Γαλλία Κόστος ταξιδιού στο Παρίσι

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Φιλε μου νομιζω εχεις παρεξηγήσει καποια πραγματα.Ουτε σε αμφισβήτησα ουτε τιποτα.Ενδιαφεροναι να παω ενα ταξιδι και ρωτησα να μαθω τι μπατζετ χρειαζεται γιατι δε γνωριζω καλως ή κακως.Το θεμα ειναι οτι δε μιλησα ποτε για τρώγλες και προφανως η μεση κατασταση που αναφέρθηκα ειναι τυπου αυτων που μου ειπες.Σ ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν ειμαστε εδω για να τσακωνόμαστε….Για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον ειμαστε.Εγω εχω βοηθηθεί παντως.
@jfilip21 περι αμφισβήτησης εγω αναφέρθηκα, και αναφερόμουν στον @taver !!

Για μια μέση κατάσταση και για να έχεις σχετική άνεση για να το απολαύσεις,για μια εβδομάδα η βάση ξεκινάει από 900-1000 το λιγότερο.
ξαναλέω ... χαλασα το πολυ 800 και το απόλαυσα στο φουλ, χωρις να κάνω οικονομίες!! τωρα αν για εσας τα ταξιδια ειναι να πηγαινετε σε εστιατορια τύπου le ciel, και να χαλάτε 100 ευρω , παω πάσο!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
ξαναλέω ... χαλασα το πολυ 800 και το απόλαυσα στο φουλ, χωρις να κάνω οικονομίες!! τωρα αν για εσας τα ταξιδια ειναι να πηγαινετε σε εστιατορια τύπου le ciel, και να χαλάτε 100 ευρω , παω πάσο!!!
Ποιος αμφισβήτησε πόσα χάλασες;Μπορείς να πας και με λιγότερα..Είπα την γνώμη μου για ένα σχετικά άνετο ταξίδι.Αν ήθελα να βάλω συγκεκριμένα εστιατόρια το ποσό θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Τέλος γιατί είμαστε οφ-τοπικ.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ποιος αμφισβήτησε πόσα χάλασες;Μπορείς να πας και με λιγότερα..Είπα την γνώμη μου για ένα σχετικά άνετο ταξίδι.Αν ήθελα να βάλω συγκεκριμένα εστιατόρια το ποσό θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Τέλος γιατί είμαστε οφ-τοπικ.
Κοίτα προφανώς για να λες πως για να εχεις σχετικη ανεση ώστε να το απολαύσεις , θες το λιγότερο 900-1000 χωρίς όμως να αναφέρεις επιμέρους δαπάνες ας πουμε,και το αλλο το παλικάρι αναφερεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σε ποσα 1000-1500 αλλιως ζεις σε τρωγλες και δεν τρως , είναι σαν να λετε πως εγω με 800 , δεν ειχα άνεση και δεν το απόλαυσα , και ζουσα σε τρωγλη είτε δεν ετρωγα..εε προφανως δεν έγιναν ολα αυτα!!
επίσης δεν ανέφερα κάπου πως αμφισβητείς το ποσό που χάλασα!!!
οσον αφορά για το οφφ τοπικ συμφωνώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Φιλε @spyros91 το να βγαλεις το 24ωρο με 100 ευρω τη μερα στη Γαλλια ειναι δυσκολο ακομη και στην επαρχια, που ολα ειναι πολυ πιο οικονομικα, ακομη και με φαι σε εστιατοριο μονο το βραδυ.
Στο Παρισι, που τωρα σχεδιαζω και αν γινει, εφοσον βαλεις και κανενα μουσειο κλασης και μετακινησεις, πας χαλαρα στα 150. Προφανως ο @taver Δεν εννοουσε οτι πεινας, αλλα το να πας Γαλλια και να τρως σε φαστφουντ βραδυ θεωρειται υποκειμενικα ανοσιουργημα απο ταξιδιωτες και οχι "μεση κστασταση", παρολα αυτα πας και ετσι. Το μελος που ρωτησε δεν ξεκαθαρισε που θα τρωε η τι θα δει. Επισης εχω φιλη που την εβγαλε σε μακντοναλντς ολοκληρη εβδομαδα 2 φορες τη μερα και βρηκε πολυ εφικτο το ταξιδι, υποθετω οτι χαλουσε κανενα 30ρι ολη τη μερα.
Οποτε ορθως τεθηκε το πως τρως και που μενεις, γιατι δεν ταξιδευουν ολοι με τον ιδιο τροπο ουτε πληρωνουν μουσεια.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Φιλε @spyros91 το να βγαλεις το 24ωρο με 100 ευρω τη μερα στη Γαλλια ειναι δυσκολο ακομη και στην επαρχια, που ολα ειναι πολυ πιο οικονομικα, ακομη και με φαι σε εστιατοριο μονο το βραδυ.
Στο Παρισι, που τωρα σχεδιαζω και αν γινει, εφοσον βαλεις και κανενα μουσειο κλασης και μετακινησεις, πας χαλαρα στα 150. Προφανως ο @taver Δεν εννοουσε οτι πεινας, αλλα το να πας Γαλλια και να τρως σε φαστφουντ βραδυ θεωρειται υποκειμενικα ανοσιουργημα απο ταξιδιωτες και οχι "μεση κστασταση", παρολα αυτα πας και ετσι. Το μελος που ρωτησε δεν ξεκαθαρισε που θα τρωε η τι θα δει. Επισης εχω φιλη που την εβγαλε σε μακντοναλντς ολοκληρη εβδομαδα 2 φορες τη μερα και βρηκε πολυ εφικτο το ταξιδι, υποθετω οτι χαλουσε κανενα 30ρι ολη τη μερα.
Οποτε ορθως τεθηκε το πως τρως και που μενεις, γιατι δεν ταξιδευουν ολοι με τον ιδιο τροπο ουτε πληρωνουν μουσεια.
κοιτα , αναφερει μεση κατασταση.. εγω θεωρω μεση κατασταση το να φας σε εστιατορια, αλλα να φας και 2 μερες σε φαστ φουντ!! απο την αλλη, εξαρταται και απο τον ταξιδιωτη.. εγω ας πουμε τρωω καλο πρωινο, παιρνω και κατι απο εναν φουρνο, και τρωω μια και καλή αργά το απογευμα.. υπαρχουν και αυτοι που κανουν δυο γευματα την ημέρα!! εγω πάντως απο προσωπική εμπειρια ,και επειδή έκανα ελεγχο στο τι χαλάω, ξοδεψα 800 χοντρικά για 6,5 ημερες με ολα μεσα (και ξαναλέω μειναμε σε τιμιο ξενοδοχειο και οχι σε τρωγλη).. και δεν το θεωρησα δυσκολο!! και σε φαστ φουντ εφαγα 2 φορες μονο (πραγμα λογικο θεωρω το να φας και σε φαστ φουντ, εδω ειμαστε στην Ελλαδα και θα φαμε 2 φορες την εβδομαδα σουβλακια ας πουμε)...
 

jfilip21

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα φιλε μου.Δε γνώριζα ακριβως το πως λειτουργει το αλλο θεμα γι αυτο και η ιδια ερωτηση σε δυο topic.οσον αφορα το οτι ειναι σχετικο αυτο που ρωταω,δε ζητησα απο καποιον να μου πει ποσα θα χαλασω ουτε να μετρήσει μεχρι και το cent.Ηθελα να μαθω σε τι τιμες κυμαίνονται περιπου τα εισιτηρια,η διαμονη,η είσοδος στα αξιοθέατα και γενικότερα τα εξοδα τα οποια οπως και να χει θα κανει καποιος ο οποιος αποφασίζει να περασει μια βδομαδα στο Παρίσι.Σιγουρα εκανα κι εγω την ερευνα μου αλλα νομιζω οτι μια αποψη απο καποιον που εχει παει ειναι πολυ βοηθητικη απο το να πατησω στο ιντερνετ το οτιδηποτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taver αν θες αμφισβητησε με.. διαμονη στην place d'italie στο hotel kyriad paris 13 (8.3 βαθμολογια στα 3110 σχολια booking με 55 το δικλινο. (ειναι τρωγλη? προφανως οχι γιατι εμεινα εκει και δεν ειχα προβλημα κανενα) .. φαγητό έφαγα 2 φορες σε ενα εστιατοριο που διαβασα εδώ το οποιο ειναι διπλα στον πυργο μονπαρνας (δεν θυμαμαι ονομα εστιατοριου ), τρεις φορές έφαγα σε ενα γιαπωνέζικο (izu λεγοταν και μας αρεσε αρκετα) διπλα στο δωματιο μας , και δυο μερες φάγαμε fast food..
ΥΓ. Μην είστε υπερβολικοί στα σχόλια σας..

update : το ονομα του εστιατορίου ειναι bouillon chartier..
Εγώ πάντως σε Kyriad δε μένω. Θέματα καθαριότητας, κυρίως. Κι εν πάση περιπτώσει, αυτό δεν είναι μέσο ξενοδοχείο (για μέσο budget), είναι ένα από τα πιο φτηνά που μπορείς να βρείς (κι αν το βρείς, γιατί δεν έχει και καλή διαθεσιμότητα).
Το bouillon chartier είναι ένα υπερτουριστικό εστιατόριο στα Grands Boulevards, αλλά και σ' αυτό τόσο το φαγητό όσο και η καθαριότητα είναι πολύ κάτω του μετρίου. Δεν το συνιστώ σε κανένα. Σε γνωστό μου πριν κάποια χρόνια μέχρι και άπλυτο πιρούνι του δώσανε για να φάει. Δύσκολα θα βρείς καλό φαγητό σε εστιατόριο με πλήρες γεύμα (= 3 πιάτα και κρασί) κάτω από τα €40 (υπάρχουν όμως). Μια νορμάλ τιμή για βραδινό φαγητό σε καλό εστιατόριο που θα το βρείς χωρίς πάρα πολύ ψάξιμο (επαναλαμβάνω, για πλήρες γεύμα με κρασί) θα είναι κοντά στα €50-€60 το άτομο. Thefork.com έχει προσφορές που βοηθάνε να κατέβει. Προφανώς και δεν είναι ανάγκη να τρως κάθε βράδι σε τέτοιο εστιατόριο....
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Εγώ πάντως σε Kyriad δε μένω. Θέματα καθαριότητας, κυρίως. Κι εν πάση περιπτώσει, αυτό δεν είναι μέσο ξενοδοχείο (για μέσο budget), είναι ένα από τα πιο φτηνά που μπορείς να βρείς (κι αν το βρείς, γιατί δεν έχει και καλή διαθεσιμότητα).
Το bouillon chartier είναι ένα υπερτουριστικό εστιατόριο στα Grands Boulevards, αλλά και σ' αυτό τόσο το φαγητό όσο και η καθαριότητα είναι πολύ κάτω του μετρίου. Δεν το συνιστώ σε κανένα. Σε γνωστό μου πριν κάποια χρόνια μέχρι και άπλυτο πιρούνι του δώσανε για να φάει. Δύσκολα θα βρείς καλό φαγητό σε εστιατόριο με πλήρες γεύμα (= 3 πιάτα και κρασί) κάτω από τα €40 (υπάρχουν όμως). Μια νορμάλ τιμή για βραδινό φαγητό σε καλό εστιατόριο που θα το βρείς χωρίς πάρα πολύ ψάξιμο (επαναλαμβάνω, για πλήρες γεύμα με κρασί) θα είναι κοντά στα €50-€60 το άτομο. Thefork.com έχει προσφορές που βοηθάνε να κατέβει. Προφανώς και δεν είναι ανάγκη να τρως κάθε βράδι σε τέτοιο εστιατόριο....
Ναι αλλά εδώ θεωρώ δίνουμε γενικά συμβουλές.. ότι εσύ δεν μένεις σε kyriad, αλλά έχει μια απολύτως ικανοποιητική βαθμολογία σε μεγάλο αριθμό σχολίων ,σημαίνει πως τα 3000 άτομα εμειναν ικανοποιημένα!!!! Όσον αφορά το εστιατόριο, στο φόρουμ είδα να το προτείνουν για αυτό και πήγα.. δεν είδα κάτι βρώμικο, αντιθέτως είδα απέξω τεράστια ουρά και ντόπιους , οπότε κάτι θα κάνει καλά για να έχει τόσο κόσμο!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Προσωπικά θα έλεγα:
Αεροπορικά 200 ευρώ
Διαμονή 100 ευρώ τη μέρα σε δίκλινο, άρα για 7 μέρες 350 ευρώ το άτομο
Μετακινήσεις 50 ευρώ
Μουσεία κλπ. 100 ευρώ
Φαγητό, καφέδες κλπ. θα σου έβαζα 500 ευρώ
Λοιπά 100 ευρώ
Σϋνολο τα βγάζω 1.300 κατ'άτομο.
Αν θέλεις Disneyland, ημερήσιες εκδρομές κλπ. ανεβαίνει το κόστος
Επαναλαμβάνω καθαρά υποκειμενικό. Στο κομμάτι του φαγητού για παράδειγμα μπορείς να τη βγάζεις με Mcdonalds ή σάντουιτς με φαλάφελ στο Marais ή αντίστοιχα σε καλά εστιατόρια, ενώ όσον αφορά στη διαμονή μπορείς να μείνεις σε hostel με 200 ευρώ συνολικά ή σε 4-5άστερο με 1000.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
εγω σου ειπα την δικη μου προσωπικη εμπειρία.. διαφωνω κάθετα και οριζοντια με κατι μπατζετ >1100 για εναν μέσο ταξιδιωτη.. αν ζηταγες να κανεις και ανω του μεσου διακοπες, μαλλον θα χρειαζοσουν μπατζετ >5000!!!
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
@spyros91 αφού το έκανες δεν αμφισβητεί κανένας τα λεγόμενα σου, αλλά γενικά το Παρίσι είναι μια ακριβή πόλη καλύτερα να μην δημιουργούμε προσδοκίες :)
Για να πας και να το χαρείς πρέπει να ξοδευτείς ή να είσαι πολύ τυχερός. Τι εννοώ? 100Ε αεροπορικά (που τόσο πέτυχα κ εγώ αλλα 8 μήνες πριν) είναι σπάνιο να βρεις. Επίσης, ψάχνοντας για δωμάτιο δεν είδα πουθενά κάτι κάτω από 100Ε. Εγώ έμεινα κεντρικά με 120Ε αλλά η κράτηση έγινε στο pick του κορονοιου...το ίδιο ξενοδοχείο τώρα κανει 180Ε.
Η τιμή που αναφέρεις για disneyland είναι η πιο χαμηλη και για ένα πάρκο πχ εμείς δώσαμε 100Ε/ατομο για δύο πάρκα+16Ε περιπου η μετακινηση με το τρενο+ό,τι ξοδέψεις μέσα στο πάρκο που δεν το λες και φθηνο. Αν δεν είναι μέσα στα γούστα κάποιου γλιτώνει ένα αρκετά μεγάλο έξοδο.
Για φαγητό σε εστιατόριο το λιγότερο που θα υπολόγιζα είναι γύρω στα 40Ε το άτομο και πολύ συντηρητικά, κυρίως μη γαλλική κουζίνα. Στη δε Γαλλική ξεφεύγει το πράγμα. Γύρω στα 100Ε/μέρα (χωρίς μουσεία) θα ήταν το ελάχιστο που θα υπολόγιζα ώστε κάποιος να μπορεί να κάνει πράγματα στην πόλη, σχετικά συντηρητικά κ πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom