Τουρκία Κωνσταντινούπολη

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
καλησπέρα σε όλους σας!
Εχω διαβάσει αρκετά για την Πόλη! θα ταξιδέψω τον Φεβρουάριο με το αγόρι μου!
Γενικά είμαστε αρκετά ποδαράτοι! χαχαχα!
θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας στο θέμα διαμονής! Προς ΣουλτανΑχμετ? η Beyoylu k genika taxim?? Μας ενδιαφέρει να δούμε τα αξιοθέατα! Παράλληλα ωραιο φαγητό κ να νιώσουμε την ζωή εκει! Είναι εύκολο να μετακινηθείς στα 2 μέρη με ΜΜΜ? η κ με τα πόδια ακόμη? Η απλά μένεις προς Βεyoylu??
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.199
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σκέψου ως εναλλακτική και το Κάντικιοϊ. Πλεονέκτημα, ησυχη και παραδοσιακή γειτονιά - αποφεύγετε την βαβούρα της δυτικής πλευράς. Αλλά και πολύ νεανική με μαγαζιά κτλ. αρκετοί τουρίστες την προτιμούν πλέον. Θα πρέπει να παίρνετε καραβάκι για τα κεντρικά αξιοθέατα, το οποίο είναι ωραία εμπειρία. Όλες οι δημόσιες μεταφορές (συμπεριλαμβανομένων των καραβιών) γίνονται εύκολα με Istanbulkart την οποία φορτίζεις. Μειονέκτημα, ότι τα καράβια αραιώνουν το βράδι, και μερικά διακόπτονται νωρίς. Επίσης είνα ένα από τα κέντρα συγκρούσεων στις διαδηλώσεις, λόγω πιο "αριστερού" προφιλ και θέλει προσοχή.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Δε νομίζω ότι ενδείκνυται το Kadikoy για διαμονή στην πρώτη επίσκεψη στην Πόλη. Συν τοις άλλοις έχει λίγα καταλύματα. Οπότε οι επιλογές είναι οι κλασικές, Sultanahmet ή Beyoglu ανάλογα με τα γούστα του καθενός.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.199
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ίσως.... Το ανέφερα σαν εναλλακτική. Γνώρισα πάντως κάμποσα άτομα που αρχικά μένανε Sultanahmet ή Beyoglu και μετά από λίγες επισκέψεις αποφασίσανε ότι είναι καλύτερα στο Kadikoy. Κι εγώ πέρασα αυτή την διαδικασία, την πρώτη φορά έμενα στην Ταξιμ. Όμως αν ήξερα θα προτιμούσα να πάω στο Κάντικιοι από την πρώτη φορά.
 

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Καταρχήν σας ευχαριστώ κ τους δύο για το ενδιαφέρον!
η αλήθεια είναι πως όλα ειναι υποκειμενικά! Σίγουρα θα δούμε τα αξιοθέατα, φαντάζομαι πρωινές ωρες! το θέμα μας είναι οτι μετά θα θέλουμε κάπου να φάμε κ μετά να βολτάρουμε ως το βράδυ 11 ώρα! πάντα έτσι μας βγαίνει? ξενοδοχείο μόνο για ξεκούραση! οπότε μία λύση είναι Βεyoylu απο την άλλη ενδιαφέρον ακούγεται κ sultanahmet k to kadikoy! Aναποφάσιστη!!!!
 

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
εχω διαβάσει ολη την διαμάχη!! χαχαχαα! εχουμε δει διάφορα προγράμματα! πχ στανταρ θελουμε βόλτα στον Βοσπορο, Ντολμα Μπαχτσε? (συνδέονται?) παζάρια, τον Πυργο Γαλατά ..δ έχω βγάλει ακόμη ξεκάθαρο πλάνο της Πόλης κ του πως συνδυάζινται!!o_O
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καταρχήν σας ευχαριστώ κ τους δύο για το ενδιαφέρον!
η αλήθεια είναι πως όλα ειναι υποκειμενικά! Σίγουρα θα δούμε τα αξιοθέατα, φαντάζομαι πρωινές ωρες!
Είμουν τριήμερο για πρώτη φορά στην Κωσταντινούπολη τα Φώτα και έχω μια μικρή εμπειρία.
Πρώτα απ όλα θα πάς για φαγητό μία φορά σίγουρα στο Pehlivan που είναι στην αρχή της πλατείας Ταξίμ (εμείς πήγαμε 2 φορες εκεί, μια φορα φάγαμε Mc Donalts και μια άλλη θαλασσινά στην περιοχή Κούμ καπι η οποία είναι πανάκριβη και με μέτριο φαγητό).
Δεν υπάρχει λόγος να μην μείνεις κοντα στην Ταξίμ.
Εμείς μείναμε στην περιοχή LALELI περίπου 8 λεπτά από την Ταξίμ με το ταξί και μισή ώρα με το λεωφορείο (πολύ μέτρια περιοχή, την επόμενη φορά αν πάω θα μείνω πιο κοντά στο κέντρο).
 
Last edited by a moderator:

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Ευχαριστώ!! αρα εσυ ψηφίζεις κεντρο φουλ!

θα ήθελα μια ιδέα για τα τέσσερα απογευματα κ βράδια.. που αξίζει να βολτάρουμε ! κ που έχει κίνηση η κατι αξιόλογο!
 
Last edited by a moderator:

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μια ολόκληρη μέρα θα αφιερώσεις στην Αγία Σοφιά, το Μπλε τζαμι, το παλάτι Τοπ καπι με την φανταστική θέα και τον ιππόδρομο που όλα αυτά είναι σε ακτίνα ενός χιλιομέτρου και θα τα δείς όλα με τα πόδια.

Βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι και Πριγκιπόννησα μια ολόκληρη μέρα επίσης.
Μια ολόκληρη μέρα θέλεις για να περπατήσεις την Ταξίμ και να κάνεις αγορές.
Μια ολόκληρη μέρα θές για τα παζάρια της Καπαλί Τσαρσι και το ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ.
Και μια ολόκληρη μέρα θες για τα υπόλοιπα τα δευτερεύοντα, Αιγιπτιακή αγορα, πύργο Γαλατά, Μονή Βλαχερνών κ.α.....
 
Last edited by a moderator:

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
ωραιά! Βοσπορος κ Πριγκηποννησα ειναι η λεγόμενη μινι κρουαζίερα? ή αν πάς Εμινονού τα βρίσκεις εκει? σε αφήνουν για λίγο εκει δλδ?
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.266
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom