Κουφονήσια Κουφονησια!

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Ρε παιδια με κανετε και το ξανασκεφτομαι...εμεις λεγαμε για εκει επειδη νομιζαμε οτι δε θα εχει τοσο κοσμο θα ειναι ησυχα κλπ...τωρα μ αυτα που μου ειπες,ginita,αμφιβαλλω αν ειναι αυτο που ζηταμε. εχετε να προτεινετε κατι?
Δεν σκέφτομαι να σου προτείνω κάτι τώρα, θα σκεφτώ όμως.. Έχω λατρεία στις Κυκλάδες και πάω κάθε χρόνο και πίστεψέ με, τον Αύγουστο είναι πιο εύκολο να βρεις ερημική παραλία στη Μύκονο από ότι στο Κουφονήσι. Αν υπερβάλω ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλά τις Κυκλάδες. Είναι προτιμότερο να πας σε ένα πιο μεγάλο νησί για να έχεις περισσότερες εναλλακτικές γιατί ένα μικρό νησάκι γεμάτο κόσμο, να μην μπορείς να βρεις ούτε βράχο να κάτσεις είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί. Αν μου έλεγες για Ιούνιο ή Σεπτέμβριο από τις 10 και μετά θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι ο τουρισμός φέτος θα προτιμήσει τέτοια νησιά με λίγο πιο φθηνά δωμάτια και θα έχει περισσότερο κόσμο.
 

zab0naki

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια!
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος εκτός ΗΠΑ
Δεν σκέφτομαι να σου προτείνω κάτι τώρα, θα σκεφτώ όμως.. Έχω λατρεία στις Κυκλάδες και πάω κάθε χρόνο και πίστεψέ με, τον Αύγουστο είναι πιο εύκολο να βρεις ερημική παραλία στη Μύκονο από ότι στο Κουφονήσι. Αν υπερβάλω ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλά τις Κυκλάδες. Είναι προτιμότερο να πας σε ένα πιο μεγάλο νησί για να έχεις περισσότερες εναλλακτικές γιατί ένα μικρό νησάκι γεμάτο κόσμο, να μην μπορείς να βρεις ούτε βράχο να κάτσεις είναι οτι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί. Αν μου έλεγες για Ιούνιο ή Σεπτέμβριο από τις 10 και μετά θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι ο τουρισμός φέτος θα προτιμήσει τέτοια νησιά με λίγο πιο φθηνά δωμάτια και θα έχει περισσότερο κόσμο.

Σωστα...για να πηγες περυσι κατι θα ξερεις! Τι πραγμα ειναι κι αυτο, εχουμε τοοοσα νησια και ακομα και σ αυτα τα μικρα δε μπορεις να βρεις την ηρεμια που θες..Αν σκεφτεις κατι παντως θα περιμενω! Σ'ευχαριστω γλυκια μου!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αν θες ηρεμια πραγματικη, ομορφες παραλιες και καταπρασινο νησι με καλες τιμες θα προτεινα αλοννησο και αν σας φαινεται παρα πολυ ησυχα, σκοπελο ισως....
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Zab0naki έτσι είναι όπως τα λενε όλοι. Πολύ όμορφα αλλά πολύς ο κόσμος. Βλέπεις εκτός από Blue Star κάνουν στάση εκεί και όλα τα ιστιοπλοϊκά του Αιγαίου. Θα δεις VIP με το τσουβάλι. Και τα δωμάτια είναι τσιμπιμένα. Πρόσεξε μη πάρεις δωμάτιο χαμηλά γιατί έχει πολύ κουνούπι. Καλύτερα στους λόφους επάνω να έχει και δροσιά.
Οι παραλίες πανέμορφες.
Νομίζω όμως ότι τα υπόλοιπα νησιά (μικρές Κυκλάδες) είναι πιο καλά. Έχω πάει Σχοινούσα και Ηρακλειά. Η Σχοινούσα θέλει μεταφορικό μέσο, έχει αρκετό ντόπιο πληθυσμό (σχετικά με τα υπόλοιπα) και μαζεύει και αυτή κόσμο (όχι όμως όπως στα Κουφονήσια).
Ο παράδεισος είναι η Ηρακλειά. Πιο δύσκολα θα φτάσεις (νομίζω έχει Blue Star 2-3 φορές τη βδομάδα) αλλά είναι πάρα πολύ ήσυχα. Έχω ξαναγράψει, αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις και άλλες πληροφορίες. Αύγουστο μήνα και στο Λιβάδι ζήτημα να είχε 30 ανθρώπους. Έχει άλλη μια παραλία στο Λιμάνι, μια μικρή κοντά στη χώρα που θέλει ποδαρόδρομο και άλλες 2-3 που πας με καραβάκι. Η χώρα είναι αρκετά μακριά από το λιμάνι αλλά εκεί τα αυτοκίνητα που υπάρχουν (όλα σακαράκες) εξυπηρετούν όλο τον κόσμο. Ακόμα και να μην κάνεις οτοστοπ θα προσφερθούν μόνοι τους να σε ανεβάσουν. Νομίζω είναι από τα ελάχιστα νησιά που βλέπεις πως ήταν οι Κυκλάδες πρίν 15-20 χρόνια.
Και για Δονούσα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχω καταφέρει να πάω ακόμα. Βλέπεις εκείνη είναι ακόμα πιο δύσκολη ακτοπλοϊκά.
Εκτός από τα Blue Star υπάρχει και ένα μικρό καραβάκι, ο Σκοπελίτης, που συνδέει καθημερινά όλα τα νησάκια με τη Νάξο.
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
zabonaki εχεις αργησει 7 χρονια παρα πολυ κοσμος και πολυ ακριβεια.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Εκτός από τα Blue Star υπάρχει και ένα μικρό καραβάκι, ο Σκοπελίτης, που συνδέει καθημερινά όλα τα νησάκια με τη Νάξο.
Υπάρχει ακόμα ο Σκοπελίτης;;;;;;;;; :shock: Τι ρωτάω κι εγώ....
Για να λέμε και της ανάπτυξης τα δίκια, είχα πάει πριν πολλά χρόνια Αμοργό->Κουφονήσια με Blue Star σε 1 ώρα περίπου και επιστροφή Κουφονήσια->Αμοργό μετά από μερικές μέρες με Σκοπελίτη, περιπου 3 ώρες...

Ωραία αυτά που είπες για Ηρακλειά bloody mary, αν θέλετε κάπου ήσυχα και Κυκλάδες zabonaki, ίσως είναι αυτό που θέλετε
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Να σου πω όμως (για να μη με βαράς μετά:bleh:) ότι στην Ηρακλειά ίσως παραείναι ήσυχα για ένα νέο ζευγαράκι. Έχει δυο μπαράκια καθιστά και ένα ελληνάδικο με ντόπιους κυρίως. Αλλά άμα θες λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το αγόρι μου (όχι το δικό μου έ!:haha:) σίγουρα θα τα βρεις εκεί
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Υπάρχει ακόμα ο Σκοπελίτης;;;;;;;;; :shock:
Και εγώ δεν το πίστευα όταν το είδα (έχω 3 χρόνια να κατεβώ στις μικρές Κυκλάδες), αλλά υπάρχει ακόμα. Η αλήθεια όμως είναι ότι αυτό το καρυδότσουφλο ουσιαστικά κρατά ζωντανά τα μικρά πανέμορφα αυτά νησάκια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γιαυτό που ζητάς οι λύσεις σε Κυκλαδονήσια είναι τρεις...

Σχοινούσα + φαγητό, γραφικότητα - θέλει αυτοκίνητο
Κίμωλος + παραλίες - τα πρωινά έχει κανίβαλλους από την κοντινή Μήλο
Σίκινος + ησυχία - οχι πολλές παραλίες

Για μένα και χωρίς να έχω πάει Δονούσα,Ανάφη οι καλύτερες λύσεις για όποιον ζητάει γνήσια ήσυχα Κυκλαδονήσια...

Υ.Γ. Ο Σκοπελίτης ζει και βασιλεύει... όχι βέβαια ο παλιός θρυλικός, αλλά ο νεώτερος γιός του...
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Τεραστιο Χ στην Ηρακλεια μονο και μονο για τους ανθρωπους της.Πηγα περσι...πραγματικα απογοητευτικα.Οι ανθρωποι στο λενε καταμουτρα....δεν θελουμε τουρισμο, πολυ απλα δεν σας θελουμε.Τι να τα κανεις τα αλλα οταν οπου και να πας σε κοιτουν με μισο ματι.Ναι, υπηρχαν εξαιρεσεις....μονο και μονο για να επιβεβαιωνεται ο κανονας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υ.Γ. Ο Σκοπελίτης ζει και βασιλεύει... όχι βέβαια ο παλιός θρυλικός, αλλά ο νεώτερος γιός του...
ως Σκοπελιτης express πλέον..και ευτυχώς που υπάρχει αλλίως αν περίμεναν blue star..
μην τον αποκαλέσει κανείς καρυδότσουφλο στις μικρές κυκλάδες γιατί θα φάει παπούτσι στο κεφάλι. το γιατί αλλά και για να μαθαινουν οι νεώτεροι δείτε το ντοκυμαντέρ της ΕΤ3, βρίσκεται και στο you tube: "Ελλήνων δρώμενα- καπετάνιος"

 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Α, μη μου θιγετε το Σκοπελιτη! Αγαπημενο πλοιο των ντοπιων, οπως πολυ σωστα ειπες σαμιον, αρα και δικο μου! Αυτος με κουβαλησε περυσι απο κουφονησια δονουσα -η οποια, και για να μην ειμαι εντελως off topic, ειναι -καπως- ησυχη, εχει ωραιες παραλιες και δεν χρειαζεται αμαξι. Ο γυρος του νησιου, για εναν καλο περιπατητη, γινεται και με τα ποδια...

επισης, θα συμφωνησω με την Κιμωλο που αναφερθηκε παραπανω. Μικρουλα με ωραια θαλασσα, πολυ φιλοξενους κατοικους και κανιβαλους δεν ειδα για ναμαι ειλικρινης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom