Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
η αληθεια ειναι οτι η αλφα ενεργοποιησε αυτοματα σε ολους την ειδοποιηση με μηνυμα για τις αγορες οποτε πλεον ενημερωνομαι θελω δεν θελω.
Νομίζω ότι αυτό ισχύει μέχρι 31/12.Μετά ίσως έχει χρέωση αν κάποιος θέλει να συνεχίσει αυτήν την υπηρεσία.Θα δούμε λοιπόν τι θα ισχύσει.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.918
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
η αληθεια ειναι οτι η αλφα ενεργοποιησε αυτοματα σε ολους την ειδοποιηση με μηνυμα για τις αγορες οποτε πλεον ενημερωνομαι θελω δεν θελω.
Από πότε ισχύει αυτό; Εμένα ποτέ δεν με ειδοποίησε για αγορές είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Από πότε ισχύει αυτό; Εμένα ποτέ δεν με ειδοποίησε για αγορές είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.
δεν θυμαμαι, δεν παει πολυς καιρος, κανας μηνας; λιγοτερο; δεν εχει συμβει μονο σε εμενα, μου το εχουν πει 5-6 ακομα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και από το ΑΤΜ όταν κάνω ανάληψη μου έρχεται μήνυμα. αυτό είναι το νέο για μένα. για τις αγορές με την κάρτα πάντα μου έρχεται μνμ γιατί έχω ενεργοποιημένο το αλερτ το οποίο πληρώνω 1ευρω το μήνα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από πότε ισχύει αυτό; Εμένα ποτέ δεν με ειδοποίησε για αγορές είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.
Η Άλφα ενεργοποίησε αυτόματα την υπηρεσία αλερτ χωρίς χρέωση μέχρι 31/12 για τις χρεωστικές κάρτες και όχι για τις πιστωτικές, επειδή "τρέχει" ένας διαγωνισμός για τις κάρτες ΕΝΤΕΡ. Μου είπαν πως μετά το πέρας του διαγωνισμού θα απενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Υποτίθεται πως σε ενημερώνουν με ες-εμ-ες κάθε φορα που χρησιμοποιείς την κάρτα είτε για αγορά είτε για ανάληψη. Και λέω υποτίθεται, γιατί εμένα με ειδοποίησαν τις μισές φορές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Η Άλφα ενεργοποίησε αυτόματα την υπηρεσία αλερτ χωρίς χρέωση μέχρι 31/12 για τις χρεωστικές κάρτες και όχι για τις πιστωτικές, επειδή "τρέχει" ένας διαγωνισμός για τις κάρτες ΕΝΤΕΡ. Μου είπαν πως μετά το πέρας του διαγωνισμού θα απενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Υποτίθεται πως σε ενημερώνουν με ες-εμ-ες κάθε φορα που χρησιμοποιείς την κάρτα είτε για αγορά είτε για ανάληψη. Και λέω υποτίθεται, γιατί εμένα με ειδοποίησαν τις μισές φορές.
Ακριβώς όπως τα λες.Ο διαγωνισμός-500 Ευρώ την ημέρα για έναν τυχερό-είναι γιά χρεωστικές enter.Μέχρι 31/12.Προσωπικά λαμβάνω ειδοποίηση για κάθε συναλλαγή(ανάληψη ή αγορά).
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.918
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Η Άλφα ενεργοποίησε αυτόματα την υπηρεσία αλερτ χωρίς χρέωση μέχρι 31/12 για τις χρεωστικές κάρτες και όχι για τις πιστωτικές, επειδή "τρέχει" ένας διαγωνισμός για τις κάρτες ΕΝΤΕΡ. Μου είπαν πως μετά το πέρας του διαγωνισμού θα απενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Υποτίθεται πως σε ενημερώνουν με ες-εμ-ες κάθε φορα που χρησιμοποιείς την κάρτα είτε για αγορά είτε για ανάληψη. Και λέω υποτίθεται, γιατί εμένα με ειδοποίησαν τις μισές φορές.
Ευχαριστώ. Έτσι εξηγείται. Η δική μου είναι πιστωτική γι' αυτό δεν μου έρχεται ειδοποίηση.
 

Nellyboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας,

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ξενοδοχειο που εκλεισα μεσω booking .. μου λενε πως η καρτα που τους εδωσα δεν ειναι εγκυρη και πως δεν μπορουν να τραβηξουν τα χρηματα..τι μπορω να κανω?

για οσους τελικα η χρεωστικη δεν εγινε δεκτη τι κανατε? το καταλυμα δεχτηκε να πληρωσετε στην αφιξη?
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας,

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ξενοδοχειο που εκλεισα μεσω booking .. μου λενε πως η καρτα που τους εδωσα δεν ειναι εγκυρη και πως δεν μπορουν να τραβηξουν τα χρηματα..τι μπορω να κανω?

για οσους τελικα η χρεωστικη δεν εγινε δεκτη τι κανατε? το καταλυμα δεχτηκε να πληρωσετε στην αφιξη?
Αν το ξενοδοχειο ειναι εκτος Ελλαδας, παρε τηλεφωνο την τραπεζα σου και ζητα να σου ξεμπλοκαρουν την καρτα ωστε να μπορεσει να γινει προεγκριση. Μετα ξαναδωσε τα στοιχεια της καρτας.

Αν το προβλημα ειναι αλλο ή δεν λυθει, ζητα απο το ξενοδοχειο paypal ή αριθμο λογαριασμου να τους στειλεις προκαταβολη.
 

Nellyboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εγω εχω προβλημα με τη Visa Χρεωστικη Πειραιως. Ενω οταν τη δινω απλα για να υπαρχει τη δεχεται η booking, τωρα που επρεπε να γινει πληρωμη λενε πως υπαρχει προβλημα. Στελνω στο καταλυμα μου λενε πως ειναι θεμα της booking. Στη καρτα αυτη εν τω μεταξυ κανω πληρωμες σε ryanair, sportingbet, δηλαδη ειναι αποδεκτη. Με εχει εκνευρισει, Τους στελνω μηνυμα και αναμενω απαντηση τους. Αν δε το λυσουν με καποιο τροπο θα κλεισω εκτος booking και θα με προκαταλαβουν αρνητικα για μελλοντικες κρατησεις.
Τελικα τι κανατε με αυτην την υποθεση? το καταλυμα δεχτηκε πληρωμη με την αφιξη σας?εχω το ιδιο θεμα

Αν το ξενοδοχειο ειναι εκτος Ελλαδας, παρε τηλεφωνο την τραπεζα σου και ζητα να σου ξεμπλοκαρουν την καρτα ωστε να μπορεσει να γινει προεγκριση. Μετα ξαναδωσε τα στοιχεια της καρτας.

Αν το προβλημα ειναι αλλο ή δεν λυθει, ζητα απο το ξενοδοχειο paypal ή αριθμο λογαριασμου να τους στειλεις προκαταβολη.

Ωραια σε ευχαριστω..Νομιζω πως θα ειναι αλλο θεμα γιατι πληρωσα τα αεροπορικα εισητηρια με την ιδια καρτα
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραια σε ευχαριστω..Νομιζω πως θα ειναι αλλο θεμα γιατι πληρωσα τα αεροπορικα εισητηρια με την ιδια καρτα
Δεν εχουν σχεση οι online αγορες. Αυτες ειναι ξεμπλοκαρισμενες.

Μπορει βεβαια το ξενοδοχειο να μην δεχετε γενικα debit. Ποια ηταν η αιτιολογια απορριψης;

Σε καθε περιπτωση ξεκινα απο την τραπεζα να δεις αν υπαρχει θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom