Κράτηση airfasttickets.gr

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό δε νομίζω ότι είναι νόμιμο (δηλ. η μη επιστροφή των φόρων). Γιατί δεν στέλνεις ένα αίτημα στην αεροπορική να σε ενημερώσει τι έχουν απογίνει οι φόροι που πλήρωσες για το εισιτήριο που δε χρησιμοποίησες;
Μπορώ να το μάθω αυτό; Φαντάζομαι πως επειδή με τα κουπόνια το κόστος των εισητηρίων έπεσε πολύ, αν ακυρώσουμε ότι δώσαμε το κρατάει η εταιρία και δε πάει τίποτα σε φόρους.. Αλλιώς κάτι θα έπαιρνα πίσω..
μίλια δεν θα έπαιρνες έτσι και αλλιώς, αν δεν ταξίδευες. Πες τους ότι δεν ήθελες να ακυρώσεις, μια ερώτηση έκανες, παρέπεμψες τους και στο μήνυμα στο facebook.
Εστειλα ξανά στο facebook και τους ενημέρωσα ότι κάποιος ακύρωσε τη κράτηση μου χωρίς να έχω επιβεβαιώσει. Και έστειλα και απάντηση στο email [email protected] ότι ζήτησα πληροφορίες και όχι ακύρωση και αν θέλουν μπορώ να επισυνάψω όλη τη συζήτηση που έγινε στο facebook.. H ενέργειά τους αυτή ακυρώνεται ή πρέπει να μου ξαναβγάλουν εισητήρια με τις νεες τιμές;
Από τη στιγμή που δεν έχω καμια επιστροφή εννοειται πως δεν είχα κανένα όφελος να ακυρώσω άμεσα. Θα περίμενα ως τελευταία στιγμή μήπως και καταφέρουμε να πάμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ειναι ανα κρατηση!
Φοβαμαι ότι είναι ανά εισιτήριο

"Εκτός των πιθανών όρων ακύρωσης - αλλαγής του εκάστοτε ναύλου ή της αεροπορικής εταιρείας, η χρέωση υπέρ της Εταιρείας μας για την συγκεκριμένη υπηρεσία ορίζεται ως εξής:
Αλλαγή ναύλου εσωτερικού ή εξωτερικού: 20€/ εισιτήριο
Ακύρωση ναύλου εσωτερικού ή εξωτερικού: 20€/ εισιτήριο "

http://content.airfasttickets.gr/terms
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
όσο για τους φόρους, είναι γνωστό αναφέρεται στους όρους ότι δεν τους δικαιούται κάποιος πίσω https://el.aegeanair.com/FareFamily...REVENUE&language=EL&newFF=TRUE&CFF=CFF01FEB14
To διάβασα αλλά δε βλέπω να αναφέρει κάτι συγκεκριμένα για τους φόρους.. έχω ακυρώσει παλιότερα στον saver ναυλο και μου επέστρεψαν κανονικά τους φόρους. Τώρα με τον golight δε ξέρω τι γίνεται.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@paefstra Το πινακάκι έχει τίτλο 'Κανονισμοί ναύλων' άρα προφανώς η παύλα στον GoLight σημαίνει ότι δεν παίρνεις πίσω χρήματα απ' το ναύλο που πλήρωσες. Οι φόροι όμως που αποδίδονται στους δικαιούχους (αεροδρόμια κτλ) μόνο εάν πετάξεις, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην επιστραφούν στον πελάτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Κι εγώ δεν βλέπω λόγο και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά οι όροι της εταιρείας έιναι αυτοί όταν κλείνει κανείς εισιτήριο go light. Στο saver επιστρέφει ακόμη με παρακράτηση το γνωστό 20ευρο
Επιστροφή χρημάτων:

"FLEX CABIN (Y / B / M / H Class):Επιτρέπεται. Υπάρχει χρέωση επιστροφής χρημάτων €20 για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού.

SAVER CABIN (Q / V / W / L / K / S / T / U / P Class):Επιτρέπεται η μερική επιστροφή χρημάτων, που ισοδυναμεί με το ποσό των φόρων. Υπάρχει χρέωση επιστροφής χρημάτων €20 για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού."
http://el.aegeanair.com/amadeus-footer/amadeusfarerules/
 

Agelikaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα ξέρει να μου πει κάποιος τι παίζει με την airfasttickets ? βλεπω ότι εχει διάφορα απο τα αλλά site αλλά μήπως κρύβεται κάτι πίσω απο αυτό ; Απο ότι διαβάζω δν δέχονται prepaid card άρα υπάρχει κάποια κρυφή χρεώσει με πιστωτική ; Αν γνωρίζει κάποιος ή εχει κάνει κράτηση ας με ενημερώσει ευχαριστω
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα ξέρει να μου πει κάποιος τι παίζει με την airfasttickets ? βλεπω ότι εχει διάφορα απο τα αλλά site αλλά μήπως κρύβεται κάτι πίσω απο αυτό ; Απο ότι διαβάζω δν δέχονται prepaid card άρα υπάρχει κάποια κρυφή χρεώσει με πιστωτική ; Αν γνωρίζει κάποιος ή εχει κάνει κράτηση ας με ενημερώσει ευχαριστω
Όντως δεν δέχονται prepaid, αλλά εγώ που έκανα κράτηση μέσω πιστωτικής και είχε όντως διαφορά από άλλα site στην τιμή, δεν είχα κάποιο έξτρα χρέωση και σημειωτέον ότι μου έχει έρθει ήδη ο λογαριασμός στην πιστωτική.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν έχει σταθερές τιμές, σχεδόν κάθε μέρα αυξομειώνει τις τιμές, ως εκ τούτου αν βρεις μια χαμηλότερη τιμή εν συγκρίσει με άλλες ιστοσελίδες κλείσε, γιατί μπορεί την επόμενη μέρα να αυξηθεί η τιμή.
 

Agelikaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όντως δεν δέχονται prepaid, αλλά εγώ που έκανα κράτηση μέσω πιστωτικής και είχε όντως διαφορά από άλλα site στην τιμή, δεν είχα κάποιο έξτρα χρέωση και σημειωτέον ότι μου έχει έρθει ήδη ο λογαριασμός στην πιστωτική.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν έχει σταθερές τιμές, σχεδόν κάθε μέρα αυξομειώνει τις τιμές, ως εκ τούτου αν βρεις μια χαμηλότερη τιμή εν συγκρίσει με άλλες ιστοσελίδες κλείσε, γιατί μπορεί την επόμενη μέρα να αυξηθεί η τιμή.
Σε ευχαριστω για την απάντηση
Όντως απο στιγμή σε στιγμή εχει άλλες τιμές , το κακό ειναι ότι δν εχω πιστωτική γιατι μέχρι τώρα με την prepaid δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά !!! Κ εχω κανει αγορές κ απο εξωτερικό
Σε ευχαριστω :)
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σε ευχαριστω για την απάντηση
Όντως απο στιγμή σε στιγμή εχει άλλες τιμές , το κακό ειναι ότι δν εχω πιστωτική γιατι μέχρι τώρα με την prepaid δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά !!! Κ εχω κανει αγορές κ απο εξωτερικό
Σε ευχαριστω :)
Noμίζω πως δεχόντουσαν στην αρχή prepaid, μετά το κόψανε, αν μπορείς κάνε κράτηση μέσω πιστωτικής κάποιου συγγενικού ή φιλικού σου προσώπου.
 

Agelikaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Noμίζω πως δεχόντουσαν στην αρχή prepaid, μετά το κόψανε, αν μπορείς κάνε κράτηση μέσω πιστωτικής κάποιου συγγενικού ή φιλικού σου προσώπου.
Θα προσπαθήσω να βρω αν εχει κάποιος
Ευχαριστω πολυ για τη βοήθεια :)
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δυστυχώς στην αρχή (προφανώς για να τραβήξει πελάτες) είχε και πληρωμή με τραπεζική κατάθεση και με prepaid και με χρεωστική. Σε διάστημα 3-4 μηνών περίπου, τα έχει κόψει όλα.
 

Agelikaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δυστυχώς στην αρχή (προφανώς για να τραβήξει πελάτες) είχε και πληρωμή με τραπεζική κατάθεση και με prepaid και με χρεωστική. Σε διάστημα 3-4 μηνών περίπου, τα έχει κόψει όλα.
δυστυχως τωρα μας υποχρεωνει να εκδοσουμε πιστωτικη :(
αδικο ομως ειναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.910
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom