Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εντάξει Aegean είναι δεν είναι κάποια ξένη εταιρεία. Πρέπει οπωσδήποτε όμως να μιλήσει μαζί τους για να είναι κατοχυρωμένη
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Ναι μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι επειδη ειναι πτηση εξωτερικου , ισως εχω προβλημα...αλλαγη στο ονομα δεν μπορει να γινει..οποτε πρεπει να γινει...ακυρωση του και επανεκδοση του..
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Nικο βλεπω η Ματινα να σε κυνηγαει αμα δεν μπει στην πτηση! χεχεχε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μα γιατί έχουμε τόσα θέματα με λάθη στα ονόματα? Είναι τόσο κοινό πρόβλημα (μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο), ή κάτι άλλο συμβάινει?
Γίνεται συχνά διότι κλείνει τα εισιτήρια άλλος, που συχνά δεν γνωρίζει το "κανονικό" μικρό όνομα όλων των επιβατών. Π.χ μου έτυχε με μια πρώην να μου κλείσει ένα εισιτήριο για έκπληξη, αλλά ως μικρό όνομα δήλωσε "Giorgos" αντί για Georgios, δεν ήξερε η κοπέλα πώς είναι το πλήρες μικρό όνομα στα ελληνικά, και μόνο που δεν είχε βάλει ως Jorge νόμιζε πως ήταν σωστή, και δεν ήθελε να με ρωτήσει για να μην αποκαλυφθεί η έκπληξη. Έτσι κάποιος νόμιζε πως η φίλη του είναι "Ματίνα" κι όχι Σταματίνα, ότι είναι Εύη αλλά είναι Ευανθία, ότι το "Μίκα" είναι από το "Δήμητρα" αλλά ήταν Ευθυμία, κλπ κλπ.

Το άλλο θέμα είναι ότι μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος πως γνωρίζει πως είναι η λατινική γραφή και να μην είναι. Π.χ αν το Αγγελόπουλος γράφεται Agelopoulos ή Aggelopoulos, κάτι "ks" με "ξ" κλπ. Γενικώς το πρόβλημα είναι όταν δεν κάνει την κράτηση ο ίδιος ο επιβάτης.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αλλά ήταν Ευθυμία, κλπ κλπ.
εδω εμενα Ευθυμια με λενε και εκανα η ιδια λαθος το ονομα μου, γιατι στην πιστωτικη ειναι γραμμενο Efthimia ενω στην ταυτοτητα Efthymia !!!
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
George σωστος...
το εισητηριο ηταν εκπληξη..(που δεν εχει γινει ακομα γιατι..εμπλεξα..)
και δεν μπορουσα να ζητησω...την ταυτοτητα απο πριν :) (αλλα το εμαθα τυχαια μετα..)
 

dionisisgasi

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Κοιτα, μπορεις να μην το αλλαξεις το ονομα και να πας στο αεροδρομιο, λιγα παζαρια απο δω λιγο απο κει, παιζει να σ αφησουν,μπορει και οχι ομως, ειναι και ελληνικη εταιρεια οποτε εχεις ενα συν την ελληνικη γλωσσα. Αλλα ειναι ρισκο. Αλλα και η ακυρωση και η επανεκδοση δεν ειναι πολυ φθηνη. Οποτε διλημα.....!!!!!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Το άλλο θέμα είναι ότι μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος πως γνωρίζει πως είναι η λατινική γραφή και να μην είναι. Π.χ αν το Αγγελόπουλος γράφεται Agelopoulos ή Aggelopoulos, κάτι "ks" με "ξ" κλπ. Γενικώς το πρόβλημα είναι όταν δεν κάνει την κράτηση ο ίδιος ο επιβάτης.

Ορμώμενος από το παράδειγμα του Yorgos με τα επίθετα,παραθέτω ένα χρήσιμο εργαλείο από την επισημη ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Διαβατηρίων για την μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς σύμφωνα με ΕΛΟΤ 743.

ELOT 743
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ορμώμενος από το παράδειγμα του Yorgos με τα επίθετα,παραθέτω ένα χρήσιμο εργαλείο από την επισημη ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Διαβατηρίων για την μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς σύμφωνα με ΕΛΟΤ 743.

ELOT 743

Και η πλήρης ανάλυση στα δύο παρακάτω, τα οποία ανέφερα και εχθές σε άλλο θέμα :D:

- 743

http://www.sete.gr/files/Media/Egkyklioi/040707Latin-Greek.pdf
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ναι μιλησα μαζι τους και μου ειπαν οτι επειδη ειναι πτηση εξωτερικου , ισως εχω προβλημα...αλλαγη στο ονομα δεν μπορει να γινει..οποτε πρεπει να γινει...ακυρωση του και επανεκδοση του..
A lot of bullshit. Έχω ονοματεπώνυμο σιδηρόδρομο και ποτέ δεν χωράει στα bars των κρατήσεων, οπότε αναγκάζομαι να το ''κόβω'' κάθε φορά. Η διαδικασία που ακολουθώ είναι απλή: τηλεφωνώ είτε στην εταιρία είτε στο site, μέσω του οποίου έκανα την κράτηση, και τους ζητάω να επισημάνουν την αλλαγή. Η επισήμανση πολλές φορές δεν ''περνάει'' στο εισιτήριο(δηλαδή, το εισιτήριο εκδίδεται στο αρχικό, ''κομμένο'', όνομα), αλλά ''φαίνεται'' στους υπολογιστές στα check-in.
Παντως, αναντιστοιχία ανάμεσα σε travel document και εισιτήριο μπορεί να σου κοστίσει. Πρέπει, οπωσδήποτε, να το φροντίσεις.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
πάντως εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση και πολύ πρόσφατα που μου έκλεισε ο φίλος μου εισιτήριο 2 φορές με λάθος επώνυμο ( έλειπε ένα υ απο το ου) δεν έιχα προβλημα... να ταν ότι πετούσα με ελληνική εταιρία και προς Κύπρο? ουδείς με εμπόδισε ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.846
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom