Λήμνος Λήμνος

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Με ενδιαφέρουν τα παντα όλα!!! Διαμονή, φαγητο, βόλτες, αξιοθέατα!!! Τα πάντα!!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Με ενδιαφέρουν τα παντα όλα!!! Διαμονή, φαγητο, βόλτες, αξιοθέατα!!! Τα πάντα!!!
έμεινα για 4 μέρες και είδα σχεδόν τα πάντα στο νησί.
Με την πρώτη ευκαιρία θα σου γράψω τις δικές μου προτάσεις.
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Παιδιά ξέρει κανείς τα ενοικιαζόμενα καταλύματα Ηλιοβασίλεμα στην παραλία Θανος? Μου ειπαν οτι είναι ωραία,μπροστά στην παραλία και πολύ οικονομικά!!! Δε μπορώ όμως πουθενά να βρω κριτικες. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Αγαπητοί ταξιδιώτες και ντόπιοι Λημνιοι!!! Τελικά έκλεισα για φέτος με την οικογένειά να έρθω στο πανέμορφο νήσι της Λήμνου! 20-31 Αυγούστου!!! Θα ήθελα οποίος και αν έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει προτεινοντας μου μέρη για φαγητό!!! Μου είπαν ότι στη Λήμνο θα βρω ταβερνες με ποιοτικό φαγητο! Ταβερνες οικονομικές με χορταστικές μερίδες! Αν λοιπόν μπορει καποιος να με βοηθησει είμαι όλος αυτια!!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή άρχισε να μπαίνει και αυτό το νησάκι στα υπόψιν, όποιος έχει άποψη για παρεΐστικες διακοπές θα βοηθούσε πάρα πολύ. Έχει νέο κόσμο την υψηλή σεζόν; Υπάρχουν μπαρ που κρατάνε; Πόσες μέρες αξίζει να μείνει κανείς υπό αυτές τις συνθήκες, πχ με 5-6 μέρες είμαστε οκ;
Επίσης για διαμονή, σε ποια περιοχή της Μύρινας βολέυει για να μην οδηγάς το βραδυ;
Οποιεσδήποτε πληροφορίες ευπρόσδεκτες. Το σκέφτομαι σε συνδυασμό με Αη Στράτη 1 νύχτα.
 

Theerilim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αγαπητοί ταξιδιώτες και ντόπιοι Λημνιοι!!! Τελικά έκλεισα για φέτος με την οικογένειά να έρθω στο πανέμορφο νήσι της Λήμνου! 20-31 Αυγούστου!!! Θα ήθελα οποίος και αν έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει προτεινοντας μου μέρη για φαγητό!!! Μου είπαν ότι στη Λήμνο θα βρω ταβερνες με ποιοτικό φαγητο! Ταβερνες οικονομικές με χορταστικές μερίδες! Αν λοιπόν μπορει καποιος να με βοηθησει είμαι όλος αυτια!!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!!!
Καλημέρα! Καταγομαι από εκεί και θεωρώ ότι μπορώ να βοηθήσω!!!Για φαι Μαντέλα στις Σαρδες!Ανδρέα στα Καμίνια! Αυτά μου έρχονται στο μυαλό......αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα το μοιραστω με νέο ποστ!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για το βράδυ εμένα μου αρέσει πολύ το μπαρ-καφέ που είναι σχεδόν πάνω στο Κάστρο της Μύρινας. Απίστευτη ατμόσφαιρα.Από την μία ακουμπάς σχεδόν το φωτισμένο Κάστρο, από την άλλη βλέπεις την υπέροχη θέα στη θάλασσα. Δυστυχώς όνομα δεν θυμάμαι αλλά αποκλείεται να μην το δεις.
 

Theerilim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για το βράδυ εμένα μου αρέσει πολύ το μπαρ-καφέ που είναι σχεδόν πάνω στο Κάστρο της Μύρινας. Απίστευτη ατμόσφαιρα.Από την μία ακουμπάς σχεδόν το φωτισμένο Κάστρο, από την άλλη βλέπεις την υπέροχη θέα στη θάλασσα. Δυστυχώς όνομα δεν θυμάμαι αλλά αποκλείεται να μην το δεις.
Λογικά εννοείτε την Νεφελη...πάντως έχει ανοίξει ακόμα ένα αξιόλογο καφέ με πολύ ωραία κοκτέιλ...Ίσαλος λέγεται...είναι στον Ρωμεικο...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Φάγαμε εξαιρετικά καλά στη "Μάρθα" στη Νέα Κούταλη.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Επειδή άρχισε να μπαίνει και αυτό το νησάκι στα υπόψιν, όποιος έχει άποψη για παρεΐστικες διακοπές θα βοηθούσε πάρα πολύ. Έχει νέο κόσμο την υψηλή σεζόν; Υπάρχουν μπαρ που κρατάνε; Πόσες μέρες αξίζει να μείνει κανείς υπό αυτές τις συνθήκες, πχ με 5-6 μέρες είμαστε οκ;
Επίσης για διαμονή, σε ποια περιοχή της Μύρινας βολέυει για να μην οδηγάς το βραδυ;
Οποιεσδήποτε πληροφορίες ευπρόσδεκτες. Το σκέφτομαι σε συνδυασμό με Αη Στράτη 1 νύχτα.
Για τρελή διασκέδαση (με την έννοια clubs και τρελά ξενύχτια) κακά τα ψέμματα νομίζω δεν προτείνεται. Έντονη ζωή μέσα στην πόλη της Μύρινας μόνο το βράδυ όπου ιδιαίτερα τον Αύγουστο είναι όλα γεμάτα. Μέσα στη Μύρινα όπου μείνεις δεν χρειάζεται αυτοκίνητο για μετακινήσεις και δε χρειάζεται οδήγηση το βράδυ. Νεολαία έχει στα Ρηχά Νερά όπου ήταν και τα μόνα beach bar με δυνατή μουσική.
Πέντε μέρες είναι αρκετές για να δεις σχεδόν τα πάντα στο νησί. Επίσης εκτός Μύρινας υπάρχουν beach bar οργανωμένα άλλα γενικά κινούνται σε ήπιους τόνους. Στις πιο απομονωμένες παραλίες υπάρχουν καντίνες για τα απαραίτητα ενώ σε αρκετές δεν υπάρχει τίποτα και πρέπει να σαι οργανωμένος.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αγαπητοί ταξιδιώτες και ντόπιοι Λημνιοι!!! Τελικά έκλεισα για φέτος με την οικογένειά να έρθω στο πανέμορφο νήσι της Λήμνου! 20-31 Αυγούστου!!! Θα ήθελα οποίος και αν έχει την καλοσύνη να με βοηθήσει προτεινοντας μου μέρη για φαγητό!!! Μου είπαν ότι στη Λήμνο θα βρω ταβερνες με ποιοτικό φαγητο! Ταβερνες οικονομικές με χορταστικές μερίδες! Αν λοιπόν μπορει καποιος να με βοηθησει είμαι όλος αυτια!!!! Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!!!
Θα σου γράψω εδώ διάφορα όπως τα θυμάμαι και ότι μου ρχεται θα το προσθέτω με edit:
Α:
Θα ξεκινήσεις για Παραλία Γομάτι (λίγο άγρια) αλλά ενδιαφέρουσα.Αν έχει βοριά θα έχει κύματα. Πέρσι είχε μια μικρή καντίνα και ντουζ.
Θα βγάλεις φωτογραφίες το τανκς και τα κρινάκια στην αμμο. Χωματόδρομος βατος. Συνδυάζεται με επίσκεψη στις αμμοθίνες (λίγα χιλιόμετρα βατού χωματόδρομου) για να δεις κάτι ξεχωριστό.Αν πας μεσημέρι καλό είναι να φοράς παπούτσια. Καλό είναι να πάτε με τη δύση του ηλίου. Και μετά φαγητό είτε στο Φλωμάρι https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Flomari-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html
(για ψαρικά)
είτε στις Σαρδές στο Μαν-Τελλα (είναι στο δρόμο σου). Στο Μαν-Τελλα θα φας καλά και οικονομικά σε ένα ωραίο περιβάλλον. Φημίζεται για τα κρεατικά του (αγριογούρουνα, κουνέλια). Έχει πολύ κόσμο αλλά το σέρβις άψογο.
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest..._Taverna-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html

Β:
Ξεκινάς προς ανατολικά νωρίς το πρωί και επισκέπτεσαι τους αρχαιολογικούς χώρους (απαραίτητο αντηλιακο και νερό)
Πολιόχνη (αρχαιολογικός οικισμός-αν δε θες ήλιο έχει ένα μικρό εκθεσιακό χώρο με ευρήματα)
Σπηλιά Φιλοκτήτη (είσοδος - αν και απαγορεύεται όλοι μπαίνουν στη θαλάσσια σπηλιά, μπορείς να μπεις είτε κολυμπώντας είτε μέσω μιας μικρής τρύπας βρέχοντας πόδια)
Ηφαίστεια (δεν πήγαμε λόγω ζέστης αλλά είναι στην ίδια κατεύθυνση)

Στη συνέχεια μπάνιο στην ήρεμη οικογενειακή παραλία του Αγίου Στεφάνου (ρηχή αμμώδης με μια καντίνα με τα απολύτως απαραίτητα). Αν έχεις όρεξη συνεχίζεις ανατολικά για να δεις το Φάρο. Το κακό είναι ότι δε βρήκαμε φαγητό σε κοντινή απόσταση. Πολύ καλή επιλογή είναι να φας στο Εννοια πο 'χς https://www.facebook.com/EnnoiaPoXs/ (χωριό Λύχνα). Είναι στην μικρή πλατεία του χωριού κάτω από σκιές δέντρων και σερβίρει λίγο πιο μοντέρνα τοπική κουζίνα υπό τη συνοδεία ξένης μουσικής. Πέρα από τις κλασσικές ψαροταβέρνες πιστεύω αξίζει μια επίσκεψη. Αν θέλετε θαλάσσιο αθλητισμό τότε πας προς Κέρο. Εκεί οι παραλίες είναι ίδιες αλλά κάνουν windsurfing κτλ. Υπάρχει χώρος για κατασκήνωση, αλλά δεν έχει μέρη για φαγητό εκτός από ένα ωραίο μαγαζί που σερβίρει μόνο κρύες σαλάτες και σαντουιτς. Αν φυσάει πολύ το αποφεύγεις σίγουρα γιατί κάνουν όλοι wind και kite surfing.
Το καλύτερο μέρος για απογευματινό μπάνιο είναι στον Άγιο Ιωάννη (προς Κάσπακα) στο beach bar Cave (https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...afe_Cave-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html )που ναι είναι όντως μέσα σε σπηλιά. Εκεί αν έχει καθαρό ουρανό μπορείς να δεις ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα και στο βάθος τη χερσόνησο του Άθω.

Αν φυσάει πολύ αποφεύγεις τις βορινές παραλίες (ρώτα τους ντόπιους πριν ξεκινήσεις)
Οι παραλίες στην πλειοψηφία τους είναι αμμώδεις και ρηχές, οπότε να είσαι προετοιμασμένος.
Το φαγητό εκτός Μύρινας είναι γενικά πάνω από το μέσο όρο. Το οικονομικό θέμα είναι σχετικό.
Δοκίμαζε τα τοπικά κρασιά και τυρια-είναι πολύ καλά. Αγαπημένο το Ρόδον Ροζέ Βιολογικής Γεωργίας.
Στη Μύρινα κατέβαινε μόνο το βράδυ, ιδιαίτερα 1-20 Αύγουστο έχει πάρα πολύ κόσμο.
Αν δεν μένεις σε ξενοδοχείο και θες να παραγγείλεις καφέ το πρωί, πέρσι είχες αυτή τη δυνατότητα μόνο μέσω Coffee Island.
Αν δε φέρεις αυτοκίνητο, φρόντισε να νοικιάσεις από τώρα.
Αν έρθεις με το αεροπλάνο δε θα σε περιμένει ταξί ούτε λεωφορείο. Θα καλέσεις ταξί (η διαδρομή κοστίζει γύρω στα είκοσι ευρώ)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για τρελή διασκέδαση ...
Ευχαριστώ για τη πληροφόρηση. Οχι, δε συζητάμε για clubs και τα σχετικά, θα ψάχναμε τη Μύκονο..:haha:
Κανένα σοβαρό μπαρ να πινουμε τα ποτά μας, μεζεδοπωλεία κτλ. Αλλά εντάξει, Αύγουστο σε νησί είσαι, κατι καλο θα βρεθεί, δε μπορεί! Κυκλοφορεί νέος κοσμος στη Μύρινα το βραδακι;
Κάπως έτσι, για πεντε-εξι διανυκτερεύσεις το προσανατολίζω. Χαίρομαι που μου λες οτι αρκουν, τουλάχιστον για τα πιο κεντρικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom