Τουρκία Κωνσταντινούπολη

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σε νιωθω,σε νιωθω...Υπομονη μεχρι τον Ιουλιο,προς το παρον βολεψου{!} με μια Ελβετια.Κααααλη ειναι κι αυτη!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
με το καλό Vagerazaros, καλό σου ταξίδι. καλά να περάσεις.
 

Hope.19

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Απο Αντατουρκ στη Sultanahmet...
Βγαινεις λοιπον απο το αεροπλανο και κατευθύνεσαι στον ελεγχο διαβατηρίων/ταυτοτητων Εκει θα σου δωσουν ενα λευκο χαρτακι με μια κοκκινη σφραγιδουλα ( αν πετας με ταυτοτητα) φυλαξετο πρεπει να το ξαναδώσεις στην αναχωρηση. περνας τον ελεγχο και βλεπεις μια μεγαλη φωτεινη ταμπελα που γραφει το νουμερο του ιμαντα που θα βγει η βαλιτσα. ( αν πας με aegean συνηθως ειναι στον τελευταιο αριστερα). Αμεσως αριστερα θα δεις ενα ανταλλακτήριο χαλασε μονο 50 ευρώ γιατι στην Πολη θα βρεις καλλίτερες ισοτιμίες. Παρε βαλιτσα και αν θες να κανεις τσιγαρο βγες εξω ( μην βγεις πριν παρεις βαλιτσα γιατι μετα για να μπεις πρεπει να περασεις απο ελεγχους σαν να πετας...) απεναντυ απο την εξοδο υπαρχει ενα ασανσερ ( στο παρκινκ) και κατεβαινεις στο υπογειο ( ή αν δεν βγεις απο το αεροδρομιο πηγαινεις προς την αντιθετη μερια που παίρνεις τη βαλιτσα και ακολουθεις την ταμπελα με το " Μ" και καταβαινεις υπογειο) Εκει ειναι το τραινο. Πριν μπεις στο τραινο απο τα αυτοματα μηχανήματα βγαζεις μια καρτα "Istanbul" ( οδηγίες και στα αγγλικα) Βάλε 20 ΤΛ θα σου χρεωσει 6 ΤΛ για την καρτα και θα εχεις ακομη 14 ΤΛ για τα ΜΜΜ. για να μπεις στο Μετρο ακυρώνεις την καρτα 2 φορες για τα 2 ατομα Ακυρωνεις περνα ο πρωτος και ξαναακυρωνεις για να περασει ο δευτερος) Παιρνεις το τραινο και κατεβαινεις στη σταση Zeytimburnu Βγαινεις απο το μετρο και περνας απενατι τις γραμμες του τραινου και παίρνεις το επομενο μετρο ( θα γραφει eminonou ή Καμπατας kambatas ) και μετα απο αρκετες στάσις κατεβαινεις Sirkeci ( δεν μπερδεύεσαι υπαρχει και χαρτης μεσα στο τραινο και εκφωνουν και τις στασις χρονος περιπου 45 λεπτα) Κατεβαινεις Sirkeci και ερχεσαι προς τα πισω απο την φορα του τραινου και βρισκεις στα αριστερα σου το δρομο του ξενοδοχειου που εγραψες παραπανω. Τα εισιτηρια για ολα τα ΜΜΜ κοστιζουν 3 ΤΛ αλλα με την καρτα χρεώνεσαι 1,95ΤΛ για το πρωτο ατομο και 1,25 ΤΛ για το δευτερο. Ισχυουν και για μετακινήσεις με καραβάκια ( εκτος απο την κλασικη κρουαζιερα στο Βόσπορο) και για το τελεφερικ αν πας στο ΠΙερ-Λοτυ επισης για το τραμ της Ιστικλαλ οπως και για τα Funicular ( μπλε τραινάκι ) Kampatas - Taxim ( 1TL) και για ( το κοκκινο τραινακι ) TUNEL Karakoy- Istiklal Και για το Marmaray , Το υποθαλάσσιο τραινο που σε παει απο Sirkeci -Uskudar ( ασιατικη πλευρα). Οτι αλλο θες ρωτα.... Τυπωσε και αυτο να το εχεις http://www.istanbul-ulasim.com.tr/media/24900/ag_2200px_1546px-01.jpg
καλα εσεις δεν δινετε απλα πληροφοριες, σχεδιο ολοκληρο!!!!! :)
Ν'αποκλεισουμε δηλαδη τελειως την περιπτωση του ταξι???? Χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες...super!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Πότε με το καλό ταξιδεύετε Hope.19; Εμείς φεύγουμε Πέμπτη και αγχώθηκα λίγο με τα επεισόδεια. Έχουμε κάποιον εκεί για άμεση ανταπόκριση;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πότε με το καλό ταξιδεύετε Hope.19; Εμείς φεύγουμε Πέμπτη και αγχώθηκα λίγο με τα επεισόδεια. Έχουμε κάποιον εκεί για άμεση ανταπόκριση;
Αν γινουν επεισόδια γινονται μονο στη Taxim και μονο Σαββατο βραδυ "Τρελο" αυτο που λεω αλλα τοτε κανουν οτι κανουν οι φοιτητες..( και καποιες φορες στο kadikoy) .Διαρκουν ελαχιστα..και μετα απο 20 λεπτα ξαναεπιστρεφει ο κανονικός ρυθμος στην Ιστικλαλ..χωρις να μην εγινε τιποτα.... Την στιγμη αυτή "ΟΛΟΙ" οι επαγγελματιες/καταστηματαρχες φωναζουν σε ολους τους μη εμπλεκομενους στα επεισόδια να μπουν στα μαγαζια τους ( προσπαθουν δλδ κατα καποιο τροπο να προστατευσουν τον Τουρισμο). Αν είστε στη αλλη μερια στo Sultanahmet ουτε που θα καταλάβετε τιποτα...Εκει δεν γινετε ΠΟΤΕ τιποτα...λες και ειναι αγραφος νομος. Να πατε λοιπον χωρις κανενα φοβο...απλα αν δειτε στη περιοχή που ειστε ιδιαίτερα πολλόυς αστυνομικους με εξαρτησεις και κλουβες...φροντιστε να απομακρυνθείτε γρηγορα..αυτο ειναι ολο...Οπως το γραφω και οχι οπως το δείχνουν οι τηλεορασεις..Εχω βρεθει τον τελευταιο χρονο σε 2 τετοια γεγονοτα...
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Αν γινουν επεισόδια γινονται μονο στη Taxim και μονο Σαββατο βραδυ "Τρελο" αυτο που λεω αλλα τοτε κανουν οτι κανουν οι φοιτητες..( και καποιες φορες στο kadikoy) .Διαρκουν ελαχιστα..και μετα απο 20 λεπτα ξαναεπιστρεφει ο κανονικός ρυθμος στην Ιστικλαλ..χωρις να μην εγινε τιποτα.... Την στιγμη αυτή "ΟΛΟΙ" οι επαγγελματιες/καταστηματαρχες φωναζουν σε ολους τους μη εμπλεκομενους στα επεισόδια να μπουν στα μαγαζια τους ( προσπαθουν δλδ κατα καποιο τροπο να προστατευσουν τον Τουρισμο). Αν είστε στη αλλη μερια στo Sultanahmet ουτε που θα καταλάβετε τιποτα...Εκει δεν γινετε ΠΟΤΕ τιποτα...λες και ειναι αγραφος νομος. Να πατε λοιπον χωρις κανενα φοβο...απλα αν δειτε στη περιοχή που ειστε ιδιαίτερα πολλόυς αστυνομικους με εξαρτησεις και κλουβες...φροντιστε να απομακρυνθείτε γρηγορα..αυτο ειναι ολο...Οπως το γραφω και οχι οπως το δείχνουν οι τηλεορασεις..Εχω βρεθει τον τελευταιο χρονο σε 2 τετοια γεγονοτα...
μολις επεστρεψα καμια ενταση -και απο το σεισμό ελαχιστα πραματα
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι οτι με καθησυχάσατε. Δεν έχω δει στην τηλεόραση τι ακριβώς έχει συμβεί, αλλά με πήραν τηλ συγγενείς και μου είπαν οτι γίνεται χαμός και να σκεφτώ μήπως ακυρώσω το ταξίδι. Προχωράμε λοιπόν.
Έχω κλείσει ξενοδοχείο στην Mimar Mehmet Aga Cad. Fatih. Θα με βολεύουν τα ΜΜΜ ή θα έχω πολύ περπάτημα;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι οτι με καθησυχάσατε. Δεν έχω δει στην τηλεόραση τι ακριβώς έχει συμβεί, αλλά με πήραν τηλ συγγενείς και μου είπαν οτι γίνεται χαμός και να σκεφτώ μήπως ακυρώσω το ταξίδι. Προχωράμε λοιπόν.
Έχω κλείσει ξενοδοχείο στην Mimar Mehmet Aga Cad. Fatih. Θα με βολεύουν τα ΜΜΜ ή θα έχω πολύ περπάτημα;
http://www.haritamap.com/yer/62853/mimar-mehmet-aga-cd.html αν ειναι αυτο εχεις 5 λεπτα περπατημα μεχρι την Σταση Sultanahmet ( μετρο) που ειναι 200 μετρα απο την Αγια Σοφια...
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι οτι με καθησυχάσατε. Δεν έχω δει στην τηλεόραση τι ακριβώς έχει συμβεί, αλλά με πήραν τηλ συγγενείς και μου είπαν οτι γίνεται χαμός και να σκεφτώ μήπως ακυρώσω το ταξίδι. Προχωράμε λοιπόν.
Έχω κλείσει ξενοδοχείο στην Mimar Mehmet Aga Cad. Fatih. Θα με βολεύουν τα ΜΜΜ ή θα έχω πολύ περπάτημα;
πολυ βολικο αλλα αν δεν περπατήσεις στην παλια πολη δεν θα παρης μυρουδια κοθολου
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
πολυ βολικο αλλα αν δεν περπατήσεις στην παλια πολη δεν θα παρης μυρουδια κοθολου
Εννοείται οτι θα περπατήσουμε στην παλιά πόλη, απλά ήθελα να ξέρω αν είναι κοντά κάποια στάση μετρό ώστε να μπορέσω να πάω κάπου πιο μακριά, σε κάποια άλλη περιοχή δηλαδή.

Το ξενοδοχείο είναι αυτό http://www.booking.com/hotel/tr/aza...id=cfd2f2301c50d9cccf08edaf585606e9ec7d6ae3X1
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom