Κρήτη σαν άλλοτε...

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Βρεθηκα παλια στα Χανια σε ενα γαμο που το κεντρο ειχε κλειστει για 3000 ατομα περιπου...Η δε θεια του γαμπρου μας ειπε οτι ο γαμπρος δεν ειναι κοινωνικος τυπος και δεν εχει πολυ κοσμο....αν παντρευτει ο μικρος αδελφος θα περασουν τα 4000 ατομα !!!!
να κανονισεις τοτε συναντηση του φορουμ, στον γαμο του μικρου αδελφου.!!!!
 

just4fun

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Βρεθηκα παλια στα Χανια σε ενα γαμο που το κεντρο ειχε κλειστει για 3000 ατομα περιπου...η νυφη ηταν Γαλλιδα και ο γαμπρος Χανιωτης....
Ειχαν ερθει 7 Γαλλοι για το γαμο που κοιτουσαν το κοσμο αποσβολωμενοι...τελειως βεβαια ολοι για φαγητο μια που το κεντρο αυτο κλεινεται μονο αν εχεις 2.500 ατομα και πανω.
Η δε θεια του γαμπρου μας ειπε οτι ο γαμπρος δεν ειναι κοινωνικος τυπος και δεν εχει πολυ κοσμο....αν παντρευτει ο μικρος αδελφος θα περασουν τα 4000 ατομα !!!!
Σε αντίστοιχη δική μου ερώτηση, για το πόσα άτομα θεωρούν φυσιολογικό αριθμό. Συγκεκριμένα η ερώτηση ήταν: Χίλια άτομα θεωρείτε φυσιολογικός αριθμός;
Η απάντηση ήταν "ναι, αν κάποιος από το ζευγάρι είναι ορφανός"

Ένα άλλο εντυπωσιακό έθιμο είναι ότι αντί για τα δυτικά bachelor parties στην Κρήτη, 3 μέρες πριν κάνουν τον πρόγαμο (ένα γλέντι σε κάθε σόι), όπου εκεί έχουν γύρω στους 300-500 καλεσμένους. Στον πρόγαμο δε, οι καλεσμένοι πηγαίνουν και από ένα αμνοερίφιο σαν δώρο (παλιά ήταν σίγουρα κλεμμένο, τώρα όχι πάντα). Το καλό είναι ότι με τόσα γλέντια κλέβει ο ένας του άλλου και έτσι υπάρχει ισορροπία!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σε αντίστοιχη δική μου ερώτηση, για το πόσα άτομα θεωρούν φυσιολογικό αριθμό. Συγκεκριμένα η ερώτηση ήταν: Χίλια άτομα θεωρείτε φυσιολογικός αριθμός;
Η απάντηση ήταν "ναι, αν κάποιος από το ζευγάρι είναι ορφανός"

Ένα άλλο εντυπωσιακό έθιμο είναι ότι αντί για τα δυτικά bachelor parties στην Κρήτη, 3 μέρες πριν κάνουν τον πρόγαμο (ένα γλέντι σε κάθε σόι), όπου εκεί έχουν γύρω στους 300-500 καλεσμένους. Στον πρόγαμο δε, οι καλεσμένοι πηγαίνουν και από ένα αμνοερίφιο σαν δώρο (παλιά ήταν σίγουρα κλεμμένο, τώρα όχι πάντα). Το καλό είναι ότι με τόσα γλέντια κλέβει ο ένας του άλλου και έτσι υπάρχει ισορροπία!
..:cool:.ειναι σιγουρο παντως οτι ακομη στη Κρητη ο γαμος ειναι ενα πολυ επικερδες γεγονος μια μπιζενς με εσοδα αφορολογητα και καθαρα για το ζευγαρι.....τα υπολοιπα ειναι προς βρωσιν....:(
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
. Μην έχουμε και καμιά παρεξήγηση. Όπως σωστά λέει η..Πρέσβειρα της Κρήτης (κατά κόσμον Ρεθυμνούλα), την επόμενη φορά θα έρθω ...ινκόγνιτο!!!!!!!!!
Με τοσα που διαβασες και ειδες τι περιμενεις ???? Στην περιοχη του Αποκορωνα ανηκει και το χωριο Βρυσες που σου αρεσε...κριμα που δεν βρηκατε και του Αρμενους ειναι πολυ ομορφο χωριο.....
Παντως οφειλω να παραδεκτω οτι το τοπικ του φιλου μας ειναι ενα απο τα καλλιτερα σε πληροφοριες και φωτογραφικο υλικο !!!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
πολυ καλο το αφιερωμα σου just4fun!
εδειξες την πραγματικοτητα!και οι φωτογραφιες σου απιστευτες!
να σαι καλα!και στην επομενη βολτα σου με το καλο!εγω ειμαι φιλη με τα παιδια του τυροκομου και λογω οτι μενω στις Καλυβες βρισκομαι πολυ συχνα σε εκεινα τα μερη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
να κανονισεις τοτε συναντηση του φορουμ, στον γαμο του μικρου αδελφου.!!!!
Βλεπω την Ευα να το κανονιζει....ειναι και στη ιδια γειτονια....ξερει και τα κατατοπια....Σαιτα ετοιμασου......εγω μεσα....δεν χανω τετοια event.....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Βλεπω την Ευα να το κανονιζει....ειναι και στη ιδια γειτονια....ξερει και τα κατατοπια....Σαιτα ετοιμασου......εγω μεσα....δεν χανω τετοια event.....
Κι εγώ...παρακαλώ μην με ξεχάσετε,...έμαθα να τρώω και ...γαμοπίλαφο!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Βλεπω την Ευα να το κανονιζει....ειναι και στη ιδια γειτονια....ξερει και τα κατατοπια....Σαιτα ετοιμασου......εγω μεσα....δεν χανω τετοια event.....
οποτε θελετε παιδια!εννοειται!βρειτε ημερομηνια!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κι εγώ...παρακαλώ μην με ξεχάσετε,...έμαθα να τρώω και ...γαμοπίλαφο!!!
Σιγα να μη σε ξεχασουμε......δεν χρειαζεται συναντηση για να ερθεις......εκτος απο το γαμοπιλαφο η συγκεκριμενη ταβερνα εχει οτι μπορεις να φανταστεις.....και μη ξεχνας οτι η καλλιτερη εποχη να δεις και να αγαπησεις το νησι ειναι ΤΩΡΑ!!!!
Καμμια σχεση με το καταποντισμο του καλοκαιριου......
 

just4fun

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Με τοσα που διαβασες και ειδες τι περιμενεις ???? Στην περιοχη του Αποκορωνα ανηκει και το χωριο Βρυσες που σου αρεσε...κριμα που δεν βρηκατε και του Αρμενους ειναι πολυ ομορφο χωριο.....
Παντως οφειλω να παραδεκτω οτι το τοπικ του φιλου μας ειναι ενα απο τα καλλιτερα σε πληροφοριες και φωτογραφικο υλικο !!!!!
Να πω την αμαρτία μου οι Βρύσες δεν μου άρεσαν, αλλά είναι απαραίτητο σε κάθε περιοχή να υπάρχει και ένα κεφαλοχώρι με τράπεζες, βενζινάδικα κλπ. παρόλαυτά έχει πολύ ωραίους φούρνος με απίστευτη παραγωγή παξιμαδιών. Ένα πρωί είπα να πιω έναν ελληνικό καφέ στο γεφυράκι για να βλέπω τα νερά και ο καφές μου ήρθε σε 1 λέπτο γεμάτος φουσκάλες από τη μηχανή του εσπρέσο... και όταν παραπονέθηκα μου είπαν με απίστευτη άνεση "τι περιμένεις με τόσο κόσμο;".
Οι Αρμένοι νομίζω ότι είναι λίγο καλύτεροι, μιας και οι κάτοικοι είναι περισσότερο αγρότες παρά της τουριστικής βιομηχανίας, όλα τα λεφτά στους Αρμένους είναι το καφενεδάκι με τον μεγάλο πλάτανο μες την μέση του δρόμου. Τα γεροντάκια και όχι μόνο κάθονται σαν τους υπάλληλους για τα διόδια, δίπλα στα αυτοκίνητα και είναι πάντα έτοιμα να σε καλωσορίσουν στο χωριό τους.
Δυστυχώς όμως και στα δύο αυτά χωρία και σε αρκετά άλλα της περιοχής (Καλύβες, Άπτερα) έχει περάσει η μόλυνσης των φωτογραφιών των φαγητών. Με άλλα λόγια υπάρχουν εστιατόρια που στην προσπάθειά τους να πουλήσουν κανένα μουσακά και καμιά χωριάτικη παραπάνω, έχουν τοποθετήσει σε περίοπτη θέση φωτογραφίες των φαγητών...
Σε ένα από αυτά στους Αρμένους (να σημειωθεί ότι το φαγητό του είναι καλό) έχει τοποθετηθεί και ένας ξύλινος μπάτλερ...

Όσοι είσαστε από αυτά τα μέρη εξηγείστε τους ότι οι ξένοι έρχονται για να γνωρίσουν την Κρήτη και όχι την αισθητική από τις πατρίδες τους, διατηρήστε τον τόπο σας.

Αυτά τα κρυμμένα για τους Έλληνες χωριά, δεν είναι καθόλου άγνωστα στους ξένους Άγγλοι και Σκανδιναβοί, οι αρκετοί από αυτούς περνάνε ολόκληρο το χρόνο σε αυτά τα μέρη και απλά επιστρέφουν στις πατρίδες τους τον Αύγουστο. Για να καταλάβετε πέρυσι έμεινα στον "Τσιβαρά" στο σπίτι ενός Άγγλου και τα λεφτά τα έστειλα με έμβασμα στην Αγγλία σε λίρες Αγγλίας.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Να πω την αμαρτία μου οι Βρύσες δεν μου άρεσαν, αλλά είναι απαραίτητο σε κάθε περιοχή να υπάρχει και ένα κεφαλοχώρι με τράπεζες, βενζινάδικα κλπ. παρόλαυτά έχει πολύ ωραίους φούρνος με απίστευτη παραγωγή παξιμαδιών. Ένα πρωί είπα να πιω έναν ελληνικό καφέ στο γεφυράκι για να βλέπω τα νερά και ο καφές μου ήρθε σε 1 λέπτο γεμάτος φουσκάλες από τη μηχανή του εσπρέσο... και όταν παραπονέθηκα μου είπαν με απίστευτη άνεση "τι περιμένεις με τόσο κόσμο;".
H περιοχη στο ποταμι με τους μυλους οντως ειναι ομορφη...και εχει τελειο παραδοσιακο γιαουρτι με μελι που ειναι η σπεσιαλιτε τους......για τη απαντηση που πηρες σχετικα με το καφε...εχεις δίκιο σε κανενα δεν θα αρεσε....
Οι Αρμένοι νομίζω ότι είναι λίγο καλύτεροι, μιας και οι κάτοικοι είναι περισσότερο αγρότες παρά της τουριστικής βιομηχανίας, όλα τα λεφτά στους Αρμένους είναι το καφενεδάκι με τον μεγάλο πλάτανο μες την μέση του δρόμου. Τα γεροντάκια και όχι μόνο κάθονται σαν τους υπάλληλους για τα διόδια, δίπλα στα αυτοκίνητα και είναι πάντα έτοιμα να σε καλωσορίσουν στο χωριό τους.
Δυστυχώς όμως και στα δύο αυτά χωρία και σε αρκετά άλλα της περιοχής (Καλύβες, Άπτερα) έχει περάσει η μόλυνσης των φωτογραφιών των φαγητών. Με άλλα λόγια υπάρχουν εστιατόρια που στην προσπάθειά τους να πουλήσουν κανένα μουσακά και καμιά χωριάτικη παραπάνω, έχουν τοποθετήσει σε περίοπτη θέση φωτογραφίες των φαγητών...
Σε ένα από αυτά στους Αρμένους (να σημειωθεί ότι το φαγητό του είναι καλό) έχει τοποθετηθεί και ένας ξύλινος μπάτλερ...
Τα χωρια διαφερουν...αν και σε πολλα που εχει πολυ τουρισμο...δυστιχως ακολουθουνε τις πολεις η φιλοξενεια υπαρχει παντου παντα εχουν μια τσικουδια για κερασμα...οταν δουν ξενο...
Αυτά τα κρυμμένα για τους Έλληνες χωριά, δεν είναι καθόλου άγνωστα στους ξένους Άγγλοι και Σκανδιναβοί, οι αρκετοί από αυτούς περνάνε ολόκληρο το χρόνο σε αυτά τα μέρη και απλά επιστρέφουν στις πατρίδες τους τον Αύγουστο. Για να καταλάβετε πέρυσι έμεινα στον "Τσιβαρά" στο σπίτι ενός Άγγλου και τα λεφτά τα έστειλα με έμβασμα στην Αγγλία σε λίρες Αγγλίας
Αυτο τωρα πως να το εξηγησω.....ειλικρινα δεν μπορω...δεν εχω ακουσει ποτε αλλη τετοια περιπτωση....
Όσοι είσαστε από αυτά τα μέρη εξηγείστε τους ότι οι ξένοι έρχονται για να γνωρίσουν την Κρήτη και όχι την αισθητική από τις πατρίδες τους, διατηρήστε τον τόπο σας.
Εξακολουθω να πιστευω οτι το τοπικ σου ειναι ενα απο τα καλλιτερα του φορουμ...εξαιρετικα καλες και οι παρατηρήσεις σου χρειαζομαστε ολα τα σχολια θετικα και αρνητικα...
 

just4fun

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Μπορεί να φανεί και σαν διαφήμιση...

Μπορεί να φανεί και σαν διαφήμιση αλλά σε ένα τόσο μικρό χωριό, δεν νομίζω ότι κάνει κακό.
Η ταβέρνα που πρότεινα απέκτησε και ιστοσελίδα, απ’ότι έμαθα ήταν μια ευγενική προσφορά από έναν Αθηναίο ταξιδιώτη.
Περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες (κάποιες είναι δικές μου) στο www.to-rizitiko.gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom