Κρήτη για 8 μέρες!

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
. για Αγιοφαραγγο περνεις το δρομο για Καλους Λιμένες και μετα τη μονη οδηγητριας στριβεις δεξια ενα χωματινο δρομο που σε βγαζει σε ενα χωρο που αφηνεις το αυτοκινητο και προχωρας με τα ποδια περιπου καμμια ωρα αν θυμαμαι καλα.....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καταρχάς σε ευχαριστω πολυ!
1.Δεν ξέρω αν εχει και άλλο όνομα η παραλια.Αγιοφαραγγο διάβασα σ´ενα άλλο site.
2.Δηλαδη Η Αγια Γαληνη απορρίπτεται λόγω πολυκοσμιας.
ΟΚ..Αν θυμάσαι κατι και πιστεύεις οτι θα μου φανεί χρήσιμο καλοδεχούμενο.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ηράκλειο-Λασσίθι-πολυήμερες-διακοπές.8660/
#4 gia Αγιοφάραγκο
και # 40 για Μάρτσαλο που είναι δίπλα
από Χανιά όπως σου είπε η LULLU
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οσον αφορά την δυτική κρήτη βάλε στο πρόγραμμα το ελαφονήσι -να πας απο πλάτανο ειναι στον δρόμο για φαλάσαρνα.η διαδρομή ειναι πολυ ομορφη και θα φτάσεις εκει σε μια ωρα.η μαγεια ειναι να περάσεις απεναντι στο νησι και να κολυμπησετε στα πανέμορφα νερα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Σήμερα μίλησα με ένα τουριστικό γραφείο των Χανίων και μου είπαν το εισιτήριο για τον Μπαλο ειναι 29 ευρώ το οποίο περιλαμβάνει το λεωφορείο μέχρι το λιμάνι του Κισσαμου και το πλοίο που σε παει πρώτα στο νησί Γραμβουσα και μετά στον Μπαλο. Αν πας με δικό σου όχημα μέχρι το λιμΑι το εισιτήριο ειναι 22 ευρώ. Τα παιδιά κάτω απο 5 ετών δεν πληρώνουν. Μετά τα 5 πληρώνουν μισό εισιτήριο. Το πλοίο ξεκινάει 10:15 απο Κισσαμο, κάνει 1ωρα μέχρι την Γραμβουσα σε αφήνει εκεί μέχρι τισ12:30 . Στις 12:45 φτάνεις Μπαλο μέχρι τις 4που αναχωρεις. Ο Μπαλος δεν έχει φαγητό ούτε ομπρέλες τα οποία μπορείς να τα προμηθευτές απο το καράβι επι πληρωμή φυσικά. Ενοικίαση ομπρέλες 9ευρω και αν την επιστρεψεις σου γυρίζουν τα 4 !!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σήμερα μίλησα με ένα τουριστικό γραφείο των Χανίων και μου είπαν το εισιτήριο για τον Μπαλο ειναι 29 ευρώ το οποίο περιλαμβάνει το λεωφορείο μέχρι το λιμάνι του Κισσαμου και το πλοίο που σε παει πρώτα στο νησί Γραμβουσα και μετά στον Μπαλο. Αν πας με δικό σου όχημα μέχρι το λιμΑι το εισιτήριο ειναι 22 ευρώ. Τα παιδιά κάτω απο 5 ετών δεν πληρώνουν. Μετά τα 5 πληρώνουν μισό εισιτήριο. Το πλοίο ξεκινάει 10:15 απο Κισσαμο, κάνει 1ωρα μέχρι την Γραμβουσα σε αφήνει εκεί μέχρι τισ12:30 . Στις 12:45 φτάνεις Μπαλο μέχρι τις 4που αναχωρεις. Ο Μπαλος δεν έχει φαγητό ούτε ομπρέλες τα οποία μπορείς να τα προμηθευτές απο το καράβι επι πληρωμή φυσικά. Ενοικίαση ομπρέλες 9ευρω και αν την επιστρεψεις σου γυρίζουν τα 4 !!
όλοι σε εκμεταλλεύονται, απάτη στην απάτη. πήγαινε με τα πόδια να γλυτώσεις
όλα τα παραπάνω. σιγά τον Μπάλο!!!! εμείς Χανιώτες και πήγαμε μια φορά στη ζωή μας και μάλιστα στα 40μας, και δεν ξαναπάμε γιατί μυρίζει βούρκο
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σουδιανέ συμφωνώ μαζί σου!! μια φορά για τα ματια του κόσμου--μυθος ο μπάλος--αλλου ειναι η πραγματικη κρήτη και οι παραλίες της..ξεφύγετε λιγάκι ρε παιδιά δειτε και παραπέρα..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Σήμερα μίλησα με ένα τουριστικό γραφείο των Χανίων και μου είπαν το εισιτήριο για τον Μπαλο ειναι 29 ευρώ το οποίο περιλαμβάνει το λεωφορείο μέχρι το λιμάνι του Κισσαμου και το πλοίο που σε παει πρώτα στο νησί Γραμβουσα και μετά στον Μπαλο. Αν πας με δικό σου όχημα μέχρι το λιμΑι το εισιτήριο ειναι 22 ευρώ. Τα παιδιά κάτω απο 5 ετών δεν πληρώνουν. Μετά τα 5 πληρώνουν μισό εισιτήριο. Το πλοίο ξεκινάει 10:15 απο Κισσαμο, κάνει 1ωρα μέχρι την Γραμβουσα σε αφήνει εκεί μέχρι τισ12:30 . Στις 12:45 φτάνεις Μπαλο μέχρι τις 4που αναχωρεις. Ο Μπαλος δεν έχει φαγητό ούτε ομπρέλες τα οποία μπορείς να τα προμηθευτές απο το καράβι επι πληρωμή φυσικά. Ενοικίαση ομπρέλες 9ευρω και αν την επιστρεψεις σου γυρίζουν τα 4 !!
.. οταν πηγα πριν 3 χρονια υπηρχε καντινα μεχρι μπριτζολες εψηναν...μετα αρχισε ο πολεμος ομπρελοκαντινων και δεν ξερω τι επικρατει τελικα....
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
όλοι σε εκμεταλλεύονται, απάτη στην απάτη. πήγαινε με τα πόδια να γλυτώσεις
όλα τα παραπάνω. σιγά τον Μπάλο!!!! εμείς Χανιώτες και πήγαμε μια φορά στη ζωή μας και μάλιστα στα 40μας, και δεν ξαναπάμε γιατί μυρίζει βούρκο
Και εμένα τα χρήματα μου φάνηκαν πολλά. Να περπάτησω όμως ένα χιλιόμετρο σε δύσκολες συνθήκες απο ότι άκουσα απο άλλους (δυσκολη ανηφόρα στην επιστροφή) με παιδιά 3και 5 ετών δεν θα το επιχειρούσα. Αλλά και ο δρόμος για το αυτοκίνητο οι περισσότεροι λένε πως ειναι πολυ δύσκολος και μπορεί να πάθεισ ζημιά. Ο λόγος που το σκέφτομαι να πάω ειναι ότι εδώ μέσα στο forum άκουσα τα καλύτερα για την περιοχη. Μπαλος, ΦΑλασερνα και Ελαφονησι ειναι απο ότι κατάλαβα οι καλύτερες παραλίες.Εαν θέλω απλα να πάω σε μια πολυ καθαρή παραλία κάθομαι στην Χαλκιδική που ειναι δίπλα μου και παίζουμε με τα κουβαδακια μας;). :surf1:Εγώ θέλω να πάω σε παραλία που να ειναι λίγο διαφορετικό το τοπίο. Ποιο εξωτικό ας πούμε. :sharkisland:Τώρα αν ειναι βούρκος ο Μπαλος πείτε το μας ρε παιδιά μην δώσουμε άδικα τα λεφτά μας. :eek:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Και εμένα τα χρήματα μου φάνηκαν πολλά. Να περπάτησω όμως ένα χιλιόμετρο σε δύσκολες συνθήκες απο ότι άκουσα απο άλλους (δυσκολη ανηφόρα στην επιστροφή) με παιδιά 3και 5 ετών δεν θα το επιχειρούσα. Αλλά και ο δρόμος για το αυτοκίνητο οι περισσότεροι λένε πως ειναι πολυ δύσκολος και μπορεί να πάθεισ ζημιά. Ο λόγος που το σκέφτομαι να πάω ειναι ότι εδώ μέσα στο forum άκουσα τα καλύτερα για την περιοχη. Μπαλος, ΦΑλασερνα και Ελαφονησι ειναι απο ότι κατάλαβα οι καλύτερες παραλίες.Εαν θέλω απλα να πάω σε μια πολυ καθαρή παραλία κάθομαι στην Χαλκιδική που ειναι δίπλα μου και παίζουμε με τα κουβαδακια μας;). :surf1:Εγώ θέλω να πάω σε παραλία που να ειναι λίγο διαφορετικό το τοπίο. Ποιο εξωτικό ας πούμε. :sharkisland:Τώρα αν ειναι βούρκος ο Μπαλος πείτε το μας ρε παιδιά μην δώσουμε άδικα τα λεφτά μας. :eek:
..ακου τωρα...ο Μπάλος ειναι απιστευτα ομορφος απο ψηλα!!!! κατω ειχει βουρκονερα στη κλειστη πλευρα ... η Γραμβουσα ειναι ωραια με πεντακαθαρα νερα. Οντως ο δρομος ειναι κακός με πετρες ορθιες που μπορουν να κανουν ζημια στα λαστιχα. φαντασου σε εμενα στο αυτοκινητο ανοιγε το καπω!!!!!!! ενταξει ολα αυτα πριν 3 χρονια ...
Εγω στη θεση σου με μικρα παιδια θα απεφευγα εντελως το μπαλο και θα πηγαινα ελαφονησι , φαλασερνα και Παλιοχωρα ..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Σχετικά με την Σητεία, μην χάσεις τις παραλίες Χιόνα και Κουρεμένο όμορφες , χωρίς κόσμο με εκπληκτικές ψαροταβέρνες (από τις καλύτερες στο νησί για μένα) επίσης πριν τη Σητεία αξίζει να κάνεις μια στάση το χωριό Μόχλος παραθαλάσσιο και γραφικό, τέλειο παραδοσιακό φαγητό με πίτες κ χειροποίητα μακαρόνια στο χωρίο Κεφαλόβρυση (έχω χρόνια να πάω αλλά ήταν εκπληκτικά κ αυθεντικά) .Αφού θα φτάσεις στην Ελούντα πρέπει να πας στην Πλάκα για ένα καφέ κ βόλτα κ να περάσεις στην Σπιναλόγκα. Τα Μάλια τ αποφεύγεις κ από την Πάνω Χερσόνησο κάνε ένα πέρασμα , όμορφο αλλά όχι για ν αφιερώσεις χρόνο. Επίσης από την Σητεία θα ήταν εκπληκτικό να πας στον Ξερόκαμπο (λίγο μακριά) αλλά αξίζει τον κόπο ,τοπίο άγριο κ εκπληκτική/μαγική παραλία ελπίζω μόνο μην φυσάει στην Σητεία. Μπορείς να γυρίσεις από Μακρυ Γιαλλό να δεις τις εκπληκτικές παραλίες κ τις Ιεράπετρας , Αγιά Φωτιά ,Κουτσουνάρι , να περάσεις από Ιεράπετρα κ να γυρίσεις στον ¨Αγιο. Μακρινές διαδρομές πρέπει να αφιερώσεις τουλάχιστον 3 μέρες σ εκείνη την περιοχή αλλά αξίζει, δεν είναι τόσο γνωστές αλλά για μένα είναι πανέμορφες και όχι τόσο τουριστικές. Απλά ο δρόμος από Άγιο Νικόλαο προς Σητεία είναι κακός κ ίσως θα έπρεπε να κάνεις διαμονή στην Σητεία αφού θέλεις να δεις τόσα πράγματα εκεί.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, με δελεάζεις πολύ με τις περιοχές απο την νότια μεριά του Λασιθίου γιατί δεν τις είχα στο πρόγραμμα αλλά πρέπει κάτι να αποκλείσω γιατί οι μέρες είναι λίγες. Πιθανόν να μην περάσω απο νότια καθόλου εκτος απροόπτου. Οσο για την Άνω Χερσόνησο άκουσα οτι έχει ωραία πλατία στο χωριό με ωραία ταβερνάκια. Επίσης μ αρέσουν οι ωραίες διαδρομές με ωραία τοπία, αν έχεις να προτείνεις κάτι!!!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Χερσόνησο - Μάλια αν δεν έχεις σκοπό να τα πιείς και να ξενυχτήσεις εκεί, δεν υπάρχει άλλος λόγος να πας. Για τα υπόλοιπα ΟΚ. Αν ξεκινήσεις πρωί, Μονή Τοπλού-Βαι-Σητεία βγαίνουν σε μιά μέρα, οπότε μάλλον σου περισσεύει και χρόνος. Ανάμεσα Ηράκλειο- Αγ.Νικόλαο,( δε θυμάμαι που ακριβώς) υπάρχει και ένα φοβερό ενυδρείο. Επίσης συμπαθητική είναι και η Ιεράπετρα, η διαδρομή στο οροπέδιο Λασιθίου και το Δικταίο Άντρο. Αυτά στα λέω απλώς αν δείς ότι έχεις χρόνο και γιά άλλα πράγματα. Για τα Χανιά θα σου προτείνω πράγματα αύριο, γιατί τώρα έχω έλλειψη χρόνου.
Στο ενυδρείο δεν θα πάω γιατί έχω πάει στο μεγαλύτερο της Ευρώπης ( αυτό της Βαρκελώνης). θέλω να μου προτείνεις καμία καλή διαδρομή με ωραία τοπία. Η διαδρομή στο οροπέδιο Λασιθίου και το Δικταίο Άντρο που λες τι έχει ακριβώς το αξιοσημείωτο??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom