Τουρκία Κωνσταντινούπολη

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τελικά αυτό το tunel που σε πάει στην taxim όντως σταματά στις 9? Γιατί σε ένα τουρκικό site (θα ψάξω μήπως το βρω) είδα ότι είναι μέχρι τις 11 παρά τέταρτο
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
να ρωτήσω και κάτι άλλο η αιγυπτιακή αγορά και η μεγάλη αγορά μέχρι τι ώρα είναι ανοικτές? κάπου διάβασα μέχρι τις 10 και κάπου αλλού μέχρι τις 7-8 το βράδυ. Τι από τα δύο ισχύει εσείς που έχετε πάει? Επίσης ισχύει ότι την Κυριακή είναι κλειστές?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Καπαλι Τσαρσι ηταν οντως κλειστο Κυριακη και τις υπολοιπες εκλεινε στις 7.Μιλαω για ετος 2010..δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τελικά αυτό το tunel που σε πάει στην taxim όντως σταματά στις 9? Γιατί σε ένα τουρκικό site (θα ψάξω μήπως το βρω) είδα ότι είναι μέχρι τις 11 παρά τέταρτο
Το τούνελ που σε πάει από kabatas στην Τaxim είναι μέχρι τις 11 το άλλο που σε πάει από karakoy στο Τunel δηλ στην αρχή της Ιστικλάλ αυτό σταματάει νωρίς γύρω στις 9
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
να ρωτήσω και κάτι άλλο η αιγυπτιακή αγορά και η μεγάλη αγορά μέχρι τι ώρα είναι ανοικτές? κάπου διάβασα μέχρι τις 10 και κάπου αλλού μέχρι τις 7-8 το βράδυ. Τι από τα δύο ισχύει εσείς που έχετε πάει? Επίσης ισχύει ότι την Κυριακή είναι κλειστές?
μήπως σ ενδιαφέρει και το arasta bazzar ;που έχει πολύ ωραία μαγαζιά και είναι μετά το Μπλέ Τζαμί,πίσω από το μουσείο ψηφιδωτών
αυτό ξέρω ότι είναι ΚΑΙ Κυριακές ανοιχτό,κάθε μέρα μέχρι τις 8
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
sofianaxos said:
να ρωτήσω και κάτι άλλο η αιγυπτιακή αγορά και η μεγάλη αγορά μέχρι τι ώρα είναι ανοικτές? κάπου διάβασα μέχρι τις 10 και κάπου αλλού μέχρι τις 7-8 το βράδυ. Τι από τα δύο ισχύει εσείς που έχετε πάει? Επίσης ισχύει ότι την Κυριακή είναι κλειστές?
Το Καπαλι Τσαρσι(Μεγάλο Παζάρι) ειναι κλειστό της Κυριακές ενώ η Αιγυπτιακή Αγορά και το Αραστα Μπαζαρ ειναι ανοικτά! Ολα μέχρι τις 7.
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Καλημέρα σας,μπορεί να είμαι outsider τώρα αλλά αν πάτε πρώτη φορά ναι να επισκεφτείτε όλα τα παραπάνω αν όμως τα έχετε δει ή αν έχετε περιθώριο με τις μέρες σας θα σας συνιστούσα να κάνετε και λίγη dolve vita..Νισαντασι,μπεμπεκ,ορτακιουι,ματσκα και ουλους παρκ οι περιοχές που προτείνω.Εξαιρετικά εστιατόρια,καφέ,καλός κόσμος και μια δόση υπερβολής και επίδειξης πλούτου από τους αγαπημένους μας γείτονες:)Έτσι για να ξεφεύγουμε και λίγο από τη στενόχωρη κατάσταση έδω στην ελλάδα.Επίσης να πάτε για ένα ποτό στο roof του ξενοδοχείου marmara που βρίσκεται επάνω στην taksim.Η θέα μαγευτική το βράδυ και τα φώτα της γέφυρας τα αναβοσβήνουν.Ακόμη ένα tip για τους καπνιστές διότι το καπνισμά απαγορεύεται αυστηρά,πάνω στο δρόμο της istiklal υπάρχει το πολύ ωραίο house cafe οπού έχει ωραίο εξωτερικό χώρο ακόμη για το χειμώνα.Καλά να περάσετε!!Αγαπούμε Κωνσταντινούπολη!!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
xtina23 said:
Καλημέρα σας,μπορεί να είμαι outsider τώρα αλλά αν πάτε πρώτη φορά ναι να επισκεφτείτε όλα τα παραπάνω αν όμως τα έχετε δει ή αν έχετε περιθώριο με τις μέρες σας θα σας συνιστούσα να κάνετε και λίγη dolve vita..Νισαντασι,μπεμπεκ,ορτακιουι,ματσκα και ουλους παρκ οι περιοχές που προτείνω.Εξαιρετικά εστιατόρια,καφέ,καλός κόσμος και μια δόση υπερβολής και επίδειξης πλούτου από τους αγαπημένους μας γείτονες:)Έτσι για να ξεφεύγουμε και λίγο από τη στενόχωρη κατάσταση έδω στην ελλάδα.Επίσης να πάτε για ένα ποτό στο roof του ξενοδοχείου marmara που βρίσκεται επάνω στην taksim.Η θέα μαγευτική το βράδυ και τα φώτα της γέφυρας τα αναβοσβήνουν.Ακόμη ένα tip για τους καπνιστές διότι το καπνισμά απαγορεύεται αυστηρά,πάνω στο δρόμο της istiklal υπάρχει το πολύ ωραίο house cafe οπού έχει ωραίο εξωτερικό χώρο ακόμη για το χειμώνα.Καλά να περάσετε!!Αγαπούμε Κωνσταντινούπολη!!!
Συμφωνώ απόλυτα με τις προτάσεις σου!!!φτανουν οι ναργιλεδες! Το Mikla ειναι super μέρος και θα το τιμήσω σύντομα!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.643
Likes
12.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ακόμη ένα tip για τους καπνιστές διότι το καπνισμά απαγορεύεται αυστηρά,πάνω στο δρόμο της istiklal υπάρχει το πολύ ωραίο house cafe οπού έχει ωραίο εξωτερικό χώρο ακόμη για το χειμώνα.
Εννοείς μέσα στα μαγαζιά, τα οποία βρίσκονται πάνω στην Istiklal. Τα περισσότερα έχουν χώρο καπνιστών και γενικά το προσπαθούν με την καπναπαγόρευση παντού στην Κωνσταντινούπολη (μιλάω για τις "τουριστικές" περιοχές στις οποίες πήγα).
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
Εννοείς μέσα στα μαγαζιά, τα οποία βρίσκονται πάνω στην Istiklal. Τα περισσότερα έχουν χώρο καπνιστών και γενικά το προσπαθούν με την καπναπαγόρευση παντού στην Κωνσταντινούπολη (μιλάω για τις "τουριστικές" περιοχές στις οποίες πήγα).
Τι να σου πω εγώ πηγαίνω πάρα πολύ συχνά στην Πόλη,σχεδόν κάθε δίμηνο και επειδή είμαι καπνίστρια έχω πρόβλημα.Σαν παράδειγμα ανέφερα το συγκεκριμένο μαγαζί ότι έχει χώρο για καπνιστές το οποίο είναι και πολύ ωραίο.Προφανώς θα υπάρχουν και άλλα.Απλά σε γενικές γραμμές δεν έχει και πολλούς χώρους για καπνίζοντες.Σε εστιατόρια και *bistro ας πούμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.643
Likes
12.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καταρχήν και εγώ λάθος τα έγραψα:roll:, εννοούσα τα μαγαζιά πάνω στην Ιστικλάλ ότι έχουν χώρους καπνιστών. Κοιτώντας όμως τις σημειώσεις μου μάλλον σε αυτά που κάτσαμε δεν καπνίζαν μέσα όποτε μάλλον έχεις δίκιο σε ό,τι έγραψες. Καπνίζει μόνο ο συνταξιδιώτης μου και γι' αυτό μπερδεύτηκα, αφού δεν τον θυμάμαι να βγαίνει στην Ιστικλάλ για τσιγάρο. Μυστήριο:cool:
 

marilounaxos

Member
Μηνύματα
91
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας παιδια, θα παω τον Δεκεμβρη Κωνσταντινουπολη με το αγορι μου,θα μαστε οι δυο μας ε και ειμαι λιγο φοβισμενη,οποιος εχει την καλοσυνη ας μου πει ποιες περιοχες ειναι επικινδυνες και ως εκ τουτου προς αποφυγην και γενικα αν ειναι ασφαλες να κυκλοφορουμε μεχρι τα μεσανυχτα με τα ποδια,να σημειωσω οτι θα μενουμε στη σουλταναχμεντ..ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.513
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom