Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δε νομιζω να υπάρξει πρόβλημα, πιθανων να υπήρχε αν ηταν σε ξενη εταιρια... στα γκισε που ειναι ελληνες σιγα μην ασχοληθουν με το ματινα-σταματινα.... στο επιθετο ειναι το ζορι συνηθως.... γνωμη μου πάντα, σε παρόμοια περιπτωση πάντως, αλλα πολυ ποιο δυσκολη και με αλλη εταιρια (ΑΖ) ο πρακτορας τοτε μου εκλεισε με λαθος επιθετο και αντι για b εβαλε mp :) (σωστος ο παικτης) απο ελλαδα κανενα προβλημα.... στη ρωμη στην επιστροφη με ψαχναν και δε με βρισκαν στη λιστα με b και τελικα με βρηκαν στην m κι αντε να εξηγησεις.....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ορμώμενος από το παράδειγμα του Yorgos με τα επίθετα,παραθέτω ένα χρήσιμο εργαλείο από την επισημη ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Διαβατηρίων για την μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς σύμφωνα με ΕΛΟΤ 743.

ELOT 743

Μπα, ούτε με αυτό είσαι σίγουρος. Το πρότυπο ELOT είναι ενδεικτικό και όχι υποχρεωτικό, οποιοσδήποτε με δήλωση και κάποια δικαιολογία (π.χ. χρησιμοποιεί τραπεζικό λογαριασμό με το όνομα διαφορετικά γραμμένο, ή και για το ποιο απίθανο λόγο, πχ. εγγραφή σε ξένο πανεπιστήμιο με διαφορετική γραφή του ονόματος) μπορεί να ζητήσει να εκδοθεί η ταυτότητά του διαφορετικά από το ELOT.
Αν θες να είσαι σίγουρος π.χ. σε περίπτωση δώρου-έκπληξης, ζητάτε του/της να δείτε πχ. πως φαίνεται στη φωτογραφία ταυτότητας και υποκλέψτε τη σωστή γραφή!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Μπα, ούτε με αυτό είσαι σίγουρος. Το πρότυπο ELOT είναι ενδεικτικό και όχι υποχρεωτικό, οποιοσδήποτε με δήλωση και κάποια δικαιολογία (π.χ. χρησιμοποιεί τραπεζικό λογαριασμό με το όνομα διαφορετικά γραμμένο, ή και για το ποιο απίθανο λόγο, πχ. εγγραφή σε ξένο πανεπιστήμιο με διαφορετική γραφή του ονόματος) μπορεί να ζητήσει να εκδοθεί η ταυτότητά του διαφορετικά από το ELOT.
Αν θες να είσαι σίγουρος π.χ. σε περίπτωση δώρου-έκπληξης, ζητάτε του/της να δείτε πχ. πως φαίνεται στη φωτογραφία ταυτότητας και υποκλέψτε τη σωστή γραφή!
Μπορείς να μου αναφέρεις αυτό για την ταυτότητα από που προβλέπεται??
ΟΛΕΣ οι ταυτότητες και γενικότερα ΟΛΑ τα επίσημα έγγραφα (π.χ. διαβατήριο) του κράτους χρησιμοποιούν το Πρότυπο ΕΛΟΤ 743 για την μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς.
Εμπλέκεται η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων?
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Και εγώ έχω μυστήριο επίθετο. Μου έκλεισε μια φίλη με Aegean- για πτήση εσωτερικού όμως- και έκανε λάθος σε δύο γράμματα του επιθέτου. Στον γκισέ του αεροδρομίου, όταν τους εξήγησα, μου είπαν πως δύο λάθος γράμματα δικαιολογούνται, με τρία λάθος γράμματα θεωρείται διαφορετικό όνομα και πρέπει να γίνει επανέκδοση εισιτηρίου.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Και εγώ έχω μυστήριο επίθετο. Μου έκλεισε μια φίλη με Aegean- για πτήση εσωτερικού όμως- και έκανε λάθος σε δύο γράμματα του επιθέτου. Στον γκισέ του αεροδρομίου, όταν τους εξήγησα, μου είπαν πως δύο λάθος γράμματα δικαιολογούνται, με τρία λάθος γράμματα θεωρείται διαφορετικό όνομα και πρέπει να γίνει επανέκδοση εισιτηρίου.
συγνώμη αλλά αυτό μου φαίνεται πολύ αστείο.... δλδ αν κάποιος που λεγεται papadopoulos κλεισει ως kepadopoulos/fapedopoulos/sapadipoulos περνάει??? :haha::haha::haha::haha: για σκέψου το λίγο? εγω λέω ότι σε μερικες περιπτώσεις κανει μπαμ ότι ειναι λαθος αυτού που εκλεισε και δεν αλλοιώνεται και τοσο το ονομα/μο του οπότε δείχνουν κατανόηση.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να επιβεβαιώσω ότι σε κράτηση που είχα κάνει κατά λάθος στο όνομα South66, τελικά δεν υπήρξε πρόβλημα γιατί είχα μόνο δύο γράμματα διαφορά από το όνομά μου:clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Να επιβεβαιώσω ότι σε κράτηση που είχα κάνει κατά λάθος στο όνομα South66, τελικά δεν υπήρξε πρόβλημα γιατί είχα μόνο δύο γράμματα διαφορά από το όνομά μου:clap:
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha: και 180 μοίρες......
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
456
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
λογω δουλειας κάνω αρκετά ταξίδια εσωτερικου και πολλές φορες η κράτηση γίνεται τηλεφωνικως ή απο άλλους και 2-3 φορες μου έχουν κάνει μικρολαθάκια στο επώνυμο (ενα γράμμα το έβαλαν διπλό, ξέχασαν ένα γραμμα). Εκτος οτι αργησαν να βρουν πως είχε γίνει η κράτηση δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα, τώρα με τα υποκοριστικά δεν ξέρω ποσο εφικτό είναι , ειδικά στο εξωτερικό...
 

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
Σε πτήση εσωτερικού, φίλη που αγόρασε εισιτήριο με το όνομα του συζύγου της, αντί για το πατρικό της, η εταιρεία αρνήθηκε την αλλαγή του επιθέτου της. Τη δέχθηκε όμως να ταξιδέψει, με την ταυτότητα και το πιστοποιητικό γάμου της.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Μπορείς να μου αναφέρεις αυτό για την ταυτότητα από που προβλέπεται??
ΟΛΕΣ οι ταυτότητες και γενικότερα ΟΛΑ τα επίσημα έγγραφα (π.χ. διαβατήριο) του κράτους χρησιμοποιούν το Πρότυπο ΕΛΟΤ 743 για την μετατροπή των ελληνικών χαρακτήρων σε λατινικούς.
Εμπλέκεται η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων?
Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία

Για την έκδοση Δελτίου Ταυτότητας υποβάλλονται αυτοπροσώπως από τον ενδιαφερόμενο, στην αρμόδια αστυνομική αρχή, τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1.Τέσσερις πρόσφατες ασπρόμαυρες φωτογραφίες (για ταυτότητα)
2. Αίτηση που θα προμηθευθείτε από το Αστυνομικό Τμήμα
3. Βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Υγειονομικού Εργαστηρίου για την ομάδα Αίματος και το RHESUS (εφόσον επιθυμείτε την αναγραφή του στο δελτίο σας.)
4. Ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ημεδαπής ή αλλοδαπής Αρχής, από το οποίο να προκύπτει προηγούμενη εγγραφή των στοιχείων «ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ και ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ» των ενδιαφερόμενων, με λατινικούς χαρακτήρες (εφόσον επιθυμείτε αναγραφή των ανωτέρω στοιχείων διαφορετική του προτύπου ΕΛΟΤ 743, υποβάλλοντας παράλληλα και σχετική υπεύθυνη δήλωση)
 
Last edited by a moderator:

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία

Για την έκδοση Δελτίου Ταυτότητας υποβάλλονται αυτοπροσώπως από τον ενδιαφερόμενο, στην αρμόδια αστυνομική αρχή, τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1.Τέσσερις πρόσφατες ασπρόμαυρες φωτογραφίες (για ταυτότητα)
2. Αίτηση που θα προμηθευθείτε από το Αστυνομικό Τμήμα
3. Βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Υγειονομικού Εργαστηρίου για την ομάδα Αίματος και το RHESUS (εφόσον επιθυμείτε την αναγραφή του στο δελτίο σας.)
4. Ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ημεδαπής ή αλλοδαπής Αρχής, από το οποίο να προκύπτει προηγούμενη εγγραφή των στοιχείων «ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ και ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ» των ενδιαφερόμενων, με λατινικούς χαρακτήρες (εφόσον επιθυμείτε αναγραφή των ανωτέρω στοιχείων διαφορετική του προτύπου ΕΛΟΤ 743, υποβάλλοντας παράλληλα και σχετική υπεύθυνη δήλωση)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.;)
Η είναι η δουλειά σου ή την ψάχνεις πολύ,όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.;)
Η είναι η δουλειά σου ή την ψάχνεις πολύ,όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι.
Έκανα ένα σεμινάριο πρόσφατα (για δημόσια διοίκηση και ηλεκτρονικές υπηρεσίες) και στο "ΕΡΜΗΣ" (ermis.gov.gr) είχαμε κάνει τυχαία το παράδειγμα ταυτότητας, γι' αυτό το θυμόμουν. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom