Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Με την λιδωρία και την κατασυκοφάντηση της Ελλάδας στο εξωτερικό να περιμένουμε και άλλα. Κάνω χρόνια κράτηση αποκλειστικά μεσω του Booking και ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο. Οδηγούμαστε στο να αντικαταστήσουμε, στα μάτια των ευρωπαίων πιστωτών μας, τους Αλβανούς στο δικό μας ανέκδοτο, "Αλβανός τουρίστας". Το θυμάστε;
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
εχω μια καρτα προπληρωμενη της τραπεζας κυπρου ειχα κλεισει ξενοδοχειο στο κεντρο της ρωμης (Urben Suites Apartment Design)μολις εκανα κρατηση μου πηραν 1 ευρω απο την καρτα που ειδα στο web banking μολις εφτασα εκει πληρωσα μετρητα χωρις καμια συνενοηση απο πριν αν ειμουν τυχερος θα δειξει στο επομενο ταξιδι
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
ερωτηση για κρατηση απο booking.com

Παιδια καλημερα,θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο απτο booking.com με χρεωστικη καρτα. Το συνολικο κοστος του δωματιου ειναι 300ευρω.
Αν λοιπον κανω κρατηση ποσα χρηματα πρεπει ναχει μεσα η καρτα και ποσα θα μου κρατησει?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Παιδια καλημερα,θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο απτο booking.com με χρεωστικη καρτα. Το συνολικο κοστος του δωματιου ειναι 300ευρω.
Αν λοιπον κανω κρατηση ποσα χρηματα πρεπει ναχει μεσα η καρτα και ποσα θα μου κρατησει?
Αναλόγως τον τύπο της κράτησης. Αν προπληρώνεις, θα σου κρατήσει όλο το ποσό. Αν όχι, δε σου κρατάει τίποτα - εκτός αν δεν πας οπότε σου κρατάει το ποσό της πρώτης βραδιάς ή ό,τι άλλο γράφει στους όρους. Δε δέχεται όλες τςι χρεωστικές. Mastercard prepaid μου έχει δεχτεί, αλλά είχα μέσα όλο το ποσό που θα χρειαζόταν (άσχετα που δεν το κράτησαν). Γενικά διάβασε προσεκτικά τους όρους!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδια καλημερα,θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο απτο booking.com με χρεωστικη καρτα. Το συνολικο κοστος του δωματιου ειναι 300ευρω.
Αν λοιπον κανω κρατηση ποσα χρηματα πρεπει ναχει μεσα η καρτα και ποσα θα μου κρατησει?
Ειναι στην ευχερεια του ξενοδοχειου αν θα δεχτει την κρατηση ή οχι (η συντριπτικη πλειοψηφια τη δεχεται). Θα πρεπει ομως να εχεις ανα πασα στιγμη (ειδικα απο την ημερομηνια που παυει να ισχυει η δωρεαν ακυρωση και μεχρι την αφιξη σου στο ξενοδοχειο) το ποσο των 300 ευρω διαθεσιμο στην καρτα. Το ξενοδοχειο επισης εχεχι το δικαιωμα να σου δεσμευσει αυτο το ποσο μεχρι την πληρωμη. Αυτο δεν σημαινει πως αν ειναι αδεια η καρτα το ξενοδοχειο θα ακυρωσει την κρατηση σιγουρα. Απλα εχει το δικαιωμα να το κανει.
Θεωρω παντα πως το δωματιο ειναι με επιστρεψιμη χρεωση. Σε διαφορετικη περιπτωση το ποσο θα χρεωθει αμεσα μετα την κρατηση (υπαρχουν και περιπτωσεις που τα ξενοδοχεια εχουν ξεχασει να κανουν τη χρεωση ή λογο αδυναμιας χρεωσης ρισκαρουν και ελπιζουν πως ο πελατης θα εμφανιστει)
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας παιδια,θελω την αμεση και πολυτιμη βοηθεια σας, εχω κλησει ξενοδοχειο με πιστωτικη,στο booking για τον Δεκεμβρη αλλα θελω να το ακυρωσω,οτααν εκανα την κρατηση εγραφε δωρεαν ακυρωση,πως θα κανω την ακυρωση??με μειλ προς το ξενοδοχειο?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γεια σας παιδια,θελω την αμεση και πολυτιμη βοηθεια σας, εχω κλησει ξενοδοχειο με πιστωτικη,στο booking για τον Δεκεμβρη αλλα θελω να το ακυρωσω,οτααν εκανα την κρατηση εγραφε δωρεαν ακυρωση,πως θα κανω την ακυρωση??με μειλ προς το ξενοδοχειο?
στο μειλ που σου ειχαν στειλει υπαρχει λινκ τροποποιησης της κρατησης ! πατας εκει που λεει ακυρωση ολης της κρατησης και ερχεται μετα απο πολυ λιγο μειλ οτι ακυρωθηκε:cool:
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ευχαριστω πολυ elenara88 εστειλα μειλ στο ξενοδοχειο και μου την ακυρωσαν!!!!αυτο που λες,(τροποποιηση), το εψαξα στο μειλ της κρατησης και δεν το ειδα πουθενα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ευχαριστω πολυ elenara88 εστειλα μειλ στο ξενοδοχειο και μου την ακυρωσαν!!!!αυτο που λες,(τροποποιηση), το εψαξα στο μειλ της κρατησης και δεν το ειδα πουθενα...
Κατω-κατω στο μειλ που στελνει το booking για να επιβεβαιωθει η κρατηση γραφει:Μην ξεχνατε you can change or cancel your booking....και σου παραθετει ενα λινκ,στο οποιο μπαινεις και κανεις την ακυρωση.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Παιδιά να είστε καλά όλοι όσοι βοηθάτε με τις γρήγορες απαντήσεις σας..Από τα παραπάνω ποστ κατέληξα στο οτι θα πάω να βγάλω κι εγώ την προπληρωμένη master της Πειραιώς (webuy) και θα τη χησιμοποιήσω για την κράτηση των εισιτηρίων(easyjet) και του ξενοδοχείου(booking.com). Ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς απώλειες!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά να είστε καλά όλοι όσοι βοηθάτε με τις γρήγορες απαντήσεις σας..Από τα παραπάνω ποστ κατέληξα στο οτι θα πάω να βγάλω κι εγώ την προπληρωμένη master της Πειραιώς (webuy) και θα τη χησιμοποιήσω για την κράτηση των εισιτηρίων(easyjet) και του ξενοδοχείου(booking.com). Ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς απώλειες!!
Δεν χρειαζεται να βγαλεις τη webuy. Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με οποιαδηποτε debit. Στην booking (σπανιο) ισως χρειαστεις πιστωτικη. Η prepaid mastercard οπως ειναι η webuy εξυπηρετει μονο για τα εισιτηρια της ryanair.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω για την webuy της πειραιώς, αλλά εγώ για το τελευταίο μου ταξίδι έκλεισα εισητήρια και ξενοδοχείο με την prepaid της ΑΤΕ. Επειδή, δεν γουστάρω καθόλου τις πιστωτικές προτιμώ να βάζω ένα συγκεκριμένο ποσό στην prepaid και να ξέρω τί μου γίνεται. Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom