Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημέρα,

Μόλις γύρισα από την Πόλη κ έχω απλά να προτείνω 3 εστιατόρια που φάγαμε πολύ πολύ καλά...

Το ένα είναι το Doga Balik (στον πάνω όροφο του Zurich Hotel) στο Τσιχάνγκιρ. Εκεί φάγαμε κλασικά μεζέδες με θαλασσινά και πολύ καλοφτιαγμένα χόρτα. Για κυρίως μοιραστήκαμε 3 γυναίκες λαβράκι ποσέ με υπέροχη αραιή σάλτσα με κρεμμυδάκια, πατάτες ... άλλο να το λέω, κι άλλο να το τρως.

Για το άλλο περάσαμε στην ασιατική πλευρά, συγκεκριμένα στο Καντίκιοϋ (παλιά Χαλκηδόνα). Το εστιατόριο είναι το Ciya Sofrasi (υπάρχει κι άλλο απέναντι με φοβερά κεμπάπ που φάγαμε την επομένη). Για να πας μπαίνεις σε μια κλειστή αγορά δίπλα σε ένα μικρό τζαμί (περίπου 300 μέτρα από την αποβάθρα).
Εκεί έχει παραδοσιακές συνταγές αλλά απευθύνεται σε καλοφαγάδες. Μην περιμένετε κλασικά πιάτα, και μην το τολμήσετε αν δεν είστε ανοιχτοί σε νέες γεύσεις. Εγώ τρελάθηκα με τις σούπες του και με ένα πιάτο που έχει αρνάκι, πατάτες, ροδάκινο, κάστανα και σαφράν.
Τα γλυκά του επίσης εξαιρετικά όπως και τα κεράσματά τους (σερμπέτια και τσάι από...ρίγανη)

Φεύγοντας, βγείτε από την αγορά επιλέγοντας το πρώτο στενό που βγάζει στον κεντρικό δρόμο και θα δείτε το ζαχαροπλαστείο Baylan. Αν έχετε τα κουράγια, πάρτε ένα παγωτό Kup Griye: παγωτό, καραμέλα γάλακτος, αμύγδαλα και τραγανό μπισκότο.

Το τρίτο εστιατόριο είναι πίσω από το Galatasaray Lisesi. Στρίβετε από Ίστικλαλ και κατεβαίνετε μέχρι να βρείτε την Hairiye. Λέγεται Cezayir και είναι πολύ καλαίσθητο. Επίσης μπορείτε να πάτε για καφέ ή ποτό σε έναν από τους 4 χώρους του.
Το καλοκαίρι, έχει υπέροχη αυλή.

Κατά τ' άλλα, για φτηνό φαγητό προτιμήστε κλασικό κουμπίρ, κιοφτέδες (λατρεύω τον ισλί), wet burgers, ντονέρ κ.λπ. (από τον Bambi).
 

monoclone

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πληροφορίες για Κωσταντινούπολη

Γειά σας κι απο μένα.
Πριν απο λίγο εγγράφηκα στην υπέροχη αυτή κοινότητα και μπορώ να πώ πως έχω ενθουσιαστεί γιατί βλέπω πως υπάρχουν κι άλλοι που έχουν το ίδιο πάθος μ’εμενα να γνωρίζουν νέα πράγματα και γενικώς να διευρύνουν το μυαλό με εικόνες, κουλτούρες κι εμπειρίες.
Για να μην μακρηγορώ.
Πάντα είχα την περιέργεια να γνωρίσω την γειτονική χώρα γιατι πίστευα πως έχουμε πολλά κοινά στοιχεία.
Μου πήρε βέβαια 33 χρόνια , κι απο αύριο 34, να πάρω την απόφαση αυτή
και προς έκπληξη παρατήρησα πως 3 διανυκτερεύσεις μαζί με το ταξίδι απο Βόλο -> Κων/πολη θα μου κοστίσουν γύρω στα 210ευρώ.
Μάλλον θα κλείσω για την Παρασκευή 19/11.
Θα μπορούσε όποιος έχει την διάθεση και τον χρόνο να μου προτείνει μέρη και εστιατόρια;
Επειδή θα πάω με τους γονείς θα προτιμούσα να πάμε σε μέρη που να μην είναι ερημικά ωστε να τίθεται θέμα ασφάλειας.
Τα μόνα που γνωρίζω είναι η Αγ.Σοφία και το Πατριαρχείο. :haha:
Θα μ’ενδιέφεραν τα παζάρια, τοπικές αγορές, ανατολίτικες αγορές. Οτιδήποτε γραφικό ή ό,τι έχει γεύση απο Τουρκία και ανατολή.
Στο τέλος οι εικόνες μένουν χαραγμένες στο μυαλό (και οι αγορές :D )

Εννοείται πως θα κάνω ένα πλάνο πιο πριν απο τα μέρη , ωστε να οργανώσω τον χρόνο και τις μετακινήσεις αλλά για την ώρα δεν ξέρω τα μέρη.

Αλλαγή τα ευρώ σε λίρες τουρκίας που θα κάνω; Εκεί;
Φαντάζομαι πως κάνουν δεκτές χρεωστικές κάρτες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προσυπογράφω τα παραπάνω για τη Χαλκηδόνα! :clap:

Α, και για όσους ενδιαφέρονται: Σ' αυτήν την σκεπαστή αγορά μπορεί να βρει κανείς και παλαιά και "συλλεκτικά" κομμάτια, αυθεντικά και όχι απ' αυτά που πουλούν στους τουρίστες στην απέναντι πλευρά...
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να επισκεφτείτε το παζάρι στο ortakoy! έχει φοβερά πράγματα,κυρίως παληά ασημένια κοσμήματα απο αφγανούς,othoman style σε πολύ χαμηλές τιμές ...καμιά σχέση με την σκεπαστή αγορά!!
καλά να περάσετε:p
renata πού ακριβώς γίνεται αυτό το παζάρι στο Ortakoy? σε ρωτώ γιατί είχα πάει Κυριακή, ρώτησα, ξαναρώτησα, άσε που οι ντόπιοι δεν καταλάβαιναν αγγλικά, κι όλοι με στέλνανε στα μαγαζάκια γύρω από τον πεζόδρομο στο παραθαλάσσιο τζαμί...:xmas_cheesygrin:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
renata πού ακριβώς γίνεται αυτό το παζάρι στο Ortakoy? σε ρωτώ γιατί είχα πάει Κυριακή, ρώτησα, ξαναρώτησα, άσε που οι ντόπιοι δεν καταλάβαιναν αγγλικά, κι όλοι με στέλνανε στα μαγαζάκια γύρω από τον πεζόδρομο στο παραθαλάσσιο τζαμί...:xmas_cheesygrin:
Το παζάρι γίνεται εκεί, στον πεζόδρομο δίπλα στο τζαμί κάθε Κυριακή πολύ πρωί όμως. Μη πάτε μεσημεράκι γιατί θα έχει λήξει.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
σ' ευχαριστώ πολύ panagiota... ναι, όντως είχαμε πάει αργούτσικα και το χάσαμε... δεν πειράζει, την επόμενη φορά!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ξερει κανεις αν υπαρχει καποια αγορα με δερματινα?:xmas_cheesygrin:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
ξερει κανεις αν υπαρχει καποια αγορα με δερματινα?:xmas_cheesygrin:
Ψάξε στο Google για "Derimod Istanbul" Στο Β. Έχει και άλλα καταστήματα κοντά. Να ξέρεις ότι τα καλά δερμάτινα είναι ακριβά. Ίσως για την ίδια ποιότητα δεν βρείς διαφορά από Ελλάδα. Η επιγραφή στα Τουρκικά είναι DERYMOD.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε όλους, θα πάω Κωνσταντινούπολη την Πρωτοχρονιά. Έχω ήδη πάρει όλες τις πληροφορίες που εχετε δώσει κατα καιρούς και είναι πάρα πολύ χρήσιμες. Θα μείνουμε σουλταναχμετ ακολουθώντας τις συμβουλές σας και ήθελα να μάθω για τη συνδέση της περιοχής με το αεροδρόμιο και αν μπορώ να βγάλω το ακμπιλ από το αεροδρόμιο. Ευχαριστώ πολύ
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ας τα ξαναπούμε άλλη μια φορά. Βγαίνοντας από την αίθουσα αφίξεων στο αεροδρόμιο θα δεις απέναντί σου ανταλλακτήρια συναλλάγματος. Άλλαξε λίγα ευρώ για τα πρώτα έξοδα. Φρόντισε να σου δώσουν μερικά μικρά χαρτονομίσματα (5, 10 λιρών) ή κέρματα. Κατεβαίνεις με τις κυλιόμενες στο υπόγειο όπου υπάρχει ο σταθμός μετρό. Θα δεις τις πινακίδες. Βγάζεις εισιτήριο από τα αυτόματα μηχανήματα – δέχονται κέρματα και μικρά χαρτονομίσματα - 1,75 λίρες έκαστο. Ανεβαίνεις στο μετρό που τερματίζει στο αεροδρόμιο και πάς μέχρι το άλλο τέρμα (Aksaray), διαδρομή 35 λεπτά. Από εκεί πας με τα πόδια στη στάση του τραμ Yusufpasa στα 200 μέτρα κάτω από σιδερένια διάβαση - θα σε καθοδηγήσουν πινακίδες (Tramway). Παίρνεις το τραμ (εισιτήριο πάλι 1,75 - είναι τα ίδια με του μετρό) προσέχοντας την διεύθυνση προς Σουλταναχμέτ. Σε 5 στάσεις είσαι στον προορισμό σου. Αν έχεις ογκώδεις αποσκευές λάβε υπʼ όψη σου ότι ενώ το μετρό έχει λίγο κόσμο, το τραμ θα είναι φίσκα. Σʼ αυτή την περίπτωση καλύτερα να αλλάξεις σε τραμ στην στάση Zeytinburnu του μετρό. Η στάση του τραμ ακριβώς από πάνω και θα έχει λίγο κόσμο (αφετηρία). Θα κάνεις όμως 15-20 λεπτά περισσότερο για Σουλταναχμέτ. Η ισοτιμία με το ευρώ στις 22/12 ήταν 1 : 2,01 Istanbul Metro Map
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Καλα ταξίδια σε όλους
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Καλημέρα!Ετοιμαζομαι κι εγώ με τη σειρά μου για ένα τετραήμερο στην Πόλη το Φλεβάρη και ενώ έχω βρεί τα πάντα δεν έχω βρει ακόμα τιμές για κρουαζιέρα στον Βόσπορο (πρωινή) που να με πείθουν για το must to do όπως λένε όλοι..Νομιζω ότι 35 ευρώ, τιμές που ζητάνε σε κάποια site ειναι πολύ μεγάλο ποσό όταν στο παρίσι και στο λονδίνο έχει 11-15 ευρώ. Εχει κάποιος κάποια πιο οικονομική λύση; Το άλλο που σκέφτομαι έιναι να πάρω το Vapur για απέναντι(μενω σουλταναχμετ) και με 1.5 λίρα (τόσο νομίζω έχει) να κανω 2-3 διαδρομες και αυτό ήταν! Αλλα θα ήθελα να κάνω την κρουαζιέρα τελικά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.152
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom