Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Γεια σας! Έκανα πριν λίγο καιρό μια κράτηση για κάποιους γνωστούς μου για πτήση από Στουτγάρδη προς Θεσσαλονίκη και επιστροφή με την Aegean και κατά λάθος έγραψα το επίθετο στη θέση του ονόματος και το όνομα στη θέση του επιθέτου. Η πτήση είναι τον Ιούνιο. Θα έχουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Σε παλαιότερα θέματα διάβασα ότι έβαζαν μια υποσημείωση και λυνόταν το θέμα. Στο site της aegean λέει πως πρέπει να γίνει αλλαγή με κόστος 20€ ( δηλαδή 80€ για δυο άτομα πηγαινέλα). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα; Μπορεί να γίνει η αλλαγή αν πληρώσω τα 80€ ή θα χρειαστεί να πλήρωσω και τη διαφορά ναύλου;
Διαφορά ναύλου δεν πληρώνεις.

Edit:' Ακυρο.Λάθος μου.
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αν έχει διαφορά ο ναύλος πληρώνεις και την διαφορά! Την πάτησα πριν 2 μήνες και πλήρωσα 20ε για την αλλαγή και 21ε για την διαφορά ναύλου. Βέβαια να τονίσω ότι ήταν για αλλαγή ενός γράμματος,δεν ξέρω αυτό παίζει κάποιον ρόλο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.272
Likes
7.905
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Γεια σας! Έκανα πριν λίγο καιρό μια κράτηση για κάποιους γνωστούς μου για πτήση από Στουτγάρδη προς Θεσσαλονίκη και επιστροφή με την Aegean και κατά λάθος έγραψα το επίθετο στη θέση του ονόματος και το όνομα στη θέση του επιθέτου. Η πτήση είναι τον Ιούνιο. Θα έχουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Σε παλαιότερα θέματα διάβασα ότι έβαζαν μια υποσημείωση και λυνόταν το θέμα. Στο site της aegean λέει πως πρέπει να γίνει αλλαγή με κόστος 20€ ( δηλαδή 80€ για δυο άτομα πηγαινέλα). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα; Μπορεί να γίνει η αλλαγή αν πληρώσω τα 80€ ή θα χρειαστεί να πλήρωσω και τη διαφορά ναύλου;
....κοίτα εάν ισχύει το δωρεάν ακύρωση εντός 24 ωρών !
 

nt!ia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν έχει διαφορά ο ναύλος πληρώνεις και την διαφορά! Την πάτησα πριν 2 μήνες και πλήρωσα 20ε για την αλλαγή και 21ε για την διαφορά ναύλου. Βέβαια να τονίσω ότι ήταν για αλλαγή ενός γράμματος,δεν ξέρω αυτό παίζει κάποιον ρόλο.

Σου έκαναν θέμα στο αεροδρόμιο ή τους πήρες εσύ τηλέφωνο και ζήτησες την αλλαγή; Δυστυχώς έχει περάσει καιρός από την κράτηση και το λάθος το είδα σήμερα. Τα εισιτήρια είναι ήδη 200€ πιο ακριβά απ'όταν τα έκλεισα. Μάλλον την πάτησα:rolleyes-80:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Mετά από καιρό διαπίστωσα κι εγώ ότι είχα κάνει το ίδιο λάθος στο εισιτήριο της κόρης μου. Επικοινώνησα απευθείας με Aegean και ο υπάλληλος, μου ειπε ότι μπορεί να μην έχει πρόβλημα και θα μπορούσα να το ρισκάρω να το αφήσω έτσι, αλλά επειδή ταξίδευε μόνη της πρώτη φορά φοβήθηκα και της το άλλαξα με κόστος 20€.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Παιδια μην τρελένεστε κ πληρώνετε 20ευρα για ενα ή δυο λάθος γράμματα, ειδικα αν πετάτε εντος EU
Έχω πετάξει ενα σωρο φορές με ορθογραφικά λάθη στο εισητηριο (εχω δύσκολο επίθετο κ η γραμματέας στα κεντρικά της εταιρεία που δουλεύω στο εξωτερικο πάντα τα κάνει μαντάρα με το ονομα μου)
Εχω κάνει κ τρανές καφρίλες οπως εισητηριο με ελληνικούς χαρακτήρες για να πετάξω απο Μαρόκο κ το χειρότερο , πήγα να πετάξω Βρυξέλλες - Γουατεμάλα με το επίθετο στη θέση του ονόματος.
Στις Βρυξέλλες στο αεροδρόμιο μου είπαν οτι αν η πτήση μου ήταν για ΗΠΑ θα έτρωγα άκυρο ενω στο γυρισμό (απο Κόστα Ρίκα) δεν ασχολήθηκαν καν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Εχω κάνει κ τρανές καφρίλες
Στο δικο μου εισιτηριο περασα τον αριθμο διαβατηριου του παιδιου και στου παιδιου τον αριθμο ταυτοτητας μου. Στον ελεγχο πρεπει να ειχα αλλαξει 10 χρωματα και ο αγγλος υπαλληλος με ρωτησε βαριεστημενα μονο γιατι φαινομαι τοσο ακεφη και ευχηθηκε καλο ταξιδι.
 

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Καλημερα παιδια
Εχω κλεισει εισητηρια για Νεα Υορκη αλλα εκανα λαθος ενα γραμμα στο ονομα. αντι για AIKATERINI εβαλα AIKATERINH
Το προβλημα ειναι οτι δεν το εκλεισα απευθειας απο την αεροπορικη εταιρεια (Alitalia) αλλα απο το πρακτορειο GotoGate.
θελω να ρωτησω πρωτο αν ξερει κανεις το εν λογω προκτορειο και δευτερο αν γινεται να αλλαξω το γραμμα , ή μπορω να ταξιδεψω ετσι?
Σας ευχαριστω
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλησπέρα.. Μόλις έκλεισα εισητηρια από Αθήνα για Ηράκλειο με ολυμπιακη και έκανα βλακεια στο επίθετο αντί για y έβαλα u.. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα?? Η να το αφήσω ως έχει??
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας! Έκανα πριν λίγο καιρό μια κράτηση για κάποιους γνωστούς μου για πτήση από Στουτγάρδη προς Θεσσαλονίκη και επιστροφή με την Aegean και κατά λάθος έγραψα το επίθετο στη θέση του ονόματος και το όνομα στη θέση του επιθέτου. Η πτήση είναι τον Ιούνιο. Θα έχουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Σε παλαιότερα θέματα διάβασα ότι έβαζαν μια υποσημείωση και λυνόταν το θέμα. Στο site της aegean λέει πως πρέπει να γίνει αλλαγή με κόστος 20€ ( δηλαδή 80€ για δυο άτομα πηγαινέλα). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα; Μπορεί να γίνει η αλλαγή αν πληρώσω τα 80€ ή θα χρειαστεί να πλήρωσω και τη διαφορά ναύλου;
Ταξίδεψα το Πάσχα για Φραγκφούρτη και επιστροφή από Στουτγάρδη.... Στα 3 από τα 4 εισιτήρια (το δικό μου πάντα βγαίνει σωστά γιατί είμαι τακτικός επιβάτης και μπαίνουν αυτόματα) που έκλεισε ο αντρουλης μου έκανε το ίδιο λάθος.. . Στην θέση του επιθέτου το όνομα.... Πήρα τηλ. μου είπαν 20 ευρώ για κάθε αλλαγή δηλαδή 120 και το ρίσκαρα.... Σου συνιστώ να κάνεις online check in και να εκτυπώσεις τα boarding pass.... Έτσι δεν θα πολύ ασχοληθούν... Να σου πω μόνο ότι έπιασε το λάθος ή υπάλληλος εδάφους την ώρα που μπαίναμε στο αεροσκάφος για Φρανκφούρτη και απλά μας είπε να προσέχουμε την επόμενη φορά... Επίσης μην πας ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος του ελέγχου ...
 

Eva1984

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας.. Να κάνω και γω μια ερώτηση έβαλα spiridoula αντί spyridoula στο όνομα παίζει ρόλο το λάθος αυτό??
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Κατά 99% όχι, αλλά καλό είναι να μιλήσεις με την αεροπορική
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom