Τουρκία Κωνσταντινούπολη

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Όντως υπάρχει ferry Sirkeci-Harem αλλά δεν σας βολεύει καθόλου, αφού πάει στο Harem το οποίο είναι αρκετά μακριά από το κέντρο του Kadikoy. Χρησιμοποιείται κυρίως από ντόπιους για να περάσουν απέναντι με τα ΙΧ τους αποφεύγοντας την κίνηση των γεφυρών του Βοσπόρου. Βεβαίως στις ώρες αιχμής γίνεται πραγματικά πανικός από αυτοκίνητα και εκεί.

Εσείς όπως σωστά λέει και η romantic woman εννοείται ότι θα πάτε όχι με το ferry, αλλά με τα καραβάκια της αστικής συγκοινωνίας από το Eminonu κατ΄ευθείαν στο κέντρο του Kadikoy.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αφού δε βολεύει το φέρρυ θα πάμε eminonu και θα πάρουμε καραβάκι.. Για πρωί το προγραμματίζω οπότε δε θα έχουμε πρόβλημα με την επιστροφή.
 

kouale

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σε καποιους φιλους που μου εχουν στειλει πμ, να γραψω πως δεν μπορω να τους απαντησω με πμ γιατι ακομα δεν πληρω τους κανονισμους λειτουργιας του φορουμ (μινιμουμ 20 μηνυματα). Τους ευχαριστω ομως πολυ!!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Η Ασιατική πλευρά και το Kadikoy ειναι πολύ όμορφη ,τα πλοιάρια απο Eminonu κάνουν συνέχεια δρομολόγια,και η βόλτα σε αυτα τα μέρη αξίζει! Και φυσικά να φάτε στο Ciya που ειναι μοναδικό!
Ισως να έχει ξαναγραφτεί αλλά μπορείτε να πείτε το ciya από τιμές τι λέει; ακριβό η νορμάλ;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Απαντω σε προηγουμενο ποστ καποιου φιλου γιατι με εκανε να θυμηθω το παρκο Yildiz , ενα απο τα μεγαλυτερα της χωρας.
Αν το ταξιδι λαβει χωρα την ανοιξη ή ακομα και το καλοκαιρι μη χασετε μια βολτα σε αυτο το παρκο( βρισκεται ακριβως απεναντι απο το Ciragan )
Ειναι καταπρασινο , πολυ ομορφο αν και ανηφορικο και υπαρχουν διαφορα αναψυκτηρια(οπως το Malta kiosk πχ) οπου μπορειτε να απολαυσετε τον καφε σας.
ΑΠο εκει μπορειτε να κοψετε δρομο για να βγειτε πιο γρηγορα στο Ortakoy .
Μια καταπληκτικη διαδρομη την οποια εχω κανει και προτεινω καθως βγαινοντας απο το παρκο και παιρνοντας την καθοδο προς Ortakoy εχετε μπροστα σας τη γεφυρα του Βοσπορου να στεκει αγερωχη
Yildiz Palace and Park - Reviews and Ratings of Sights in Istanbul - New York Times Travel
Milli Saraylar Daire Ba
apreviews.agefotostock.com_previewimage_bajaage_82a08e6b4f3488512fedcaefea7eea30_RDC_ad_252560.jpg
awww.lameta.com.tr_images_things_20to_20do_emirgan_korusu_4.jpg
 
Last edited by a moderator:

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Καλησπέρα σε όλους! Σκοπεύω να πάω στην Πόλη αρχές Αυγούστου και θέλω τη γνώμη σας σχετικά με τα εισιτήρια.. Τώρα οι τιμή παίζει κάπου στα 160Ε, να κλείσω από τώρα γιατί συνήθως λέμε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο ή παίζει να βγει καμιά προσφορά αργότερα προς το καλοκαίρι; Τι λέει η εμπειρία σας;
Επίσης, επειδή θα κάτσω αρκετές μερούλες, θέλω να πάω στο Anadolu Hisari. Γνωρίζει κάποιος από πού φεύγουν τα πλοιαράκια για εκεί και πόσο κοστίζει το εισιτήριο πήγαινε-έλα; Επίσης αυτά τα πλοιαράκια κάνουν στάσεις και σε προηγούμενα ή επόμενα χωριά και κατεβαίνεις όπου θέλεις και παίρνεις το επόμενο για να γυρίσεις πίσω; Συγγνώμη αν σας ζάλισα αλλά έχω μαζέψει κάποιες απορίες και θέλω να τις ξεκαθαρίσω. Εωχαριστώ:)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Ναι υπάρχουν δρομολόγια που κάνουν στάσεις σε διάφορα χωριά του Βοσπόρου.

Şehir Hatları Ferries Timetables | Bosphorus Ferry | Ferry Schedule

Στο παραπάνω link θα δεις τα δρομολόγια των αστικών θαλάσσιων συγκοινωνιών, μόνο που πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτό είναι το χειμερινό πρόγραμμα. Το καλοκαιρινό πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει σίγουρα θα έχει αλλαγές με πιο πυκνά δρομολόγια στις γραμμές που διατρέχουν τον Βόσπορο.
 

harilander

Member
Μηνύματα
552
Likes
397
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Καλησπέρα σε όλους! Σκοπεύω να πάω στην Πόλη αρχές Αυγούστου και θέλω τη γνώμη σας σχετικά με τα εισιτήρια.. Τώρα οι τιμή παίζει κάπου στα 160Ε, να κλείσω από τώρα γιατί συνήθως λέμε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο ή παίζει να βγει καμιά προσφορά αργότερα προς το καλοκαίρι; Τι λέει η εμπειρία σας;
για Αυγουστο μήνα χλώμο το βλέπω να εχουν προσφορές στα εισιτήρια.:roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
harilander said:
για Αυγουστο μήνα χλώμο το βλέπω να εχουν προσφορές στα εισιτήρια.:roll:
Καθόλου χλωμο !!
Οσο θα πετάει η ΟΑ για Πόλη

Δυο φορές με 100 ευρω
Η πρώτη ηταν τέλος Αυγούστου και η δεύτερη 20 Ιουλίου του 2012


Mariaj. : είναι πολυ νωρίς ακόμα για εισιτήρια με προορισμό την Πόλη
Γυρω στο Πάσχα να ξανα κοιτάξεις
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις! Θα σε ακούσω Χρήστο και θα περιμένω κάποιους μήνες ακόμα.. Αν δεν αλλάξει τελικά το ταξίδι (γιατί μου βάλανε φωτιές με την προσφορά για Κροατία)θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις:)
 

skokkali1

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ αν και το μελετών πάνω από πένα χρόνο. Αποφασίσαμε με τη σύζυγο να επισκεφθούμε την κωνσταντινουπολη και πήραμε άπειρες πληροφορίες από το φόρουμ για τον προορισμό αυτό. Προγραμματισαμε το ταξιδι για τις 13 Φεβρουαρίου (07:30 ΟΑ) εώς την 17 Φεβρουαρίου (21:30 ΟΑ), θα μείνουμε στο σουλταναχμέτ (armada hotel) καθώς έχουμε πεισθεί από τις απόψεις του φόρουμ που τείνουν προς αυτήν την κατεύθυνση έχοντας ως προτεραιότητα τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης και τον ... Ποδαροδρομο!!! Είμαστε ήδη εξαιρετικά ενθουσιασμένοι με το ταξιδι διαβάζοντας τις ιστορίες και ετοιμάζουμε το πρόγραμμά μας, το οποίο θα το ανάρτησω μόλις ετοιμαστεί μήπως κάποιος φίλος θέλει να προτείνει κάτι ή να προτείνει κάτι διαφορετικό.
Η ερώτηση μου σε αυτή τη φάση έχει να κάνει με την μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Επειδή θα φτάσουμε πρωί σκεφτόμαστε το ταξί γιατί προφανώς και λεωφορεία τέτοια ώρα θα είναι γεμάτα. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει ποια θα είναι η τιμή του ταξί περίπου (έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα ότι δεν είναι πολύ ακριβά τα ταξί στην πόλη γενικά) ή αν έχει να προτείνει κάτι εναλλακτικό.

Ευχαριστώ πολύ

Ελπίζω να μην έχω αναρτήσει σε λάθος σημείο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom