Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
εστιατοριο με πολυ καλη κουζινα αν και λιγο μακρυα ειναι το Gelik www.gelik.com.tr Στο δρομο απο αεροδρομιο για πολη λιγο μετα το sheraton. ουτε ιχνος τουριστα, καλο περιβαλλον και το καλυτερο ντονερ που εφαγα.
Αλλο πολυ καλο στο ταξιμ το eceaksou www.dokuzeceaksoy.com oteller sokak No 9 tepebasi istanbul Πολυ ατμοσφαιρικο, κουζινα εξαιρετικα προσεγμενη απο ολη την Τουρκια και πολυ ωραια περιοχη, ουτε ιχνος τουριστα.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
κωνσταντινουπολη

Παιδιά καλημερα και καλη χρονια!
Θέλω να ευχαριστήσω την Έρση που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση αλλά και όλους τους άλλους που δώσατε πληροφορίες, γιατί μας βοηθήσατε με τις εμπειρίες σας να περάσουμε 5 αξέχαστες μέρες στην Πόλη την πρωτοχρονιά!!!
Προς το παρόν δεν έχω να προτείνω κάτι καινούργιο στους φίλους μας, ελπίζω όμως να ξαναπάμε σύντομα στην Πόλη και να ανακαλύψουμε κι εμείς νέα στέκια και μαγικές διαδρομές!!!
Πολλά φιλιά σε όλους και καλά ταξίδια!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Σίγουρα οι πληροφοριες στο φόρουμ για την Κωνσταντινουπολη είναι άφθονες...για να πω την αλήθεια δεν έχω προλάβει να τις μελετήσω όλες αλλά γράφω κυρίως για να μοιραστώ μαζί σας τον ενθουσιασμό μου που θα βρεθώ για πρώτη φορά στην πόλη....Κλεισαμε ειστητήρια με Ολυμπιακή για 11-14/2.Η επιλογή έγινε βάση τιμής αλλά και ωραρίων...405 ευρώ τα δυο άτομα πήγαινε-έλα...δεν ξέρω αν είναι καλά ....καλά μου φάνηκαν μετά από ένα σχετικό ψάξιμο...Τα ωράρια είναι εξαιρετικά βολικά αφου η πτηση για να παμε αναχωρει οχτω παρα τέταρτο το πρωι και η πτηση της επιστροφής είναι στις 9 το βράδυ...έτσι έχουμε τέσσερις μέρες γεμάτες...Το ξενοδοχειο που κλεισαμε μας έστειλε μειλ που μας προτεινει μεταφορα απο το αεροδρόμιο με 50 ευρώ (και για το "πήγαινε" και για το "έλα").Oμως από ότι είδα καλύτερα να προτιμήσουμε τα λεωφορεία Havas όπως έχετε προτείνει ...σωστά?πέφτω στη μελέτη και στην απιθανη περιπτωση που δεν καλύφθω ...επανέρχομαι...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Σίγουρα οι πληροφοριες στο φόρουμ για την Κωνσταντινουπολη είναι άφθονες...για να πω την αλήθεια δεν έχω προλάβει να τις μελετήσω όλες αλλά γράφω κυρίως για να μοιραστώ μαζί σας τον ενθουσιασμό μου που θα βρεθώ για πρώτη φορά στην πόλη....Κλεισαμε ειστητήρια με Ολυμπιακή για 11-15/2.Η επιλογή έγινε βάση τιμής αλλά και ωραρίων...405 ευρώ τα δυο άτομα πήγαινε-έλα...δεν ξέρω αν είναι καλά ....καλά μου φάνηκαν μετά από ένα σχετικό ψάξιμο...Τα ωράρια είναι εξαιρετικά βολικά αφου η πτηση για να παμε αναχωρει οχτω παρα τέταρτο το πρωι και η πτηση της επιστροφής είναι στις 9 το βράδυ...έτσι έχουμε τέσσερις μέρες γεμάτες...Το ξενοδοχειο που κλεισαμε μας έστειλε μειλ που μας προτεινει μεταφορα απο το αεροδρόμιο με 50 ευρώ (και για το "πήγαινε" και για το "έλα").Oμως από ότι είδα καλύτερα να προτιμήσουμε τα λεωφορεία Havas όπως έχετε προτείνει ...σωστά?πέφτω στη μελέτη και στην απιθανη περιπτωση που δεν καλύφθω ...επανέρχομαι...

σε ποιο ξενοδοχείο έχετε κλείσει ??? δωσε καμια επιπλέον πληροφορία
άντε και καλό ταξίδι
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ευχαριστώ χρήστο...το ξενοδοχειο το κλεισαμε μεσω booking και δεν είμαι σίγουρη για την επιλογή,είναι βεβαια κεντρικό-στο Πέρα-αλλά παίζει να το αλλάξουμε μια και μας δινει αυτή τη δυνατότητα το site και να κλεισουμε κάποιο στo σουλταναχμετ...πάντως είναι σε πολύ καλη τιμή νομίζω....

Booking.com: Miapera Hotel, Istanbul , Turkey - 47 Guest reviews. Book your hotel now!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Dafni επειδή κι εγώ για Πόλη έχω βάλει πλώρη και την ψάχνω, σου λέω ότι τα εισιτήρια τα βρήκατε σε καλή τιμή.
Πριν 20 μέρες έκλεισα για τον Απρίλη πολύ ακριβότερα.
Φυσικά πέφτει και το Πάσχα οπότε τα έχουν τσιμπήσει στις τιμές.
Το ξενοδοχείο το είδα και είναι πολύ καλό.
Η περιοχή τώρα , απασχολεί κι εμένα με τα τόσα που έχω διαβάσει
απ τους ειδικούς της Πόλης.
Το Πέραν ή Μπέγιογλου αν δεν κάνω λάθος, είναι κέντρο και γενικά βουλεύει.
Σουλτάναχμέτ όμως είναι το κάτι άλλο, αφού όλα τα μνημεία είναι στα πόδια σου.
Είδομεν:p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Παιδιά,άν μείνετε στο πέρα,ειναι πανεύκολο να βρεθείτε στην παλιά πόλη.
παίρνετε την istiklal cadesi όλο ευθεία,συναντατε τον πύργο του γαλατά,συνεχίζετε να κατηφορίζετε ευθεία,συναντάτε την γέφυρα,την περνάτε και βρίσκεστε στην αιγυπτιακή αγορα! κάνετε έναν ωραίο ποδαρόδρομο,χαζεύετε τους ψαράδες με τα καλάμια πάνω στην γέφυρα..ειναι φανταστικά!! εγώ το έκανα σε είκοσι λεπτά..
θα σας δώσω ενα tip άν τύχετε σαββατοκύριακο στην Κωνσταντινούπολη.
Να επισκεφτείτε το παζάρι στο ortakoy! έχει φοβερά πράγματα,κυρίως παληά ασημένια κοσμήματα απο αφγανούς,othoman style σε πολύ χαμηλές τιμές ...καμιά σχέση με την σκεπαστή αγορά!!
καλά να περάσετε:p
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ρενάτα είσαι σουπερ...με το που είπα ότι επιτέλους θα πατήσω το ποδαράκι μου στην ασια ,ξεκινησες τα δικά σου...αποτελεις κίνητρο από μόνη σου για να παει κανεις Ασια:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ρενάτα είσαι σουπερ...με το που είπα ότι επιτέλους θα πατήσω το ποδαράκι μου στην ασια ,ξεκινησες τα δικά σου...αποτελεις κίνητρο από μόνη σου για να παει κανεις Ασια:haha:
χέ χέ....:rolleyes:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ρενάτα merci για τις πληροφορίες.
Και φυσικά θα βρεθούμε Σαββατοκύριακο στην Πόλη,οπότε περιμένουμε να μας πεις ,τι και πως.:lol:Το ortakoy που περίπου βρίσκεται?
Όσο για τη μεγάλη βόλτα που προτείνεις ,τη βρίσκω πολύ καλή.
Ερωτώ όμως, με ένα μωρό τη βγάζω καθαρή ?:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ρενάτα merci για τις πληροφορίες.
Και φυσικά θα βρεθούμε Σαββατοκύριακο στην Πόλη,οπότε περιμένουμε να μας πεις ,τι και πως.:lol:Το ortakoy που περίπου βρίσκεται?
Όσο για τη μεγάλη βόλτα που προτείνεις ,τη βρίσκω πολύ καλή.
Ερωτώ όμως, με ένα μωρό τη βγάζω καθαρή ?:roll:
οχι με το μωρό δεν στο συνιστώ.θα παρεις ταξί για την παληά πόλη..ειναι αρκετά μακρυά για καροτσάκι.
στην παληά πόλη έχει υπέροχα πεζοδρόμια για το μωρό.το χαρακτηριστικό των πεζοδρομίων της κωνσταντινούπολης ειναι οτι ειναι μισό μέτρο ψηλότερα απο τον δρόμο..δεν το έχω ξαναδεί πουθενά αυτό!!ασφαλέστατο!! και ουτε καβαλάνε τα αυτοκίνητα τα πεζοδρόμια.
τώρα,στην υπαίθρια αγορά στο ortakoy να πάς με ταξί.ειναι μετά το dolma backhe ..ξέρουν οι οδηγοί..
φιλιά Ντίνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.144
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom