Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Όσο αφορά το πρόγραμμα, θα χωρίσουμε τις 3 μέρες ανα πλευρά! Οπότε θέλω και τα φώτα σας, γιατί δεν θέλω να το παρα φορτώσουμε για 1η φορά, αλλά να είμαστε ποιο χαλαροί με βόλτες στα στενά της πόλης και γενικά κάτι ήρεμο...

Ημέρα 1η: (Την 1η μέρα θα κινηθούμε απο την πλευρά που είναι το Ντολμά Μπαχτσέ. Έχει να δούμε κάτι άλλο εκεί κοντά; Η απλα το συνδυάζουμε με βόλτα στην Μπεσίκτας; )

1) Ντολμά Μπαχτσέ

Ημέρα 2η: (Σας φαίνονται πολλά όλα αυτά για την 2η ημέρα; Αν ναι ποια να βγάλουμε; Δεν θα μπούμε σ όλα μέσα, οπότε θέλουμε και την βοήθειά σας σε ποια αξίζει)

1) Τοπ Καπί

2) Αγία Σοφία

3) Μπλε Τζαμί

4) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

Ημέρα 3η:

1) Πύργος του Γαλατά (Μπορεί να πάμε και άλλη στιγμή μιας και είναι δίπλα μας)

2) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

• Κάποιο απόγευμα απο τα 3, θα πάμε βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι! Μήπως αξίζει καλυτέρα πρωί;
• Τα 3 βράδια αυτά σε ποιες περιοχές αξίζει να πάμε βόλτα; Φαγητό / καφέ / ποτό (χλωμό το κόβω) ;
• Μεταφορά από το αεροδρόμιο το ξενοδοχείο μου είπε 70€. Πολλά δεν είναι για πήγαινε-έλα;
• Την Istanbul Card την βγάζουμε στο αεροδρόμιο και την γεμίζουμε από την εφαρμογή του κινητού;
• Γενικά αξίζει να ψωνίσουμε ρούχα; Αν ναι, απο που; Οι αλυσίδες ρούχων έχουν καλύτερες τιμές σε σχέση με εμάς;
• Στα ποτά τι τιμές παίζουν; Καλύτερα από το αεροδρόμιο ή από Super Market;
• Στην Ασιατική πλευρά αξίζει να πάμε την ημέρα ή βράδυ; Δεδομένου ότι θα έχουμε 3 βράδια διαθέσιμα δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να πάμε δύο φορές. Η μήπως βγαίνει εύκολα και για 2η βόλτα;


Παραθέτω εικόνα για το πως έχω χωρίσει τις ημέρες!

View attachment 392817
το τοπ καπι είναι τεράστιο πραγματικά ίσως φας μισή μέρα εκεί, βέβαια αξίζει να το δεις.
εκτος από το τζαμί στο ορτάκιοϊ που είναι λίγο πιο πάνω από ντολμα μπαχτσέ όμορφα είναι να ανεβείς και ακόμα πιο πάνω στο αρναβουτκιοϊ κι στο μπεμπεκ να περπατήσεις παραλιακά εκεί. Βόλτα στο βοσπορο προτιμήστε την ώρα που θα πέφτει ο ήλιος. Για βράδυ θα πρότεινα βόλτα στο καρακιοϊ ή εκεί γύρω στον γαλατα καθώς επίσης και το ετιλερ, εννοείται και απέναντι το καντοκιοϊ αξίζει φουλ για όλη μέρα και για βράδυ.

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, Τοπ Καπί, Αγιά Σοφία και Μπλέ Τζαμπί και απλά βόλτα στην γύρω περιοχή αν ξεκινήσω απο τις 9 το πρωί πόσες ώρες θα χρειαστεί να αφιερώσω. Θέλω να τα γυρίσω, οχι πολύ σχολιαστικά, αλλά ούτε και να βγώ π.χ απο την Αγιά Σοφιά σε 10 λεπτά, ειδικά απο ΤοπΚαπι. Ρωτάω γιατί γνωρίζω ό,τι υπάρχουν και ουρές κλπ. Επίσης εισιτήρια να κλείσω νωρίτερα (αν γίνεται), ή την ημέρα που θα πάω. Αν και νομίζω η Αγια Σοφια δεν έχει πλέον είσοδο, σωστά; Ένα εύρος που θα χρειαστώ απο ώρες για τον προγραμματισμο μ ρωτάω. Οποιαδήποτε συμβουλή επίσης.

Ευχαριστω
το τοπ καπι προσωπικά μου είχε φάει γύρω στις 4 ώρες ωστόσο το είδα όλο και πραγματικά αξίζει εκτός βέβαια και αν δεν έχετε χρόνο όποτε πρέπει να το θυσιάσετε. Αν όμως μπορείτε να αφιερώσετε την μέρα όλη γι αυτά τα 3 αξίζει. Η αγία σοφία είσοδο δεν έχει αλλά δυστυχώς πλέον ούτε μισή ώρα δεν θα μείνεις μέσα γιατί δεν έχει και κάτι να δεις ούτε στον πάνω όροφο δεν μπορείς να πας πλέον.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Όσο αφορά το πρόγραμμα, θα χωρίσουμε τις 3 μέρες ανα πλευρά! Οπότε θέλω και τα φώτα σας, γιατί δεν θέλω να το παρα φορτώσουμε για 1η φορά, αλλά να είμαστε ποιο χαλαροί με βόλτες στα στενά της πόλης και γενικά κάτι ήρεμο...

Ημέρα 1η: (Την 1η μέρα θα κινηθούμε απο την πλευρά που είναι το Ντολμά Μπαχτσέ. Έχει να δούμε κάτι άλλο εκεί κοντά; Η απλα το συνδυάζουμε με βόλτα στην Μπεσίκτας; )

1) Ντολμά Μπαχτσέ

Ημέρα 2η: (Σας φαίνονται πολλά όλα αυτά για την 2η ημέρα; Αν ναι ποια να βγάλουμε; Δεν θα μπούμε σ όλα μέσα, οπότε θέλουμε και την βοήθειά σας σε ποια αξίζει)

1) Τοπ Καπί

2) Αγία Σοφία

3) Μπλε Τζαμί

4) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

Ημέρα 3η:

1) Πύργος του Γαλατά (Μπορεί να πάμε και άλλη στιγμή μιας και είναι δίπλα μας)

2) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

• Κάποιο απόγευμα απο τα 3, θα πάμε βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι! Μήπως αξίζει καλυτέρα πρωί;
• Τα 3 βράδια αυτά σε ποιες περιοχές αξίζει να πάμε βόλτα; Φαγητό / καφέ / ποτό (χλωμό το κόβω) ;
• Μεταφορά από το αεροδρόμιο το ξενοδοχείο μου είπε 70€. Πολλά δεν είναι για πήγαινε-έλα;
• Την Istanbul Card την βγάζουμε στο αεροδρόμιο και την γεμίζουμε από την εφαρμογή του κινητού;
• Γενικά αξίζει να ψωνίσουμε ρούχα; Αν ναι, απο που; Οι αλυσίδες ρούχων έχουν καλύτερες τιμές σε σχέση με εμάς;
• Στα ποτά τι τιμές παίζουν; Καλύτερα από το αεροδρόμιο ή από Super Market;
• Στην Ασιατική πλευρά αξίζει να πάμε την ημέρα ή βράδυ; Δεδομένου ότι θα έχουμε 3 βράδια διαθέσιμα δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να πάμε δύο φορές. Η μήπως βγαίνει εύκολα και για 2η βόλτα;


Παραθέτω εικόνα για το πως έχω χωρίσει τις ημέρες!

View attachment 392817
Για μένα έχεις επιλέξει πολλά αξιοθέατα σε πόλη που το δυνατό της σημείο είναι η ατμόσφαιρα, οι γεύσεις, οι μυρωδιές, το ambiance που λένε και στο χωριό μου. Top kapi και dolma bahce μαζί σε 3ημερο δε θα έβαζα, αν έπρεπε να διαλέξω θα κρατούσα το δεύτερο (βασικά κανένα από τα 2, αλλά θα με πείτε υπερβολικό).
Δε βλέπω να έχετε βάλει στο πρόγραμμα Istiklal, πέριξ και ευρύτερη περιοχή Beyoglu (Cukurcuma, Cihangir)
 

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Όσο αφορά το πρόγραμμα, θα χωρίσουμε τις 3 μέρες ανα πλευρά! Οπότε θέλω και τα φώτα σας, γιατί δεν θέλω να το παρα φορτώσουμε για 1η φορά, αλλά να είμαστε ποιο χαλαροί με βόλτες στα στενά της πόλης και γενικά κάτι ήρεμο...

Ημέρα 1η: (Την 1η μέρα θα κινηθούμε απο την πλευρά που είναι το Ντολμά Μπαχτσέ. Έχει να δούμε κάτι άλλο εκεί κοντά; Η απλα το συνδυάζουμε με βόλτα στην Μπεσίκτας; )

1) Ντολμά Μπαχτσέ

Ημέρα 2η: (Σας φαίνονται πολλά όλα αυτά για την 2η ημέρα; Αν ναι ποια να βγάλουμε; Δεν θα μπούμε σ όλα μέσα, οπότε θέλουμε και την βοήθειά σας σε ποια αξίζει)

1) Τοπ Καπί

2) Αγία Σοφία

3) Μπλε Τζαμί

4) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

Ημέρα 3η:

1) Πύργος του Γαλατά (Μπορεί να πάμε και άλλη στιγμή μιας και είναι δίπλα μας)

2) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

• Κάποιο απόγευμα απο τα 3, θα πάμε βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι! Μήπως αξίζει καλυτέρα πρωί;
• Τα 3 βράδια αυτά σε ποιες περιοχές αξίζει να πάμε βόλτα; Φαγητό / καφέ / ποτό (χλωμό το κόβω) ;
• Μεταφορά από το αεροδρόμιο το ξενοδοχείο μου είπε 70€. Πολλά δεν είναι για πήγαινε-έλα;
• Την Istanbul Card την βγάζουμε στο αεροδρόμιο και την γεμίζουμε από την εφαρμογή του κινητού;
• Γενικά αξίζει να ψωνίσουμε ρούχα; Αν ναι, απο που; Οι αλυσίδες ρούχων έχουν καλύτερες τιμές σε σχέση με εμάς;
• Στα ποτά τι τιμές παίζουν; Καλύτερα από το αεροδρόμιο ή από Super Market;
• Στην Ασιατική πλευρά αξίζει να πάμε την ημέρα ή βράδυ; Δεδομένου ότι θα έχουμε 3 βράδια διαθέσιμα δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να πάμε δύο φορές. Η μήπως βγαίνει εύκολα και για 2η βόλτα;


Παραθέτω εικόνα για το πως έχω χωρίσει τις ημέρες!

View attachment 392817
Εμάς μας κλείσανε από τι ξενοδοχείο 80 πηγαίνε ελα αεροδρόμιο. Θεωρώ ότι 70 είναι καλά.Super market 2 μέρες που είμαι εδώ δεν έχω δει...
Την βόλτα στο Ντολμα μπαχτσε θα την συνδυάσουμε με την Istiklal και βόλτα στο Πέρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Βγαλε το Τοπ Καπι και που ειναι η Ιστικλαλ, το Περαν? Ακομη και την Ασιατικη πλευρα μπορειτε να αφησετε για την αλλη φορα. Προτεινω αντι γι αυτην, την Αιγυπτιακη αγορα. Γενικα καλυτερα να καλυψετε καλα το κεντρο και απλωνεστε αλλη φορα πιο εξω.

Επισης κανονισε να εχεις κουπονι για βαλιτσα και πτυσσομενο σακιδιο. Θα γυρισετε φορτωμενοι ψωνια, ειναι νομος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.949
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακομη και την Ασιατικη πλευρα μπορειτε να αφησετε για την αλλη φορα.
Όχι δε συμφωνώ. Είναι εμπειρία η βόλτα με το καραβάκι στο Βόσπορο, όπως και το ίδιο το kadikoy, για μισή μέρα αξίζει και παρααξίζει.
Εγώ θα έβγαζα κάποιο αξιοθέατο που θα μου τρωγε πολλές ώρες.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όχι δε συμφωνώ. Είναι εμπειρία η βόλτα με το καραβάκι στο Βόσπορο, όπως και το ίδιο το kadikoy, για μισή μέρα αξίζει και παρααξίζει.
Εγώ θα έβγαζα κάποιο αξιοθέατο που θα μου τρωγε πολλές ώρες.
Εγω δεύτερη φορά στην Πολή και με 8 μέρες διαμονή, στην ασιατική πλευρά πάλι δεν πρόλαβα να πάω!😅😅😅😅 Νομίζω θα την αδικήσει κάποιος αν την "ξεπετάξει". Μια μερα ολόκληρη θα της αφιέρωνα(αν όχι παραπάνω)!
Έχει τόσα πολλά να δεις η ευρωπαική πλευρά! Είχα την τύχη να ερθω σε επαφή με την ελληνική κοινότητα αυτή τη φορά και η μισή μέρα που "χαλάλισα" στο Ζωγράφειο Λύκειο δε με χάλασε καθόλου.
Εγω κ η Πόλη έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απο Ντολμα Μπαξε μπορεις να πας μεχρι το τζαμι του Ορτακιοι, θα σε προτινα και κρουαζιερα στον Βοσπορο δες εδω μικρη ή μεγαλη με Istabulcart πολυ φτηνα 25Tl Bosphorus Tours Price Tarrifs - Şehir Hatları ®
Προτιμησε τα μαγαζια φιρμες, αλλα θα βρεις και τις "μαιμουδες". Το Kadikoy θα σε αρεσει, γεματο νεαροκοσμο, πολλα μαγαζια μπαρ, φαγαδικα, τα παντα ολα, ξεκινα νηστεια για να εχεις ορεξη. Mε τουρκiκη λιρα στα 1Ε=15ΤL θα τα δεις ολα. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!!!!!!!!
Πράγματι, μας έχει ανοίξει από τώρα η όρεξη. Ευχαριστούμε πολύ 😁


Για μένα έχεις επιλέξει πολλά αξιοθέατα σε πόλη που το δυνατό της σημείο είναι η ατμόσφαιρα, οι γεύσεις, οι μυρωδιές, το ambiance που λένε και στο χωριό μου. Top kapi και dolma bahce μαζί σε 3ημερο δε θα έβαζα, αν έπρεπε να διαλέξω θα κρατούσα το δεύτερο (βασικά κανένα από τα 2, αλλά θα με πείτε υπερβολικό).
Δε βλέπω να έχετε βάλει στο πρόγραμμα Istiklal, πέριξ και ευρύτερη περιοχή Beyoglu (Cukurcuma, Cihangir)
Μα αυτό ακριβώς θέλουμε και εμείς να ζήσουμε. Το χαλαρό και όχι το τουριστικό της υπόθεσης. Οπότε συμφωνούμε 100% μαζί σου.

Την Istiklal δεν την έχω γράψει εδώ απλά. Φυσικά και είναι στο πρόγραμμα για βόλτα.

Όσο αφορά τα αξιοθέατα θα το δούμε γιατί και εμάς μας φαίνονται σκότωμα. Σκοπός μας είναι η χαλάρωση..

Βγαλε το Τοπ Καπι και που ειναι η Ιστικλαλ, το Περαν? Ακομη και την Ασιατικη πλευρα μπορειτε να αφησετε για την αλλη φορα. Προτεινω αντι γι αυτην, την Αιγυπτιακη αγορα. Γενικα καλυτερα να καλυψετε καλα το κεντρο και απλωνεστε αλλη φορα πιο εξω.

Επισης κανονισε να εχεις κουπονι για βαλιτσα και πτυσσομενο σακιδιο. Θα γυρισετε φορτωμενοι ψωνια, ειναι νομος.
Για το Istiklal δες ποιο πάνω. Έλα ρε συ, θέλουμε τόσο πολύ να πάμε στην Ασιατική πλευρά, μοιάζει φοβερή από τις φωτογραφίες... Πόσο μάλλον από κοντά.

Έχω βάλει ήδη δωρεάν βαλίτσα από την AEGEAN Premium 😎

Όχι δε συμφωνώ. Είναι εμπειρία η βόλτα με το καραβάκι στο Βόσπορο, όπως και το ίδιο το kadikoy, για μισή μέρα αξίζει και παρααξίζει.
Εγώ θα έβγαζα κάποιο αξιοθέατο που θα μου τρωγε πολλές ώρες.
Πες τα Ψηλέ...Δεν μπορούν να μας καταλάβουν τελικά εμάς τα ρομαντικά παιδιά... Χαχαχα

Τελικά για τα ποτά δεν μου είπατε που μπορώ να βρω φθηνά;

ΥΣ: Βρε lovers της πόλης μόνο ξύλο δεν φάγαμε για την Istiklal.. Τέτοιο κοινό δεν έχω κανα δει σε κανένα από τα ταξίδια που έχουμε κάνει έως τώρα.. Χαχαχα
 
D

Delmem38110

Guest
Τελικά για τα ποτά δεν μου είπατε που μπορώ να βρω φθηνά;
τα ποτά ειναι ακριβά βρίσκεσαι σε μουσουλμανική χώρα. Το αεροδρόμιο χρεώνει σε ευρώ (Μην αγορασεισ Τίποτε απο το αεροδρόμιο τα πάντα θα τα βρεις πιο φτηνά στη πολη) πιο φτηνά τα ποτά τα βρίσκεις σε σουπερμάρκετ εδώ. Ειδικά όταν κάνει πρόσφορες ο αβ και παίρνεις και τους πόντους.
η ασιατική πλευρά ειναι απωθημένο; γιατι εκτός απο την αίσθηση του πάω σε δυο ηπείρους μέσα σε 15 λεπτά δεν λέει και πολλά. η πόλη είναι για να ξαναπάς και να ξαναπάς και να ξαναπάς. Το πρόγραμμα σου ειναι εξαντλητικό. Εγώ μόνο που το διάβασα λιποθύμησα. δες το 1/5 απο αυτό που έχεις σχεδιάσει και αφιέρωσε τον χρόνο σου στο να περάσεις άνετα. θα Ξαναπάς αρκετές φορές στο μέλλον. Χαλαρά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
τα ποτά ειναι ακριβά βρίσκεσαι σε μουσουλμανική χώρα. Το αεροδρόμιο χρεώνει σε ευρώ (Μην αγορασεισ Τίποτε απο το αεροδρόμιο τα πάντα θα τα βρεις πιο φτηνά στη πολη) πιο φτηνά τα ποτά τα βρίσκεις σε σουπερμάρκετ εδώ. Ειδικά όταν κάνει πρόσφορες ο αβ και παίρνεις και τους πόντους.
η ασιατική πλευρά ειναι απωθημένο; γιατι εκτός απο την αίσθηση του πάω σε δυο ηπείρους μέσα σε 15 λεπτά δεν λέει και πολλά. η πόλη είναι για να ξαναπάς και να ξαναπάς και να ξαναπάς. Το πρόγραμμα σου ειναι εξαντλητικό. Εγώ μόνο που το διάβασα λιποθύμησα. δες το 1/5 απο αυτό που έχεις σχεδιάσει και αφιέρωσε τον χρόνο σου στο να περάσεις άνετα. θα Ξαναπάς αρκετές φορές στο μέλλον. Χαλαρά.
Αν εξαιρέσεις την 2η μέρα που υπέθεσα πως ευκαιρία είναι να τα δούμε μιας και θα είμαστε εκεί, δεν βλέπω κάτι παράλογο στ όλο πρόγραμμα.

Ειδικά για την 2η γιαυτό και ρώτησα εδώ διότι τα μάζεψα τα βασικότερα ώστε να επιλέξω τα 2 απ αυτά ας πούμε.

Όσο για την Ασιατική, πρέπει να είσαι ο μόνος που έχω διαβάσει τόσες μέρες που να μην του λέει κάτι. Βέβαια, γούστα είναι αυτά. Από τις φωτογραφίες και αυτά που έχω διαβάσει με έχει τραβήξει αρκετά να πάμε... Βλέποντας όμως. Αν δεν βγει όπως λέτε τότε την αφήνουμε για την επόμενη 🙂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.949
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικά για τα ποτά δεν μου είπατε που μπορώ να βρω φθηνά;
Στο Kadikoy οι μπύρες είναι βάλσαμο και θα τις βρεις παντού σε καλές τιμές. Έχει πολύ ωραία μαγαζιά.
Άρα που καταλήγουμε; Ασιατική πλευρά! :haha:
Επίσης ωραία περιοχή με πολύ κόσμο για νυχτερινές βόλτες είναι πάνω από το dolmabahtse, στο Besiktas, πολύ κοντά από κει που θα μένεις.
Προσοχή μόνο, όπως προαναφέρθηκε οι χρεώσεις στο αλκοολ (πέρα από μπύρες) λόγω της φορολογίας είναι υπέρογκες.
Η Istikal για βόλτα σ' αυτή και στα παραδιπλανά στενάκια ειναι οκ, ως εκεί. Ωραία Pub βρήκα και πίσω από το πύργο του Γαλατά (tower pub), να πάτε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Επειδή ρωτάς για ποτά, στην Τουρκία είναι γενικά πολύ ακριβά. Όχι γιατί όπως διαβάζω παραπάνω είναι μουσουλμανικη χώρα (!! -μην το πείτε αυτό σε κάποιον Τούρκο, επίσημα η χώρα είναι κοσμικό κράτος), αλλά επειδή το αλκοόλ υφίσταται εξοντωτικη φορολογία..
Στα καλά μαγαζιά (μπαρ/κλαμπ) έχει 15-20 ευρώ το ποτήρι, στους μεϊχανέδες 3-4 ευρώ το ποτήρι ρακί και 4-5 ευρώ η μπύρα στις παμπ. Αν θέλεις μπουκάλι για το σπίτι πάρε από τα duty free, γενικά τα εισαγόμενα ποτά έχουν επί πλέον φορολογία από τα εγχώρια ρακι/μπίρα.
Στην πόλη θα βρεις σε μεγάλα σουπερμάρκετ (τα περισσότερα είναι μέσα σε εμπορικά που μπορείς να πας με το μετρό) ή σε συνοικιακά μαγαζάκια που έχουν ειδική άδεια και γράφουν Tekkel. Σύμφωνα με τη νομοθεσία απαγορεύεται η πώληση αλκοόλ μετά τις 22.00.

Έχεις βάλει πολλά στο πρόγραμμα και μπερδεύεσαι. Εγώ πάντως σαν συμβουλή σε κάποιον που δεν έχει ξαναπάει στην Πόλη - μη κοιτάς την πρόταση που έγινε στις προηγούμενες σελίδες για το φίλο που έχει ξαναπάει - , είναι να μένει την πρώτη φορά στην παλιά πόλη για να βρίσκεται μέσα στην αύρα του βυζαντινού και οθωμανικου παρελθόντος της. Όλα είναι δίπλα και είναι τόσα πολλά, που το βραδι γυρνάς εξουθενωμενος χωρίς διάθεση καν να ψάξεις για μπαράκια. Αφού κλείσεις με αυτό, τότε είσαι έτοιμος από τη δεύτερη φορά να εξερευνήσεις τη σύγχρονη Πόλη και τη ζωή της. Τώρα, μια μέρα εδώ, μια εκεί, αγχώνεσαι τζάμπα να προλάβεις :) Παρτο χαλαρά και διασκέδασε το.
 
D

Delmem38110

Guest
Επειδή ρωτάς για ποτά, στην Τουρκία είναι γενικά πολύ ακριβά. Όχι γιατί όπως διαβάζω παραπάνω είναι μουσουλμανικη χώρα (!! -μην το πείτε αυτό σε κάποιον Τούρκο, επίσημα η χώρα είναι κοσμικό κράτος), αλλά επειδή το αλκοόλ υφίσταται εξοντωτικη φορολογία..
δεν υφίσταται μουσουλμανικό (και η Τουρκία είναι ένα) κράτος με φτηνό αλκοόλ.
το κάνουν για να περιορίσουν την κατανάλωση σύμφωνα με την συντηρητική μουσουλμανική κυβέρνηση που πάει να ξανά αγκαλιάσει τη θρησκεία.
σε όλες τις μουσουλμανικές χώρες είναι η απαγορευμένο η πάρα πολύ ακριβό.
μην το πεις ξανά ότι δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο. θα γελάνε και οι πέτρες.
το ότι είναι κοσμοπολίτικη η πόλη δεν έχει καμία σημασία από το να εμποδίσει την κυβέρνηση να το κάνει απαγορευτικό για πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού με πρόσχημα την θρησκεία.
το ντιουτι φρι επίσης στο αεροδρόμιο είναι πιο ακριβό από την δική μας αγορά.
η μόνη περίπτωση αγοράς είναι τοπικό προιον που δεν μπορεί να βρει στην Ελλάδα.
την καλημέρα μου.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom