Κουφονήσια Κουφονησια!

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Έχω λίγες μέρες άδεια μέσα Σεπτεμβρίου, αξίζει να πάμε στο κουφονήσι? Η ο καιρός δεν θα είναι αρκετά ζεστός και δεν θα το ευχαριστηθουμε? Το νησί θα είναι τελείως άδειο? Δεν μας αρέσει ο χαμός αλλά να μην είναι ερημιά άβολα , βλέπω προβλέψεις για θερμοκρασίες 20 με 25 βαθμούς
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχω λίγες μέρες άδεια μέσα Σεπτεμβρίου, αξίζει να πάμε στο κουφονήσι? Η ο καιρός δεν θα είναι αρκετά ζεστός και δεν θα το ευχαριστηθουμε? Το νησί θα είναι τελείως άδειο? Δεν μας αρέσει ο χαμός αλλά να μην είναι ερημιά άβολα , βλέπω προβλέψεις για θερμοκρασίες 20 με 25 βαθμούς
Αξίζει πολυ περισσοτερο από ότι τον Αυγουστο. Το μονο κακό (που δεν μπορεις να το αποφυγεις πουθενα) είναι ότι είναι μικρότερη η μερα.
Το Κουφονήσι για το μέγεθος του , θεωρειται ότι εχει αρκετο νεαρό κοσμο που μένει μόνιμα εκει.
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Αξίζει πολυ περισσοτερο από ότι τον Αυγουστο. Το μονο κακό (που δεν μπορεις να το αποφυγεις πουθενα) είναι ότι είναι μικρότερη η μερα.
Το Κουφονήσι για το μέγεθος του , θεωρειται ότι εχει αρκετο νεαρό κοσμο που μένει μόνιμα εκει.
Ευχαριστώ για την απάντηση
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Έχω λίγες μέρες άδεια μέσα Σεπτεμβρίου, αξίζει να πάμε στο κουφονήσι? Η ο καιρός δεν θα είναι αρκετά ζεστός και δεν θα το ευχαριστηθουμε? Το νησί θα είναι τελείως άδειο? Δεν μας αρέσει ο χαμός αλλά να μην είναι ερημιά άβολα , βλέπω προβλέψεις για θερμοκρασίες 20 με 25 βαθμούς
Ερημια εντελως δε θα ειναι, αλλα θα εχει μειωθει ο κοσμος τουλαχιστον στο 75%. Οσον αφορα τον καιρο, ο Σεπτεμβρης γενικα ειναι τζοκερ και σιγουρα με 20-25 βαθμους το μπανιο δεν το πολυχαιρεσαι. Θα προτεινα για Σεπτεμβρη να προτιμησετε ισως ενα αλλο νησι που εχει περισσοτερα πραγματα να κανετε, τα Κουφονησια ειναι μεν πολυ ομορφα αλλα τη βγαζεις κυριως στην παραλια, οποτε αν κρυωνετε δε θα ειναι και το ιδανικο για λιγες μερες.
 

previewgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
11
Καλημέρα σας.

Βλέπω οτι το συγκεκριμένο thread εχει ψιλο ατονίσει αλλά μιας και θα πάω φέτος Ανω Κουφονήσι για διακοπές, θα ήθελα να το "ξυπνησω" λίγο με μια ερώτηση, για όποιον γνωρίζει να απαντήσει.

Η περίοδος που θα είμαι εκεί θα είναι η τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου, δεν ξέρω αν θα έχει αέρηδες, αλλά δεδομένου οτι δεν υπάρχουν (και καλώς) οργανωμένες παραλίες, τι θα ήταν καλύτερο να προμηθευτώ για σκίαση ; Ομπρέλα ή σκηνή ;

Μιλάμε για αρκετές ώρες στην παραλία και ούτως ή άλλως τον ήλιο δεν τον παλεύω ούτε δεκάλεπτο να με ψήνει ! Το ιδανικό θα ήταν φυσικά κάτι που να μου προσφέρει μια τίμια σκίαση (2 άτομα θα είμαστε), να μην το παίρνει ο αέρας και να τρέχουμε πίσω του αλλά και επίσης να είναι όσο πιο εύκολο γίνεται στη μεταφορά, από τη στιγμή που δεν θα υπάρχει μεταφορικό μέσο (τι να το κάνουμε εκεί) και όλα πρέπει να μεταφέρονται στο χέρι, το σκίαστρο και ένα ψυγειάκι πχ για τα βασικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον πει μια γνώμη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η περίοδος που θα είμαι εκεί θα είναι η τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου, δεν ξέρω αν θα έχει αέρηδες, αλλά δεδομένου οτι δεν υπάρχουν (και καλώς) οργανωμένες παραλίες, τι θα ήταν καλύτερο να προμηθευτώ για σκίαση ; Ομπρέλα ή σκηνή ;
Καλημέρα.
Αν και κανείς δε μπορεί να προβλέψει τον καιρό, θεώρησε δεδομένο ότι θα έχει αέρα, οπότε μπορείς να προμηθευτείς ότι είναι πιο σταθερό σε τέτοιες περιπτώσεις κατά τη γνώμη μου.
Σκιά δεν έχει σχεδόν πουθε΄να και η όλη κατάσταση με τον αέρα που χω να θυμάμαι εγώ ήταν ανυπόφορη στην ψιλή άμμο των Κουφονησίων. Συμφωνώ επίσης πως δε χρειάζεται όχημα, είναι τσάμπα λεφτά, το πολύ να νοικιάσετε κανένα ποδηλατάκι που αξίζει για την ευκολία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom