Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Sorry, έχω κολλήσει σ'αυτό που παραθέτω...
Basic εισιτήριο με Pegasus και διαμονή σε ξενοδοχείο του χιλιάρικου τη βραδιά πώς τα συνδυάζεις?
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, απλά προσπαθώ να καταλάβω το στυλ διακοπών που θέλεις να κάνεις και το budget σου
Συγνώμη έκανα λάθος το ξενοδοχείο είναι το Gihangir!

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω..Μιλάμε για το γνωστό Ciragan έτσι;Μπερδεύτηκα για λίγο όπως το έγραψε...
Σορυ το ξενοδοχείο είναι το Gihangir
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για μετακίνηση από Sabiha εδώ :
Τουρκία - Μεταφορα απο/προς αεροδρόμιο Sabiha
Χαμάμ δεν έχω πάει προσωπικά (αν κι έχω βρεθεί αρκετές φορές στην Πόλη), γούστα είναι αυτά.
Κωνσταντινούπολη - Χαμάμ στην Κωνσταντινούπολη
Πέραν από το παρόν νήμα όπου υπάρχουν πολλές πληροφορίες, μία εξαιρετική πρόσφατη ιστορία για να πάρεις ιδέες είναι η παρακάτω :
Τουρκία - Μόνος και άγρυπνος στην Κωνσταντινούπολη
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά, 10 με 23 Οκτωβρίου πάμε στην Κωνσταντινούπολη με την σύζυγό μου, συγκεκριμένα θα μείνουμε στο Καντίκιοϊ.
Θα ήθελα την βοήθεια σάς σε κάποια στοχευμένα πράγματα και γενικά εάν μπορείτε να με βοηθήσετε με διάφορες ιδέες σάς για να περάσουμε 2 εβδομάδες όμορφα (σκοπός ταξιδιού, φαγητό βόλτες )
μπάτζετ 500 εύρο για να ξοδέψει το κάθε άτομο)
Θέλω πρώτα από όλα εάν έχει πάει κάποιος αυτές τίς μέρες κ έχει αντιμετωπίσει κάποιο (εχθρικό κλίμα με ότι συμβαίνει το τελευταίο διάστημα ) γενικά συμβουλές πού πρέπει να προσέξουμε να αποφύγουμε από πράγματα πού μπορει να μας χαλάσουν το ταξίδι,
από τελώνιο αεροδρόμιο μέχρι καθημερινή συναναστροφή με πολίτες.
internet μετά στο κινητό με ποιόν τρόπο και οικονομικό θα μπορούσα να έβαζα (διάβασα ποίο πάνω 20 g με 25 εύρο, ποια είναι η διαδικασία?
Πήγα τον προηγούμενο Οκτώβρη για λίγες ημέρες έχω μια α εικόνα, από τότε πού η λίρα είχε 12 λίρες 1 εύρο τώρα έχει πάει στις 18, έχετε δεί άνοδο στις τιμές σε εστιατόρια γενικά η αγορές και πόση διαφορά συγκριτικά με πέρυσι?
Πληροφορίες για την κάρτα μετακινήσεων, μαγαζάκια πού σάς άρεσαν για φαγητό, εάν υπάρχει κάποιο θεματικό πάρκο (λουνα πάρκο) και εάν αξίζει, πόση ώρα να ξεκινήσω για τον γυρισμό πρίν στο αεροδρόμιο, η πτήση είναι 17:45 από το αεροδρόμιο sabiha gokcen.
Πληροφορίες για την Πήγασος ( check in) και ότι άλλο μπορείτε να μου δώσετε από πληροφορίες γενικά θα μας βοηθούσαν, σάς ευχαριστω εκ των προτέρων!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλησπέρα. Σχετικά με την κάρτα μετακινήσεων αν θέλεις δες αυτό το video. Μπορεί να σε βοηθήσει όσον αφορά το πώς να βγάλεις την κάρτα και να την φορτίζεις.

Όσον αφορά του τι να προσέξεις αν πέσει κάποιου λούστρου η βούρτσα κάτω μην του την δώσεις γιατί είναι κόλπο:)Αν σας βρεί στον δρόμο κάποιος και σας πιάσει συζήτηση και σας προτείνει να πάτε σε κάποιο μαγαζί μην πάτε. Αν και αυτό το κόλπο το κάνουν μάλλον μόνο σε μοναχικά άτομα. Όταν πηγαίνετε να φάτε να ζητάτε να δείτε κατάλογο με τις τιμές και αν θέλετε οικονομικό φαγητό μπορείτε να πάτε στα μαγειρεία που τρώνε οι Τουρκοι και γράφουνε και τις τιμές από έξω ίσως.

Σχετικά με την αντιμετώπιση που αναφέρεις από τους Τούρκους εγώ δεν είχα κανένα θέμα τον Μάιο που πήγα με την εθνικότητα μου αλλά δεν έλεγα και σε όποιον έβλεπα από που είμαι 🙂

Μια φορά έχω πάει μόνο αλλά απαντάω γιατί είδα ότι δεν απάντησε κάποιος άλλος μέχρι στιγμής :)
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα. Σχετικά με την κάρτα μετακινήσεων αν θέλεις δες αυτό το video. Μπορεί να σε βοηθήσει όσον αφορά το πώς να βγάλεις την κάρτα και να την φορτίζεις.

Όσον αφορά του τι να προσέξεις αν πέσει κάποιου λούστρου η βούρτσα κάτω μην του την δώσεις γιατί είναι κόλπο:)Αν σας βρεί στον δρόμο κάποιος και σας πιάσει συζήτηση και σας προτείνει να πάτε σε κάποιο μαγαζί μην πάτε. Αν και αυτό το κόλπο το κάνουν μάλλον μόνο σε μοναχικά άτομα. Όταν πηγαίνετε να φάτε να ζητάτε να δείτε κατάλογο με τις τιμές και αν θέλετε οικονομικό φαγητό μπορείτε να πάτε στα μαγειρεία που τρώνε οι Τουρκοι και γράφουνε και τις τιμές από έξω ίσως.

Σχετικά με την αντιμετώπιση που αναφέρεις από τους Τούρκους εγώ δεν είχα κανένα θέμα τον Μάιο που πήγα με την εθνικότητα μου αλλά δεν έλεγα και σε όποιον έβλεπα από που είμαι 🙂

Μια φορά έχω πάει μόνο αλλά απαντάω γιατί είδα ότι δεν απάντησε κάποιος άλλος μέχρι στιγμής :)
Ευχαριστώ πολύ:) κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Φθηνά και καλά μπορείτε να φάτε σε αραβικά εστιατόρια τα οποία όμως δεν σερβίρουν αλκοόλ.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα,
Έχω κλείσει αεροπορικά με Pegasus για Κωνσταντινούπολη 6-9 Οκτωβρίου.
Πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε :
τι χειραποσκευη επιτρέπει η Pegasus στο basic εισιτήριο;
Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να φτάσεις Κωνσταντινούπολη από το αεροδρόμιο Sabiha
Δραστηριότητες που αξίζουν.
Πληροφορίες για το ξενοδοχείο Chigaran. Έχει μείνει κάποιος από την παρέα;
Χαμάμ αξίζει;
Είναι καλό να κλείσουμε ξενάγηση;
Σας ζαλισα με τις ερωτήσεις αλλά έχω πολύ λίγο χρόνο και έχω αγχωθει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
δε θα απαντησω σε οοοολα.....Το χαμαμ αξίζει!!!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εντυπωσιακά νέα πλάνα drone δείχνουν την Βασιλική Κινστέρνα, τη μεγαλύτερη αρχαία δεξαμενή της Κωνσταντινούπολης που βρίσκεται κάτω από την πόλη, σχεδόν τρεις μήνες αφότου άνοιξε ξανά στους επισκέπτες μετά από μια πενταετία αναμόρφωσης.

Εντυπωσιακή πλάνα με drone μέσα από την αποκατεστημένη Βασιλική Κινστέρνα της Κωνσταντινούπολης (video) - Η ΓΝΩΜΗ
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
πας στην πόλη και τρως πατάτα σε ένα άθλιο φαστφουντάδικο που βρήκες τυχαία η ίσως ήταν κοντά στο μέρος που έμενες και το προτείνεις σε όλους μας να πάμε να το βρούμε και να φάμε πατάτα......
που στην Πόλη;;;;;;
με όλα τα καλούδια που προσφέρει.
συνέχισε να κλαις
Συγνώμη για την παρεμβαση ...έχω πάει στην Κωνσταντινούπολη πριν δέκα χρόνια και ένα από τα πράγματα που θυμάμαι πολύ έντονα είναι η ψητή γεμιστή πατάτα!!αυτό δεν αναιρει το ότι δεν έχει καταπληκτικό φαγητό γενικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom