Τουρκία Κωνσταντινούπολη!! Με γκρουπ ή μόνοι μας!?

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Στην περίπτωση της Κων/πολης το γκρουπ δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει κάτι παραπάνω σε ότι αφορά την ασφάλεια αφού ότι έχει γίνει, ήταν στα πλέον κεντρικά σημεία που έτσι κι αλλιώς πηγαίνουν. Γενικά δεν είναι επικίνδυνος προορισμός, θέλει την ίδια προσοχή κι εγρήγορση που θα έδειχνες σε κάποιον άλλο προορισμό της Ευρώπης. Σαν αξιοθέατα κτλ. μπορείς να βγάλεις ακρη μια χαρά και χωρίς γκρουπ, εξαρτάται βεβαια απο το πως έχει συνηθίσει να ταξιδεύεις και το πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ρωτάω εδώ για πληροφορία από πρώτο χέρι επειδή εκεί που ήμουν έτοιμη να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια με 100 ευρώ μετ' επιστροφής από Θεσσαλονίκη....πεφτω πανω σε τέτοιες δημοσιεύσεις http://www.sigmalive.com/simerini/world/395515/i-zoi-stin-konstantinoupoli-tou-tromou και φρικάρω. Είναι έτσι η κατάσταση όντως ή υπερβάλλουν οι γράφοντες?
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
100 ευρώ απευθείας είναι πολύ καλή τιμή, σε συνδυασμό με την εξαιρετικά χαμηλή ισοτιμία πλέον της λίρας (κοντεύει το 1 προς 7!) θα σας βγει πολύ οικονομικό το ταξίδι.
Όσο για το άρθρο, την περίοδο που γράφτηκε ( Ιανουάριος 2017) είχε κάποια ουσία αλλά μόνο από τον τίτλο καταλαβαίνεις που πάει η δουλειά. Η κατάσταση - προφανώς - δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτήν που παρουσιάζεται, υπάρχει πολύ έντονη αστυνόμευση (εδώ και χρόνια βασικά), αλλά διακριτική, δεν θα σε πειράξει κανείς στη μέση του δρόμου. Φαινόμενα μικροκλοπών ( πχ πορτοφολάδες σε φουλ συνωστισμό) υπάρχουν ακόμη αλλά αυτό είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς θα πρόσεχες σε οποιονδήποτε τουριστικό προορισμό της Ευρώπης.
Εν κατακλείδι, να πάτε εφόσον σας ενδιαφέρει σαν προορισμός, έχει να δώσει πολλά, όλα τα υπόλοιπα είναι θέματα πιθανοτήτων που ισχύουν και σε άλλες πόλεις-στόχους όπως Παρίσι ή Λονδίνο κτλ.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Ήμουν ακριβώς πριν ένα μήνα στην Πόλη με την γυναίκα μου, μόνοι, μείναμε κοντά στον σταθμό Sirkeci. Δεν αισθάνθηκα καθόλου ανασφάλεια, παντού υπάρχουν αστυνομία(πολιτικά-στολές). Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και οι Τούρκοι είναι πολύ φιλικοί, εάν και δεν μιλάνε ξένες γλώσσες. Πέρασα καταπληκτικά για πρώτη φορά, οι δε τιμές τους (1Ε=7TRY) Συμβουλή μην φάτε στα τουριστικά εστιατόρια προτιμήστε αυτά που τρώνε οι Τούρκοι.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να κανω μια χαζη ερωτηση? Πώς ξεχωρίζω τα τουριστικα από αυτά που τρωνε οι Τουρκοι?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να κανω μια χαζη ερωτηση? Πώς ξεχωρίζω τα τουριστικα από αυτά που τρωνε οι Τουρκοι?
Μην πάτε όπου τρώνε ξανθοί, με φακίδες, και βερμούδα - σανδάλι, λέω εγώ.:D
Ρωτήστε βρε εκεί στο ξενοδοχείο, εμείς στη Σμύρνη πηγαίναμε σε οποιοδήποτε μικρό παρακμιακό μαγειρείο πετυχαιναμε,. ;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ήμουν εκεί πριν λίγες ημέρες. Νοιώθαμε παντού ασφαλείς. Είχαμε κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχεία μήνες πριν βέβαια αλλά μας κόστισε τα μισά - μαζί με φαγητό, αξιοθέατα κλπ - από την τιμή γνωστού πρακτορείου.

Εκτός από το Balkan Lokantasi που θα το βρεις και στο Sultanahmet και στην πλατεία Taksim, φθηνά και πολύ καλά φάγαμε στο Bitlisli Kebap Lahmacun (Sultanahmet) και στο Ciya Sofrasi (Kadikoy).
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Να κανω μια χαζη ερωτηση? Πώς ξεχωρίζω τα τουριστικα από αυτά που τρωνε οι Τουρκοι?
Δες τιμές από το balkan lokantasi που βρίσκεται πολύ κοντ;a στο σταθμό του Sirkeci Hoca Paşa Mahallesi, Hoca Paşa Sk. No:12, 34112 Fatih/İstanbul και παρόμοιες είχε και το balkan στην Istiklar- Hüseyinağa Mahallesi, Dudu Odaları Sk. No:4, 34435 Beyoğlu/İstanbul, Τουρκία. Να ξέρεις ένα ότι έχει πάρα πάρα πολλές επιλογές!!!!!!!!!!!
 

Attachments

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ονειρεμένο Ταξίδι
θιβετ
για Αγ. Σοφιά ξενάγηση υπάρχουνε Έλληνες ξεναγοί απο έξω???
Όταν πήγα το 2014 όχι.αλλα ακολουθούσα διακριτικά τα ελληνικά γκρουπ και άκουγα κάποια πράγματα. Είχα όμως διαβάσει πριν την ιστορία αλλά ήταν ενδιαφέρον και να τα ακούς.στο τοπ καπι σου δίνουν ακουστικά ξενάγησης αλλα όχι στα ελληνικά
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σας. Εχω σχεδιάδει ενα ταξίδι Κωνσταντινούπολή, για πρώτη μου φορά, στα μέσα Οκτώβρη. Το μόνο μου ερώτημα ειναι αν αξίζει να έχω προσωπικό ξεναγό για 4 μέρες, όχι μονο για συγκεκριμένα αξιοθέατα. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια προσωπική εμπειρία ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom