε τα μπανιερα σας και το κουφονησι σας περιμενει.
Καλησπερα αυτες οι παραλίες που ανεφερες στο πανω κουφονησι ειναι προσβασιμες με αμάξι??? Και επισης στο κατω κουφονησι αξιζει???
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα αυτες οι παραλίες που ανεφερες στο πανω κουφονησι ειναι προσβασιμες με αμάξι??? Και επισης στο κατω κουφονησι αξιζει???
Αμάξι και Κουφονήσι είναι δύο έννοιες που δε συνάδουν:)
Όπου κινείσαι, πας με τα πόδια.
Βαριά με το mini bus του δήμου. Αν και δεν έχει την ίδια πλάκα.
Το κάτω Κουφονήσι αξίζει για ένα μπάνιο σε μια από τις παραλίες του, και φαγητό στην ιστορική ταβέρνα.
Καθημερινά διοργανώνονται εκδρομές απο το λιμάνι, θα το τσεκάρεις μόλις πας.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπερα αυτες οι παραλίες που ανεφερες στο πανω κουφονησι ειναι προσβασιμες με αμάξι??? Και επισης στο κατω κουφονησι αξιζει???
Το κάτω Κουφονήσι για μένα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο..Αν δεν έχεις πολλές μέρες, δε θα σου πρότεινα να πας..Έχει μια βασική παραλία που αξίζει, αλλά και πάλι δε συγκρίνεται με αυτές του Άνω νησιού.
Αμάξι ΜΗΝ πάρεις. Αφενός οι παραλίες είναι πραγματικά πολύ κοντά η μία με την άλλη. Αφετέρου, αν θες, υπάρχει και λεωφορείο που φτάνει μέχρι Πορί (και είναι η πιο μακρινή παραλία, απέχει περίπου 30 λεπτά με τα πόδια από το λιμάνι). Υπάρχει και καΐκάκι που σταματά στις πιο βασικές παραλίες, κάνει στάσεις δηλαδή σαν λεωφορείο και όπου θες κατεβαίνεις.
Κυρίως, όμως, αν πάρεις αμάξι, αφενός δε θα έχεις μεγάλη ελευθερία κινήσεων (άντε να πας μέχρι το Πορί, σε άλλες παραλίες δεν υπάρχει πρόσβαση), αφετέρου αν συμβεί κάτι, ο μη γένοιτο, δεν υπάρχει συνεργείο στο νησί. Ακόμα θυμάμαι μια κυρία που της είχε χαλάσει το αμάξι και δεν υπήρχε κανείς στο νησί να της το επισκευάσει. Δεν ξέρω τελικά τι έκανε..
 

amakiller

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
γεια σας και απο εμενα, θα παω 3-8 ιουλιου στο ανω κουφονησι με την κοπελα μου για ηρεμια και μπανια, θα εχει κοσμο εκεινες τις μερες ? επισης τι μας προτεινετε να δουμε/κανουμε εκει?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Μπάνιο μπάνιο μπάνιο και μπάνιο.
Γνώμη μου είναι να μην πάτε κάτω κουφονήσι και αντ' αυτού να πατε με Σκοπελιτη σχοινουσα εφόσον έχετε μηχανακι να πατε για μπάνιο στην ψιλή αμμο. Οι βουτιές στην πισίνα είναι όλα τα λεφτα και προσοχή να πατε στο πόρι να μην πάτε μέρα που φυσάει η άμμος μαστιγώνει
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
γεια σας και απο εμενα, θα παω 3-8 ιουλιου στο ανω κουφονησι με την κοπελα μου για ηρεμια και μπανια, θα εχει κοσμο εκεινες τις μερες ? επισης τι μας προτεινετε να δουμε/κανουμε εκει?
Πριν 2 Χρόνια είχα πάει αρχές Ιουλίου και είχε κόσμο.. Όχι χαμός Αλλά ούτε και ερημιά.. θα περάσετε τέλεια!!!
 

amakiller

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Οκ ευχαριστώ παιδιά , ηλπιζα να ειναι ερημικά οταν τα έκλεισα .
Ούτε μηχανάκι ούτε αυτοκίνητο δεν θα υπάρχει διαθέσιμο . Όλα με τα πόδια και περιορισμένο budget !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom