Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Τα πρακτορεία πουλάνε εισιτήρια από δύο ή και περισσότερες εταιρείες συνδυαστικά για να βγαίνουν πιο φθηνά.
Νομίζω λάθος κατάλαβες και εσύ και ο από πάνω.

Απλά είπε ότι δεν θα αφήσει την κόρη του μόνη της, άρα θα της αγοράσει εισιτήριο σε άλλη πτήση.
Υποθέτει ότι δεν θα της βρει άλλο εισιτήριο στην ίδια πτήση άρα θα αγοράσει 2 καινούργια με άλλη πτήση.


Αυτό κατάλαβα εγώ.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Να πω μια σκέψη ... μήπως υπάρχει η πιθανότητα να γίνει διόρθωση στο διαβατήριο κι έτσι δε θα χρειαστεί να πληρώσετε τίποτα? Πριν αρκετά χρόνια βλέποντας σπίτι με την ησυχία μου το νέο τότε διαβατήριο μου είδα πως ήταν γραμμένη λάθος η ημερομηνία γέννησης μου. Πήγα στην υπηρεσία (στη νομαρχία τότε) και το λάθος διορθώθηκε άμεσα. Ψάξτε το κι έτσι μήπως μπορέσει να γίνει κάτι
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Να πω μια σκέψη ... μήπως υπάρχει η πιθανότητα να γίνει διόρθωση στο διαβατήριο κι έτσι δε θα χρειαστεί να πληρώσετε τίποτα? Πριν αρκετά χρόνια βλέποντας σπίτι με την ησυχία μου το νέο τότε διαβατήριο μου είδα πως ήταν γραμμένη λάθος η ημερομηνία γέννησης μου. Πήγα στην υπηρεσία (στη νομαρχία τότε) και το λάθος διορθώθηκε άμεσα. Ψάξτε το κι έτσι μήπως μπορέσει να γίνει κάτι
Αλλο να σου βαλουν λαθος αριθμο γεννησεως γιατι επεσες σε βλαμμενο υπαλληλο που δεν διαβασε σωστα την ημερομηνια γεννησης σου και αλλο να πας να τους πεις μπορειτε να μου κανετε το αγγλικο spelling με μειον ενα γραμμα για να μην πληρωνω νεο εισιτηριο
 

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλημέρα σε όλους.
Ntt, έχεις δίκιο. Δεν μπορεί η Aegean να μου αποστείλει confirmation email ... Λογικά έχει περάσει το πρακτορείο το δικό του ... Σ'Ευχαριστώ για το link και γενικά για τον κόπο σου...
Η ανάλυση της πληρωμής για το πρακτορείο (απλά για πληροφοριακούς λόγους) είναι ως εξής:
€20 (της Aegean)
€21 (της GoToGate)
€57 (τέλος διεκπεραίωσης)
Άρα μάλλον δίκιο είχε ο φίλος / -η που έγραψε χθες ότι κανά εικοσαρικάκι θα θέλει και το πρακτορείο και τα υπόλοιπα μάλλον είναι διαφορά ναύλου, φόρων κτλ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους.
Ntt, έχεις δίκιο. Δεν μπορεί η Aegean να μου αποστείλει confirmation email ... Λογικά έχει περάσει το πρακτορείο το δικό του ... Σ'Ευχαριστώ για το link και γενικά για τον κόπο σου...
Η ανάλυση της πληρωμής για το πρακτορείο (απλά για πληροφοριακούς λόγους) είναι ως εξής:
€20 (της Aegean)
€21 (της GoToGate)
€57 (τέλος διεκπεραίωσης)
Άρα μάλλον δίκιο είχε ο φίλος / -η που έγραψε χθες ότι κανά εικοσαρικάκι θα θέλει και το πρακτορείο και τα υπόλοιπα μάλλον είναι διαφορά ναύλου, φόρων κτλ.
Από την ανάλυση που δίνεις που βλέπεις ότι τα υπόλοιπα είναι διαφορά ναύλου. Αφού γράφεις καθαρά ότι είναι τέλος διεκπεραίωσης. Έχεις τον πόνο αλλά ας μην χρυσώνουμε το χάπι. Είναι λεφτά που στα ζητάει "με το έτσι θέλω" και είναι απόδειξη ότι το gotogate είναι πρακτορείο προς αποφυγή.
 

Nikos A.

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Από την ανάλυση που δίνεις που βλέπεις ότι τα υπόλοιπα είναι διαφορά ναύλου. Αφού γράφεις καθαρά ότι είναι τέλος διεκπεραίωσης. Έχεις τον πόνο αλλά ας μην χρυσώνουμε το χάπι. Είναι λεφτά που στα ζητάει "με το έτσι θέλω" και είναι απόδειξη ότι το gotogate είναι πρακτορείο προς αποφυγή.
Πιθανόν να έχεις δίκιο...
Σε αυτήν την περίπτωση θα τους ρωτήσω τι διαφορά έχει (ως προς την ονομασία τουλάχιστον) το τέλος υπηρεσίας (τα €21) με το τέλος διεκπεραίωσης (τα €57) ... αφού με τη χρήση αυτής της υπηρεσίας γίνεται η διεκπεραίωση!
(τελευταία φορά που κοίταξα τα ελληνικά μου αυτό καταλαβαίνω...)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πιθανόν να έχεις δίκιο...
Σε αυτήν την περίπτωση θα τους ρωτήσω τι διαφορά έχει (ως προς την ονομασία τουλάχιστον) το τέλος υπηρεσίας (τα €21) με το τέλος διεκπεραίωσης (τα €57) ... αφού με τη χρήση αυτής της υπηρεσίας γίνεται η διεκπεραίωση!
(τελευταία φορά που κοίταξα τα ελληνικά μου αυτό καταλαβαίνω...)
Θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
€21 (της GoToGate)
€57 (τέλος διεκπεραίωσης)
Μάλλον τα 57€ εννοείς διαφορά ναύλων / φόρων

Είναι λεφτά που στα ζητάει "με το έτσι θέλω" και είναι απόδειξη ότι το gotogate είναι πρακτορείο προς αποφυγή.
τα 21€ είναι τίμια πληρωμή όσο η αεροπορική (σχεδόν). Τα 57€ δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει τέλος διεκπεραίωσης και τέλος υπηρεσίας. Είναι -λογικά- πάντα διαφορά ναύλων φόρων

Σε αυτήν την περίπτωση θα τους ρωτήσω τι διαφορά έχει (ως προς την ονομασία τουλάχιστον) το τέλος υπηρεσίας (τα €21) με το τέλος διεκπεραίωσης (τα €57) ... αφού με τη χρήση αυτής της υπηρεσίας γίνεται η διεκπεραίωση!
20 χρόνια σε πρακτορείο συμμετέχουν οι δικοί μου (βέβαια και εγώ κλείνω πάντα από όπου με συμφέρει), πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Αν ισχύει αυτό τότε θα συμφωνήσω με το μέλος @katkats.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
διάβασε τους όρους του gotogate αν σου ζητούν 78€ , 20€ τους ζητάει η Aegean.
Άρα μένουν 58€, ...
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η Aegean ζητάει από τα πρακτορεία το ίδιο που ζητάει από σένα; Είναι άλλωστε δικό τους PNR που το αλλάζουν μόνοι τους, δεν κάνει κάποια ενέργεια η Aegean, γιατί να τους χρεώσει; Αν επιβάλει κάποιο minimum price, είναι για λόγους εμπορικής πολιτικής (εννιαίες τιμές προς τον πελάτη ανεξαρτήτως καναλιού κλπ).

Τα €78 από τη στιγμή που ως όρος δεν είναι γνωστός τη στιγμή της κράτησης, είναι καταφανώς καταχρηστικός όρος. Προφανώς θα καταπέσει στο πρώτο δικαστήριο που θα τον εξετάσει, και προφανώς πρέπει να επέμβουν οι αρχές προστασίας του καταναλωτή και να επιβάλλουν κυρώσεις στην εταιρία.

Οι αεροπορικές εταιρίες ΔΕ μπορούν να επέμβουν σε κρατήσεις (PNRs) που έχουν δημιουργηθεί από πρακτορεία. Δεν τις αφήνει το σύστημα. Στην ανάγκη βέβαια μπορούν να τις μετατρέψουν σε δικές τους (και να τις χάσει το πρακτορείο), αλλά έχουν πολιτική να μην το κάνουν.

Αν η πτήση ήταν εσωτερικού και το λάθος είναι εμφανές ορθογραφικό κατά τη μεταφορά της Ελληνικής γλώσσας στο Λατινικό αλφάβητο (όπως η πλειονότητα των περιπτώσεων που αφορούν σε Έλληνες επιβάτες), οι εταιρίες και οι αρχές των αεροδρομίων συνήθως παραβλέπουν τη διαφορά γιατί γνωρίζουν π.χ. ότι ένα εισιτήριο που γράφει "OY" εκέι που η ταυτότητα γράφει "OU" ή το ανάποδο, αφορά στο ίδιο πρόσωπο. Στις πτήσεις εξωτερικού (και ιδίως στην επιστροφή), τον έλεγχο δεν τον κάνει (συνήθως) γνώστης της Ελληνικής Γλώσσας και μπορεί να κολλήσει σε κάτι τέτοιο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η Aegean ζητάει από τα πρακτορεία το ίδιο που ζητάει από σένα;
Χρεώνει και τα πρακτορεία για την αλλαγή στο λέω με βεβαιότητα 100% (νομίζω παλιά ήταν 10€ για τα πρακτορεία και 20€ για το retail, αλλά μπορεί να έχει γίνει 20€ για όλους τώρα).

Τα €78 από τη στιγμή που ως όρος δεν είναι γνωστός τη στιγμή της κράτησης, είναι καταφανώς καταχρηστικός όρος. Προφανώς θα καταπέσει στο πρώτο δικαστήριο που θα τον εξετάσει, και προφανώς πρέπει να επέμβουν οι αρχές προστασίας του καταναλωτή και να επιβάλλουν κυρώσεις στην εταιρία.
Δεν μπορεί το ακριβές ποσό να είναι στους όρους (εκτός αν μιλάμε για τέλος εξυπηρέτησης, το οποίο πρέπει να είναι). Γιατί κανείς δεν γνωρίζει πόσο είναι από πριν η αλλαγή φόρων / ναύλων.

Στην ανάγκη βέβαια μπορούν να τις μετατρέψουν σε δικές τους (και να τις χάσει το πρακτορείο), αλλά έχουν πολιτική να μην το κάνουν.
Μιλάς σοφά γέροντα. Μπορώ να σου πω ότι με λίγη κλάψα θα το κάνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom