Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κωνσταντινουπολη που πηγα και εκανα κρατηση μεσω VENERE με χρεωστικη καρτα δεν μου δημιουργηθηκε κανενα απολυτως προβλημα τόσο στην κρατηση αυτη καθ' αυτη όσο και στην αποδοχη της καρτας απο το ξενοδοχειο για την πληρωμη
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Αγαπητή Καθρίν, δεν υπάρχει περίπτωση με προπληρωμένη να έκανες απλά κράτηση χωρίς προκαταβολή ή με όλο το ποσό. Το λόγο σκέψου τον, φαντάζομαι έξυπνη είσαι...
με προπληρωμενη της τραπεζα κυπρου εκανα κρατηση απλως σου κραταει ενα ευρω σαν προεγκριση!!!
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Xρησιμοποιω εδω και χρονια την χρεωστικη καρτα electron ,σε ολες μου τις κρατησεις ειτε αυτες αφορουν σε ξενοδοχεια η σε ενοικιασεις αυτοκινητων.
Δεν μου εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα και εχω και το κεφαλι μου ησυχο
Ευαγγελια ενοικίαση αυτοκινήτου με χρεωστική κάρτα Elektron θα έκανες ΜΟΝΟ με τοπικές εταιρίες ΚΑΙ ΟΧΙ πολυεθνικές όπως AVIS, HERTZ, NATIONAL, κ.τ.λ! Ολες οι πολυεθνικές θέλουν πιστωτική κάρτα για εγγυηση!!!!

Καλό ειναι να το διευκρίσουμε!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Λοιπόν...πριν από λίγο κοιτώντας το e-statement της κάρτας μου βλέπω οτι ειχα χρεωθεί 1 ευρώ από την κράτηση σε ξενοδοχείο στην Αλσατία που ειχα κάνει πριν 1μηνα περίπου μεσω Booking και αμέσως μετά αφαιρεση του ποσού του 1 ευρώ απο το ιδιο το ξενοδοχείο...πρωτη φορά μου συμβαινει αυτό και είπα να το μοιραστώ μαζί σας..το έκαναν απο λάθος η για να τσεκάρουν την κάρτα μιας και με την πολιτική της κράτησης δεν χρεωνοταν αυτόματα το ποσόν στην κάρτα αλλα κατα την αναχωρηση από το ξενοδοχείο?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπόν...πριν από λίγο κοιτώντας το e-statement της κάρτας μου βλέπω οτι ειχα χρεωθεί 1 ευρώ από την κράτηση σε ξενοδοχείο στην Αλσατία που ειχα κάνει πριν 1μηνα περίπου μεσω Booking και αμέσως μετά αφαιρεση του ποσού του 1 ευρώ απο το ιδιο το ξενοδοχείο...πρωτη φορά μου συμβαινει αυτό και είπα να το μοιραστώ μαζί σας..το έκαναν απο λάθος η για να τσεκάρουν την κάρτα μιας και με την πολιτική της κράτησης δεν χρεωνοταν αυτόματα το ποσόν στην κάρτα αλλα κατα την αναχωρηση από το ξενοδοχείο?
Σε χρεωσαν ή εκαναν προεγκριση; Αν σε χρεωσαν μαλλον το εκαναν για να τσεκαρουν τον τυπο της καρτας. Αν ηταν προεγκριση εχουν δικαιωμα να το κανουν ειτε για 1 ευρω ειτε για ολο το ποσο.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Λοιπόν...πριν από λίγο κοιτώντας το e-statement της κάρτας μου βλέπω οτι ειχα χρεωθεί 1 ευρώ από την κράτηση σε ξενοδοχείο στην Αλσατία που ειχα κάνει πριν 1μηνα περίπου μεσω Booking και αμέσως μετά αφαιρεση του ποσού του 1 ευρώ απο το ιδιο το ξενοδοχείο...πρωτη φορά μου συμβαινει αυτό και είπα να το μοιραστώ μαζί σας..το έκαναν απο λάθος η για να τσεκάρουν την κάρτα μιας και με την πολιτική της κράτησης δεν χρεωνοταν αυτόματα το ποσόν στην κάρτα αλλα κατα την αναχωρηση από το ξενοδοχείο?
k. Ioanna μπορείτε να μας πείτε τι έγραφε στο e-mail της επιβεβαίωσης και ειδικα "όροι ακύρωσης" του ξενοδοχείου?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Για ακυρώσεις ή αλλαγές μέχρι 1 ημέρα πριν την ημερομηνία άφιξης, δεν θα υπάρξει χρέωση.Για ακυρώσεις ή αλλαγές αργότερα, θα χρεωθείτε με ένα ποσοστό 100 % από την πρώτη νύχτα.Σε περίπτωση μη εμφάνισης, θα χρεωθείτε με το συνολικό ποσό της κράτησης.

k. Ioanna μπορείτε να μας πείτε τι έγραφε στο e-mail της επιβεβαίωσης και ειδικα "όροι ακύρωσης" του ξενοδοχείου?

δεν με χρεωσαν με το συνολικό ποσό της κράτησης γιατι δεν ηταν αυτη η πολιτική κράτησης...πιθανόν ηταν ενας τρόπος τσεκαρισματος της καρτας χρεωνοντας και αυτοματα αφαιροντας 1 ευρώ.

Σε χρεωσαν ή εκαναν προεγκριση; Αν σε χρεωσαν μαλλον το εκαναν για να τσεκαρουν τον τυπο της καρτας. Αν ηταν προεγκριση εχουν δικαιωμα να το κανουν ειτε για 1 ευρω ειτε για ολο το ποσο. __________________
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είχα πρόβλημα σε κρατήσεις τόσο στη Μαδρίτη όσο και στο Παρίσι, με χρεωστική της Πειραιώς. Στη πρώτη περίπτωση επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη και του έστειλα τραπεζικό έμβασμα την επόμενη ημέρα, στη δεύτερη αποφάσισαν να προσπαθήσουν να κρατήσουν τα χρήματα την αμέσως προηγούμενη ημέρα του check in μου, οπότε απλά αρκέστηκαν στο να τους πληρώσω με μετρητά κατά την άφιξη! Πάντως εξακολουθώ να τη χρησιμοποιώ προκειμένου να προχωρήσω τυπικά με τη κράτηση, και νομίζω πως από εκεί και πέρα το αν θα πληρωθεί ο ξενοδόχος με τη χρεωστική, ή με έμβασμα νομίζω λίγο τον ενδιαφέρει.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Για ακυρώσεις ή αλλαγές μέχρι 1 ημέρα πριν την ημερομηνία άφιξης, δεν θα υπάρξει χρέωση.Για ακυρώσεις ή αλλαγές αργότερα, θα χρεωθείτε με ένα ποσοστό 100 % από την πρώτη νύχτα.Σε περίπτωση μη εμφάνισης, θα χρεωθείτε με το συνολικό ποσό της κράτησης.

k. Ioanna μπορείτε να μας πείτε τι έγραφε στο e-mail της επιβεβαίωσης και ειδικα "όροι ακύρωσης" του ξενοδοχείου?

δεν με χρεωσαν με το συνολικό ποσό της κράτησης γιατι δεν ηταν αυτη η πολιτική κράτησης...πιθανόν ηταν ενας τρόπος τσεκαρισματος της καρτας χρεωνοντας και αυτοματα αφαιροντας 1 ευρώ.

Σε χρεωσαν ή εκαναν προεγκριση; Αν σε χρεωσαν μαλλον το εκαναν για να τσεκαρουν τον τυπο της καρτας. Αν ηταν προεγκριση εχουν δικαιωμα να το κανουν ειτε για 1 ευρω ειτε για ολο το ποσο. __________________
K. Ioanna,
Ειναι ξεκάθαρο οτι οι όροι κράτησης λενε "1 ημέρα πριν την ημερομηνία άφιξης, δεν θα υπάρξει χρέωση! Μπορεί το ποσό να είναι μικρό αλλα παλι υπαρχει χρέωση !!! Αν αυτή ειναι η πολιτική του ξενοδοχείου με τις χρεωστικές κάρτες τοτε πρέπει το αναφέρουν!

Οσον αφορά το " Αν ηταν προεγκριση εχουν δικαιωμα να το κανουν ειτε για 1 ευρω ειτε για ολο το ποσο". Τι στιγμή που αναφέρει οτι δεν θα υπάρχει χρέωση δεν πρέπει να μου χρεωσουν ούτε 0,01 cent πόσο μάλλον ολο ποσο! Δεν υπάρχει η καμιά γραπτή ενημέρωση οτι αν υπάρχει χρεωστική κάρτα τοτε ισχύουν αλλά ........

Αναρωτιέμαι τι θα γίνονται κα.Ioanna αν η χρεωστική σας κάρτα δεν είχε ουτε 1 ευρω μέσα γιατι ήταν επιλογή σας να "φορτισετε" την κάρτα σας 2 μέρες πριν την ημερομήνια άφιξης KAI OXI 1 μέρα πριν το check in!!! θα σας ακύρωναν την κράτηση???
Πραγματικά θα ήθελα μια απάντηση και στις 2 ερωτήσεις μου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν διαβασεις προσεκτικα την πολιτικη ολων των ξενοδοχειων που βρισκονται στο booking.com θα δεις πως εκει που λεει αποδεκετες πιστωτικες καρτες λεει: το ξενοδοχειο διατηρει το δικαιωμα να προεγκρινει πιστωτικες καρτες πριν την αφιξη.

Επισης εχει καθε δικαιωμα να μην δεχθει κρατηση με χρεωστικη ακομα κι αν υπαρχουν τα χρηματα μεσα. Γι αυτο πολλες φορες ή ζητειται απο τον πελατη εναλλακτικος τροπος πληρωμης ή δεσμευεται ολο το ποσο της κρατησης απο την καρτα μεχρι να γινει η τελικη πληρωμη .

Την πολιτικη αυτη δεν τη διαλεγει αυθαιρετα το καθε ξενοδοχειο αλλα ειναι πολιτικη που επιβαλλεται απο την booking. Οταν κανεις κρατηση θεωρειται πως εχεις αποδεχθει καθε ορο (Οταν πατησεις το κουμπακι για να ολοκληρωθει η κρατηση ειναι σαν να εχεις υπογραψει συμβολαιο).

Αν λοιπον η Ιωαννα δεν ειχε καθολου χρηματα στην καρτα θα της ζητουσαν να τους στειλει ισως καποιο εμβασμα με μια προκαταβολη ή να βαλει λεφτα στην καρτα. Αν δεν το εκανε φυσικα και θα ακυρωναν την κρατηση αφου ουσιαστικα δεν θα ειχαν καμμια εγγυηση.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
χρησιμοποιησα πιστωτική visa της alpha bank οχι χρεωστική...προσωπικά πιστευω οτι ηταν ένας τρόπος προεγκρισης της κάρτας...αλλά μου συνεβει πρωτη φορά στα τοσα χρόνια που κανω κρατήσεις μεσω booking..

και ουσιαστικά δεν υπάρχει καμμία χρέωση γιατι χρεωθηκα και αμεσως αφαιρεθηκε το ποσον του 1 ευρώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.995
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom