Τουρκία Κωνσταντινούπολη διαμονή

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα, καθολου κοντα δεν το λες. Αλλα η περιοχη ειναι ομορφη, πανω στο Βοσπορο, το ξενοδοχειο ειναι κουκλα, στο κανουν δωρο, ποσο πια να κοιταξεις τον γαιδαρο που σου χαριζουνε στα δοντια; Αν ειναι η πρωτη σου φορα στην Πολη και θελεις να δεις τα αξιοθεατα θα σε φανε οι δρομοι. Παντως απο οτι ειδα στο site του ξενοδοχειου εχει και καραβακι για να προσεγγισει κανεις το κεντρο. Κοιτα μηπως με αυτον τον τροπο γλιτωσεις την επικη κινηση της Πολης. Αν εχεις ξαναρθει τοτε χαλαρωσε και κανε αυτο το ρομαντικο τριημερο που λεγαμε. Αν συμπεριλαβεις και Κυριακη στη διαμονη σου στο Ortakioi, εκει που βρισκεται το ξενοδοχειο σου, γινεται κατι σαν γιουσουρουμ και εχει ενδιαφερον. Ακριβως απεναντι στην ασιατικη πλευρα υπαρχει και το παλατι του Beylerbey που αξιζει να το δεις μια και βρισκεσαι σε αυτην την περιοχη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καταρχην δε φταιμε εμεις που τιθεται συνεχως αυτη η ερωτηση. Δεν εχει σχεση η παρομοιωση που εκανες με το Παρισι. Τοσο το Marais, οσο και το Saint Germain ειναι περιοχες με χαρακτηρα διαφορετικο ως ενα βαθμο μεν, ισοδυναμο δε.
Να βάλουμε τότε το 15ο στη θέση ενός από τα 2?

Η περιοχη του Sultanahmet δεν ειναι ισοδυναμη σε χαρακτηρα με το Περαν. Ενδεχομενως ως διαμονη με χαρακτηρα θα επαιζε ως εναλλακτικη "ξενοδοχειο πανω στο Βοσπορο", αλλα εκει μιλαμε για μεγαλη αποσταση απο τα αξιοθεατα, οποτε και δεν ειναι πρακτικο και τεραστιες τιμες δυσαναλογα μεγαλες. Αυτα τα ξανοδοχεια αξιζουν μονο για κατηγορια "ρομαντικο διημερο". Τοσο στο Sultanahmet, οσο και στο Περαν μπορει κανεις να βρει πληθωρα ξενοδοχειων ολων των κατηγοριων και σε καθε γκαμα τιμων. Σε αυτο και μονο οι δυο περιοχες ειναι ισοδυναμες, οχι ομως στον χαρακτηρα τους.
Ουδεμία διαφωνία. Απλά ας μην ξεχνάμε ότι όλα βρίσκονται στην ίδια πόλη....

Οσο για αυτον που επιλεγει στο Παρισι να μεινει στο peripherique, αν δεν εχει οικονομικους λογους-ας μην ξεχναμε οτι στο Παρισι τα ξενοδοχεια ειναι φωτια και λαυρα, καμια σχεση με την Κωνσταντινουπολη- τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.
Τις τελευταίες 2 φορές που χρειάστηκα ξενοδοχείο στο Παρίσι ήταν μια φορά στο Roissy και μια στη Defense... Και τα 2 πέρα από την Peripherique... Και δεν έχω τύψεις για τις επιλογές μου. Και πάλι στο Παρίσι ήμουνα, και πάλι είχα ένα RER έξω από την πόρτα μου, με το οποίο μέσα σε λίγα λεπτά ήμουν καρακέντρο.
Αντίστοιχα για όλες τις πόλεις, όπου και να μείνει κανείς, οκ μπορεί να μην είναι η ΒΕΛΤΙΣΤΗ επιλογή, μπορεί να χρειάζεται περισσότερες ή λιγότερες συγκοινωνίες, αλλά πάντως είναι τουλάχιστον μέσα στην πόλη που τον ενδιαφέρει...
(That said, μην κάνει κανείς κανα λάθος και δε μείνει στο Manhattan, έτσι?)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τις τελευταίες 2 φορές που χρειάστηκα ξενοδοχείο στο Παρίσι ήταν μια φορά στο Roissy και μια στη Defense... Και τα 2 πέρα από την Peripherique... Και δεν έχω τύψεις για τις επιλογές μου. Και πάλι στο Παρίσι ήμουνα, και πάλι είχα ένα RER έξω από την πόρτα μου, με το οποίο μέσα σε λίγα λεπτά ήμουν καρακέντρο.
Αντίστοιχα για όλες τις πόλεις, όπου και να μείνει κανείς, οκ μπορεί να μην είναι η ΒΕΛΤΙΣΤΗ επιλογή, μπορεί να χρειάζεται περισσότερες ή λιγότερες συγκοινωνίες, αλλά πάντως είναι τουλάχιστον μέσα στην πόλη που τον ενδιαφέρει...
Αν ειναι η πεμπτη φορα που πηγαινεις στο Παρισι, να πας να μεινεις οπου σε φωτισει ο Θεος. Αλλα εδω μιλαμε για την πρωτη φορα που επισκεπτεται καποιος μια πολη- η οποια εν τινι μετρω θα ειναι και καθοριστικη για το πως την βλεπει και στο μελλον- σε συνδυασμο με τη βελτιστη επιλογη τοποθεσιας.
Να υποθεσω λοιπον οτι για σενα, δεν ηταν ουτε η πρωτη φορα που επισκεπτοσουν το Παρισι και να υποθεσω οτι αναγνωριζεις οτι το Roissy η η Defence δεν ειναι και η βελτιστη επιλογη θεσης για να "νοιωσει" κανεις το Παρισι με τα cafe, τα bistro του και τους χαρακτηριστικους δρομους του και πλατειες του. Δε μιλω για το ζητημα των αξιοθεατων, τα οποια οντως, οπου και να μενει κανεις με λιγοτερο η περισσοτερο κοπο θα τα επισκεφθει, εφοσον θελει να τα δει. Το Λουβρο για παραδειγμα θα ειναι το ιδιο, οπου και να μενεις κανεις, αλλα για να εχει την "αισθηση" της πολης πρεπει να επιλεξει και την πιο ατμοσφαιρικη τοποθεσια. Η "αισθηση" ειναι φυσικα μεγεθος ολιγον ακαθοριστο και εξαιρετικα υποκειμενικο για τον καθενα μας, αλλα απολυτως πραγματικο για πολλους απο εμας, ακι αποτελει ισχυρο και αυτονομο λογο για να επισκεφθουμε μια πολη. Αν κατι τετοιο δεν ισχυει στην περιπτωση σου, πραγματι καθε τετοια κουβεντα δε μπορει να σου χρησιμευσει σε τιποτε.
ΥΓ. Δεν συνεχιζω εδω τον παραλληλισμο των περιοχων Παρισιου με αυτων της Πολης, γιατι δεν εχουν καταρχην καμια αντιστοιχια ουτε γεωγραφικη, ουτε συγκοινωνιακη (για παραδειγμα το μετρο της Πολης ειναι ελαχιστο και η δημοσια συγκοινωνια αρκετα πιο δυσκολη απο την παρισινη), δεν εχει κανενα νοημα η συγκριση και επιπλεον υπαρχει κινδυνος να μπερδεψει ακομη περισσοτερο αυτους οι οποιοι δεν εχουν επισκεφθει την Πολη. Στο τελος θα προτιμουν να κλεισουν δωματιο στο saint germain προκειμενου να επισκεφθουν την Αγια Σοφια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η "αισθηση" ειναι φυσικα μεγεθος ολιγον ακαθοριστο και εξαιρετικα υποκειμενικο για τον καθενα μας, αλλα απολυτως πραγματικο για πολλους απο εμας, ακι αποτελει ισχυρο και αυτονομο λογο για να επισκεφθουμε μια πολη. Αν κατι τετοιο δεν ισχυει στην περιπτωση σου, πραγματι καθε τετοια κουβεντα δε μπορει να σου χρησιμευσει σε τιποτε.
Η αίσθηση που λαμβάνει κάποιος από μια πόλη έχει ελάχιστη ή και μηδενική σχέση με το που μένει. Τουλάχιστο στα συνήθη δικά μου ταξίδια, επιστρέφω στο ξενοδοχείο μόνο για ύπνο, μια φορά στο τέλος κάθε μέρας. Το που περνάω το χρόνο μου είναι εντελώς διαφορετικό, και μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 20 περιπτώσεις ξενοδοχείων σε αδιάφορες περιοχές, που τα επέλεγξα με άλλα κριτήρια (π.χ. απόσταση από σταθμούς, πρόσβαση σε μετρό κλπ), και όπου ο χρόνος που πέρασα στην περιοχή κοντά στο ξενοδοχείο ήταν σχεδόν μηδενικός. Η σύνδεση ότι η θέση του ξενοδοχείου αποτελεί και επίκεντρο των εξόδων κάποιου είναι εσφαλμένη κατά τη γνώμη μου.

Ακόμα και στην πόλη μου, μένω σε μια περιοχή, αλλά δεν την ξέρω σχεδόν καθόλου, δεν κυκλοφωρώ πολύ προς τα κει. Αντίθετα, κάποιες άλλες περιοχές τις ξέρω ως την τελευταία πέτρα...

ΥΓ. Δεν συνεχιζω εδω τον παραλληλισμο των περιοχων Παρισιου με αυτων της Πολης, γιατι δεν εχουν καταρχην καμια αντιστοιχια ουτε γεωγραφικη, ουτε συγκοινωνιακη (για παραδειγμα το μετρο της Πολης ειναι ελαχιστο και η δημοσια συγκοινωνια αρκετα πιο δυσκολη απο την παρισινη), δεν εχει κανενα νοημα η συγκριση και επιπλεον υπαρχει κινδυνος να μπερδεψει ακομη περισσοτερο αυτους οι οποιοι δεν εχουν επισκεφθει την Πολη. Στο τελος θα προτιμουν να κλεισουν δωματιο στο saint germain προκειμενου να επισκεφθουν την Αγια Σοφια.
Ο παραλληλισμός δόθηκε ως παράδειγμα. Ακόμα κι αν δε συμφωνείς με το παράδειγμα και την καταλληλότητά του, μπορείς να επιστρέψεις στο κύριο νόημα. Θες αντί για Παρίσι π.χ. να βάλουμε τη Βουδαπέστη (Βούδα vs. Πέστη?), με ολόκληρο Δούναβη ανάμεσα στις δυό περιοχές? Τη La Cite vs νέα πόλη στο Carcassonne, με 2 χιλιόμετρα απόσταση μεταξύ τους και τη συγκοινωνιακή υποδομή των... ταξί?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
η περιοχη αυτη θέλει λιγο περισσοτερο χρονο...εχει πολύ ωραια μέρη(γαλλικό σοκακι,πύργος του γαλατά,την παλιά συνοικια του beyoglu(cukurcuma)και παρα πολλά ακομα....και κυριως θέλει να κάνεις βολτες το βράδυ ...βέβαια η πόλη ειναι ανεξάντλητη.....οποτε οπου και να μεινει κανεις σιγουρα δε θα βαρεθει....
Συμφωνώ με τη Δάφνη ως προς την προτίμηση της συγκεκριμένης περιοχής. Και μάλιστα υπογραμμίζω ότι μιλάμε για περιοχή Tepebasi (όπως διευκρίνησε πολύ σωστά η Έρση ) στο Πέρα και όχι Τακσιμ (που - μεταξύ μας - τη βρήκα πιο bas classe).
Όμως αυτό έχει να κάνει καθαρά με την ιδιοσυγκρασία του καθενός και το τι ζητάει. Εγώ πχ που δεν είμαι τόσο fan του ανατολίτικου στοιχείου προτίμησα για διαμονή το πιο ευρωπαϊκό Beyoglu (Πέρα). Επίσης γενικά στα ταξίδια μου επιλέγω να μένω στα μέρη που έχει νυχτερινή ζωή και όχι απαραίτητα δίπλα σε αξιοθέατα με τη λογική ότι προτιμώ να μετακινούμαι με μέσα μεταφοράς κατά τη διάρκεια της ημέρας παρά τη νύχτα.
Κάποιος μπορεί να θέλει να βιώσει τον ανατολίτικο χαρακτήρα της Κων/πολης και να μην τον ενδιαφέρει να βγαίνει το βράδυ οπότε σ' αυτη την περίπτωση επιβάλλεται Sultanahmet!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
παρα 7 μόλις μερες πέρσι ειχα ανοίξει ακριβώς αυτο το θέμα με αυτο το ερώτημα

όπως έγραψε ο fitziano ....

ακόμα δεν πήγα βεβαια για να πω την γνωμη μου αλλά
αν πάω και μεινω εδω
??ra?an Palace Kempinski Istanbul | Turkey | Home

πιστεψτε με δεν θα με ενοιαζε σε απο τις 2 περιοχες θα ηταν !!! :D
 

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
μην παραμυθιάζεστε ότι ο καλός κόσμος διασκεδάζει στην γύρω από το Tαξιμ περιοχή... η όλη περιοχή είναι... πως να το πω κομψά... φολκλόρ λαϊκουρία... ένα πράμα σαν την κατάντια του Ψυρή στην Αθήνα... αν εξαιρέσεις δυό τρία μπαρ που κι αυτά δεν τα βλέπω και πολύ ζωηρά, βλέπε 360 και Lebi Derya, τα υπόλοιπα είναι... αλίμονο αν η κλασάτη περιοχή που διασκεδάζουν οι Τούρκοι είναι η Ιστικλάλ και οι παράδρομοί της... τώρα βέβαια τι ξέρω εγώ ο άσχετος... σαχλαμάρες λέω... τραβάτε στο Ταξίμ εσείς να ξεφαντώσετε... σίγουρα ξέρετε καλύτερα... έχετε πάει άλλωστε σας άρεσε και το προτείνετε...
Εχεις 2000+ μνμ,
εχεις αφιερωσει πολυ χρονο σαυτο το σαιτ,
αδικεις τον εαυτο σου γραφωντας ειρωνιες και απαξιωνοντας αποψεις αλλων μελων,ιδιως οταν εχουν να κανουν αποκλειστικα με την αισθητικη αντιληψη του καθενος.
Συγνωμη στον τοπικ σταρτερ για το οφτοπικ σχολιο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Βλεπω οτι η Κωνσταντινουπολη ακολουθει το πεπρωμενο της, πανε πανω απο 1500 χρονια απο την ιδρυση της και ακομα ολοι σφαζονται για αυτη, απο τη μικρη μου πειρα στο travelstories δεν εχω δει πιο ομηρικους καυγαδες για αλλη πολη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εχεις 2000+ μνμ,
εχεις αφιερωσει πολυ χρονο σαυτο το σαιτ,
αδικεις τον εαυτο σου γραφωντας ειρωνιες και απαξιωνοντας αποψεις αλλων μελων,ιδιως οταν εχουν να κανουν αποκλειστικα με την αισθητικη αντιληψη του καθενος.
Συγνωμη στον τοπικ σταρτερ για το οφτοπικ σχολιο.
Τι να κάνω αγαπητέ είναι στο φυσίκ μου να μην μπορώ την ημιμάθεια και την λαϊκουρία... το να πλασάρεις για κλασάτη την νυχτερινή ζωή στην γύρω από την Ιστικλάλ περιοχή και να την διαφημίζεις είναι σα να φοράς σκαρπίνι με άσπρη κάλτσα ή η κυτταρίτιδα να χορεύει μπόσα νόβα στα οπίσθια σου κι εσύ να επιμένεις να φοράς ξέκωλο μίνι... είναι ορισμένα πράγματα που αφορούν την αισθητική αντίληψη του καθενός και απλά δεν παλεύονται... ένα συγνώμη κι από μένα για το οφτόπικ...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θεε μου ζουμε μεγαλες στιγμες!:haha::haha:
θα ηθελα να προσθεσω οτι τουλαχιστον για μενα, αλλα και για πλειοψηφια των επισκεπτων , πρωτοαρχικο ρολο εχουν τα αξιοθεατα απο οτι η διασκεδαση. Γιατι η Πολη ειναι ιστορια..
Δηλαδη οι τουριστες που ερχονται στην Αθηνα που διαλεγουν χοτελ??
Διπλα στον Πανο Κιαμο?? οχι βεβαια διαλεγουν το ιστορικο κεντρο
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Θεε μου ζουμε μεγαλες στιγμες!:haha::haha:
θα ηθελα να προσθεσω οτι τουλαχιστον για μενα, αλλα και για το πληθος των αυτων που επισκεπτονται την Πολη , πρωτοαρχικο ρολο εχουν τα αξιοθεατα απο οτι η διασκεδαση. Γιατι η Πολη ειναι ιστορια..
Δηλαδη οι τουριστες που ερχονται στην Αθηνα που διαλεγουν χοτελ??
Διπλα στον Πανο Κιαμο?? οχι βεβαια διαλεγουν το ιστορικο κεντρο
Συμφωνω απολυτα μαζι σου, μονο μην κανεις αυτο τον παραλληλισμο γιατι μπορεις να τρομαξεις τον ανθρωπο, το ιστορικο κεντρο της κωνσταντινουπολης ειναι αυτο ακριβως που λενε οι λεξεις και δεν εχει καμια σχεση με την παρακμη και την ανασφαλεια της αθηνας.

Οσο για την προτιμηση στη νυχτερινη ζωη της πολης υπαρχουν οι εξης εξηγησεις:

1. Ταξιδεψες πολλες φορες στο ιδιο μερος, τα ειδες ολα και τωρα βουρ για διασκεδαση.

2. Δεν εχεις που να φας τα λεφτα του μπαμπα σου, βγσζεις σε κανα τεταρτακι και λιγοτερο (οπως περιπου γραφηκε) τα μνημεια ετσι για να υπαρχει καμια φωτογραφια και μετα βουρ στα ξενυχταδικα.

3. Εισαι τερας αντοχης και τα κανεις ολα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι να κάνω αγαπητέ είναι στο φυσίκ μου να μην μπορώ την ημιμάθεια και την λαϊκουρία... το να πλασάρεις για κλασάτη την νυχτερινή ζωή στην γύρω από την Ιστικλάλ περιοχή και να την διαφημίζεις είναι σα να φοράς σκαρπίνι με άσπρη κάλτσα ή η κυτταρίτιδα να χορεύει μπόσα νόβα στα οπίσθια σου κι εσύ να επιμένεις να φοράς ξέκωλο μίνι... είναι ορισμένα πράγματα που αφορούν την αισθητική αντίληψη του καθενός και απλά δεν παλεύονται... ένα συγνώμη κι από μένα για το οφτόπικ...
Αγαπητέ Traveller. Θα είμαι για ένα οκταήμερο Κωνσταντινούπολη με καλή και μεγάλη παρέα. Που να βγούμε για να τα σπάσουμε; Οι πληροφορίες μου λένε μεταξύ Ortakoy και Kurucesme στο Βόσπορο. Σωστά ή υπάρχει κάτι άλλο;:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.855
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom