Τουρκία Κωνσταντινούπολη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Απαράδεκτη συμπεριφορά εκ μέρους του πρακτορείου και νομίζω πως τέτοιους κακούς επαγγελματίες πρέπει να τους χρωματίζουμε ώστε να αποτρέπουμε τον κόσμο να τους επισκέπτεται!

Και λυπάμαι για τα τόσα κενά της ελληνικής νομοθεσίας και όλων των διαδικασιών της που σε αποτρέπουν να δικαιωθείς τιμωρώντας όλους αυτούς τους άχρηστους που μόνο να τα οικονομάνε ξέρουν!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Απαράδεκτη συμπεριφορά εκ μέρους του πρακτορείου και νομίζω πως τέτοιους κακούς επαγγελματίες πρέπει να τους χρωματίζουμε ώστε να αποτρέπουμε τον κόσμο να τους επισκέπτεται!

Και λυπάμαι για τα τόσα κενά της ελληνικής νομοθεσίας και όλων των διαδικασιών της που σε αποτρέπουν να δικαιωθείς τιμωρώντας όλους αυτούς τους άχρηστους που μόνο να τα οικονομάνε ξέρουν!
Μεσα στο μυαλο μου εισαι!Ξερουν που τους παιρνει και που οχι! ''Καντε οτι θελετε με το ν[B]ομο,εμεις ειμαστε 40 χρονια πρακτορειο δεν μας κλεινει κανεις''[/B].Και μονο γιαυτο θα επρεπε να μην ξαναπαει κανεις μαζι τους.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το δευτερο ποστ εχει να κανει με τη γνωμη μου για την Πολη.Φανταζομαι οτι θα ερθω σε συγκρουση με πολλους.Οι αποψεις που εκφραζω εδω δεν επηρεαζονται απο αυτα που συνεβησαν,οπως περιγραφω σε πιο πανω ποστ.

Θετικα
-ολα τα βυζαντινα μνημεια
-η περιοχη του Σουλταναχμετ
-Ντολμα Μπαχτσε
-κρουαζιερα Βοσπορου
-τα υποβλητικα,φωτισμενα,τζαμιά,τη νυχτα καθως κατεβαιναμε απο το Τακσιμ
-τα κτιρια στην Ιστικλαλ (τελικα πανω απο ολα,η ευρωπαικη αρχιτεκτονικη)
-η μεγαλη αγορα,με την πληθωρα αγαθων
-γραφικοτητα του Κερατιου


Αρνητικα

-η επιμονη των πλανοδιων
- το οτι σε ταβερνες ζητουσαν και ''μπαξισι''
-ολα τα χριστιανικα μνημεια ειναι πνιγμενα ή απο τζαμια ή απο αμετρητες πολυκατοικιες
-ολα τα ελληνικα αρχοντικα διαλυμενα και εγκαταλελειμμενα
-ειναι η πρωτη φορα που παω σε μουσουλμανικη χωρα που παω και με ξενισε το γεγονος οτι παντου βλεπω τουρκικες σημαιες,ισλαμικα συμβολα,η προσευχη των μουεζινηδων,σε σημειο που ολοι ανασαναμε ανακουφισμενοι οταν γυρισαμε Ελλαδα,Υπηρχε η αισθηση οτι ''εδω ειναι Τουρκια,προσεχε''Ακομα και ο οδηγος μας συνεχως ελεγε μην μπλεξουμε με τιποτα αστυνομιες,δεν θα ξεμπλεκαμε
-ο κυκλοφοριακος χαμος,κινδυνψαμε 2 φορες να τρακαρουμε και 1 φορα να με πατησει αυτοκινητο που εκανε οπισθεν,χωρις να περιμενει να παω στην ακρη
-τα εκατομμυρια ανθρωποι στους δρομους,η αισθηση οτι εισαι απλως ενας αριθμος
-Το συνεχες παζαρι και η επιμονη στο σκεπαστη αγορα (η αγορα της Προυσας μου αρεσε πολυ περισσοτερο)
-οι αμετρητες πολυκατοικιεςακομα και στα κεντρικα σημεια
-τα σημεια της παλιας πολης καμια σχεση με αυτο που εννοουμε ''παλια πολη'' στην Ευρωπη.
-η φτωχεια που εβλεπες σε πολλους
-η βρωμια
-ο '' τροποι'' των τουρκων ως προς την καθαριοτητα.Ισως ειναι η νοοτροπια τους ετσι.
-αυτο το καζαν ντιπι δεν μπορεσα να το χωνεψω κι εχω δυνατο στομαχι!
-δεν πηγα Πριγκηπονησα λογω ανωτερας βιας

Αυτα μπορω να σκεφτω ως τωρα.Φανταζομαι πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου.Καποιοι αλλοι ελεγαν οτι καλα εκαναν οι σταυροφοροι χαχα!Το ιδιο ελεγα κι εγω αλλα τωρα σημερα,πιο ψυχραιμα ισως ξαναδωσω μια ευκαιρια στο απωτερο μελλον
Κατ' αρχήν λυπάμαι για όλα όσα σας συνέβησαν. Από την άλλη βέβαια αν για κάποιο λόγο κάνω "μειοδοτικό διαγωνισμό" πριν αγοράσω προϊόντα ή υπηρεσίες, μετά είμαι πολύ προσεκτικός, ακόμη ... και καχύποπτος. Δυστυχώς εκεί τείνει η κατάσταση στην αγορά.
Π.χ για την κατασκευή ενός χρυσού βραχιολιού, το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μας χρειάζονται, είναι 10 γρ. χρυσού. Όμως ο καταναλωτής πιέζοντας (για οικονομικούς λόγους) προς τα κάτω, από τη μία και ο έμπορος υποχωρώντας (για να μην χάσει τον πελάτη. Κακώς!!!) από την άλλη, κατάντησαν το βραχιόλι να γίνεται ακόμη και με 3 γρ. χρυσού!!! (και θα γίνει, ακόμη και από αέρα κοπανιστό, σιγά-σιγά). Και όλα αυτά χωρίς να λάβουμε υπ' όψη μας περιπτώσεις νοθείας, απάτης, απληστίας - μεγιστοποίησης κέρδους κλπ. Σαφώς όσο και να φυλάγεσαι .....αλλά τα λέω για να βλέπουμε κι απ' αυτή την πλευρά το θέμα. Και μη μου πει κανείς για νόμους, ελέγχους κλπ....τα είδατε...
Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου (αρνητικές), παρά τις αντιρρήσεις που θα εγείρω, σχεδόν συμφωνώ σε όλα!!
Εγώ πήγα στη Πόλη, πέρασα πολύ καλά (θυμάμαι ακόμα το δείπνο στο Σιραγκάν δίπλα στο νερό)....και το πόρισμά μου, λέει: ...ο πιο προικισμένος, ο πιο όμορφος τόπος στο κόσμο (κάτι ήξερε ο Μ. Κωνσταντίνος που μετακόμισε...), αλλά αυτό δε φτάνει. Μπορεί, ίσωωωως, κάααααποτε....να ξαναπάω. Να είναι καλά και να τον χαίρονται. Μετά συγχωρήσεως και δεν έχω τίποτα με το κοσμάκη...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δε νομιζω να γελουσες αν ησουν στη θεση μου.Παντως οταν σταματησαμε Κομοτηνη,η αρχηγος εφερε αστυνομια,γιατι υπηρξε εντονη λογομαχια.Ενας πανικος.Ελπιζω να μην ξανασυμβουν τετοια.Δε συζηταμε βεβαια για ποιοτητα ξενοδοχειων και λοιπων υπηρεσιων.
Και για να προλαβω καποιους, κι αλλοι εδωσαν τα ιδια χρηματα (οι γονεις μου περισυ και τα πεθερικα μου τον περασμενο Μαιο) και τους πηγαν σε πολυτελη ξενοδοχεια και ολα ηταν καλα οργανωμενα!
με συγχωρείς δεν είχα διαβάσει το παραπάνω. Πάλι βέβαια έχω να πω ότι "ψωνίζοντας" πολύ φτηνά (αν αυτό συμβαίνει, δεν ξέρω..) η στατιστική δεν είναι τόσο υπέρ μας. Και αν μάλιστα όλα ήσαν πανομοιότυπα (πρακτορείο, κόστος κλπ ) πέρυσι και φέτος ...τότε τι να πω ...το κισμέτ ...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μεσα στο μυαλο μου εισαι!Ξερουν που τους παιρνει και που οχι! ''Καντε οτι θελετε με το ν[B]ομο,εμεις ειμαστε 40 χρονια πρακτορειο δεν μας κλεινει κανεις''[/b].Και μονο γιαυτο θα επρεπε να μην ξαναπαει κανεις μαζι τους.
Αυτά τα έχουν πολλοί που δήλωναν σίγουροι...αλλά να είσαι σίγουρος πως στις μέρες μας κλείσανε πολλές επιχειρήσεις και με μεγαλύτερη εμπειρία! Ο κόσμος αρχίζει να επιλέγει πια και σιγά σιγά να απομονώνει τους κακούς επαγγελματίες. Ειδικά στον χώρο του τουρισμού υπάρχει πλέον και το ίντερνετ...και οι ανεξάρτητοι ταξιδιώτες που ταξιδεύουν οικονομικά και αν τους συμβεί κάποια στραβή κάνουν αυτό ακριβώς που έκανες κι εσύ...να τα τακτοποιήσεις όλα μόνος σου! Αυτό να τους πεις...Δεν πα να υπάρχουν και 400 χρόνια (που ναι κυρία μου...τα 40 χρόνια γηρατειών κάνουν μπαμ πάνω σας) ούτε 4 δε την βγάζουν από εδώ και πέρα αν συνεχίσουν έτσι!

GKCAPO...σχετικά με την άποψη που αναφέρεις πως...ότι πληρώνεις παίρνεις, νομίζω πως υπάρχουν πολλά παραδείγματα υπερεκτιμημένων υπηρεσιών στην αγορά, οπότε όλα είναι σχετικά. ;)
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Το Σίρκεσι είναι η περιοχή του σιδηροδρομικού σταθμού και πολλών καταστημάτων λιανικής που κλείνουν μετά από κάποια ώρα. Βέβαια είναι κοντά στη γέφυρα του Γαλατά, και τις αφετηρίες για τα καραβάκια και περνάει και το τραμ. Με τα πόδια ανεβαίνεις άμα θέλεις στα μνημεία και στο χαμάμ, ή χαμηλά στην Αιγυπτιακή αγορά. Δεν ξέρω βέβαια τι επικρατεί το βράδυ άν και η πόλη είναι πολύ ασφαλής.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αυτά τα έχουν πολλοί που δήλωναν σίγουροι...αλλά να είσαι σίγουρος πως στις μέρες μας κλείσανε πολλές επιχειρήσεις και με μεγαλύτερη εμπειρία! Ο κόσμος αρχίζει να επιλέγει πια και σιγά σιγά να απομονώνει τους κακούς επαγγελματίες. Ειδικά στον χώρο του τουρισμού υπάρχει πλέον και το ίντερνετ...και οι ανεξάρτητοι ταξιδιώτες που ταξιδεύουν οικονομικά και αν τους συμβεί κάποια στραβή κάνουν αυτό ακριβώς που έκανες κι εσύ...να τα τακτοποιήσεις όλα μόνος σου! Αυτό να τους πεις...Δεν πα να υπάρχουν και 400 χρόνια (που ναι κυρία μου...τα 40 χρόνια γηρατειών κάνουν μπαμ πάνω σας) ούτε 4 δε την βγάζουν από εδώ και πέρα αν συνεχίσουν έτσι!

GKCAPO...σχετικά με την άποψη που αναφέρεις πως...ότι πληρώνεις παίρνεις, νομίζω πως υπάρχουν πολλά παραδείγματα υπερεκτιμημένων υπηρεσιών στην αγορά, οπότε όλα είναι σχετικά. ;)
...και μ' αυτό που λες: "... υπάρχουν πολλά παραδείγματα υπερεκτιμημένων υπηρεσιών στην αγορά..." συμφωνώ!!!.
Όταν αγοράζω προσέχω, όχι μόνο τις πολύ φτηνές τιμές, αλλά και τις πολύ ακριβές-δήθεν τιμές. Εννοείται βέβαια ότι και εγώ έφαγα ..."πακέτα" στη ζωή μου.
Η στατιστική βέβαια λέει ότι: αν πληρώσεις υπερτιμημένη υπηρεσία ή υπερτιμημένο εμπόρευμα, θα σου πιάσουν μεν, τον κ.. αλλά μάλλον ...θα περάσεις καλά.
Στην αντίθετη περίπτωση βέβαια....άσε ...θα το θυμάσαι σαν εφιάλτη (βλ. ο φίλος παραπάνω)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μπα..και πάλι επιμένω! Τα 70 Ευρώ ήταν πολλά για την Αίγινα και ειδικά για την κατάσταση του ξενοδοχείο, δεν θεωρείται με τίποτα φθηνό, άρα όλα είναι σχετικά και ας αφήσουμε αυτή την νοοτροπία γιατί αυτή είναι που μας έχει κάνει να τα πληρώνουμε όλα ακριβότερα!

Σημασία έχει να επιλέγεις σωστά, στην σωστή τιμή, αυτό πρέπει να καταλάβουμε και φυσικά όλο και θα την πατάμε αφού δεν είμαστε μάγοι!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μπα..και πάλι επιμένω! Τα 70 Ευρώ ήταν πολλά για την Αίγινα και ειδικά για την κατάσταση του ξενοδοχείο, δεν θεωρείται με τίποτα φθηνό, άρα όλα είναι σχετικά και ας αφήσουμε αυτή την νοοτροπία γιατί αυτή είναι που μας έχει κάνει να τα πληρώνουμε όλα ακριβότερα!

Σημασία έχει να επιλέγεις σωστά, στην σωστή τιμή, αυτό πρέπει να καταλάβουμε και φυσικά όλο και θα την πατάμε αφού δεν είμαστε μάγοι!
...δεν ξέρω καμιά Αίγινα και κανένα ξενοδοχείο σε ..ειδική κατάσταση...
απλά είπα (και συνήθως έτσι πράττω..):
...να του δώσεις (του ξενοδόχου εννοώ) κανένα 150ρι και να φας χοντρό φασόλι, μάλλον δύσκολο το βλέπω. Ειδικά άμα το έχεις δει πριν και το έχεις διερευνήσει και λίγο.
Μπορεί να μη σου πραγματώσει τ' όνειρο, αλλά μάλλον δεν θα σε τρελάνει ο ..κύριος.
Φυσικά μιλάμε για άλλα ποσά. Αν θέλεις μάλιστα μπορώ να σου δείξω τι εννοώ . Πχ. ΜΑΝΤΑΝΙΑ - ΑΣΠΡΟΠΟΤΑΜΟΣ. ΑΝΩΒΟΛΙΟΣ-ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΗΛΕΙΑΣ ΠΗΛΙΟΥ κλπ.Δεν είναι καθόλου φτηνά...αλλά είναι σίγουρα.
Από την άλλη υπάρχουν και έντιμα και απλά πχ. δωματιάκια, που μια καλή νοικοκυρά κλπ.......κλπ. Αλλά τελικά, φίλε, εδώ μπαίνει και η ιδιαίτερη προσέγγιση, όπως και οι ανάγκες του καθενός μας. Άρα συμφωνούμε!!!
 
Μηνύματα
16
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πού αλλού? Στην Πόλη!
Ταξιδιώτης ----> 10-13/9/07 Η Ιωάννα να προσέξει γιατί μάλλον θα έχουμε εκλογές στις 4/10!


Η λίστα των Φθινοπωρινών επισκεπτών στην Πόλη:
ioanna balla ---> 5-9/10/09
CakeNet ------> 24-27/10/09

Επόμενος;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom