Κρασιά του Κόσμου

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χαρίτων από το Οινοποιείο Χαριτάτου στο Ληξούρι.
Βοστυλίδι, η «λαϊκή» ποικιλία της περιοχής που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τείνει να εξαφανιστεί.

5B1208D7-7E8B-4CD1-9521-3AB639AB5446.jpeg
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.369
Βοστυλίδι, η «λαϊκή» ποικιλία της περιοχής που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τείνει να εξαφανιστεί.
Μάλλον τείνει να επανεμφανιστεί. Το πέτυχα φέτος στις εκθέσεις.:)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μάλλον τείνει να επανεμφανιστεί. Το πέτυχα φέτος στις εκθέσεις.:)
Μακάρι γιατί είναι πολύ αξιοπρεπής.
Μέχρι πριν 3 χρόνια την βρίσκαμε μόνο στους τοπικούς αγρότες που παρήγαγαν και πουλούσαν 5-10 βαρέλια.
Ελπίζω να γίνει το ίδιο για την τοπική εκδοχή της μαυροδάφνης που πραγματικά με είχε εκπλήξει όταν την είχα δοκιμάσει.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.369
Μακάρι γιατί είναι πολύ αξιοπρεπής.
Μέχρι πριν 3 χρόνια την βρίσκαμε μόνο στους τοπικούς αγρότες που παρήγαγαν και πουλούσαν 5-10 βαρέλια.
Τώρα το προβάλλουν στις εκθέσεις και αν ψάξεις το βρίσκεις διαδικτυακά. Γενικά κάποιοι οινοποιοί αναβιώνουν παλιές τοπικές ποικιλίες, θεωρώ με καλά αποτελέσματα. Πόσοι ήξεραν την Κυδωνίτσα πριν από λίγα χρόνια? Μακάρι να ανταποκριθεί ο κόσμος και να στηρίξει αυτές τις προσπάθειες.
Ελπίζω να γίνει το ίδιο για την τοπική εκδοχή της μαυροδάφνης που πραγματικά με είχε εκπλήξει όταν την είχα δοκιμάσει.
Και εμένα με είχε εκπλήξει ευχάριστα η ξηρή εκδοχή της, σε κάποια πρόσφατη έκθεση, από οινοποιείο του νησιού.,
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μακάρι γιατί είναι πολύ αξιοπρεπής.
Μέχρι πριν 3 χρόνια την βρίσκαμε μόνο στους τοπικούς αγρότες που παρήγαγαν και πουλούσαν 5-10 βαρέλια.
Ελπίζω να γίνει το ίδιο για την τοπική εκδοχή της μαυροδάφνης που πραγματικά με είχε εκπλήξει όταν την είχα δοκιμάσει.
Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας βγάζει σίγουρα ο Gentilini και νομίζω πως έχει μια ετικέτα και ο Σκλάβος. Η ποικιλία πράγματι είναι πολύ αξιόλογη, δίνει κρασιά με έντονο κόκκινο χρώμα και βάθος στη γεύση.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας βγάζει σίγουρα ο Gentilini και νομίζω πως έχει μια ετικέτα και ο Σκλάβος. Η ποικιλία πράγματι είναι πολύ αξιόλογη, δίνει κρασιά με έντονο κόκκινο χρώμα και βάθος στη γεύση.
Του Σκλάβου τα 2 που έχει σε μαυροδάφνη τα δοκίμασα πέρσι. Είναι τα Οργίων και Μονάμπελες.
Έχει και το Σύνοδος που είναι συνδιασμός μαυροδάφνη και βοστυλίδι.
Δεν τρελάθηκα όμως. Καλά είναι αλλά όχι εξαιρετικά. Και σχετικά ακριβούτσικα στο οινοποιείο. Στα μαγαζιά του Ληξουριού τα βρίσκεις φθηνότερα.
Το θέμα όμως είναι άλλο. Στην περιοχή μειώνονται διαρκώς τα αμπέλια και τα οινοποίεια έχουν σχετικά μικρούς αμπελώνες. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βιώσιμες είναι αυτές οι επιχειρήσεις. Επιπλέον δύσκολα βρίσκεις εκτός νησιού τα περισσότερα προϊόντα τους.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Του Σκλάβου τα 2 που έχει σε μαυροδάφνη τα δοκίμασα πέρσι. Είναι τα Οργίων και Μονάμπελες.
Έχει και το Σύνοδος που είναι συνδιασμός μαυροδάφνη και βοστυλίδι.
Δεν τρελάθηκα όμως. Καλά είναι αλλά όχι εξαιρετικά. Και σχετικά ακριβούτσικα στο οινοποιείο. Στα μαγαζιά του Ληξουριού τα βρίσκεις φθηνότερα.
Το θέμα όμως είναι άλλο. Στην περιοχή μειώνονται διαρκώς τα αμπέλια και τα οινοποίεια έχουν σχετικά μικρούς αμπελώνες. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βιώσιμες είναι αυτές οι επιχειρήσεις. Επιπλέον δύσκολα βρίσκεις εκτός νησιού τα περισσότερα προϊόντα τους.
Έχω δοκιμάσει το Eclipse από το οινοποιείο Gentilini και μου είχε αρέσει πολύ.
Έχεις δίκιο όμως για το θέμα της βιωσιμότητας των αμπελώνων. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στα τουριστικά νησιά όπου η ζήτηση για γη πιέζει όλες τις υπόλοιπες χρήσεις.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στα τουριστικά νησιά όπου η ζήτηση για γη πιέζει όλες τις υπόλοιπες χρήσεις.
Καλά τώρα το Ληξούρι δεν το λες και τουριστικό. Εγώ πιστεύω πως αυτό που παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο είναι η αντικειμενική δυσκολία της καλλιέργειας και η ανάγκη για σκληρή δουλειά που χρειάζεται το αμπέλι.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως η πρώτη καλλιέργεια που εγκαταλείπεται στην επαρχία γενικότερα είναι το αμπέλι.
Στα μέρη μου π.χ. (Ναύπακτος) έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τα αμπέλια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλά τώρα το Ληξούρι δεν το λες και τουριστικό. Εγώ πιστεύω πως αυτό που παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο είναι η αντικειμενική δυσκολία της καλλιέργειας και η ανάγκη για σκληρή δουλειά που χρειάζεται το αμπέλι.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως η πρώτη καλλιέργεια που εγκαταλείπεται στην επαρχία γενικότερα είναι το αμπέλι.
Στα μέρη μου π.χ. (Ναύπακτος) έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τα αμπέλια.
Εννοείται ότι το αμπέλι είναι δύσκολο και κοπιαστικό. Κυρίως γιατί δεν σηκώνει μηχανήματα και αυτοματισμούς αλλά και γιατί είναι πολύ ευαίσθητο στις καιρικές συνθήκες. Έχω την αίσθηση όμως ότι εγκαταλείπεται κυρίως το επιτραπέζιο σταφύλι ή αυτό που προορίζεται για ερασιτεχνική οινοποίηση. Στην ηπειρωτική Ελλάδα τα οινοποιεία πολλαπλασιάζονται τα τελευταία χρόνια και οι καλλιεργούμενες εκτάσεις παραμένουν σταθερές. Οι τιμές βέβαια του κρασιού έχουν ανέβει πάρα πολύ. Τα νησιά είναι μια άλλη περίπτωση. Από τη μια η Σαντορίνη με τα εξαιρετικά αλλά πανάκριβα κρασιά της και από την άλλη τα υπόλοιπα που μάλλον παλεύουν να τα βγάλουν πέρα.
Είναι ενθαρρυντικό πάντως που οι οινοποιοί το παλεύουν και συνεχίζουν. Πρόσφατα για παράδειγμα είδα τον συνεταιρισμό της Κεφαλονιάς που άλλαξε επωνυμία, τον σχεδιασμό στις ετικέτες του αλλά και το ύφος των κρασιών του. Μου φάνηκαν αρκετά βελτιωμένα σε σχέση με παλαιότερα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Έχω δοκιμάσει το Eclipse από το οινοποιείο Gentilini και μου είχε αρέσει πολύ.
Έχεις δίκιο όμως για το θέμα της βιωσιμότητας των αμπελώνων. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στα τουριστικά νησιά όπου η ζήτηση για γη πιέζει όλες τις υπόλοιπες χρήσεις.
και κάπου εκει ηρθε ο καταπληκτικος Σιγαλας στην σαντορινη και αυξησε τόσο πολύ την τιμή του σταφυλιου (που και ο ίδιος αγοράζει) για να σταματησουν οι εκριζώσεις στο νησί.... μοιραία ανέβηκαν και οι τιμές πάρα πολύ βεβαια... σαντορινη του σιγαλα ειχε κάπου 11-12ευρώ πριν 10 χρόνια τώρα εχει πάνω απο 20ευρώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.578
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom