Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ αν και το μελετών πάνω από πένα χρόνο. Αποφασίσαμε με τη σύζυγο να επισκεφθούμε την κωνσταντινουπολη και πήραμε άπειρες πληροφορίες από το φόρουμ για τον προορισμό αυτό. Προγραμματισαμε το ταξιδι για τις 13 Φεβρουαρίου (07:30 ΟΑ) εώς την 17 Φεβρουαρίου (21:30 ΟΑ), θα μείνουμε στο σουλταναχμέτ (armada hotel) καθώς έχουμε πεισθεί από τις απόψεις του φόρουμ που τείνουν προς αυτήν την κατεύθυνση έχοντας ως προτεραιότητα τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης και τον ... Ποδαροδρομο!!! Είμαστε ήδη εξαιρετικά ενθουσιασμένοι με το ταξιδι διαβάζοντας τις ιστορίες και ετοιμάζουμε το πρόγραμμά μας, το οποίο θα το ανάρτησω μόλις ετοιμαστεί μήπως κάποιος φίλος θέλει να προτείνει κάτι ή να προτείνει κάτι διαφορετικό.
Η ερώτηση μου σε αυτή τη φάση έχει να κάνει με την μετάβαση από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Επειδή θα φτάσουμε πρωί σκεφτόμαστε το ταξί γιατί προφανώς και λεωφορεία τέτοια ώρα θα είναι γεμάτα. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει ποια θα είναι η τιμή του ταξί περίπου (έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα ότι δεν είναι πολύ ακριβά τα ταξί στην πόλη γενικά) ή αν έχει να προτείνει κάτι εναλλακτικό.

Ευχαριστώ πολύ

Ελπίζω να μην έχω αναρτήσει σε λάθος σημείο

Καλώς όρισες !!

Εχεις κοιτάξει μήπως το ξενοδοχείο σου έχει δωρεάν transfer κατά την άφοιξη ?? Η πλοιοψηφία το κάνει ( εφόσων έχεις κλείσει απευθείας απο το site τους .)

Πάντως για να ξέρεις απο αεροδρόμιο -sultanahmet είναι γύρω στις 35-40 λίρες .

Φρόντισε να τις έχεις ήδη πάνω σου πρίν πάρεις ταξί .(απο atm του αεροδρομίου πρίν την έξοδο αριστερά )
 

skokkali1

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς το ρώτησα και δεν έχω την δωρεάν μετάβαση απο το αεροδρομιο προς το ξενοδοχείο. Βέβαια έχω κάνει την κράτηση αλλά δεν έχω πληρώσει ακόμη, έχω προθεσμία μέχρι και μεθαύριο, μήπως βρω κάτι καλύτερο πηγή πιο οικονομικό.
Σε ευχαριστω πολύ και για την πρόταση σου για φαγητό, θα την τιμήσω οπωσδήποτε και θα σου πω εντυπώσεις. Απο ότι έχω καταλάβει είσαι ειδικός στην Πόλη, έχεις δώσει άπειρες ιδέες και συμβουλές. Τι έχεις ακούσει για το ξενοδοχείο γιατί το επιλέξαμε απο τις κριτικές τόσο στο φόρουμ όσο και στο tripadvisor. Οσο για το ταξι μάλλον οικονομικό είναι σχετικά με Ελλάδα πάντα.
Οσο για το συνάλλαγμα σκοπεύω να αλλάξω 200 -300 περίπου λίρες για καθημερινά έξοδα και όλα τα υπόλοιπα σε κάρτα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Mετά τη βοήθεια σας για το ποιο παλάτι να δούμε στη σύντομη διαμονή μας (δεν αποφάσισα ακόμα) τώρα θέλω βοήθεια για όλο το πρόγραμμα.. Θα πάμε τέλη Φλεβάρη, φτάνουμε Παρασκευή 2.30 το μεσημέρι και φευγουμε Κυριακή στις 21.30.. Θα μένουμε στην παλιά πόλη (sirkeci). Aρχικά είχα κλείσει στο Erboy hotel αλλά προχτές το ακύρωσα γιατί βρήκα προσφορά στο booking για το Euro Stars Hotel Old City 49 ευρώ τη βραδια το superior δίκλινο.. Ελπίζω να έκανα καλά!
Στο πρόγραμμα τώρα:

Παρασκευή (περίπου από τις 4 και μετά)

Σταθμός Τρένων Sirkeci
Basilica Cistern
Μπλε Τζαμί
Στήλη του Κωνσταντίνου – Ιππόδρομος
Istiklal - Taxim

Σάββατο

Αγια Σοφια
Τop kapi ή Dolmabahce
Ortakoy
ξανά Istiklal
Πύργο του Γαλατά
GrandBazzar και SpiceBazaar
Νυχτερινή βόλτα στη παλιά πόλη

Kυριακή

Fener - Πατριαρχείο, Μεγάλη του γένους σχολή
Kadikoy, για βόλτα και φαγητό
Πύργο του Γαλατά (αν δε προλάβουμε την προηγούμενη μέρα)
Suleymaniye Mosque
φεύγουμε για το αεροδρόμιο κατά τις 7.30


Λόγω λίγου χρόνου αλλά και εποχής έχω αφήσει απέξω Πριγκιπονήσια, κρουαζιέρα σε Βόσπορο.. Όταν ξαναπάμε με το καλό θα φροντίσω να είναι άνοιξη για να τα συμπεριλάβω. Επίσης δεν υπάρχει χρόνος για μουσεία και για χαμάμ. Αρχαιολογικό μουσείο και μονή της Χώρας θα τα ήθελα αλλά δε νομίζω να προλαβαίνουμε..

Απορίες
1) Αυτά που επέλεξα τα προλαβαίνουμε;
2) Basilica Cistern και Μπλε Τζαμί μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτά τον Φλεβάρη;; Το έψαξα και σε 2-3 site δίνουν διαφορετικές ώρες, επίσης και στο φόρουμ είδα άλλες εκδοχές.
3) Για την αγια Σοφια και το τοπ καπί είδα ότι υπάρχουν και online εισητηρια. Για το Dolmabahce υπάρχει αυτή η δυνατότητα; δε βρήκα κάτι.. Αυτή την περίοδο θα έχει μεγάλες ουρές;
4) Ο πύργος του Γαλατά και οι αγορές μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτά; (επίσης βρήκα διαφορετικές εκδοχές).
5) Οι αγορές είναι κλειστές τη Κυριακή οπότε τις έβαλα Σάββατο. Νομίζω διάβασα πως έχει αγορά και το Kadikoy, θα'ναι ανοιχτή τη Κυριακή;


Περιμένω γνώμες! :D
 
Last edited by a moderator:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Nεα παιδια στην Istiklal γυρω να μεινετε οχι στην Παλια πολη....;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Nεα παιδια στην Istiklal γυρω να μεινετε οχι στην Παλια πολη....;)
Απ'τη 2η φορά και μετά θα προτιμήσουμε Istiklal :).. Τώρα δυστυχώς έχουμε μόνο 2μιση μέρες, αν δεν είμαστε και κοντά στα αξιοθέατα θα χάσουμε κι άλλο χρόνο.. Και το Sirkeci έτσι οπως το βλέπω στο χάρτη είναι αρκετά ψηλά, και με τα πόδια πιστεύω θα μαστε γρηγορα στην αρχή της Istiklal..
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
echo2011 said:
Απ'τη 2η φορά και μετά θα προτιμήσουμε Istiklal :).. Τώρα δυστυχώς έχουμε μόνο 2μιση μέρες, αν δεν είμαστε και κοντά στα αξιοθέατα θα χάσουμε κι άλλο χρόνο.. Και το Sirkeci έτσι οπως το βλέπω στο χάρτη είναι αρκετά ψηλά, και με τα πόδια πιστεύω θα μαστε γρηγορα στην αρχή της Istiklal..
Από sirkeci θα είστε γρήγορα στην αρχή της istiklal......όχι όμως με τα πόδια. Και αυτό γιατι πρέπει να διασχίσετε τη γέφυρα του γάλατα και να ανεβείτε μια απότομη ανηφόρα. Την αντίστροφη διαδρομή (από istiklal) μπορείτε να την κάνετε εύκολα, κάνοντας και μια στάση στον Πύργο του γάλατα. Μισή περίπου ώρα.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κάτι σαν οδοντοτός ας πούμε. Αφετηρία έζησαν απέναντι από τη στάση karakoy του τραμ και καταλήγει ψηλά στην αρχή της istiklal. Μην παρασύρεσαι από τον χάρτη. Από karakoy στη istiklal η ανηφόρα είναι πολύ μεγάλη. Αυτή την ανηφόρα εξυπηρέτεί το tunel.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πάντωσ αν υποθέσω ότι πετάς με Aegean (φτάνεις στην πόλη στις 15:00), στην καλύτερη περίπτωση η πρώτη γνωριμία σασ με την πόλη να αρχίσει στις 17:00. Κάπου διάβασα ότι η κινστέρνα κλείνει στις 17:00 οπότε δεν προλαβαίνετε. Το μπλέ τζαμί κλείνει με την δύση του ηλίου(τέλος Φεβρουαρίου γύρω στις 18:20). Ωριακά και αυτό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πάντωσ αν υποθέσω ότι πετάς με Aegean (φτάνεις στην πόλη στις 15:00), στην καλύτερη περίπτωση η πρώτη γνωριμία σασ με την πόλη να αρχίσει στις 17:00. Κάπου διάβασα ότι η κινστέρνα κλείνει στις 17:00 οπότε δεν προλαβαίνετε. Το μπλέ τζαμί κλείνει με την δύση του ηλίου(τέλος Φεβρουαρίου γύρω στις 18:20). Ωριακά και αυτό.
Έχεις δίκιο, έψαξα τώρα τη κράτηση και πετάμε 13.40 και φτανουμε 3.. Οπότε και 4.30 να ξεκινήσουμε πάλι δε προλαβαίνουμε πολλά ανοιχτά... Πάντως για την κιστερνα αλλού είδα πως κλεινει 5, αλλού 6 και αλλού 9 το βράδυ! Υπάρχει επίσημο site;
Οτι δεν προλάβουμε πάει την επόμενη μέρα (που είναι ήδη φορτωμένη)..
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom