Κούβα Κούβα : Ταξίδι του μέλιτος ή περιπέτεια????

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Επέστρεψα επέστρεψα!! Αλλά τί θα λέγατε να με πάρετε κ εμένα μαζί σας τώρα που φεύγετε;; Έχει μόλις 2 ώρες που μπήκα σπίτι και ήδη θέλω να ξαναγυρίσω πίσω...
Για λεπτομέρειες αύριο βραδάκι..
δυστυχως δεν νομίζω να χωρας στην βαλιτσα μας (για την επιστροφή μιλάω πάντα)..
γιατί πηγαίνοντας θα ημαστε ψιλοάδειοι για να έχουμε την δυνατότητα να ψωνίσουμε και τπτ!!!αλλα αν έχεις σκοπό να μείνεις εκει καλοδεχούμενη!!!
Οκ αύριο βραδάκι κατα τις 8 θα μπω στειλε ή στελνω ανάλογα ποια μπει πρώτη..
περιμένω με αγωνία..
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
δυστυχως δεν νομίζω να χωρας στην βαλιτσα μας (για την επιστροφή μιλάω πάντα)..
γιατί πηγαίνοντας θα ημαστε ψιλοάδειοι για να έχουμε την δυνατότητα να ψωνίσουμε και τπτ!!!αλλα αν έχεις σκοπό να μείνεις εκει καλοδεχούμενη!!!
Οκ αύριο βραδάκι κατα τις 8 θα μπω στειλε ή στελνω ανάλογα ποια μπει πρώτη..
περιμένω με αγωνία..
Καλέ ποιός μίλησε για επιστροφή;;; Το πήγαινε μας ενδιαφέρει.. το πότε θα γυρίσουμε... άγνωστο!!!:bleh::bleh::bleh:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Απόδειξη απτο γιατρό και τα φάρμακα στη Κούβα πήρες ?
Αν ναι, πήγαινε εκει που έκανες ταξιδιωτική ασφάλεια -- λογικά θα σου καλύψουν το μεγαλύτερο ποσό
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Πήρα, πήρα... κ από τον γιατρό κ το φαρμακείο.... και φυσικά η ασφάλεια δεν μου κάλυψε τίποτα... μου είπαν ΣΚ των υστέρων ότι καλύπτουν μόνο αν είχες μπει σε νοσοκομείο....άσε δεν βρήκα άκρη...:cry::cry:
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Το επόμενο πρωί ξυπνήσαμε και ήρθε να μας παραλάβει το taxi particular που είχαμε συμφωνήσει από χθες. Ο οδηγός μας είχε και την κοπέλα του μαζί για να έχει παρέα στο γυρισμό... ήταν αρκετά τα χιλιόμετρα.... Η διαδρομή ήταν πολύ ωραία... Πολύ φύση, πολύ όμορφες εικόνες για άλλη μια φορά... Μουσικούλα δυνατά μέσα στο αυτοκίνητο και η μηχανή είχε πάρει φωτιά.... Κάναμε καναδυό στάσεις στη διαδρομή για φαγητό και ξεμούδιασμα.... Περνούσαμε μέσα από χωριά και σε όλη τη διαδρομή (περίπου 3,5 ώρες) δεν συναντήσαμε άλλο τουρίστα...
2015922155341.jpg

2015922214834.jpg

2015922215014.jpg

2015922215754.jpg

2015922220549.jpg

2015922221816.jpg

2015922221950.jpg

2015922222208.jpg


και φτάσαμε πριν διασχίσουμε την λωρίδα μέσα στη θάλασσα για να περάσουμε απέναντι... Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι εκεί υπήρχε κάτι σαν σύνορα... Δεν επιτρεπόταν να περάσουν Κουβανοί εκτός αν δούλευαν σε κάποιο ξενοδοχείο απέναντι, αν είχαν κάποιο ειδικό χαρτί ή αν ήταν ταξί που απλά περνούσαν τους τουρίστες... Μας ζήτησαν όλους τα χαρτιά μας και την κράτηση του ξενοδοχείου που είχαμε!!

2015922165225.jpg


H διαδρομή ήταν επίσης πολύ ωραία... μία λωρίδα δρόμου και δεξιά - αριστερά μόνο θάλασσα..

2015922235729.jpg

DSC00115.JPG

2015922170928.jpg

2015922170950.jpg

Φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας το οποίο ήταν πολύ ωραίο...τακτοποιηθήκαμε και κατεβήκαμε στην θάλασσα... Εντάξει!! εκεί ένοιωσα πως είμαι στην Καραϊβική!!! Καμία σχέση με το Varadero... το βράδυ είχε ένα μαγαζί που έπαιζε μουσική και γνωρίσαμε κάτι ντόπιους που ζούσαν όμως στην Ινδία... Χορέψαμε μαζί τους, μας δείξανε το afro salsa...πολύ γέλιο.... Και την επόμενη μέρα απολαύσαμε την θάλασσα - αν και πολύ ζεστή - αυτό που έβλεπες σε αποζημίωνε....
2015923180455.jpg

DSC00129.JPG



Το απογευματάκι με την βροχή φύγαμε κι εμείς... Πήραμε ταξί και μας άφησε στο Viazul του Moron και από κει...... Camaguey!!! Ξεραθήκαμε στον ύπνο στην διαδρομή με το λεωφορείο και δεν καταλάβαμε πότε φτάσαμε βραδάκι πια με βροχή... Μας άφησε το λεωφορείο σε ένα στενάκι χωρίς καν ηλεκτρικό ρεύμα και ούτε ξέραμε κατά που βρισκόμασταν... Ευτυχώς πέρασε ένας ντόπιος από κει και κατάλαβε ότι ψάχναμε casa... Εγώ έμεινα με τα πράγματα και οι δυο τους πήγαν προς αναζήτησης στέγης... όσο ώρα περίμενα είδα πως απέναντι σε κανά 3-4 σπίτια νοίκιαζαν δωμάτια και πήγα να ρωτήσω, αλλά τίποτα... Μετά από κανά μισάωρο ήρθε ο σύζυγος γελαστός και τον ακολούθησα στο "casa" μας... Το είχαν 2 ανύπαντρες αδερφές, οι οποίες έμεναν από κάτω... Το casa αυτό είχε τα περισσότερα πλαστικά λουλούδια που έχω δει στην ζωή μου σε όλα τα χρώματα και όλων των ειδών!!! Δεν υπήρχε... παντού φρου-φρου και βολάν... Μέχρι και το καπάκι της τουαλέτας μας είχε μωβ λούτρινο κάλυμμα!!! Ρίξαμε πολύ γέλιο... αλλά ήταν πολύ καλές... Βγήκαμε κατευθείαν βόλτα στο κέντρο να προσανατολιστούμε αφού είχε σταματήσει και η βροχή...
Σχεδόν σε όλο τον δρόμο προς το κέντρο δεν συναντήσαμε κανέναν, και μου έκανε τρομερή εντύπωση... το κέντρο του είναι πεζοδρομημένο και πολύ όμορφο και γραφικό... Φτάσαμε στην πλατεία στο "Cafe Cuidad" που είχε τον περισσότερο κόσμο, ήπιαμε καφεδάκι και συνεχίσαμε την βόλτα μας.... Πολύ όμορφη και ήσυχη πόλη... με ελάχιστους τουρίστες και σου μετέδιδε ένα αίσθημα ηρεμίας... Μας άρεσε πάρα πολύ...
2015924034640.jpg


2015923210829.jpg
2015923213403.jpg

2015924043654.jpg
2015923225141.jpg

2015925042042.jpg


Το επόμενο πρωί η βόλτα μας ξεκίνησε από το πάρκο Ignacio Argamonte.. Μεγάλο πάρκο με πολύ πράσινο... και συνεχίσαμε στο κέντρο να το δούμε και με το φως της μέρας...
2015924175356.jpg


P1230745.JPG
P1230754.JPG
2015924105527.jpg
P1230760.JPG

Περπατήσαμε πολύ, περάσαμε πολλές πλατείες ψάχνοντας ένα συγκεκριμένο μαγαζί για φαγητό....
2015924134844.jpg
2015924140944.jpg
2015924142708.jpg
2015924152008.jpg
2015924144428.jpg
P1230757.JPG
P1230767.JPG
P1230763.JPG


και έτσι βρεθήκαμε και στην περιοχή πίσω από το κέντρο... την όχι πλακόστρωτη... και εκεί πραγματικά βλέπεις την φτώχεια σε σπίτια και ανθρώπους... Είναι μοναδικό αυτό στην Κούβα... σε όλες τις πόλεις ακόμα και μέσα στην Αβάνα, εκεί που περπατάς σε ένα δρόμο, αν στρίψεις μπορεί να βρεθείς στην απόλυτη εξαθλίωση.... σπίτια γκρεμισμένα και παρατημένα... Εικόνες πολύ δυνατές και ανθρώπινες εκφράσεις και φιγούρες που σου μένουν και σε συντροφεύουν στην ζωή σου.. Έτσι τουλάχιστον αισθάνθηκα εγώ..

2015924143743.jpg
2015924144009.jpg
P1230762.JPG


Αφού φάγαμε πολύ καλά και είχαμε βαρύνει αρκετά, πήγαμε να ξεκουραστούμε λίγο... το απόγευμα καφεδάκι στο cafe ciudad και ξανά βόλτα στα ίδια μέρη.... δεν ξέρω μας άρεσε πολύ το Camaguey και τους δύο... όμορφη πόλη, πολύ γραφική, ο κόσμος πολύ φιλικός και σου μετέδιδε μια ηρεμία... Αργά το βράδυ επιστροφή να φτιάξουμε τα πράγματα, γιατί την επόμενη μέρα πηγαίναμε.... Santiago de Cuba!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Να ζήσετε και να ευτυχισετε !
Ωραίο ταξιδι , περιμενω τη συνεχεια .....
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αντε βρε Fenaki1981 θα φυγουμε χωρις να διαβάσουμε την συνέχεια.....
περιμένουμε την συνέχεια εδώ και τόσες μέρες!!!!!
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Έχεις δίκιο καλή μου.... :(:icon_redface::icon_redface:μόνο που είχα πολυ δύσκολη εβδομάδα... ζήτω συγνώμη.... μέχρι τέλος της βδομάδας θα τελειώσω την ιστορία μου....
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Το επόμενο πρωί - ξημερώματα θα έλεγα καλύτερα γύρω στις 4 αν θυμάμαι καλά ξεκινήσαμε με Viazul για το Santiago de Cuba.... Όταν φτάσαμε στο σταθμό του Viazul μου έκανε εντύπωση ο σταθμός γιατί ήταν αρκετά καινούργιος και μεγάλος σε σχέση με τους σταθμούς των άλλων πόλεων. Βγαίνοντας λοιπόν μαζεμένοι πολλοί ταξιτζήδες προσπαθούσαν να πάρουν την πρώτη κούρσα της ημέρας. ήταν η ώρα που η πόλη ξυπνούσε και καθώς φεύγαμε με το ταξί κατάλαβα πως το Santiago ήταν μια πολύ μεγάλη και ενδιαφέρουσα πόλη. Άλλωστε ήταν και η πρώτη πρωτεύουσα της Κούβας και φυσικά θεωρείται και πατρίδα της επανάστασης.
έχει πάρα πολλά μουσεία και μνημεία και φυσικά φαίνεται και η οροσειρά της Sierra Maestra. Γενικότερα μου αρέσει πολύ να φτάνω σε ένα ξένο μέρος πολύ πρωί και να βλέπω πως αρχίζει ο κόσμος τη μέρα του.. ο ήλιος μόλις που ανέτειλε κι εγώ ρουφούσα εικόνες... με μια πρώτη ματιά είδα πολλές εναλλαγές.. στις γειτονιές, πολλές ανηφόρες-κατηφόρες, μεγάλο λιμάνι, καμιόνια, λεωφορεία.. Ο κόσμος σιγά-σιγά ξυπνούσε και πήγαινε στις δουλειές τους... τα μαγαζιά άνοιγαν ένα-ένα.. ήδη τα πρώτα πηγαδάκια έξω από τα σπίτια είχαν στηθεί..

2015925143719.jpg

2015925124408.jpg

Μετά από καμιά ώρα και αφού είδαμε καναδυό casa, καταλήξαμε σε ένα που είχε και ταράτσα την οποία και μοιραζόμασταν μ' έναν Γάλλο γύρω στα 50 χρονών ο οποίος γύριζε τον κόσμο... Ήδη έμενε εκεί 1,5 μήνα!! Τακτοποιηθήκαμε και βγήκαμε βολτίτσα.. είχε μεσημεριάσει και έκανε πολύ ζέστη.. πηγαίνοντας προς το κέντρο πέσαμε πάνω σε ένα παζάρι και αναμιχθήκαμε με τους ντόπιους.. είδαμε και μαγαζί με λούστρους!! Μας έκανε τρομερή εντύπωση.. απολαύσαμε το καφεδάκι μας στο κεντρικό ξενοδοχείο Casa Granda χαζεύοντας τον κόσμο που περνούσε. Μεγάλη πλατεία με ωραία κτήρια γύρω-γύρω και πολύ κόσμο.. Εκεί βρίσκεται και το σπίτι του Diego Velazquez.. και φυσικά ο Καθεδρικός Ναός που είναι πολύ εντυπωσιακός!!

2015925122814.jpg


P1230787.JPG

2015926000745.jpg

P1230790.JPG

2015926152555.jpg

2015925124408.jpg
P1230841.JPG
P1230851.JPG

Αφού τσιμπήσαμε σ'ένα εστιατόριο στο κέντρο με θέα όλη την πλατεία, συνεχίσαμε
την βόλτα μας και λίγο πιο έξω από το κέντρο... Φτάσαμε σε ένα πάρκο με πολλά καφέ και καθήσαμε για μια κρύα μπυρίτσα... Μιλήσαμε με ντόπιους και μας είπαν πως στο Santiago ο περισσότερος κόσμος προερχόταν από την Αφρική.. οπότε η νοοτροπία τους ήταν λίγο διαφορετική από τις άλλες κουβανικές πόλεις..έτσι μας φάνηκε τουλάχιστον.. Επίσης πρώτη φορά είδαμε ζητιάνο και μια κυρία που παρακαλούσε για λεφτά και μάζευε τενεκεδάκια μπύρας μάλλον για ανακύκλωση..

P1230852.JPG
P1230860.JPG

Πήγαμε λίγο να ξεκουραστούμε στο δωμάτιο, και το βράδυ αφού ξανακάναμε βόλτα στο κέντρο και στην περιοχή πίσω από τον Καθεδρικό, ανεβήκαμε στην ταράτσα του ξενοδοχείου Casa Granda που είχε live μουσική και πολύ-πολύ χορό..
εκεί είδα την καλύτερη salsa σε όλη την Κούβα... και το βράδυ μας πέρασε χορεύοντας και πίνοντας Mohito!!!

Το επόμενο πρωί αποφασίσαμε να πάρουμε ένα τουκ-τουκ για να μας γυρίσει λίγο την πόλη... και πράξαμε πάρα πολύ σωστά... ήταν πολύ ωραία η βόλτα και είδαμε πάρα πολλά πράγματα... Κατεβήκαμε στο λιμάνι και πήγαμε στο εργοστάσιο που βγάζουν το Ron Santiago de Cuba... πολύ ωραίο ρούμι... πήγαμε στο Cemetery Santa Ifigenia.. πολύ ωραίος χώρος, αλλά εκείνη την στιγμή είχε κάποια τελετή και δεν μας άφησαν να μπούμε μέσα..
2015925130634.jpg
2015925134201.jpg
2015925134154.jpg

P1230801.JPG
P1230804.JPG

γυρνούσαμε όλη την πόλη και όπου θέλαμε σταματούσαμε.. μας πήγε σε γειτονιές πολύ φτωχές μακριά από το κέντρο και περπατήσαμε μαζί με τους ντόπιους... πολύ ωραίες εικόνες!!
P1230814.JPG
P1230807.JPG
P1230814.JPG
P1230819.JPG
P1230825.JPG
P1230820.JPG
και φυσικά καταλήξαμε στην Plaza de la Revolution με το τεράστιο άγαλμα του Antonio Maceo να δείχνει προς την κατεύθυνση της Sierra Maestra..

P1230827.JPG
P1230830.JPG
P1230833.JPG
P1230838.JPG


'Ηδη είχε φτάσει μεσημέρι... καθήσαμε για φαγητό στο ίδιο μαγαζί με την προηγούμενη μέρα και από εκεί πήραμε ταξί για να πάμε στο El Morro του Santiago.. Φτάσαμε απογευματάκι και περιπλανηθήκαμε λίγο στο χώρο.. Δεν είχε πολύ κόσμο..το εστιατόριο και καφέ που υπάρχει εκεί ήταν ήδη κλειστό.. Μας είπαν ότι κάθε απόγευμα γίνεται μια τελετή εκεί σαν άγημα και καθήσαμε να την παρακολουθήσουμε...
$RVJ43QQ.jpg
2015926182604.jpg
2015926184834.jpg
P1230879.JPG
P1230883.JPG

P1230874.JPG


όταν τελείωσε είχε ήδη νυχτώσει... Πήγαμε προς την έξοδο αλλά το πρόβλημα ήταν ότι δεν βρίσκαμε ταξί και ήμασταν αρκετά έξω από την πόλη. όσοι ήταν εκεί είχαν τα αυτοκίνητά τους.. για καλή μας τύχη υπήρχε και ένα τουριστικό λεωφορείο με Κουβανούς από την Αβάνα που γυρνούσαν το νησί... Ρωτήσαμε τον οδηγό αν μπορούσαν έστω να μας κατεβάσουν στον κεντρικό δρόμο - επί πληρωμής φυσικά-.. τελικά μας είπαν πως πήγαιναν στο κέντρο και μας πήραν μαζί τους!! ήταν μια από τις καλύτερες εμπειρίες!!! μόλις ξεκίνησε το λεωφορείο, ο οδηγός έβαλε τέρμα την μουσική και όλοι μαζί τραγουδούσαν και χόρευαν... μας άφησαν στην πλατεία του καθεδρικού χωρίς να πληρώσουμε τίποτα και φύγαμε δίνοντας πολλές ευχαριστίες και πολλά χαμόγελα...

Στην πλατεία είχε στηθεί άλλη γιορτή... Έπαιζε η φιλαρμονική και είχε μαζευτεί πολύς κόσμος.. Καθήσαμε κι εμείς με μια μπύρα στο χέρι να τους απολαύσουμε καθώς σήμερα τελείωναν οι μέρες μας στο Santiago... και μας είχε αρέσει πολύ!!!
2015926212014.jpg
2015925232448.jpg
2015926211926.jpg
 

Attachments

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Το επόμενο πρωί λοιπόν πίσω στο σταθμό του Viazul και επόμενος προορισμός... Holguin!! ήθελα να πάμε πολύ και Baracoa αλλά από Santiago ήταν γύρω στις 5 ώρες και δεν προλάβαινες σε μία μέρα να πας και να γυρίσεις... δεν θα είχε και νόημα άλλωστε... άσε και την ταλαιπωρία... έτσι πριν το μεσημέρι φτάσαμε στο Holguin... κλασσικά οι ταξιτζήδες από έξω, μας τράβηξε ένας και μας πήγε σε casa... ευτυχώς το πρώτο που μας πήγε μας άρεσε και δεν ταλαιπωρηθήκαμε... Αμέσως κάναμε ντουζάκι, αλλάξαμε και αφού πήραμε λίγες πληροφορίες κλείσαμε το ταξί μας για να μας πάει να κολυμπήσουμε με τα δελφινάκια στο Cayo Naranjo. Επειδή ήταν καμιά ώρα ο δρόμος, μόλις φτάσαμε το πάρκο δεν δεχόταν άλλους επισκέπτες, ήταν ήδη γεμάτο... Αφού παρακάλεσε τον ταξιτζή να κάνει όχι μία αλλά πολλές προσπάθειες, και αφού και αυτός με την σειρά του έπριξε τον άνθρωπο στην πύλη , μετά από κανά μισάωρο παρακαλητών μας δεχτήκανε!!!!:clap::clap::clap: Ο ταξιτζής μας θα μας περίμενε να γυρίσουμε.. ήρθε λοιπόν το καραβάκι να μας πάρει για να πάμε στο πάρκο... όσο μπαίναμε πιο βαθιά στην θάλασσα και τα νερά μαυρίζανε, άρχισα να έχω μια ανησυχία...μετά από 15 λεπτά φτάσαμε και είδαμε όλο τον περιφραγμένο χώρο... είχε 3-4 γκρουπ ευρωπαίοι οι περισσότεροι...
P1230891.JPG
P1230894.JPG

χαζέψαμε λίγο τα δελφίνια που κολυμπούσαν και περιμέναμε κι εμείς με την σειρά μας να μπούμε στο νερό.... Περιττό να σας πω πως η αίσθηση είναι μοναδική...! είναι πανέμορφα, πανέξυπνα και το σώμα τους πάαααααρα πολύ λείο... τα χαϊδέψαμε, τα ταϊσαμε, μας φίλησαν κιόλας.. Πολύ ωραία εμπειρία.... Ήπιαμε και την μπυρίτσα μας και γυρίσαμε πίσω... Φυσικά τον οδηγό μας τον είχε πιάσει ο ύπνος... τον κακόμοιρο... ήταν 4 η ώρα το μεσημέρι ντάλα και μας περίμενε από τις 13.00!!!! και επειδή ήταν πολύ καλούλης και γλυκούλης τον αγκαζάραμε και για τις 2 μέρες που θα χρειαζόμασταν ταξί! Από εκεί μας πήγε σε μια παραλία που έχει δίπλα, την Playa Guardalavaca .
2015927144921.jpg
2015927221944.jpg

Αφού κάναμε το μπανάκι μας και φάγαμε στο beach bar όταν ήρθε η ώρα να φύγουμε, εγώ ήθελα να κάνω ντουζ..!!! αλλά φυσικά πού ντουζιέρες????????? Αλλά... είπαμε είμαι πεισματάρα!!!! κ έτσι αφού περπάτησα λίγο στην παραλία είδα κόσμο μαζεμένο.. πήγα προς τα εκεί..και τί να δω???? ΝΤΟΥΖ!!!!!!! Βέβαια..... νομίζατε ότι δεν θα έβρισκα??? χα!! φυσικά ήταν αυτοσχέδια ντουζ.... ένας χώρος σαν μικρό σπιτάκι με λαμαρίνα από πάνω, κάγκελα γύρω-γύρω και ο τύπος είχε ένα βαρέλι που το γέμιζε νερό.... ένας κουβάς για να ξεπλυθείς είχε 0,10 pesos.... πλήρωνες και σπαταλούσες όσους κουβάδες ήθελες... χοντρή μπίζνα!!!! εγώ εκεί σπατάλησα 10 κουβάδες και πολύ το ευχαριστήθηκα!!!
2015927221933.jpg

Πηγαίνοντας προς το αμάξι είχε και μία υπαίθρια αγορά και ψωνίσαμε αναμνηστικά!!! ήταν αργά το μεσημέρι και ο κόσμος έφευγε σιγά-σιγά από την παραλία... μαζί με το ραδιόφωνό τους έμπαιναν σε άμαξες, λεωφορεία, αυτοκίνητα.... Στο δρόμο της επιστροφής λίγο η ζέστη, λίγο η μπύρα, λίγο η θάλασσα, λίγο το αγόρι μου έριξα έναν ύπνο και ούτε κατάλαβα πότε φτάσαμε...
Αφού ξεκουραστήκαμε λιγάκι και ήπιαμε έναν καφέ με τους σπιτονοικοκύρηδές μας, βγήκαμε αργούτσικα για φαγητό και βόλτα... Γενικώς το Holguin ήταν ήσυχη πόλη με πολύ ήρεμους ρυθμούς... οι πεζόδρομοι γεμάτοι μαγαζιά, ο κόσμος ήταν έξω αλλά επειδή δεν είχε σχεδόν καθόλου τουρίστες, έβλεπες κατά βάση την ζωή των ντόπιων.. Φάγαμε στο εστιατόριο-paladar "Εl Torre' πολύ νόστιμο φαγητό... πάμφηνος αστακός και θαλασσινά και πολύ μεγάλες μερίδες... Αφού γέμισε η κοιλίτσα έπρεπε να χωνέψουμε... περπατήσαμε προς το κέντρο που γενικώς επικρατούσε μια ησυχία...
2015927233400.jpg
2015927234737.jpg

Βρήκαμε μόνο καναδυό μαγαζιά για ποτάκι, εκτός του Casa de la Musica που γινόταν χαμός από πιτσιρίκια... τελικά καταλήξαμε σ'ένα μαγαζί που είχε live και ήταν πολύ ωραία... ο τραγουδιστής πρέπει να ήταν φίρμα στην Κούβα γιατί όλοι ξέρανε τα τραγούδια του... Μετά το τέλος του προγράμματος που τελείωσε γύρω στις 02.30αμ ακολούθησε πολύς-πολύς χορός... η δεύτερη καλύτερη salsa που είδα στην Κούβα.. Πήγαμε για ύπνο κατά τις 04.00 πτώματα στην κούραση...

To επόμενο πρωί πήραμε ένα δυναμωτικό πρωινό και ξεκινήσαμε την βόλτα μας στην πόλη.. Έκανε πολύ ζέστη και δεν μπορούσες να κινηθείς πολύ άνετα..
2015928192512.jpg

Γυρίσαμε όλο το κέντρο και την γύρω περιοχή.. Πολλές πλατείες και ναοί...
Μπήκαμε και σε ένα εμπορικό κέντρο!!! Είχε πολλά μαγαζιά μαζεμένα και μέχρι και μανικιουρίστες!!!!
2015928195436.jpg
2015928195453.jpg


'Εχει όμορφες γειτονιές και δεν άκουσα ούτε κόρνες, όλα κυλούσαν ήσυχα... ότι έπρεπε για μας που δεν είχαμε ξεκουραστεί αρκετά.. υπάρχει μία μεγάλη τοιχογραφία που απεικονίζει όλη την ιστορία της Κούβας. ΄Ετσι μας είπε ένας Κουβανός ιστορικός που μας είδε να την χαζεύουμε και κάθησε να μας την εξηγήσει.. πολύ ευγενικός άνθρωπος.. Καθήσαμε για φαγητό προς το απόγευμα και δοκιμάσαμε και γλυκάκι από έναν πλανόδιο... πολύ ωραίο!!! Πετύχαμε και ένα γκρουπάκι που έδωσε μια παράσταση σ'έναν πεζόδρομο.. Δεν θέλαμε να γυρίσουμε στο δωμάτιο γιατί αργά το βράδυ πετούσαμε για Αβάνα... έτσι μέχρι την τελευταία στιγμή γυρνούσαμε το Holguin!!!
2015928163505.jpg
P1230920.JPG
P1230923.JPG
P1230926.JPG
P1230927.JPG
P1230936.JPG
P1230951.JPG
P1230954.JPG
2015928224839.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom