Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
σας ευχαριστω πολύ ...το εψαξα λιγο και ειδα πως η κοντινοτερη σταση μετρο ειναι αυτη που αναφερεις(AYAZAGA)λεγαμε να το παρουμε με τα ποδια απο κει,κανενα εικοσαλεπτο εβγαλε το google maps οτι ειναι με τα ποδια ,αν εχει λεοφωρειακι το Ιstinye απο κει,ακομα καλυτερα.....:)
παντως σε αυτο θα παμε τελικά...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
λοιπον να κανω το review μου απο το εμπορικο istinye park....ειναι οντως καταπληκτικο....εχω κι εγω την εντυπωση οτι ειναι το καλυτερο στην Κωνσταντινουπολη(χωρις να εχω παει σε ολα φυσικά)εχει και δυο gunaydin μεσα(αλυσιδα που την ειχε αναφερει παλιοτερα ο thessaris,πολύ καλη)ενα με ντονερ και ένα steak house,που δεν τα βρισκει κανεις ευκολα γιατι δεν υπαρχουν πουθεανα στο κεντρο
http://www.gunaydinet.com/
α,να αναφερω επισης οτι η προσβαση με το μετρο δεν ειναι δυσκολη τελικά...απο ταξιμ παιρνουμε το μετρο και κατεβαινουμε στην σταση που ανεφερε πριν ο thessaris....μετα ειναι δεκα λεπτα περπατημα.....
αλλο νεο απο την κωνσταντινουπολη ειναι(συγνωμμη αν εχει αναφερθει )οτι το akbil αντικατασταθηκε με την istanbulkart που λειτουργει με τον ιδιο τροπο...
ανοιξε hafiz mustafa και στην ταξιμ ,εδω και πεντε μηνες....έτσι αν μενετε στο περαν ή στην ταξιμ δε χρειαζεται πια να πατε στην παλια πολη για να το βρειτε...
την ωραιοτερη θεα απο ταρατσα ,νομιζω οτι τελικά την εχει εδω
http://www.galatakonakcafe.com/
καθως βλεπει κανεις και βοσπορο και κερατιο και παλια πολη φυσικά και τον πυργο του γαλατα διπλα του...απο θεα τα εχει ολα,αλλα απο αλκοολ....γιοκ!!!δε σερβιρει αλκοολ....αρα ζεστη σοκολατα ,καφε ,τσαι ή φαγητο!!!
η μερα της πρωτομαγιας στην Κωνσταντινουπλη (μιλαω για ταξιμ-περαν) ειναι απεριγραπτη!!!πληρης απαγορευση κυκλοφοριας σε αυτοκινητα και πεζους...αν προλαβαινες το πρωι να φυγεις απο το ξενοδοχειο ,ενταξει αλλιως ήσουν εγκλωβισμενος...εμεις προλαβαμε και φυγαμε νωρις με σκοπο να περασουμε τη μερα στα πριγκηπονησα....αφου φτασαμε στο καμπατας ,ενημερωθηκαμε οτι ακυρωθηκαν εκεινη τη στιγμη τα δρομολογια επιστοφης καθως η αστυνομια απογορευσε την αποβιβαση στο καμπατας...ετσι αντι για τις δυομισι φυγαμε τελικά στις τεσσερις...μολις φτασαμε στο καμπατας πηραμε την ανηφορα για να ανεβουμε προς ταξιμ οπου δεκαδες μπλοκα αστυνομικων απογορευαν την προσβαση...καναμε απιστευτες διαπραγματευσεις καθε φορα για να περασουμε.....μια ερημη πολη ,γεματη με αστυνομικους και ομαδες διαδηλωτων σε καποια σημεια....αρα αν βρεθειτε πρωτομαγια στην κωνσταντινουπολη να εχετε υπ οψιν οτι κανενα μεσο μαζικης μεταφορας δε λειτουργει και να σχεδιασετε τη μερα σας μακρια απο το ταξιμ-περαν,καπου που να μπορειτε ομως να πατε με τα ποδια....
τελος μου αρεσε πολυ το istanbul culinary institute για φαγητο...μικρο και ατμοσφαιρικο ,με ευρωπαικες επιρροες ,διπλα στο μουσειο του περαν...τιμες ουτε φθηνες αλλα ουτε πολυ ακριβες ,ειναι μια ευχαριστη αλλαγη απο τα παραδοσιακα μαγαζια .....
http://www.istanbulculinary.com/eng/enstitu/restaurant
η κουζινα κλεινει στις 10 το βραδυ και συνισταται κρατηση...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
την ωραιοτερη θεα απο ταρατσα ,νομιζω οτι τελικά την εχει εδω
http://www.galatakonakcafe.com/
καθως βλεπει κανεις και βοσπορο και κερατιο και παλια πολη φυσικά και τον πυργο του γαλατα διπλα του...απο θεα τα εχει ολα,αλλα απο αλκοολ....γιοκ!!!δε σερβιρει αλκοολ....αρα ζεστη σοκολατα ,καφε ,τσαι ή φαγητο!!!
.
Όντως απίστευτη θέα!!
Η καλύτερη στιγμή είναι όταν σουρουπώνει, πίνεις το κατιτίς σου με θέα, από τη μία τα φωτισμένα τζαμιά-μνημεία απέναντι από τον Κεράτιο, τον Πύργο του Γαλατά πίσω, το Βόσπορο και τη μεγάλη κρεμαστή φωτισμένη στο βάθος αριστερά και να ακούγονται οι χότζες από παντού, πραγματικά μαγική αίσθηση...
Στα μείον τα τραγικά (και λίγο ακριβά) ροφήματα που σερβίρει (ότι και να έχω πάρει είναι πραγματικά μάπα), αλλά η τοποθεσία αποζημιώνει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.089
Ιουλιο εχει παει κανεις Κωνσταντινουπολη; Να παω μια βολτα ή δεν αξιζει λογω ζεστης;
Έκανα πέρσι την ίδια ερώτηση για Αύγουστο και η Ευαγγελία μου είπε να πάω ασυζητιτί. Ευτυχώς που με προέτρεψε, είχε μια ζέστη αλλά πάλι καλοκαίρι θα πήγαινα. Θα χαρείς την πόλη έξω στους δρόμους όσο δεν φαντάζεσαι. Δεν είναι διαφορετικά από Ελλάδα στις θερμοκρασίες. Λογικά πέφτεις σε περίοδο νηστείας τον Ιούλιο, που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πολύ ξενύχτι και διασκέδαση το βράδυ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε γενικές γραμμές έχει λιγότερη ζέστη από Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Ειδικά τα βράδια είναι ασυζητητί πιο δροσερά.
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Χθες βράδυ είχα βγει με το πουκάμισο και ξύλιασα, όταν με τα ίδια ρούχα την ημέρα έσκαγα από τη ζέστη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ωραια παιδια ευχαριστω. Οχι τιποτα αλλο απλα με καλει η pegasus!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Θέλουμε κι εμείς Pegasus! (Θεσσαλονίκη)
Ωραίες τιμές και με βολεύει τρομερά το SAW... Δεν το κόβω όμως.
 

Margr

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω αν για το Ciya πρέπει να έχω κάνει κράτηση εκ των προτέρων. Επίσης στο Cemberlitas ποιο πρόγραμμα θα μου προτείνατε να ακολουθήσω. Και πάλι πόσες μέρες πριν πρέπει αν κάνω κράτηση;
Σας ευχαριστλω πολύ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω αν για το Ciya πρέπει να έχω κάνει κράτηση εκ των προτέρων. Επίσης στο Cemberlitas ποιο πρόγραμμα θα μου προτείνατε να ακολουθήσω. Και πάλι πόσες μέρες πριν πρέπει αν κάνω κράτηση;
Σας ευχαριστλω πολύ!
Το Ciya ειναι 3 εστιατόρια το ενα απέναντι απο το αλλο.. τα δύο εχουν πιτες και κεμπαπια..και το αλλο μαγειρευτό φαγητό σε βιτρινα Μπεν -Μαρι και διαλέγεις ποια θέλεις...Παράγγειλε άφοβα!! περίπου 40-50 TL θα πληρώσεις για 2 άτομα ( αλκοόλ εννοείται ξέχνα το ακριβό σε σχεση με το τι πληρώνεις για τεράστιες ποσότητες φαγητού .) !! Ρώτα αν ειναι εκει ο "ΕΜΡΕ" σερβιτόρος ..ειναι της οικογένειας και δώσε χαιρετισμους απο Κρητη- Ζαρό :) ! . Τα γλυκα κουταλιού στο τελος ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...Το Cemberlitas ειναι λιγο τουριστικο... οπως δλδ ολα τα προτεινόμενα Hammam
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom