Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα,
σε πτήση εντός EU (Βουδαπέστη - Αθήνα μέσω Θεσσαλονίκης) συμπλήρωσα το όνομα της κόρης μου με ένα επιπλέον γράμμα στο τέλος (-e), το οποίο δεν αποδόθηκε όμως στο διαβατήριο. Από την Aegean θέλουν €20 για την αλλαγή, τα οποία και θα τα έδινα αν επρόκειτο μόνο για αυτά, όμως λόγω του ότι έχω κάνει κράτηση από πρακτορείο (GoToGate) αυτοί θέλουν άλλα €78 ως τέλος διεκπεραίωσης ... !
Δεν ξέρω τι να κάνω. Απο τη μία τα θεωρώ νταβατζιλίκι από την άλλη αν φάμε κανα άκυρο στη Βουδαπέστη θα πρέπει να βγάλω δύο εισιτήρια τελευταίας στιγμής (πρώτο της ταξίδι, δεν θα την αφήσω να μόνη της), οπότε κανά €500άρικο ...
Να προσθέσω γιατί και τα καλά πρέπει να λέγονται ότι η πτήση που πηγαίνουμε είναι μέσω της Wizz (ουγγρική), η οποία κατά την κράτηση σου επιτρέπει με αντίτιμο €10 να μην συμπληρώσεις καν όνομα στα εισιτήρια μέχρι και 1-2 μέρες πριν την πτήση...
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Από την Aegean θέλουν €20 για την αλλαγή, τα οποία και θα τα έδινα αν επρόκειτο μόνο για αυτά, όμως λόγω του ότι έχω κάνει κράτηση από πρακτορείο (GoToGate) αυτοί θέλουν άλλα €78 ως τέλος διεκπεραίωσης
78€ τέλος διεκπεραίωσης μου φαίνεται υπερβολικό.

Με βάση το παρακάτω link
https://el.aegeanair.com/organoste/fare-rules/

"Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά. "

Μήπως υπάρχει αλλαγή ναύλου κτλ?

Αλλά μία βασική ερώτηση (περιέργεια πιο πολύ)
Έκλεισες εισιτήριο χωρίς να έχεις από πριν το όνομα της με λατινικούς χαρακτήρες? και οκ δεν σκέφτηκες να ρωτήσεις στην διεύθυνση διαβατηρίων ή το αστυνομικό τμήμα? ή να δεις το πρότυπο του ΕΛΟΤ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
78€ τέλος διεκπεραίωσης μου φαίνεται υπερβολικό.

Με βάση το παρακάτω link
https://el.aegeanair.com/organoste/fare-rules/

"Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά. "

Μήπως υπάρχει αλλαγή ναύλου κτλ?

Αλλά μία βασική ερώτηση (περιέργεια πιο πολύ)
Έκλεισες εισιτήριο χωρίς να έχεις από πριν το όνομα της με λατινικούς χαρακτήρες? και οκ δεν σκέφτηκες να ρωτήσεις στην διεύθυνση διαβατηρίων ή το αστυνομικό τμήμα? ή να δεις το πρότυπο του ΕΛΟΤ?
Τα 78€ είναι από το το gotogate!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα,
σε πτήση εντός EU (Βουδαπέστη - Αθήνα μέσω Θεσσαλονίκης) συμπλήρωσα το όνομα της κόρης μου με ένα επιπλέον γράμμα στο τέλος (-e), το οποίο δεν αποδόθηκε όμως στο διαβατήριο. Από την Aegean θέλουν €20 για την αλλαγή, τα οποία και θα τα έδινα αν επρόκειτο μόνο για αυτά, όμως λόγω του ότι έχω κάνει κράτηση από πρακτορείο (GoToGate) αυτοί θέλουν άλλα €78 ως τέλος διεκπεραίωσης ... !
Δεν ξέρω τι να κάνω. Απο τη μία τα θεωρώ νταβατζιλίκι από την άλλη αν φάμε κανα άκυρο στη Βουδαπέστη θα πρέπει να βγάλω δύο εισιτήρια τελευταίας στιγμής (πρώτο της ταξίδι, δεν θα την αφήσω να μόνη της), οπότε κανά €500άρικο ...
Να προσθέσω γιατί και τα καλά πρέπει να λέγονται ότι η πτήση που πηγαίνουμε είναι μέσω της Wizz (ουγγρική), η οποία κατά την κράτηση σου επιτρέπει με αντίτιμο €10 να μην συμπληρώσεις καν όνομα στα εισιτήρια μέχρι και 1-2 μέρες πριν την πτήση...
Συγκρινεις low cost εταιρεια με μη low cost εταιρεια..ατοπο τελειως..οι οροι σε καθε εταιρεια ειναι ορατοι και ξερεις τι πληρωνεις και τι αγοραζεις..μεγα λαθος δικο σου που πηγες και αγορασες εισιτηρια πριν καν βγαλεις διαβατηριο στο παιδι ή εστω δε εκλεισες απευθειας απο το σιτε της aegean την επιστροφη ετσι ωστε τωρα να πληρωνες μονο το 20ε..νταβατζιλικι ή οχι το γραφειο μπορει να σου χρεωσει οτι ποσο θελει για την αλλαγη(αλλωστε απο εκει μπορουν να βγαλουν αρκετα λεφτα,οχι τοσο απο τους ναυλους που κλεινεις)αρα την επομενη φορα που δεν εισαι σιγουρος για ονοματα ή οποιαδηποτε λεπτομερεια,να κλεινεις απευθειας απο τα σιτε των αεροπορικων,προς αποφυγη εκπληξεων!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Τα 78€ είναι από το το gotogate!
Είναι οι "κρυφές" χρεώσεις των ηλεκτρονικών ταξιδιωτικών.Για αυτό πρέπει να τα έχουμε υπ' όψη μας και να μην μας παρασύρει μόνον η τιμή του εισιτηρίου.Αναρωτιέμαι πόση διαφορά να είχε το εισιτήριο μιας διαδρομής αν το έκλεινε κάποιος κατευθείαν από την αεροπορική.
 

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ναι, έκανα την κράτηση πριν βγει το διαβατήριο για να προλάβω τις τιμές που μέρα τη μέρα αύξαναν. Ωστόσο, στο πήγαινε επέλεξα τη δυνατότητα της Wizz να μην αναγράψω όνομα και έλεγξα τη δυνατότητα της Aegean για αλλαγή με €20 ... Αυτό που δεν πρόβλεψα ήταν ότι θα έπρεπε να μεσολαβήσει το πρακτορείο.

Οπότε, η γνώμη των περισσοτέρων είναι να το αλλάξω, αν καταλαβαίνω σωστά;

Ευχαριστώ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ναι, έκανα την κράτηση πριν βγει το διαβατήριο για να προλάβω τις τιμές που μέρα τη μέρα αύξαναν. Ωστόσο, στο πήγαινε επέλεξα τη δυνατότητα της Wizz να μην αναγράψω όνομα και έλεγξα τη δυνατότητα της Aegean για αλλαγή με €20 ... Αυτό που δεν πρόβλεψα ήταν ότι θα έπρεπε να μεσολαβήσει το πρακτορείο.

Οπότε, η γνώμη των περισσοτέρων είναι να το αλλάξω, αν καταλαβαίνω σωστά;

Ευχαριστώ
Γιατι τι αλλη λυση εχεις?αν εννοεις να το πας νομικα και να μην πληρωσεις τοσα λεφτα δε παιζει να βρεις το δικιο σου οποτε η αλλαγη ειναι μονοδρομος οσα λεφτα και αν σου ζητησουν τωρα
 

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Είναι οι "κρυφές" χρεώσεις των ηλεκτρονικών ταξιδιωτικών.Για αυτό πρέπει να τα έχουμε υπ' όψη μας και να μην μας παρασύρει μόνον η τιμή του εισιτηρίου.Αναρωτιέμαι πόση διαφορά να είχε το εισιτήριο μιας διαδρομής αν το έκλεινε κάποιος κατευθείαν από την αεροπορική.
Ε, ναι ... δεν ήμουν βέβαια υποχρεωμένος να κάνω λάθος ...
Τα εισιτήρια τη συγκεκριμένη περίοδο απευθείας στην Aegean ήταν αρκετά ακριβότερα, περί τα €30-40, αν θυμάμαι καλά και επειδή θα ταξιδέψουμε γκρουπάκι 9 ατόμων, καταλαβαίνεις ...
 

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Γιατι τι αλλη λυση εχεις?αν εννοεις να το πας νομικα και να μην πληρωσεις τοσα λεφτα δε παιζει να βρεις το δικιο σου οποτε η αλλαγη ειναι μονοδρομος οσα λεφτα και αν σου ζητησουν τωρα
Η άλλη λύση είναι, αν δεις παραπάνω σχόλια από moderator, να πάμε έτσι και να ελπίζουμε στην καλή διάθεση του υπαλλήλου ελέγχου ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Είναι οι "κρυφές" χρεώσεις των ηλεκτρονικών ταξιδιωτικών.Για αυτό πρέπει να τα έχουμε υπ' όψη μας και να μην μας παρασύρει μόνον η τιμή του εισιτηρίου.Αναρωτιέμαι πόση διαφορά να είχε το εισιτήριο μιας διαδρομής αν το έκλεινε κάποιος κατευθείαν από την αεροπορική.
Το θαυμαστικό μπήκε για τη σύγχυση του από πάνω μέλους. Και εγώ προτείνω πάντα κλείσιμο από αεροπορική.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το θαυμαστικό μπήκε για τη σύγχυση του από πάνω μέλους. Και εγώ προτείνω πάντα κλείσιμο από αεροπορική.
Δεν ρώτησα επειδή μπερδεύτηκα, απλά δεν καταλάβατε τι έγραψα ή εγώ δεν το έγραψα σωστά.

Δεν μπορεί ένα γραφείο να χρεώσει ότι θέλει, πάντα υπάρχει στους όρους, αλλιώς είναι μη νόμιμο.
Δεν ξυπνάει και λέει ένας και λέει"ας τον χρεώσουμε 78€".

Επίσης το "μόνο 20€" το έμαθες από την Aegean επειδή πήρες τηλέφωνο ή πήρες και διάβασες τους ναύλους και είδες ότι είναι ίδιος ναύλος?
Ρωτάω γιατί πολλοί διαβάζουν "20€" και σου λέει 78 - 20 = άρα 58 θα πάρει το γραφείο. Συνήθως είναι π.χ. 20 η αεροπορική 20 το γραφείο και 30€ η αλλαγή ναύλων ή φόρων.

Γενικά όποιος προσέχει τι κλείνει , δεν κάνει λάθη κτλ είτε αεροπορική είτε γραφείο δεν έχει θέμα (μιλάμε για σοβαρό γραφείο).

Όταν είχα πάει Νέα Υόρκη γνωστή Ελβετική αεροπορική είχε το εισιτήριο 450€ με επιστροφή με βαλίτσα και το έκλεισα 360€ μέσω τρίτου. Πέρυσι εισιτήρια για Λονδίνο μέσω τρίτου τα βρήκα 18€ φτηνότερα το εισιτήριο. Άπειρα παραδείγματα. Όποιος κάνει πολλά ταξίδια αν είναι προσεκτικός αναλογικά γλιτώνει αρκετά λεφτά για να καλύψει 1 φορά 1 λαθάκι. Αλλά προσοχή κοιτάω από σοβαρά γραφεία.

Αναλογικά τα λεφτά που έχω γλιτώσει να κλείνω μέσω τρίτων (εκτός των low cost εταιρειών που σχεδόν πάντα είναι φτηνότερες απευθείας) είναι πολύ περισσότερα από το να δώσω 1 φορά 78€.

Αν το παραπάνω μέλος γλίτωσε μέσο όρο 35 ανά εισιτήριο * 9 = 315€ , τότε τα 78 ευρώ της Aegean ακόμη και να τα δώσει τον συμφέρει.

Προσωπικά θα τα έδινα για την αλλαγή, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομιζω οτι τα μελη εδω δεν θα σου προτεινουν να παραβιασεις τους ορους του αεροπορικου. Θα πρεπει να αποφασισεις μονος σου, οπως αποφασισες με τα προσωπικα σου κριτηρια ποτε ηταν καλη στιγμη να κλεισεις εισιτηρια και απο ποιο γραφειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom