Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Υπέροχες οι φώτος kafkasie! Εμείς όταν ανεβήκαμε στον Πύργο είχε μια σχετική συννεφιά και οι φωτογραφίες βγήκαν λίγο μουντές...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Αντί Επιλόγου...

Κάποιες σύντομες, σκόρπιες πληροφορίες..
Η Κωνσταντινούπολη είναι μία πόλη με πολλά πρόσωπα. Όπως έχει τονιστεί πολλές φορές, ακροβατεί μεταξύ Ευρώπης και Τουρκίας και αυτό γίνεται αντιληπτό σε πολλά πράγματα. Εγώ γενικά είχα την αίσθηση ότι βρισκόμουν σε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πόλη με διάσπαρτα ανατολίτικα στοιχεία. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν το πλήθος του κόσμου που ξεχυνόταν από παντού, ένιωθες διαρκώς ότι βρισκόσουν σε ένα εξαιρετικά πολυάνθρωπο μέρος, μια ζωντανή πολύβουη πόλη.

Παρόλα αυτά δεν αισθάνθηκα ούτε στιγμή να φοβάμαι και σε γενικές γραμμές οι άνθρωποι ήταν ευγενικοί και φιλικοί. Έτυχε να φάω κάποια στιγμή μόνη μου ή πήγα να σηκώσω χρήματα από ATM, χωρίς το φίλο μου μαζί. Ένιωθα περισσότερο ασφαλής από ό,τι στην Ελλάδα. Φυσικά κοινός νους και κάποια προσοχή χρειάζονται παντού, όπως θα πρόσεχε δηλαδή κάποιος που θα βρισκόταν στο κέντρο της Αθήνας ή σε οποιαδήποτε άλλη πόλη. Προσέχουμε την τσάντα μας, έχουμε τα χρήματά μας σε εσωτερικές τσέπες κτλ...

Κάτι άλλο που με εντυπωσίασε είναι το πλήθος των μαντιλοφορουσών γυναικών, τουλάχιστον στο ιστορικό κέντρο της Πόλης! Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόσες πολλές γυναίκες να καλύπτουν τα μαλλιά τους, καθώς υποτίθεται ότι η Κωνσταντινούπολη είναι και το ευρωπαϊκό πρόσωπο της Τουρκίας. Ήξερα βέβαια ότι τα τελευταία χρόνια την πόλη έχουν κατακλύσει εσωτερικοί μετανάστες από την Ανατολία, που είναι εν γένει περισσότερο συντηρητικοί. Σαφώς παίζει ρόλο σε αυτό και η πολιτική του Ερντογάν που ευνοεί τέτοιου είδους πρακτικές. Και πάλι όμως μου έκανε αρκετή εντύπωση, ειδικά από τη στιγμή που ο "πατέρας των Τούρκων", ο Κεμάλ, είχε απορρίψει τέτοιους είδους συνήθειες.

Η Κωνσταντινούπολη έχει σαφώς ακριβύνει σε σύγκριση με παλιότερα, παραμένει όμως μια οικονομική πόλη για τους Ευρωπαίους. Στο φαγητό υπάρχουν πολύ οικονομικές επιλογές, όπως είπαν και συμφορουμίτες σε προηγούμενα σχόλια, ενώ και οι μετακινήσεις είναι σε λογικές τιμές (βέβαια, θεωρώ ότι το σύστημά τους να πληρώνεις στα ΜΜΜ κάθε φορά που κάνεις μετεπιβίβαση δεν είναι και πολύ λογικό. Επίσης, μου φάνηκε παράλογο που δεν υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για 2-3 μέρες). Εμείς ξοδέψαμε τα περισσότερα χρήματα στα αεροπορικά και στο ξενοδοχείο (όπως προείπα οι τιμές το Πάσχα είχαν κυριολεκτικά εκτοξευτεί). Από την άλλη, αυτή την περίοδο μας συμφέρει το γεγονός ότι 1 ευρώ = 2,9 τούρκικες λίρες περίπου, ισοτιμία αρκετά συμφέρουσα σε σχέση με πέρσι π.χ.

Όσον αφορά τις επιλογές που έχει κάποιος αν επισκεφτεί την Κωνσταντινούπολη Μεγάλη Εβδομάδα εγώ είχα σημειώσει κάποιες εκκλησίες που τουλάχιστον την Ανάσταση λειτουγούσαν:
α) τον Αγ. Γεώργιο στο Πατριαρχείο, όπου άλλοι έλεγαν ότι η ατμόσφαιρα είναι κατανυκτική και άλλοι ότι ο κακός χαμός που γίνεται δεν σε αφήνει να απολαύσεις το μυστήριο.
β) στην Αγ. Τριάδα στο Ταξίμ
γ) στην Κοίμησητης Θεοτόκου Σταυροδρομίου σε ένα στενό της Ιστικλάλ (Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Emirnevruz Çıkmazı No. 26, Galatasaray).
δ) Αγ.Κυριακή στο Kumkapi. Aya Kiryaki Rum Ortodoks Kilisesi, Kadırga Limanı Cad. No. 2 1.
Νομίζω, όμως, ότι ο συμφορουμίτης Greco έγραψε μια εξαιρετική ιστορία σχετικά με τις εκκλησίες της Πόλης και θα μου επιτρέψει να δώσω το χρήσιμο λινκ της ιστορίας του, για όσους χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες:
http://www.travelstories.gr/communi...-εκκλησιες-της-Πολης.49088/page-2#post-534355

Ακόμα, οι κυρίες που σκοπεύουν να επισκεφτούν τζαμιά να μην ξεχάσουν να πάρουν μαζί τους μια εσάρπα/πασμίνα (ακόμα και το καλοκαίρι) για να τυλίξουν τα μαλλιά τους, καθώς δεν επιτρέπεται να εισέρχονται στα τζαμιά χωρίς μαντήλα..

Επιπρόσθετα, να σημειώσω ότι δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όσον αφορά το φαγητό. Το αναφέρω, γιατί είχα ακούσει 1-2 περίεργες ιστορίες με δηλητηριάσεις πριν πάω και ένα σχετικό άγχος το είχα. Η μόνη προφύλαξη που παίρναμε ήταν να πίνουμε εμφιαλωμένο νερό και εγώ προσωπικά απέφυγα και τα πολλά ωμά λαχανικά (τα οποία αποφεύγω και στα εστιατόρια της Ελλάδας, καθώς δεν ξέρεις ποτέ πώς τα έχουν πλύνει).

Τέλος, μία από τις μέρες που ήμαστε εκεί συνέπεσε με εθνική τους εορτή. Από ό,τι είχα πληροφορηθεί μόνο στις θρησκευτικές εορτές τους τα αξιοθέατα είναι κλειστά και αυτό μόνο έως τη 13:00 το μεσημέρι (μετά ανοίγουν). Είχα διαβάσει, επίσης, ότι το Παζάρι Μπαχαρικών και το Μεγάλο Παζάρι κλείνουν όσο διαρκούν οι θρησκευτικές εορτές, καθώς και στις 29/10. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως το μεταφέρω. Οι τράπεζες παραμένουν κλειστές και στις εθνικές και στις θρησκευτικές εορτές.

Σας ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε την ιστορία μου. Εύχομαι να είμαστε πάνω από όλα καλά και να ταξιδεύουμε.

ΤΕΛΟΣ​
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κάτι άλλο που με εντυπωσίασε είναι το πλήθος των μαντιλοφορουσών γυναικών, τουλάχιστον στο ιστορικό κέντρο της Πόλης! Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόσες πολλές γυναίκες να καλύπτουν τα μαλλιά τους, καθώς υποτίθεται ότι η Κωνσταντινούπολη είναι και το ευρωπαϊκό πρόσωπο της Τουρκίας. Ήξερα βέβαια ότι τα τελευταία χρόνια την πόλη έχουν κατακλύσει εσωτερικοί μετανάστες από την Ανατολία, που είναι εν γένει περισσότερο συντηρητικοί. Σαφώς παίζει ρόλο σε αυτό και η πολιτική του Ερντογάν που ευνοεί τέτοιου είδους πρακτικές. Και πάλι όμως μου έκανε αρκετή εντύπωση, ειδικά από τη στιγμή που ο "πατέρας των Τούρκων", ο Κεμάλ, είχε απορρίψει τέτοιους είδους συνήθειες.
Μια μικρή διευκρίνηση πάνω σε αυτό το σημείο: Αν ως ιστορικό κέντρο εννοείς το Sultanahmet, το πλήθος από μαντηλοφορούσες είναι δικαιολογημένο αφού η περιοχή είναι από τις πιο συντηρητικές της Κωνσταντινούπολης (Fatih).
Ευχαριστούμε για τις (συγκεντρωμένες) χρήσιμες πληροφορίες!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
Άντε και μια δικιά μου παρατήρηση : πολλές μαντιλοφορούσες είναι τουρίστριες από άλλες μουσουλμανικές χώρες ..
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
... το πλήθος από μαντηλοφορούσες είναι δικαιολογημένο αφού η περιοχή είναι από τις πιο συντηρητικές της Κωνσταντινούπολης (Fatih).
Katkats ευχαριστώ, δεν το γνώριζα!

Άντε και μια δικιά μου παρατήρηση : πολλές μαντιλοφορούσες είναι τουρίστριες από άλλες μουσουλμανικές χώρες ..
Ναι, το παρατήρησα ότι πολλές ήταν τουρίστριες, αλλά εγώ αναφερόμουν κυρίως σε κοπέλες που μπορούσα να ακούσω ότι μιλούσαν τουρκικά ή φαινόντουσαν κάτα κάποιον τρόπο ότι δεν έκαναν τουρισμό (π.χ. ήταν μόνες στο τραμ κτλ.).
 
Last edited by a moderator:

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Βρήκα ένα ενδιαφέρον blog που έχει υπέροχες φώτος της Πόλης. Δύο ταξιδιώτες, ένας Γερμανός και ένας Αμερικάνος (όχι, δεν πρόκειται για ανέκδοτο), ζουν για περίπου 3 μήνες σε διάφορες πόλεις του κόσμου.. Στο συγκεκριμένο μπλογκ για την Πόλη έχουν ανεβάσει φωτογραφίες από πάρα πολλά μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς..
Αν επρόκειτο να επισκεφτώ ξανά την Πόλη, οι φωτογραφίες τους θα με βοηθούσαν σίγουρα να επιλέξω π.χ. ποια τζαμιά θέλω να δω ή σε ποιες γειτονιές να "χαθώ"...
http://istanbul.for91days.com/istanbul-index/
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Βρήκα ένα ενδιαφέρον blog που έχει υπέροχες φώτος της Πόλης. Δύο ταξιδιώτες, ένας Γερμανός και ένας Αμερικάνος (όχι, δεν πρόκειται για ανέκδοτο), ζουν για περίπου 3 μήνες σε διάφορες πόλεις του κόσμου.. Στο συγκεκριμένο μπλογκ για την Πόλη έχουν ανεβάσει φωτογραφίες από πάρα πολλά μέρη που αξίζει να επισκεφτεί κανείς..
Αν επρόκειτο να επισκεφτώ ξανά την Πόλη, οι φωτογραφίες τους θα με βοηθούσαν σίγουρα να επιλέξω π.χ. ποια τζαμιά θέλω να δω ή σε ποιες γειτονιές να "χαθώ"...
http://istanbul.for91days.com/istanbul-index/
τελειο!!...και οι φωτογραφιες υπεροχες!!!!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σε ευχαριστουμε για τις πληροφορίες , νασαι καλά.
Το Inci ξαναανοιξε ; περυσι ειχε κλεισει ....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το Inci ξαναανοιξε ; περυσι ειχε κλεισει ....
Και ξανάνοιξε και τιμήθηκε δεόντως!
Inci
: Mis sokak No:18 | +902122939224 10:00 – 22:00 daily (βρίσκεται σε κάθετο της Ιστικλαλ, θα δεις ταμπελίτσα στη γωνία με κόκκινα γράμματα και βελάκι)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom