Τουρκία Κωνσταντινούπολη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το συμπέρασμα είναι εμφανές (όπως πίστευα και η διάθεση για χιούμορ...:D), λουκούμια από το Haci Bekir αγαπητοί συμφορουμίτες...:).

Τώρα για τους μπακλαβάδες Gulluoglou είναι μεν νόστιμοι αλλά για όποιον θέλει να μεταφέρει να έχει υπόψιν του οτι έχει καταστήματα στο Σύνταγμα και στο Παλαιό Φάληρο (μέχρι πέρσι σίγουρα)
Περί μπακλαβάδων .....
Gulluoglou αν ντε και καλά θέλει κάποιος να πάρει απο εκεί να ξέρει οτι έχει και στο αεροδρόμιο IST
 

akenaton

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ειρήνη υμίν!:)

Εννοείται ότι έχω σημειώσει το μαγαζί που λέτε με τα λουκούμια...μιλάμε έχω διαβάσει αναλύσεις επί αναλύσεων από όλους σας!:)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πραγματικά είστε θησαυρός γνώσεων και εμπειριών...

Σε 3 ώρες ξεκινάμε...

θα γράψω εντυπώσεις επιστρέφοντας...:)
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Καλησπέρα και από μένα,
ετοιμάζομαι μαζί με τη σύζυγο για μια πρώτη σύντομη απόδραση στη Πόλη στις 26/10 με 29/10. Έχοντας ξεκαθαρίσει στη περιοχή που θα μείνουμε δηλαδή στη Sultanahmet θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η πιο βολική τοποθεσία για ξενοδοχείο από άποψη μετακινήσεων και εστιατορίων κτλπ. Δηλαδή η περιοχή Sirkeci ή κοντά στο μπλε τζαμί και την Αγία Σοφία;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπέρα και από μένα,
ετοιμάζομαι μαζί με τη σύζυγο για μια πρώτη σύντομη απόδραση στη Πόλη στις 26/10 με 29/10. Έχοντας ξεκαθαρίσει στη περιοχή που θα μείνουμε δηλαδή στη Sultanahmet θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η πιο βολική τοποθεσία για ξενοδοχείο από άποψη μετακινήσεων και εστιατορίων κτλπ. Δηλαδή η περιοχή Sirkeci ή κοντά στο μπλε τζαμί και την Αγία Σοφία;


η απόσταση μεταξύ Sirkeci και Πλατείας Sultanahmet είναι 300 το πολύ μέτρα απότε μικρή σημασία έχει .
Απλά όσο πιο κοντά στην πλατεία μείνεις τόσο περισσότερο κόσμο θα βλέπεις μέχρι αργά έξω .

ΥΓ. σοφή κίνηση για ''πρωτάρηδες'' να μείνετε Sultanahmet
 

ptzelepis

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Λοιπόν εγώ έχω κλείσει με την γυναίκα μου να πάμε 30 Νοεμβρίου και επιστροφή 3 Δεκεμβρίου. Πετάμε με Turkish και θα μείνουμε στο Flower Palace Hotel
Hotel Istanbul Flower Palace Hotel Sirkeci Istanbul Hotels
Συνολικά το ταξίδι με το ξενοδοχείο μου στοίχισε 320 ευρώ. Το ξενοδοχείο μέσω yeego φυσικά. Είδα στα σχόλια σας για ξενοδοχεία και τις τιμές που παίζουν. Εγώ αυτό που έκλεισα πιστεύω οτι είναι αξιοπρεπές για ένα ύπνο που θέλουμε. Τιμή και για τις 3 νύχτες 90 ευρώ (μερικοί ίσως γελάτε) και όπως είπα απο τις φωτογραφίες του ξενοδοχείου και απο τις κριτικές στο tripadvisor δεν νομίζω να απογοητευτώ.
Ποιά η δική σας γνώμη (με την μεγαλύτερη εμπειρία που έχετε φυσικά) ?
Και επειδή οι σελίδες πολλές (αν και τις διάβασα όλες) θα ήθελα να μου προτείνετε 3-4 μέρη για φαγητό (και με καλό κεμπάπ), 3-4 μέρη για γλυκό (για να φέρω και σε γονείς) και 2-3 καλά μέρη για σουβενίρ (ναργιλέ, σετ τσαγιού, κτλ).
Κούρασα, ζάλισα το ξέρω...και ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες πληροφορίες.
Ά και κάτι τελευταίο.....ΕΡΣΗ RULES !!!!!!!!!!!!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ciya στο kadikoy, Kosebasi, Gunaydin ωραία κεμπαμπτζήδικα κυριλέ και με καλό φαγητό.

Karakoy Gulluoglu για φυστικένιο μπακλαβά, Pelit για καρυδένιο. Inci για προφιτερόλ, Ozsut για καζάν ντιμπί, φιριν σουτλάτς (ρυζόγαλο στο φούρνο) και γενικώς γαλακτοκομικά γλυκά.

(όπου δεν έχει αγγλική έκδοση, κάνε ένα γκουγκλάρισμα και θα βρεις εύκολα διευθύνσεις καθώς και κριτικές)
 

ptzelepis

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Θα ήθελα και κάτι σε πιο ''βρώμικο'' τύπου ντονέρ......καθαρό όμως.....όσο μπορεί να είναι
: )
 

papakimikro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε ολους!! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ (αν και το παρακολουθω συχνα) και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει μεινει στο ξενοδοχειο αυτο Booking.com: Hotel New Era, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 311 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
και αν βολευει η τοποθεσια του (δεν εχουμε προβλημα να περπατησουμε και λιγο παραπανω). Απλα το ταξιδι θα γινει αυτη την κυριακη και δεν εχω αρκετο χρονο για να το ψαξω. Ευχαριστω!!!;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
papakimikro said:
Γεια σε ολους!! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ (αν και το παρακολουθω συχνα) και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει μεινει στο ξενοδοχειο αυτο Booking.com: Hotel New Era, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 311 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
και αν βολευει η τοποθεσια του (δεν εχουμε προβλημα να περπατησουμε και λιγο παραπανω). Απλα το ταξιδι θα γινει αυτη την κυριακη και δεν εχω αρκετο χρονο για να το ψαξω. Ευχαριστω!!!;)
Αν και έχει λίγο ανηφόρα για την πλατεία Ιπποδρομου είναι μια χαρά
Κοντά στα κυρία αξιοθέατα της πόλης
Σχεδόν δίπλα σας μην χάσεις μικρή Αγία Σοφια και μουσείο ψηφιδωτων
 

papakimikro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! τελικα εκλεισα σε ενα αλλο ξενοδοχειο σε αυτη την περιοχη ομως!!ελπιζω να βγει καλο!!ευχαριστω και παλι!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom