Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
καλησπέρα για να κανω κράτηση ξενοδοχειο Στο booking (εξωτερικο) θελω πιστωτικη η γινεται μ χρεωστική ; ξερω αρκετες-ους που κνουν και μ χρεωστική κ δν αντιμετωπίζουν προβλημα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
καλησπέρα για να κανω κράτηση ξενοδοχειο Στο booking (εξωτερικο) θελω πιστωτικη η γινεται μ χρεωστική ; ξερω αρκετες-ους που κνουν και μ χρεωστική κ δν αντιμετωπίζουν προβλημα
Εξαρτάται από το ξενοδοχείο.Κοίταξε αν αυτά για τα οποία ενδιαφέρεσαι δέχονται χρεωστική.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Η αλήθεια ειν ότι τ πηρα ολα μ τη σειρα και γράφει για το ποιες δέκτες πιστωτικές καρτες ειν δέκτες , δν αναφέρει σ κνενα τν όρο χρεωστική αρα δν παίζει ν δέχονται ? εχω visa χρεωστικη και mastercard

Εξαρτάται από το ξενοδοχείο.Κοίταξε αν αυτά για τα οποία ενδιαφέρεσαι δέχονται χρεωστική.
τουλάχιστον μπορω ν χρησιμοποιησω αλλουνού πιστωτικη καρτα? η πρεπει η πιστωτική κάρτα που θ χρησιμοποιησω ν ναι δική μου με τ δικα μ στοιχεια?
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ χρεωστική χρησιμοποιώ πάντα... σίγουρα γίνεται. Αν όχι σε όλα, στα περισσότερα αλλά ποτε δεν είχα πρόβλημα.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Και εγώ με χρεωστική της Πειραιώς έκανα,παρόλο που ζητούσε πιστωτική,μου δέσμευσε το ποσό και η κράτηση επιβεβαιώθηκε.
Επίσης έχω κάνει και με πιστωτική άλλου ατόμου....άλλωστε στο σάιτ της Μπουκινγκ λέει..."Μπορείτε επίσης να κάνετε κράτηση χρησιμοποιώντας την πιστωτική κάρτα κάποιου άλλου, εφόσον έχετε την άδειά του. Σε αυτήν την περίπτωση, παρακαλείστε να αναφέρετε το όνομα του κατόχου της κάρτας και ότι έχετε την άδειά του για τη χρήση της στο πεδίο "Ειδικά Αιτήματα" κατά την πραγματοποίηση της κράτησης."
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Και εγώ με χρεωστική της Πειραιώς έκανα,παρόλο που ζητούσε πιστωτική,μου δέσμευσε το ποσό και η κράτηση επιβεβαιώθηκε.
Επίσης έχω κάνει και με πιστωτική άλλου ατόμου....άλλωστε στο σάιτ της Μπουκινγκ λέει..."Μπορείτε επίσης να κάνετε κράτηση χρησιμοποιώντας την πιστωτική κάρτα κάποιου άλλου, εφόσον έχετε την άδειά του. Σε αυτήν την περίπτωση, παρακαλείστε να αναφέρετε το όνομα του κατόχου της κάρτας και ότι έχετε την άδειά του για τη χρήση της στο πεδίο "Ειδικά Αιτήματα" κατά την πραγματοποίηση της κράτησης."
σ ευχαριστω παρα πολυυ, πολυ χρησιμα ολα οσα μου ανεφερες.. θα δοκιμασω πρωτα με την χρεωστικη
σε περιπτωση που δεν γινεται θα μου το εμφανισει εκεινη την στιγμη η θα μου ρθει εμαιλ κανα δυο μερεσ μετα ν μου πει οτι υπαρχει θεμα;
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Εκείνη τη στιγμή όχι,ΟΤΑΝ ελέγξουν την κράτησή σου από το κατάλυμα.
 

stavdem

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Έκανα μια κράτηση μέσω της booking για 2 δωμάτια στην Ιταλία και η τιμή ήταν μη επιστρέψιμη. Έβαλα την χρεωστική μου που βάζω πάντα χρόνια τώρα εκεί η οποία όμως τη δεδομένη στιγμή δεν είχε χρήματα. Βλέπω στις 22/11 τον λογαριασμό μου με αρνητικό πρόσημο και τα 2 ποσά των δωματίων χρεωμένα. Ο λογαριασμός δεν είχε χρήματα και μετά από αυτό κατέθεσα το ένα από το δύο ποσά. Το ποσό τώρα έχει δεσμευθεί και δεν έχει εκκαθαρισθεί και το ξενοδοχείο μου λέει πως δεν έχει λάβει κάτι. Το ξενοδοχείο έχει μόνο μια αρνητική συναλλαγή από το POS του στις 07/11 που δεν είχα χρήματα.
Με την τράπεζά μου άκρη δε βγάζω. Μου λένε πως τα χρήματα έχουν δοθεί από την ελληνική προς την Ιταλική τράπεζα και η ελληνική τράπεζα τα απαιτεί από εμένα (λογικό). Απλά ενώ έχω βάλει ήδη το ένα ποσό (είναι 2 συναλλαγές) δεν πάει να το ΄΄κλείσει΄΄ και το αφήνει σε εκκρεμότητα. Τι να κάνω? Να βάλω και το άλλο? Τότε θα κλείσει? Θα προλάβει να έχει κλείσει έως τις 29/12 που είναι το τσεκ ιν μου? Έβαλα και τη booking στο παιχνίδι τώρα να επικοινωνήσει με το κατάλυμα και τους έστειλα αντίγραφο από τις δεσμεύσεις όπως μου το έστειλε η τράπεζά μου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού η τιμή είναι μη επιστρέψιμη γιατί δοκιμάζεις το σύστημα βάζοντας άδεια κάρτα και μπλέκεσαι άδικα;
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Καλησπέρα σας,
Όσο χαζό είναι αυτό που θα ρωτήσω, ζητώ την κατανόησή σας.
Έκανα κρατηση στο booking για Ιαπωνία.Αλλα το θέμα είναι ότι παρόλο που το ξενοδοχείο λέει ότι η πληρωμή θα γίνει με πιστωτική εγώ δεν το είδα.
Έκανα την κράτηση με την χρεωστική MasterCard της εθνικής.
Στο ξενοδοχείο που επικοινώνησα μου είπαν ότι δεν δέχονται debit.
Γιατί όμως η κράτηση έγινε κανονικά εφόσον η κάρτα μου είναι χρεωστική και όχι πιστωτική;
Σας παρακαλώ τα φώτα σας.
Πρώτη φορά κλείνω στο booking και δεν ξέρω τι παίζει ....
Θα έχω πρόβλημα με τις πληρωμές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom