Κρήτη για 8 μέρες!

Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Παιδιά θα πάω τον Ιούλιο αεροπορικώς στην Κρήτη για 8 μέρες (θα κατέβω Ηράκλειο και θα φύγω από Χανιά), θα νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί. Θα προσπαθήσω να την γυρίσω όλη, προλαβαίνω?? Τι μου προτείνετε να έχω για προτεραιότητα?? Υπόψιν δεν θα σπαταλάω πολλές ώρες για τις παραλίες.. Ακούω προτάσεις..
Προλαβαίνεις να τη γυρίσεις, αλλά δε προλαβαίνεις να τη δεις. Εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει να κάνεις. Εαν γιά παράδειγμα σε ενδιαφέρουν τα αρχαία, τότε μη χάσεις τη Κνωσσό, που βρίσκεται στο νομό Ηρακλείου, από εκεί δηλαδή που θα ξεκινήσεις. Εάν όχι τότε φύγε από το Ηράκλειο, όχι γιατί είναι άσχημα, αλλά συγκριτικά με τους άλλους 3 νομούς, είναι αυτός με το λιγότερο ενδιαφέρον.
Προσωπική μου άποψη, επειδή 8 μέρες είναι λίγες περιορίσου στους νομούς Χανίων και Ρεθύμνου. Υπ' όψιν ότι οι δρόμοι της Κρήτης δεν ενδείκνυνται γιά μεγάλες ταχύτητες. Οπότε κάτι που βλέπεις ότι είναι 60 χλμ. μπορεί να κάνεις και 90 λεπτά να φτάσεις και με "κουραστική" οδήγηση.
Τα πάντα όμως εξαρτώνται όπως σου είπα από το τι σε ενδιαφέρει. Μαγευτικά τοπία, αρχαιολογικοί χώροι, μοναστήρια, νυχτερινή ζωή, τι από όλα; Το ότι δε σε ενδιαφέρουν οι παραλίες είναι ένα δεδομένο. Δε μας δίνεις και κανά άλλο;
 

Aleksandra

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επειδη θα μείνω 3 μερες Ματαλα.Υπάρχουν εκεί κοντα αξιόλογες παραλιες;Αξίζει να πάω στα νησάκια Παξιμαδια;
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Υπάρχει το Καλαμάκι, γύρω στα 10 χλμ. από εκεί και επίσης καμιά 25αριά χλμ. από τα Μάταλα είναι η πιό κοσμοπολίτικη Αγ. Γαλήνη. Δυστυχώς γιά τα Παξιμάδια δε ξέρω τίποτα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι στο κόλπο της Μεσσαράς γενικά, γεννούν οι Καρέτα Καρέτα. Άρα πιθανώς να χρησιμοποιούν και τα Παξιμάδια, οπότε δε ξέρω αν είναι επισκέψιμα.
Καλά να περάσεις.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Προλαβαίνεις να τη γυρίσεις, αλλά δε προλαβαίνεις να τη δεις. Εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει να κάνεις. Εαν γιά παράδειγμα σε ενδιαφέρουν τα αρχαία, τότε μη χάσεις τη Κνωσσό, που βρίσκεται στο νομό Ηρακλείου, από εκεί δηλαδή που θα ξεκινήσεις. Εάν όχι τότε φύγε από το Ηράκλειο, όχι γιατί είναι άσχημα, αλλά συγκριτικά με τους άλλους 3 νομούς, είναι αυτός με το λιγότερο ενδιαφέρον.
Προσωπική μου άποψη, επειδή 8 μέρες είναι λίγες περιορίσου στους νομούς Χανίων και Ρεθύμνου. Υπ' όψιν ότι οι δρόμοι της Κρήτης δεν ενδείκνυνται γιά μεγάλες ταχύτητες. Οπότε κάτι που βλέπεις ότι είναι 60 χλμ. μπορεί να κάνεις και 90 λεπτά να φτάσεις και με "κουραστική" οδήγηση.
Τα πάντα όμως εξαρτώνται όπως σου είπα από το τι σε ενδιαφέρει. Μαγευτικά τοπία, αρχαιολογικοί χώροι, μοναστήρια, νυχτερινή ζωή, τι από όλα; Το ότι δε σε ενδιαφέρουν οι παραλίες είναι ένα δεδομένο. Δε μας δίνεις και κανά άλλο;
Βασικά επειδή σχεδιάζω το ταξίδι μου αυτό το διάστημα έχω βγάλει το εξής πρόγραμμα για τις πρώτες 3 μέρες: Άφιξη στο Αεροδρόμιο Ηρακλείου παραλαβή αυτοκινήτου 1800 cc για να τραβάει- κατευθείαν Κνωσός για ξενάγηση - & Αγιο Νικόλαο για διαμονή 3 βράδια. Από εκεί θα πάω σ αυτες τις 3 μέρες στα παρακάτω: Μονή Τοπλού- Βάι - Παλαίκαστρο - Σητεία - Ελούντα - Άνω Χερσόνησος- Μάλια και 4η μέρα αναχώρηση στα Χανιά για 5 νυχτες όπου εκει δέν εβγαλα ακόμη το πρόγραμμά μου!! Πώς σου φένετε??
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Lullu οταν λες ότι ο δρόμος είναι κλειστός μετά τα Τοπολια τι σημαίνει αυτο; Στο χωριο Μηλιά μπορείς να πας γιατί Κι εγώ το Ιούλιο που θα πάω στα Χανιά έλεγα να το συνδύασω Μηλιά-Ελαφονησι. Μην με απογοητευετε με τους δρομους:(
 

Aleksandra

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Υπάρχει το Καλαμάκι, γύρω στα 10 χλμ. από εκεί και επίσης καμιά 25αριά χλμ. από τα Μάταλα είναι η πιό κοσμοπολίτικη Αγ. Γαλήνη. Δυστυχώς γιά τα Παξιμάδια δε ξέρω τίποτα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι στο κόλπο της Μεσσαράς γενικά, γεννούν οι Καρέτα Καρέτα. Άρα πιθανώς να χρησιμοποιούν και τα Παξιμάδια, οπότε δε ξέρω αν είναι επισκέψιμα.
Καλά να περάσεις.
Ευχαριστω παρα πολυ για την βοήθεια.Μαλλον γνωρίζεις καλά τα μερη εκει.Αξιζει να πάω στην παραλια αγιοφαραγγο η στην Αγια Γαληνη.Στην Αγια Γαληνη εχει ωραία παραλια;
Ελπίζω να μην γινομαι κουραστική!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Lullu οταν λες ότι ο δρόμος είναι κλειστός μετά τα Τοπολια τι σημαίνει αυτο; Στο χωριο Μηλιά μπορείς να πας γιατί Κι εγώ το Ιούλιο που θα πάω στα Χανιά έλεγα να το συνδύασω Μηλιά-Ελαφονησι. Μην με απογοητευετε με τους δρομους:(
...Αυτη τη εποχη κανουν διαφορες επισκευες στο δρομο... θα πας οπου θες αλλα με υπομονη ...αν και ελπιζω να εχουν τελειωσει ως τοτε..
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Ευχαριστω παρα πολυ για την βοήθεια.Μαλλον γνωρίζεις καλά τα μερη εκει.Αξιζει να πάω στην παραλια αγιοφαραγγο η στην Αγια Γαληνη.Στην Αγια Γαληνη εχει ωραία παραλια;
Ελπίζω να μην γινομαι κουραστική!!
1) Δεν είμαι γνώστης της περιοχής, πριν 7 χρόνια είχα πάει και απλά κοιτώντας ένα χάρτη τα ξαναθυμάμαι.
2) Το αγιοφάρραγγο που είναι; Μήπως το ξέρω με άλλο όνομα;
3) Η Αγ. Γαλήνη μόνο το όνομα (Γαλήνη) έχει. Πολύς κόσμος, ομπρέλες, ξαπλώστρες, μαγαζιά κ.λ.π. σε μία μικρή σχετικά παραλία με άμμο ή ψιλό βοτσαλάκι ( δε θυμάμαι ακριβώς). Το Καλαμάκι αντίθετα είναι πολύ μεγαλύτερο σε μήκος και σε πλάτος, με άμμο και ψιλό βότσαλο, όπου μπορείς να βρείς, είτε οργανωμένα κομμάτια με ξαπλώστρες κ.λ.π. είτε ανοργάνωτα και ήσυχα. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ ανάμεσα στις 2 ψηφίζω Καλαμάκι. Αυτά.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Βασικά επειδή σχεδιάζω το ταξίδι μου αυτό το διάστημα έχω βγάλει το εξής πρόγραμμα για τις πρώτες 3 μέρες: Άφιξη στο Αεροδρόμιο Ηρακλείου παραλαβή αυτοκινήτου 1800 cc για να τραβάει- κατευθείαν Κνωσός για ξενάγηση - & Αγιο Νικόλαο για διαμονή 3 βράδια. Από εκεί θα πάω σ αυτες τις 3 μέρες στα παρακάτω: Μονή Τοπλού- Βάι - Παλαίκαστρο - Σητεία - Ελούντα - Άνω Χερσόνησος- Μάλια και 4η μέρα αναχώρηση στα Χανιά για 5 νυχτες όπου εκει δέν εβγαλα ακόμη το πρόγραμμά μου!! Πώς σου φένετε??
Σχετικά με την Σητεία, μην χάσεις τις παραλίες Χιόνα και Κουρεμένο όμορφες , χωρίς κόσμο με εκπληκτικές ψαροταβέρνες (από τις καλύτερες στο νησί για μένα) επίσης πριν τη Σητεία αξίζει να κάνεις μια στάση το χωριό Μόχλος παραθαλάσσιο και γραφικό, τέλειο παραδοσιακό φαγητό με πίτες κ χειροποίητα μακαρόνια στο χωρίο Κεφαλόβρυση (έχω χρόνια να πάω αλλά ήταν εκπληκτικά κ αυθεντικά) .Αφού θα φτάσεις στην Ελούντα πρέπει να πας στην Πλάκα για ένα καφέ κ βόλτα κ να περάσεις στην Σπιναλόγκα. Τα Μάλια τ αποφεύγεις κ από την Πάνω Χερσόνησο κάνε ένα πέρασμα , όμορφο αλλά όχι για ν αφιερώσεις χρόνο. Επίσης από την Σητεία θα ήταν εκπληκτικό να πας στον Ξερόκαμπο (λίγο μακριά) αλλά αξίζει τον κόπο ,τοπίο άγριο κ εκπληκτική/μαγική παραλία ελπίζω μόνο μην φυσάει στην Σητεία. Μπορείς να γυρίσεις από Μακρυ Γιαλλό να δεις τις εκπληκτικές παραλίες κ τις Ιεράπετρας , Αγιά Φωτιά ,Κουτσουνάρι , να περάσεις από Ιεράπετρα κ να γυρίσεις στον ¨Αγιο. Μακρινές διαδρομές πρέπει να αφιερώσεις τουλάχιστον 3 μέρες σ εκείνη την περιοχή αλλά αξίζει, δεν είναι τόσο γνωστές αλλά για μένα είναι πανέμορφες και όχι τόσο τουριστικές. Απλά ο δρόμος από Άγιο Νικόλαο προς Σητεία είναι κακός κ ίσως θα έπρεπε να κάνεις διαμονή στην Σητεία αφού θέλεις να δεις τόσα πράγματα εκεί.
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Βασικά επειδή σχεδιάζω το ταξίδι μου αυτό το διάστημα έχω βγάλει το εξής πρόγραμμα για τις πρώτες 3 μέρες: Άφιξη στο Αεροδρόμιο Ηρακλείου παραλαβή αυτοκινήτου 1800 cc για να τραβάει- κατευθείαν Κνωσός για ξενάγηση - & Αγιο Νικόλαο για διαμονή 3 βράδια. Από εκεί θα πάω σ αυτες τις 3 μέρες στα παρακάτω: Μονή Τοπλού- Βάι - Παλαίκαστρο - Σητεία - Ελούντα - Άνω Χερσόνησος- Μάλια και 4η μέρα αναχώρηση στα Χανιά για 5 νυχτες όπου εκει δέν εβγαλα ακόμη το πρόγραμμά μου!! Πώς σου φένετε??
Χερσόνησο - Μάλια αν δεν έχεις σκοπό να τα πιείς και να ξενυχτήσεις εκεί, δεν υπάρχει άλλος λόγος να πας. Για τα υπόλοιπα ΟΚ. Αν ξεκινήσεις πρωί, Μονή Τοπλού-Βαι-Σητεία βγαίνουν σε μιά μέρα, οπότε μάλλον σου περισσεύει και χρόνος. Ανάμεσα Ηράκλειο- Αγ.Νικόλαο,( δε θυμάμαι που ακριβώς) υπάρχει και ένα φοβερό ενυδρείο. Επίσης συμπαθητική είναι και η Ιεράπετρα, η διαδρομή στο οροπέδιο Λασιθίου και το Δικταίο Άντρο. Αυτά στα λέω απλώς αν δείς ότι έχεις χρόνο και γιά άλλα πράγματα. Για τα Χανιά θα σου προτείνω πράγματα αύριο, γιατί τώρα έχω έλλειψη χρόνου.
 

Aleksandra

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
1) Δεν είμαι γνώστης της περιοχής, πριν 7 χρόνια είχα πάει και απλά κοιτώντας ένα χάρτη τα ξαναθυμάμαι.
2) Το αγιοφάρραγγο που είναι; Μήπως το ξέρω με άλλο όνομα;
3) Η Αγ. Γαλήνη μόνο το όνομα (Γαλήνη) έχει. Πολύς κόσμος, ομπρέλες, ξαπλώστρες, μαγαζιά κ.λ.π. σε μία μικρή σχετικά παραλία με άμμο ή ψιλό βοτσαλάκι ( δε θυμάμαι ακριβώς). Το Καλαμάκι αντίθετα είναι πολύ μεγαλύτερο σε μήκος και σε πλάτος, με άμμο και ψιλό βότσαλο, όπου μπορείς να βρείς, είτε οργανωμένα κομμάτια με ξαπλώστρες κ.λ.π. είτε ανοργάνωτα και ήσυχα. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ ανάμεσα στις 2 ψηφίζω Καλαμάκι. Αυτά.
Καταρχάς σε ευχαριστω πολυ!
1.Δεν ξέρω αν εχει και άλλο όνομα η παραλια.Αγιοφαραγγο διάβασα σ´ενα άλλο site.
2.Δηλαδη Η Αγια Γαληνη απορρίπτεται λόγω πολυκοσμιας.
ΟΚ..Αν θυμάσαι κατι και πιστεύεις οτι θα μου φανεί χρήσιμο καλοδεχούμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom