Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Το florya θα το έχω κι αυτό υπόψη μου (ωραίο φαίνεται αλήθεια) και το maslak επίσης είναι μια καλή ιδέα. Το Kapali carsi, με έπεισες tripover, θα το παραλείψω, δεν μου λέει τίποτε.
22lini είσαι ο άνθρωπός μου :lol:... Είναι εύκολα να μου πεις επιγραμματικά πως βγήκε το πρόγραμμά σας; Τι αξιοθέατα συνδυάσατε για παράδειγμα και τι βόλτες κάνατε. Εμείς θα μείνουμε 5 βραδιές, 4,5-5 μέρες θα βγουν.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγώ την άποψή σας σχετικά με την οργάνωση του προγράμματός μας στην Πόλη. Καταρχάς θα πάμε 17 με 22 Απριλίου, με αυτοκίνητο, εγώ ο σύζυγος και η 6,5 ετών κόρη μας. Κλείσαμε στο http://www.andhotel.com/, στο Sultanahmet. Έχω μελετήσει εκτενώς το site, σχεδόν όλα όσα έχουν γραφεί για την Πόλη, έχω σημειώσει αυτά που αξίζει να δούμε και να κάνουμε, αλλά δεν έχω κάνει πρόγραμμα συγκεκριμμένο, γιατί δεν ξέρω το παιδί πόσο θα αντέχει γενικώς το πέρα δώθε. Γενικά είναι ανθεκτική στο περπάτημα αλλά και πάλι δεν ξέρω. Για παράδειγμα αναρωτιέμαι: να βάλω την Αγία Σοφία και το Τοπ καπί την ίδια μέρα ή να τα μοιράσω; Αυτό πρέπει να το αποφασίσω για να κλείσω εισιτήρια Online. Στα hamam να πάμε μαζί της ή να πάει ο καθένας μόνος του όταν η μικρή θα κοιμάται; Από τα Cemberlitas μας είπαν οτι δέχονται και παιδιά τέτοιας ηλικίας.
Κατά τ' άλλα είπαμε θα πάμε στο μπλέ τζαμί, στην Βασιλική Κιστερνα, Σουλειμανιγιε Τζαμί, Πιερ Λοτι, Misir Carsi, Kadikoy για να φάμε στο Ciya, Istiklal , βόλτα στο Βόσπορο, Ciragan - βόλτα στο Ortakoy. Ίσως βόλτα στην Πρίγκιπο (για κάτι πιο ξεκούραστο για την μικρή). Για το Kapali Carsi δεν τρελαίνομαι, αλλά ίσως είναι ενδιαφέρον για τη μικρή. Τι λέτε;
Επίσης στο Πατριαρχείο λέω να πάμε την Μ.Παρασκευή στον Επιτάφειο, μήπως όμως θα γίνεται πανικός; (Καλά για Ανάσταση δεν το βλέπω ούτως ή άλλως). Έχω και το miniaturk στα υπόψη σαν μπαλαντερ αν βαρεθεί η μικρή.
Και κάτι άλλο, λέω να πάρω την istanbul kart. Για τη μικρή θα την χτυπάω ή δεν πληρώνει;
Έχει πάει κάποιος με παιδί στην Πόλη περίπου τέτοιας ηλικίας να μας πει πως τα κατάφερε;
Γεια σου κ απο μένα...Αγιά Σοφιά και Τοπ Καπί την ίδια μέρα συνδυάζονται άνετα και καλό θα ήταν Κινστέρνα και Μπλέ Τζαμί επίσης για να μην χάνετε μέρες...Υπολόγισε εκτός από τις ουρές ότι ο χρόνος που θα χρειαστείτε για να τα δείτε δεν είναι υπερβολικός (εκτός του Τοπ Καπί που θέλει κανα 2ωρο το πολύ) και με διαλειμματάκια ενδιάμεσα θα ξεκουραστεί κ το παιδί!!Καλά να περάσετε!
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Το florya θα το έχω κι αυτό υπόψη μου (ωραίο φαίνεται αλήθεια) και το maslak επίσης είναι μια καλή ιδέα. Το Kapali carsi, με έπεισες tripover, θα το παραλείψω, δεν μου λέει τίποτε.
22lini είσαι ο άνθρωπός μου :lol:... Είναι εύκολα να μου πεις επιγραμματικά πως βγήκε το πρόγραμμά σας; Τι αξιοθέατα συνδυάσατε για παράδειγμα και τι βόλτες κάνατε. Εμείς θα μείνουμε 5 βραδιές, 4,5-5 μέρες θα βγουν.
Την πρωτη μερα πηγαμε Αγια Σοφια-Μπλε Τζαμι και μετα ανεβηκαμε στο Kapali Carsi για χαζι...να δει ο μικρος τετοιο μεγαλο παζαρι που δεν ειχε ξαναδει..:haha:
Την δευτερη μερα πηγαμε Βασιλικη Κιστερνα και Τοπ Καπι. Ολα αυτα (Αγια Σοφια-Μπλε τζαμι-Κιστερνα-Τοπ καπι) ειναι κοντα αν εχεις διαθεση τα κανεις με τα ποδια οποτε προγραμματισε τα πως θα σου βγουν!Απλα εμεις καναμε κανα 3ωρο το Τοπ Καπι διοτι καναμε και την εξτρα ξεναγηση στο χαρεμι (κατσαμε κι ολας να ξεκουραστει ο μικρος ψαχνωντας τι θα του πουμε γιατι να εχει τοσες γυναικες ο Σουλτανοςo_O:shock:)Το βραδακι της 2ης μερας πηγαμε Ταξιμ για βολτα και φαγητο στη Ιστικλ( ελπιζω να θυμαμαι καλα τα ονοματα:p).3η μερα Πηγαμε στο ΝτολμαΜπαχτσε και μετα βόλτες γενικως στον Πυργο του Γαλατα-γεφυρα και στο Παζαρι με τα Μπαχαρικα..4η μερα επειδη ηταν των Φωτων πήγαμε στο Φαναρι,παρακολουθησαμε την λειτουργια και τον Αγιασμο των Υδατων και στην Μεγαλη του Γενους Σχολη. Καπως ετσι ήταν το προγραμμα μας επισης να πω οτι στα διαλλειματα πηγαιναμε στην Ιστικλ για γλυκα στο Σαραϊ.
Όπως και να το κανετε να περασετε καλα και να το ευχαριστηθειτε.Στο παιδι θα του μεινουν ωραια πραγματα και θα γεμισει ερωτησεις που θα ειναι ακομα πιο εντονες μετα το ταξιδι σας καθως θα εχει χρονο να σκεφτει ενω κατα την διαρκεια θα ειναι τοσες οι πληροφοριες που θα ειναι με το στομα ανοιχτο!:lol:
Ο δικος μου τωρα στο σχολειο που μαθαινουν κατι για την Πολη και την Αγια Σοφια μου λεει ολο χαρα 'μαμα εχω παει εκει τα εχω δει αυτα"! Εμεις τωρα ετοιμαζομαστε για Μοναχο...:clap: δεν περνανε οι μερες!!!!!!!
ο,τι αλλο θες ρωτα!:)
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Καλημερα, σχετικα με την online εκδοση εισητηριων για Τοπκαπι και Αγ.Σοφια για να παρακαμψουμε τις ουρες, μπορει καποιος να παραθεσει ενα αξιοπιστο site προκειμενου να κλεισω απο Ελλαδα? Οι τιμες ειναι ιδιες ειτε κλεισεις απο ιντερνετ ειτε απο τα γκισε εκει? ευχαριστω
το ειχα κοιταξει και εγω αυτο αλλα δεν ειχα βρει κατι.Εκτος απο την Αγια Σοφια και το ΝτολμαΜπαχτσε δεν συναντησαμε ουρα αλλου...αλλα και παλι δεν μπορω να πω οτι περιμεναμε πολυ ωρα. Περισσοτερη ωρα περιμεναμε μεσα στο Τοπ Καπι να μπουμε στις διαφορες εκθεσεις!
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
22lini ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Πολύτιμη η δική σας εμπειρία. Παρεμπιπτόντως καλά να περάσετε στο Μόναχο!
Ευχαριστώ και τα άλλα μέλη που απάντησαν. Χάρη στο forum νομίζω πως γνωρίζω ήδη την Πόλη! Ίσως επανέλθω με κάποια ερώτηση λίγο αργότερα, πριν φύγουμε.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
καλησπερα σας, μηπως γνωριζει καποιος ποση ειναι η ισοτιμια λιρας-ευρω στην Πολη αυτες τις μερες?
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Χτυπα στο Google Ισοτιμια και το πρωτο-δευτερο site που θα σου βγαλει μπορεις να κανεις οτι μετατροπες θελεις.Σιγουρα θα βρεις στο ιντερνετ κ την ισοτιμια λιρας-ευρω.
καλησπερα σας, μηπως γνωριζει καποιος ποση ειναι η ισοτιμια λιρας-ευρω στην Πολη αυτες τις μερες?[/quote
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
καλησπερα σας, μηπως γνωριζει καποιος ποση ειναι η ισοτιμια λιρας-ευρω στην Πολη αυτες τις μερες?
μπορεις να βλεπεις καθε μερα σπο http://el.coinmill.com/EUR_TRY.html#EUR=100 Οσο για ουρες στην Αγια Σοφια κ Τοπ-καπι συνηθως εχει 10-12 το πρωι που πανε τα γκρουπ...αν πας λιγο αργοτερα δεν θα εχει κοσμο...Και ακομη να εχεις βγαλει εισιτηρια για να αποφυγετε την ουρα..δεν θα θα ειναι καλα..γιατι μεσα θα εχει πολυ κοσμο και δεν θα ειναι ευχάριστα..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
αυτα τα site τα ξερω και τα εχω δει... ρωτω αν στην Πολη εχει καλυτερες ισοτιμιες..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
οκ. ευχαριστω πολυ
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
οκ. ευχαριστω πολυ
και μην αλλάξεις στο αεροδρομιο παρα μονο 50 ευρώ ( γιατι κρατανε προμηθεια) για τα πρωτα εξοδα..επίσης υπάρχουν παρα πολλα ανταλλακτήρια παντου στη Πολη οποτε αλλαζε λιγα χρηματα καθε φορα γιατι στο επομενο μπορει να βρεις καλλίτερη τιμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom