Τουρκία Κωνσταντινούπολη

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ, για τα παρακατω:
Πως μπορώ να πάω απο ταξιμ στο ορτάκιοι και στο σιραγκάν Παλάς;
Γνωρίζει κανείς κάτι για το mikla εστιατόριο στο roof του Marmara pera;
Αξίζει να πάω στο εμπορικό κεντρο istinye;
Να αναφέρω ότι έχω ξαναπάει Κωσταντινουπολη άλλες 3 φορές, αλλα πάντα με γκρουπ, οπότε έχω δει τα γνωστά αξιοθέατα (τοπ καπι, ντολμαμπαχτσε κ.λ.π) και θέλω να δω κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά..
Ευχαριστώ πολύ!
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ, για τα παρακατω:
Πως μπορώ να πάω απο ταξιμ στο ορτάκιοι και στο σιραγκάν Παλας.
Ειναι πολυ ευκολο. Απο την Ταξιμ ακολουθεις εναν κατηφορικο δρομο, (δεν θυμάμαι το όνομα του, αν ρωτησεις εκει θα σου πουν) και περνώντας εξω απο το στάδιο της Μπεσικτας θα βγεις ακριβως στο Ντολμαμπαχτσε.
Εκεί στριβεις αριστερα προς Ορτακιοι και πριν φτασεις στα αριστερα σου θα δεις το Σιραγκαν παλας.
Αξίζει να το κανεις και με τα πόδια, ειναι ωραια διαδρομη.
Μη παραλείψετε στο Ορτακιοι να φατε πατατα ψητη-γεμιστη, θα δείτε πολλές καντινες εκει που τις φτιάχνουν.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ, για τα παρακατω:
Πως μπορώ να πάω απο ταξιμ στο ορτάκιοι και στο σιραγκάν Παλάς;
Γνωρίζει κανείς κάτι για το mikla εστιατόριο στο roof του Marmara pera;
Αξίζει να πάω στο εμπορικό κεντρο istinye;
Να αναφέρω ότι έχω ξαναπάει Κωσταντινουπολη άλλες 3 φορές, αλλα πάντα με γκρουπ, οπότε έχω δει τα γνωστά αξιοθέατα (τοπ καπι, ντολμαμπαχτσε κ.λ.π) και θέλω να δω κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά..
Ευχαριστώ πολύ!
Διαφορετικά μέρη με ενδιαφέρον, θα πρότεινα την Κιουτσούκ Αγιασοφιά - αξίζει μόνο και μόνο για να ξεφύγεις από την λαοπλημμύρα της Σουλταναχμέτ και Μπεγιαζίτ αλλά και το πιο όμορφο τζαμί που είδα - με υπολείματα παλιάς χριστιανικής εκκλησίας - δες την σχετική ιστορία που έγραψα πρόσφατα. Από εκεί και πέρα η Ασιατική πλευρά είναι άκρως ενδιαφέρουσα με πολλες αντιφάσεις - Κάντικιοι, Μόντα, Φενέρμπαχτσε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ, για τα παρακατω:
Πως μπορώ να πάω απο ταξιμ στο ορτάκιοι και στο σιραγκάν Παλάς;
Γνωρίζει κανείς κάτι για το mikla εστιατόριο στο roof του Marmara pera;
Αξίζει να πάω στο εμπορικό κεντρο istinye;
Να αναφέρω ότι έχω ξαναπάει Κωσταντινουπολη άλλες 3 φορές, αλλα πάντα με γκρουπ, οπότε έχω δει τα γνωστά αξιοθέατα (τοπ καπι, ντολμαμπαχτσε κ.λ.π) και θέλω να δω κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά..
Ευχαριστώ πολύ!
-Από Taksim για Ortakoy μπορείς να πας:
α) με λεωφορείο (πηγαίνουν σίγουρα 2-3 λεωφορεία με αφετηρία την Taksim π.χ. το 40)
β) με ταξί
γ) ποδαράτο (ενδείκνυται, ειδικά σε μέρες και ώρες με πολλή κίνηση π.χ. Σάββατο βράδυ)
-Στο Mikla δεν έχω φάει ο ίδιος, είναι από τα πολύ καλά εστιατόρια της Πόλης, αλλά θέλει να έχεις καλό πορτοφόλι (να υπολογίζεις τουλάχιστον 80-100 λίρες το άτομο χωρίς ποτό)
-Το Istinye, αν τα mall είναι του γούστου σου θα σε ενθουσιάσει, είναι σαφώς καλύτερο από τα ελληνικά. Παίρνεις το μετρό από Taksim, κατεβαίνεις νομίζω στη στάση ITU-Ayazaga και μετά είναι 10-15 λεπτά περπάτημα. Εναλλακτικά ταξάκι. Πάντως, μια που είναι η πρώτη φορά που πηγαίνεις στην Πόλη εκτός group, θα πρότεινα να περιπλανηθείτε σε γειτονιές κι όχι να τρέχετε σε εμπορικά. Αλλά περί ορέξεως...
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Μαλλον θα το αφήσω το mall.
Η περιοχή Νισαντασι τι λέει;Κι εκεί δεν έχω παει..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Είναι η πιο ακριβή και σικ περιοχή της Κωνσταντινούπολης. Πολλά μαγαζιά, καφέ, μπαρ κλπ.

Αν σου αρέσουν πάντως τα mall, το Istinye είναι πραγματικά κορυφαίο.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πριν μια εβδομάδα πήγαμε στο Mikla δεν ήταν δική μου επιλογή, πήγαμε λόγω της παρέας. Είναι στον 18ο όροφο στο ξενοδοχείο Pera Marmara και η θέα είναι απλά συγκλονιστική, ήμασταν κ τυχεροί κ μας έβαλαν στο μπαλκόνι κ είχαμε απεριόριστη θέα στη μαγική Πόλη. Το μενού είναι σαφώς ακριβό αλλά με 150 λίρες παίρνεις μενού πρώτο κυρίως κ γλυκό έτσι δεν είναι απαγορευτικό για την θέα που προσφέρει. Πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί στις 100tl. Αν τώρα οι τιμές σου φαίνονται απαγορευτικές μπορείς να πας στον πάνω όροφο που είναι το μπαρ ν απολαύσεις τη θέα κ να πιεις το ποτό σου, αλλά ως γνωστόν στην Κωνσταντινούπολη καλύτερα να τρως παρά να πίνεις (σε καλά μπαρ). Τα φαγητό gourmet δεν τρελάθηκα, εκτός από το πιάτο με το μοσχάρι που ήταν πολύ νόστιμο.
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Πριν μια εβδομάδα πήγαμε στο Mikla δεν ήταν δική μου επιλογή, πήγαμε λόγω της παρέας. Είναι στον 18ο όροφο στο ξενοδοχείο Pera Marmara και η θέα είναι απλά συγκλονιστική, ήμασταν κ τυχεροί κ μας έβαλαν στο μπαλκόνι κ είχαμε απεριόριστη θέα στη μαγική Πόλη. Το μενού είναι σαφώς ακριβό αλλά με 150 λίρες παίρνεις μενού πρώτο κυρίως κ γλυκό έτσι δεν είναι απαγορευτικό για την θέα που προσφέρει. Πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί στις 100tl. Αν τώρα οι τιμές σου φαίνονται απαγορευτικές μπορείς να πας στον πάνω όροφο που είναι το μπαρ ν απολαύσεις τη θέα κ να πιεις το ποτό σου, αλλά ως γνωστόν στην Κωνσταντινούπολη καλύτερα να τρως παρά να πίνεις (σε καλά μπαρ). Τα φαγητό gourmet δεν τρελάθηκα, εκτός από το πιάτο με το μοσχάρι που ήταν πολύ νόστιμο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
καλησπέρα συνταξιδιώτες,
βρήκα μια καλή προσφορά απο Αθήνα για Πόλη με την pegasus στα 88€ με επιστροφή και αποφάσισα να κλείσω και να επισκεφτώ την Πόλη στις 7 με 10 Νοεμβ. για 2η φορά μετά το 2010. τότε είχα πάει για διήμερο με΄μια προσφορά της Ολυμπιακής 50€ με επιστροφή και είχαμε μείνει στο midtown στη Ταξιμ σε ένα πολύ καλό ξενοδοχείο. βέβαια η διαμονή ήταν προσφορά ενος τουρκου πράκτορα που συνεργαζόταν με μια φίλη μου που είχαμε πάει. τώρα επειδή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 50€ τη βραδιά δεν μπορούμε να κλείσουμε στο midtown γιατί ξεκινούν απο 110 τη βραδιά. έχω κλείσει μέχρι στιγμής στο apertof beyoglou και αυτό με 50€ τη βραδια. έχει κάποιος υποψή κανένα καλό ξενοδοχείο δοκιμασμένο μέχρι 50€ τη βραδιά?
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Βγαίνει στα 60 τη βραδιά με πρωινό αλλά είναι πάρα πολύ καλό και η τιμή πολύ καλή γι' αυτά που προσφέρει. Η θέση του είναι πολύ βολική.
http://www.yeego.com/hotel34524.07-nov-2013.10-nov-2013.2-1.0.194632346522eb05cd2938715051057.html

Mariath ευχαριστώ για την πρόταση σου, θα το έκλεινα γιατί όντως για 10διαφορά τη μέρα αξίζει άλλα αυτό που με προβληματίζει είναι οτι έχει μη επιστρέψιμη χρέωση και επειδή παίζει και 3ος να ερθεί πρέπει να έχουμε ένα περιθώριο να αλλάξουμε δωμάτιο. Γι' αυτό μέχρι στιγμής κρατάω το Apertof μια και έχει δωρεάν ακύρωση μέχρι να το σιγουρέψουμε και αν μέχρι τότε υπάρχουν διαθέσιμα δωμάτια στην ίδια τιμή στο Πέρα Τούλιπ θα τα κλείσω εκεί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μόλις πήρα ένα e-mail απο booking που έχει προσφορές που αρχίζουν από 60 Ευρώ για τήν Πόλη.Αν δεν το έχεις υπ' οψη σου ρίξε μιά ματιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom