Τουρκία Κωνσταντινούπολη

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@karfitsa Νομίζω πως άξιζε η ταλαιπωρία τελικά, αφού και με κρύα και με χιόνια η Κωνσταντινούπολη είναι υπέροχη! Να περάσεις υπέροχα και να απολαύσεις χωρίς ενοχές τις γλυκιές και αλμυρές λιχουδιές. ;)

Γεια σου ρε @Vegerazaros πάντα υπομονετική και ακούραστη! Ρισπέκτ!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Καμμια vegerazaros για ανδαλουσια εχουμε?πολυ θα το εκτιμουσα...
 

Mariat so

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Κοιτα καταλαβαινω οτι πατε χωρις να εχετε καμμια ιδεα απο Κωνσταντινουπολη ισως να μην εχεις δει και τον χαρτη . Η Κωνσταντινουπολη δεν ειναι και ιδιαίτερα δυσκολη πολη αλλα για να μην χασετε πολυ χρονο θα προτεινα μια επαφη με ενα ξεναγο ειδικα την πρωτη μερα δεν ξερω τι θα σας χρεωσει. Το καλο ειναι οτι τωρα δεν εχουν πολυ δουλεια κ θα σας κανει καλη τιμη. Να τον παρετε την πρωτη μερα μπορει να ερθει απο το ξενοδοχειο σας να σας παρει με το αυτοκινητο του να ζητησεις να πατε Πιερ Λοτι - Πατριαρχειο -Αγια Σοφια- Ταξιμ οποτε θα κανετε και τα βασικα σχεδον θα εχετε κανει ενα κυκλο, θα προσανατολιστειτε, θα λυσετε πολλές αποριες , θα σας προτεινει πολλα πραγματα για να κανετε μονοι σας τις επομενες μερες Μιλαει τελεια Ελληνικα μαλιστα η γυναικα του ειναι Ελληνιδα και καλο παιδι στειλτου ενα μνμ
http://turkeyguide.gr/aboutme.html
επειδη σε λίγες μερες θα ειμαι και εγω στην Κωνσταντινουπολη έστειλα Mail στον ξεναγό που προτείνεις και μου είπε 150€.Του ζήτησα πατρειαρχειο,Βαλουκλη,Βλαχερνες,Μουχλιωτισσα. Οι είσοδοι στα μουσεία ειναι έξτρα.μηπως ξέρεις ποια απο αυτά έχουν είσοδο; Θελω να δω αν αξίζει. Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
επειδη σε λίγες μερες θα ειμαι και εγω στην Κωνσταντινουπολη έστειλα Mail στον ξεναγό που προτείνεις και μου είπε 150€.Του ζήτησα πατρειαρχειο,Βαλουκλη,Βλαχερνες,Μουχλιωτισσα. Οι είσοδοι στα μουσεία ειναι έξτρα.μηπως ξέρεις ποια απο αυτά έχουν είσοδο; Θελω να δω αν αξίζει. Ευχαριστω
Αν ερθει να σε παρει με δικο του αυτοκινητο ειναι σχετικα καλη τιμη αλλα καντου και κανα παζαρι ΠΟΤΕ μην συμφωνειτε αμεσως ειδικα αν ειστε 1-2 ατομα. Οτι θα μεινετε ευχαριστημενοι απο την ξεναγιση αυτο ειναι σιγουρο. Για ολες τις αποριες ρωτηστετον...σιγουρα σε αυτη τη διαδρομη επισης πρεπει να σας παει Θεοδοσιανα τειχη
 

Mariat so

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Αν ερθει να σε παρει με δικο του αυτοκινητο ειναι σχετικα καλη τιμη αλλα καντου και κανα παζαρι ΠΟΤΕ μην συμφωνειτε αμεσως ειδικα αν ειστε 1-2 ατομα. Οτι θα μεινετε ευχαριστημενοι απο την ξεναγιση αυτο ειναι σιγουρο. Για ολες τις αποριες ρωτηστετον...σιγουρα σε αυτη τη διαδρομη επισης πρεπει να σας παει Θεοδοσιανα τειχη
Με δικό του αυτοκίνητο μου είπε και θα είμαστε 5 άτομα. Παρόλα αυτά μηπως ξέρεις πόρια απο αυτά ειναι μουσεία και ποιο το κόστος τους;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Με δικό του αυτοκίνητο μου είπε και θα είμαστε 5 άτομα. Παρόλα αυτά μηπως ξέρεις πόρια απο αυτά ειναι μουσεία και ποιο το κόστος τους;
νομιζω δεν εχουν εισοδο κανενα απο αυτα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
επειδη σε λίγες μερες θα ειμαι και εγω στην Κωνσταντινουπολη έστειλα Mail στον ξεναγό που προτείνεις και μου είπε 150€.Του ζήτησα πατρειαρχειο,Βαλουκλη,Βλαχερνες,Μουχλιωτισσα. Οι είσοδοι στα μουσεία ειναι έξτρα.μηπως ξέρεις ποια απο αυτά έχουν είσοδο; Θελω να δω αν αξίζει. Ευχαριστω
Και δεν θά'χει ούτε Χώρα (αυτή έχει είσοδο 15 λίρες) μέσα; Δεν είναι δα και τόσο μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ τους... Δεν ξέρω πού παίζουν οι τιμές στην Πόλη στο θέμα των ξεναγών, αλλά προσωπικά μου φαίνονται πολλά αυτά που σου ζήτησε. Πάρα πολλά!

(αλλά πάλι, μπορεί νά'μαι κι άσχετος, δεν ξέρω...)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Και δεν θά'χει ούτε Χώρα (αυτή έχει είσοδο 15 λίρες) μέσα; Δεν είναι δα και τόσο μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ τους... Δεν ξέρω πού παίζουν οι τιμές στην Πόλη στο θέμα των ξεναγών, αλλά προσωπικά μου φαίνονται πολλά αυτά που σου ζήτησε. Πάρα πολλά!

(αλλά πάλι, μπορεί νά'μαι κι άσχετος, δεν ξέρω...)
Και γω νομιζω οτι ο ξεναγος χρειαζεται οταν πας καπου για πρωτη φορα, δεν εχεις ψαχτει να βρεις τις ακρες απο πριν και θα μεινεις για πολυ λιγο. Επισης οταν εισαι παρεα 5+ ατομα σε ξεμπερδευει. Γιατι αν οι 5 εχει ο καθενας το προγραμμα του ή καθολου προγραμμα κλαφτα χαράλαμπε.. Σχετικα με το μουσειο της Χωρας τον Νοεμβρη ηταν κλειστο για συντηρηση , ανοιξε?...
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Και γω νομιζω οτι ο ξεναγος χρειαζεται οταν πας καπου για πρωτη φορα, δεν εχεις ψαχτει να βρεις τις ακρες απο πριν και θα μεινεις για πολυ λιγο. Επισης οταν εισαι παρεα 5+ ατομα σε ξεμπερδευει. Γιατι αν οι 5 εχει ο καθενας το προγραμμα του ή καθολου προγραμμα κλαφτα χαράλαμπε.. Σχετικα με το μουσειο της Χωρας τον Νοεμβρη ηταν κλειστο για συντηρηση , ανοιξε?...
Ναι, άνοιξε, αλλά μόνο οι περιμετρικοί (εσωτερικοί) χώροι. Ο κυρίως χώρος του ναού είναι ακόμη κλειστός για συντήρηση. Αλλά κι αυτό που μπορείς να δεις, αξίζει και με το παραπάνω (βέβαια, οι περισσότεροι ελληναράδες των γρουπ θεωρούν ακριβό το εισιτήριο ή δεν ενδιαφέρονται καθόλου και προτιμούν το διπλανό καφέ...).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ναι, άνοιξε, αλλά μόνο οι περιμετρικοί (εσωτερικοί) χώροι. Ο κυρίως χώρος του ναού είναι ακόμη κλειστός για συντήρηση.
Πραγματικα,αυτα που ειδαμε ειναι υπεροχα...εντυπωσιαστηκα.Θα ηθελα να μπορω να τον δω ολο...μπορει μια αλλη φορα.Στο ταμειο,μου δεχτηκαν την καρτα των μουσειων,των 3 ημερων-85 λιρων,που ενω δεν περιλαμβανει την μονη,με αφησαν να περασω....ισως δειχνουν μια ελαστικοτητα,λογω συντηρησης;δεν ξερω....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πραγματικα,αυτα που ειδαμε ειναι υπεροχα...εντυπωσιαστηκα.Θα ηθελα να μπορω να τον δω ολο...μπορει μια αλλη φορα.Στο ταμειο,μου δεχτηκαν την καρτα των μουσειων,των 3 ημερων-85 λιρων,που ενω δεν περιλαμβανει την μονη,με αφησαν να περασω....ισως δειχνουν μια ελαστικοτητα,λογω συντηρησης;δεν ξερω....
Αααα @karfitsa -oula την εφαγες βλεπω την Πόλη με το κουταλι... :)..... " μια αλλη φορα ? " το δυσκολο ειναι να πας την πρωτη....μετα δυσκολο γινετε να μην πηγαινεις καθε χρόνο..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Αααα @karfitsa -oula την εφαγες βλεπω την Πόλη με το κουταλι... :)..... " μια αλλη φορα ? " το δυσκολο ειναι να πας την πρωτη....μετα δυσκολο γινετε να μην πηγαινεις καθε χρόνο..
μην σου πω και κάθε μήνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom