Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Εχω κανει κρατηση μεσω Booking σε ξενοδοχειο στη Νεα Υορκη χρησιμοποιωντας χρεωστικη της Πειραιως χωρις προπληρωμη και με δωρεαν ακυρωση... Οταν φτασει η ωρα να πληρωσω θα την δεχτουν την χρεωστικη η θα εχω προβλημα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Εχω κανει κρατηση μεσω Booking σε ξενοδοχειο στη Νεα Υορκη χρησιμοποιωντας χρεωστικη της Πειραιως χωρις προπληρωμη και με δωρεαν ακυρωση... Οταν φτασει η ωρα να πληρωσω θα την δεχτουν την χρεωστικη η θα εχω προβλημα?
Τι αναφέρει το booking?Είναι απο τα ξενοδοχεία που δέχονται χρεωστική;Και γιατί δεν στέλνεις ενα mail να ρωτήσεις τους τρόπους πληρωμής και να είσαι σίγουρος;Στο ξενοδοχείο εννοώ.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Στο booking σε καποια λεει "Κατά το check in θα πρέπει να παρουσιάσετε ένα έγκυρο πιστοποιητικό ταυτότητας με φωτογραφία και πιστωτική κάρτα." και σε καποια αλλα οχι...

Πως θα δω ποια ξενοδοχεια δεχονται και χρεωστικη?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Στο booking σε καποια λεει "Κατά το check in θα πρέπει να παρουσιάσετε ένα έγκυρο πιστοποιητικό ταυτότητας με φωτογραφία και πιστωτική κάρτα." και σε καποια αλλα οχι...
Σε αυτο που έκλεισες τι λέει;Αν θέλεις να είσαι σίγουρος επικοινώνησε μαζί τους και ρώτησε.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Σε αυτο που έκλεισες τι λέει;Αν θέλεις να είσαι σίγουρος επικοινώνησε μαζί τους και ρώτησε.
Οκ ευχαριστω θα επικοινωνησω με το ξενοδοχειο...

Στο δικο μου παντως λεει "Κατά το check in θα πρέπει να παρουσιάσετε ένα έγκυρο πιστοποιητικό ταυτότητας με φωτογραφία και πιστωτική κάρτα."...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έκλεισα χτες ένα ξενοδοχείο μέσω booking με δωρεάν ακύρωση μέχρι 1 μέρα πριν, με χρεωστική κάρτα την οποία εκείνη τη στιγμή τη δέχτηκε κανονικά και μου απεστάλη κι επιβεβαίωση της κράτησης.Σήμερα το ξενοδοχείο μου έστειλε μήνυμα ότι προσπάθησαν να πάρουν όλο το ποσό της κράτησης (ποτέ δε μου συνέβει αυτό αφού πάντα κλείνω με δωρεάν ακύρωση) κι ότι δεν τα κατάφεραν.Το ποσό δεν υπήρχε ολόκληρο μέσα στην κάρτα γιατί δεν φαντάστηκα ότι θα το πέρνανε εφόσον δεν έκανα κράτηση με μη επιστρέψιμη τιμη.Μου ζητάνε πιστωτική,που αυτή τη στιγμή δεν έχω ή θα προχωρήσουν σε ακύρωση της κράτησης.Μπορώ να κάνω κάτι ή απλά να κοιτάξω άλλο ξενοδοχείο;
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Νομίζω οτι ορισμένα ξενοδοχεία παίρνουν όλο το ποσό νωρίτερα και ανεξάρτητα άν υπάρχει η δωρεάν ακύρωση.Το αναφέρουν στους όρους.Και σε περίπτωση ακύρωσης το επιστρέφουν.Άν δεν μπορείς να συμπληρώσεις το ποσό στην χρεωστική και δεν υπάρχει πιστωτική,καλύτερα να προχωρήσεις σε ακύρωση και να κοιτάξεις για άλλο.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μπορώ να βάλω όλο το ποσό αλλά σε περίπτωση ακύρωσης η επίστροφή των χρημάτων γίνεται άμεσα στη χρεωστική;Την πάτησα πρόσφατα με την πιστωτική και αναγκάστηκα να την ακυρώσω τελικά και να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγών και δε θέλω να πάθω τα ίδια.Στη χρεωστική αλήθεια μπορεί κανείς να κάνει αφισβήτηση συναλλαγών;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μπορώ να βάλω όλο το ποσό αλλά σε περίπτωση ακύρωσης η επίστροφή των χρημάτων γίνεται άμεσα στη χρεωστική;Την πάτησα πρόσφατα με την πιστωτική και αναγκάστηκα να την ακυρώσω τελικά και να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγών και δε θέλω να πάθω τα ίδια.Στη χρεωστική αλήθεια μπορεί κανείς να κάνει αφισβήτηση συναλλαγών;
προσφατα ειχα κανει κι εγω κρατηση με δωρεαν ακυρωση και ειχα πληρωσει με την χρεωστικη μου. τελικα εκλεισα με airbnb και εκανα την ακυρωση στο booking 2-3 μερες μετα (εντος προθεσμιας) και τελικα διαπιστωνω οτι μου εχουν ηδη παρει τα λεφτα. (ναι ειμαι στην κοσμαρα μου). λεω να τους δωσω 4-5 μερες πριν ασχοληθω (ναι ειμαι στην κοσμαρα μου και δεν θελω και να ασχολουμαι) και μετα απο 2 μερες το χρημα ειχε επιστρεψει.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
προσφατα ειχα κανει κι εγω κρατηση με δωρεαν ακυρωση και ειχα πληρωσει με την χρεωστικη μου. τελικα εκλεισα με airbnb και εκανα την ακυρωση στο booking 2-3 μερες μετα (εντος προθεσμιας) και τελικα διαπιστωνω οτι μου εχουν ηδη παρει τα λεφτα. (ναι ειμαι στην κοσμαρα μου). λεω να τους δωσω 4-5 μερες πριν ασχοληθω (ναι ειμαι στην κοσμαρα μου και δεν θελω και να ασχολουμαι) και μετα απο 2 μερες το χρημα ειχε επιστρεψει.
Κι εγώ εντελώς στον κόσμο μου ήμουνα με τις κάρτες και βρέθηκα χρεωμένη με 1100 ευρώ που δεν ψώνισα εγώ.Τώρα φυσάω και το γιαούρτι!Αν και ήταν καλό ξενοδοχείο και καλή τιμή θα προτιμήσω να κλείσω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που δεν ζητάνε καν κάρτα.Προτιμώ να πληρώνω επι τόπου.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Κι εγώ εντελώς στον κόσμο μου ήμουνα με τις κάρτες και βρέθηκα χρεωμένη με 1100 ευρώ που δεν ψώνισα εγώ.Τώρα φυσάω και το γιαούρτι!Αν και ήταν καλό ξενοδοχείο και καλή τιμή θα προτιμήσω να κλείσω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που δεν ζητάνε καν κάρτα.Προτιμώ να πληρώνω επι τόπου.
η αληθεια ειναι οτι η αλφα ενεργοποιησε αυτοματα σε ολους την ειδοποιηση με μηνυμα για τις αγορες οποτε πλεον ενημερωνομαι θελω δεν θελω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom