Λέσβος Λήμνος Χίος Λέσβος, Λήμνος ή Χίος;

Λέσβος, Λήμνος ή Χίος;


  • Total voters
    25

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ιδιαίτερα δύσκολη επιλογή, και σίγουρα δε μπορώ να δώσω μία αποκλειστική απάντηση.
Προσπαθώντας να το συνοψίσω, Λήμνο για καλοκαίρι Λέσβο φθινόπωρο, Χίο χειμώνα-άνοιξη (αυτό το τελευταίο ίσως και αντίθετα).

Μιλάμε για ιδιαίτερα και όμορφα μέρη, πολύ μεγάλα και ανεξάντλητα νησιά με φοβερή κουλτούρα και τα τρία, εξαιρετικό φαγητό (ίσως υπερτερεί λίγο η Λήμνος εδώ αλλά και τα υπόλοιπα είναι από κοντα), πανέμορφα γραφικά χωριά σε όλα (να μιλήσω για Μεστά, για Αγιάσσο, για Μόλυβο), κάστρα, αρχαιολογικό ενδιαφέρον, γεωλογικό ενδιαφέρον, μεγάλες πόλεις με δραστηριότητες στις οποίες άνετα ξεχειμωνιάζεις χωρίς να σου λείψει κάτι (Ειδικότερα σε Λέσβο-Χίο), θρησκευτικό τουρισμό, αυτάρκεια σε παραγωγή προϊόντων, πραγματικά δε ξέρω τι να πρωτοπώ.

Θα ψηφίσω συναισθηματικά και μόνο τη Λέσβο, για τον απλό λόγο ότι πέρασα 1,5 χρόνο απ' τη ζωή μου εκεί, ωστόσο και για τα άλλα δύο τρέφω συναισθήματα εξίσου και τα συστήνω σε όλους.
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Ίσως επειδή δεν είναι ιδιαίτερα τουριστική, τη Λέσβο δεν την είχα ποτέ σε μεγάλη υπόληψη. Ακούω όμως καλά λόγια και ίσως πρέπει να αναθεωρήσω. Από αουτσάιντερ για μένα, έχει ήδη πάρει το 50% των ψήφων. Και παραλίγο να μην την βάλω, την πρόσθεσα λόγω μεγέθους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ίσως επειδή δεν είναι ιδιαίτερα τουριστική,
Έχει άλλου είδους τουρισμό. Μεγαλύτερες ηλικίες, οικογένειες και θρησκευτικοί τουρίστες σε μεγάλο βαθμό. Όσο πιο δυτικά κινείσαι στο νησί βέβαια αυτό αλλάζει, μιλώντας για καλοκαίρι.
Ακούω όμως καλά λόγια και ίσως πρέπει να αναθεωρήσω...
Μιλάμε για το 3ο τη τάξει Ελληνικό νησί με τρομερά μεγάλο ενδιαφέρον και ποικιλία όπως γράφω πιο πάνω, νησί για όλα τα γούστα και όλες τις εποχές. Αναλυτικότερα γράφω στην ιστορία μου για το Πάσχα όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να το γυρίσουμε αρκετά. Σίγουρα το αδικείς.

Κοινό χαρακτηριστικό και των τριών νησιών είναι ή ύπαρξη μεγάλων πόλεων ως πρωτεύουσας τους, γεγονός που τις καθιστά αποτρεπτικές για διαμονή τη καλοκαιρινή περίοδο, αλλά πολύ καλή περίπτωση τις άλλες εποχές του χρόνου.

Πρέπει επίσης να επισημάνουμε ότι πλην Λήμνου, έχουν επηρρεαστεί αρκετά σε τουριστικό επίπεδο από το τεράστιο μεταναστευτικό ζήτημα, ιδιαίτερα τη τελευταία τριετία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ψήφισα Χίο για ενα σωρό λόγους. Για τα πανέμορφα χωριά(μεσαιωνικά και μη) (για τα Μεστά, το Πυργί, τους Ολύμπους,την Ελάτα κλπ), τα επιβλητικά Κάστρα και τις βίγλες, τη μαστίχα, τα αρχοντικά με τις μυρωδάτες αυλές με τα εσπεριδοειδή στον Κάμπο, τις πολλές δεκάδες παραλίες για όλα τα γούστα με άμμο ή βότσαλο, ερημικές ή οργανωμένες, ρηχές ή βαθιές, το φαγητό που δεν παίζεται, τα ντόπια τυριά, την υπέροχη ντόπια μπύρα, το πράσινο και την ηρεμία του Βορρά του νησιού, τα πανέμορφα πέτρινα αρχοντικά στα μεσαιωνικά χωριά στο Νότο, όπου μπορείς να μείνεις σε ξενώνες με απίστευτη σχέση ποιότητας-τιμής , τα μουσεία , τα πολιτιστικά δρώμενα...... Μπορώ να γράφω ώρες!

Όμως βρίσκω και τη Λέσβο πολύ ενδιαφέρον νησί, άλλωστε έχω επιλέξει επανειλημμένως να την επισκεφτώ. Απλώς στη Λέσβο βρίσκω κάπως πιο εντυπωσιακά σημεία στην πόλη(π.χ. ο επιβλητικός Ναός του Αγίου Θεράποντα) αλλά δεν μου αρέσουν τόσο οι παραλίες όσο της Χίου. Απο χωριά της Λέσβου μου αρέσουν η Πέτρα, το Καγιάνι,η Αγιάσος κι ο Μόλυβος. Για θρησκευτικό τουρισμό είναι πολύ δημοφιλής και πολλοί έχουν τάματα και πηγαίνουν κάθε χρόνο.

Η Λήμνος είναι άλλη φάση. Πανέμορφη αλλά πιο ήσυχη, πιο μικρούλα με πιο ζεστές παραλίες και γραφικά σημεία όπως το μπαράκι στο βράχο του Κάστρου.

Στη Χίο και τη Λέσβο ίσως θα έμενα και μόνιμα αλλά τη Λήμνο την προτιμώ καλοκαίρι.
 

dazed

New Member
Μηνύματα
2
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ζω στην Χίο και έχω επισκεφτεί πολλές φόρες την Μυτιλήνη!
Νομίζω η πόλη της Μυτιλήνης έχει να πει πιο πολλά πράγματα όπως και τα χωριά της, οι διαδρομές στην φύση κλπ. Το σίγουρο είναι ότι η Χίος έχει πλεονέκτημα στις παραλίες!

Έχω ακούσει πολλά ωραία πράγματα για την Λήμνο και είναι στα σχέδια ΚΑΠΟΙΑ στιγμή να πάω!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Επειδή ο καιρός καλά κρατεί λέμε με την σύζυγο να επισκεφτούμε ένα από τα 2 νησιά. Ή την Λήμνο για ένα 3ημερο ή την Λέσβο για ένα 4ημερο.
Ποιο από τα 2 θα επέλεγαν οι γνωστές για αυτή την εποχή??
Παρακαλώ την βοήθεια σας @katkats, @psilos3, και λοιποί.
Λέμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο για να μπορούμε να τα γυρίσουμε λίγο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή ο καιρός καλά κρατεί λέμε με την σύζυγο να επισκεφτούμε ένα από τα 2 νησιά. Ή την Λήμνο για ένα 3ημερο ή την Λέσβο για ένα 4ημερο.
Ποιο από τα 2 θα επέλεγαν οι γνωστές για αυτή την εποχή??
Τέτοια εποχή ξεκάθαρα τη Λέσβο. Όχι ότι η Λήμνος είναι άσχημη, κάθε άλλο, απλά την έχω στο μυαλό μου περισσότερο για καλοκαίρι. Από την άλλη η Λέσβος είναι μεγάλο νησί με κόσμο και αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις όλες τις εποχές.
Λέμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο για να μπορούμε να τα γυρίσουμε λίγο.
Απαραίτητο και στα δύο νησιά δε το συζητώ, ξεκινάτε μ' αυτή τη προϋπόθεση. Μένετε αποκλειστικά Μύρινα αν επιλέξετε Λήμνο και Μυτιλήνη κατά τη γνώμη μου αν επιλέξετε Λέσβο, κανονίζοντας καθημερινές εξορμήσεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τέτοια εποχή ξεκάθαρα τη Λέσβο. Όχι ότι η Λήμνος είναι άσχημη, κάθε άλλο, απλά την έχω στο μυαλό μου περισσότερο για καλοκαίρι. Από την άλλη η Λέσβος είναι μεγάλο νησί με κόσμο και αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις όλες τις εποχές.

Απαραίτητο και στα δύο νησιά δε το συζητώ, ξεκινάτε μ' αυτή τη προϋπόθεση. Μένετε αποκλειστικά Μύρινα αν επιλέξετε Λήμνο και Μυτιλήνη κατά τη γνώμη μου αν επιλέξετε Λέσβο, κανονίζοντας καθημερινές εξορμήσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ @psilos3 για την απάντηση. Κάπως έτσι το είχα και εγώ στο μυαλό μου.
Το μόνο που μας προβληματίζει είναι ότι από αύριο θα νυχτώνει νωρίς.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή ο καιρός καλά κρατεί λέμε με την σύζυγο να επισκεφτούμε ένα από τα 2 νησιά. Ή την Λήμνο για ένα 3ημερο ή την Λέσβο για ένα 4ημερο.
Ποιο από τα 2 θα επέλεγαν οι γνωστές για αυτή την εποχή??
Παρακαλώ την βοήθεια σας @katkats, @psilos3, και λοιποί.
Λέμε να νοικιάσουμε και αυτοκίνητο για να μπορούμε να τα γυρίσουμε λίγο.
Κι εγώ θα έλεγα Λέσβο. Έχει περισσότερο ενδιαφέρον στα χωριά της που είναι σαφώς πιο γραφικά από της Λήμνου. Έχει διαδρομές να κάνετε και για την πόλη της Μυτιλήνης είναι η κατάλληλη εποχή για εξερεύνηση και ουζοποσιες.
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
H Λημνος συχνα υποτιμαται επειδη πολλοι την εχουν στο μυαλο τους ως ενας ξερονησι με φανταρους. Στην πραγματικοτητα ειναι το ακρως αντιθετο, εχει απο τις ομορφοτερες παραλιες και ακομη κρατιεται σε καλες τιμες ακριβως επειδη δεν την προτιμουν πολυ οι τουριστες, που σημαινει λιγοτερα πληθη και ποιο αυθεντικη εμπειρια. Εγω εχω να προτεινω και τη Σαμο, εχει πολυ πιο ομορφες παραλιες απο Χιο και Λεσβο, πανεμορφα παραδοσιακα χωριουδακια , τελειο φαγητο, υπεροχα μερη για βολτες και κοκτειλ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχοντας επισκεφθεί πολύ πρόσφατα τη Λήμνο (φετινές καλοκαιρινές διακοπές) και 2 φορές τη Λέσβο (καλοκαίρι και χειμώνα) συμφωνώ απόλυτα με τη γνώμη του psilos3
Για αυτή την εποχή ασυζητητί η Λέσβος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom