Λέσβος Λεσβος..καλυτερη περιοχη για ενα 3ημερο

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
ναι κατι εχω ακουσει που ειναι καλα για μπανιο; λενε οτι πετρα εχει καλυτερες παραλιες δεν ξερω αν ισχυει εχεις υποψην σου καποιες, σιγουρα θαχουμε αμαξι η το δικο μας η θα νοικιασουμε αν καποιος εχει πληροφοριες για τιμες σε ενοικαζομενα ας στειλει καποια πληροφορια. Και εγω ηθελα να μεινω στο χωριο αλλα εκει που μαρεσε ηταν ολα κλεισμενα απιστευτω, και ειχανε μεινει κατι που δε μαρεσαν καθολου ετσι λεω οκ και λιγο ποιο μακρια αφου θαχουμε το αμαξι δε πειραζει
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η Εφταλού προσωπικά δε μου άρεσε και το sunrise επειδή έτυχε να περάσουμε είναι κλασσικό ξενοδοχείο ξένων τουριστών που μπαστακώνονται όλη μέρα στην πισίνα.Το ξέρω ότι κόλλησες μ'αυτό,το παθαίνω κι εγώ πολλές φορές με ξενοδοχεία αλλά αφού πάτε για τρεις μέρες μόνο είναι τελείως άβολο να μείνετε στην Εφταλού.Μεταξύ Μόλυβου και Πέτρας ίσως να προτιμούσα την Πέτρα γιατί έχει παραλία και αρκετά καλή μάλιστα.Ο Μόλυβος την ημέρα με τη ζέστη δεν περπατιέται εύκολα λόγω ανηφορικών πλακόστρωτων,είναι ωραία για βόλτα το βραδάκι.Ούτως ή άλλως είναι αντικριστά με την Πέτρα και κάπου δέκα λεπτά δρόμος οπότε και Πέτρα να μείνεις που είναι επίσης ωραία η βραδινή βόλτα μια χαρά είναι.Οφείλω όμως να σου πω ότι οι ανωτέρω περιοχές είναι πνιγμένες στον κόσμο και στους τουρίστες με ότι αυτό συνεπάγεται.Για μένα η Λέσβος ειναι τα όμορφα ψαροχώρια κοντά στη Μυτιλήνη με ντόπιο κόσμο, απίστευτους ψαρομεζέδες και μπόλικο ουζάκι!Επίσης κάντε τον κόπο να επισκεφτείται την Αγιάσο,από τα ομορφότερα χωριά της Ελλάδας!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παραλίες κοντά: Άναξος, Πέτρα, Εφταλού (έχει και θερμά λουτρά πάνω στην παραλία, δοκιμάστε την σαν μέρος είναι ωραία αλλά έχει πετρούλες :D). Από Εφταλού, αν έχετε χρόνο, ο δρόμος βγάζει στην Σκάλα Συκαμιάς (με την Παναγιά την Γοργόνα) που αξίζει επίσκεψη. Στην Αγιάσο μπορείτε να πάτε όταν έρχεστε ή όταν φεύγετε, κάνοντας μια λοξοδρόμηση στον δρόμο από ή προς τη Μυτιλήνη.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Η Εφταλού προσωπικά δε μου άρεσε και το sunrise επειδή έτυχε να περάσουμε είναι κλασσικό ξενοδοχείο ξένων τουριστών που μπαστακώνονται όλη μέρα στην πισίνα.Το ξέρω ότι κόλλησες μ'αυτό,το παθαίνω κι εγώ πολλές φορές με ξενοδοχεία αλλά αφού πάτε για τρεις μέρες μόνο είναι τελείως άβολο να μείνετε στην Εφταλού.Μεταξύ Μόλυβου και Πέτρας ίσως να προτιμούσα την Πέτρα γιατί έχει παραλία και αρκετά καλή μάλιστα.Ο Μόλυβος την ημέρα με τη ζέστη δεν περπατιέται εύκολα λόγω ανηφορικών πλακόστρωτων,είναι ωραία για βόλτα το βραδάκι.Ούτως ή άλλως είναι αντικριστά με την Πέτρα και κάπου δέκα λεπτά δρόμος οπότε και Πέτρα να μείνεις που είναι επίσης ωραία η βραδινή βόλτα μια χαρά είναι.Οφείλω όμως να σου πω ότι οι ανωτέρω περιοχές είναι πνιγμένες στον κόσμο και στους τουρίστες με ότι αυτό συνεπάγεται.Για μένα η Λέσβος ειναι τα όμορφα ψαροχώρια κοντά στη Μυτιλήνη με ντόπιο κόσμο, απίστευτους ψαρομεζέδες και μπόλικο ουζάκι!Επίσης κάντε τον κόπο να επισκεφτείται την Αγιάσο,από τα ομορφότερα χωριά της Ελλάδας!!!
καλως την και ευχαριστω πολυ μολις ηρθα δουλεια και τωρα ειδα την απαντηση σου και εγω δεν θελω να μεινω τοσο μακρια αλλα ενω ειδα κατι υπεροχα σπιτακια γι να μεινω ηταν ολα νοικιασμενα..εσυ τι θα μου προτεινες να μεινω που γενικα στη μυτιληνη; κοιταζω και πετρα παντως.

Παραλίες κοντά: Άναξος, Πέτρα, Εφταλού (έχει και θερμά λουτρά πάνω στην παραλία, δοκιμάστε την σαν μέρος είναι ωραία αλλά έχει πετρούλες :D). Από Εφταλού, αν έχετε χρόνο, ο δρόμος βγάζει στην Σκάλα Συκαμιάς (με την Παναγιά την Γοργόνα) που αξίζει επίσκεψη. Στην Αγιάσο μπορείτε να πάτε όταν έρχεστε ή όταν φεύγετε, κάνοντας μια λοξοδρόμηση στον δρόμο από ή προς τη Μυτιλήνη.
θα τα βρουμε η θα χαθουμε χαχαχα θα παρουμε και χαρτι μολις φτασουμε θελουμε να παμε και στον Ταξιαρχη που ακριβως βρησκετε;;

Clara Hotel αυτο πως σας φαινετε; ειναι στην πετρα και περιμενω απαντηση για τιμη και αν εχει διαθεσιμα

Niki Studios Sea - Front και αυτο

Ξενοδεοχείο Άλμα αλλο ενα ακομα στην περιοχη πετρα..εκτος και αν υπαρχη καποια αλλη προταση για να μεινουμε καπου αλλου ποιο ωραια σαν περιοχη

Theofilos Paradise Boutique Hotel για δειτε και αυτο ειναι μεσα στο κεντρο νομιζω ειναι πολυ ωραιο απλα μακρια απο μολυβο

Oikies Small Elegant Houses και αυτο πολυ ωραιο στη Νεαπολη σαν περιοχη τι λεει;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προτείνω, αν δεν βρείτε στον Μόλυβο, να μείνετε Πέτρα, το πολύ. Από τα ξενοδοχεία της Πέτρας που έβαλες το πιο κεντρικό είναι το Niki. Τα δυο τελευταία που έβαλες είναι στη Μυτιλήνη, πολύ μακριά και το καλοκαίρι δεν λέει. Από άποψη ξενοδοχείων δεν μπορώ να σου πω. Δεν έχω μείνει σε κανένα από αυτά και εκτός των άλλων μπαίνει και το προσωπικό γούστο.
 
Last edited:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
και εγω συμφωνω σε οσα ειπες γιαυτο και στην χειροτερη προτεινω το sunrise παρα κεντρο καλυτερα εκει ναχουμε την ηρεμια μας, περιμενω απαντησεις απο καποια θα τα συγκεντρωσω θα τα στειλω και βαλτεμουτα με σειρα που προτειματε αν θελετε σαν γνωμη, για να βοηθησω θελουμε να παμε καπου για ξεκουρασει και ηρεμια καπου ομορφα ρομαντικα και θα περνουμε το αμαξακι μας να παμε αγιασο και οτι αλλο μας βγαινει, παραλιες αν ειναι τοσο κοντα πετρα με μολυβο δεν θα υπαρχει προβλημα εξαλου και εδω στη χιο 1 ωρα μπορει να κανουμε για να παμε για μπανιο :)

επισης μηπως μπορει καποιος να βοηθησει για ενοικιασει αυτοκινητου που μπορω να ρωτησω;; αν γνωριζετε καποιο καλο πρακτορειο;
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Sunrise Resort Hotel
Niki Studios Sea - Front

λοιπον δυστυχως μονο αυτα τα δυο ειχαν διαθεσημα δωματια θελω γνωμες εμενα μαρεσει περισσοτερο το πρωτο απλα το οτι ειναι λιγο μακρια απο τον οικοσμο λιγακι με προβληματιζει αλλα σαν ξενοδοχειο ειναι πολυ ωραιο και το δευτερο καλο ειναι πειτε γνωμες να με βοηθησετε;)
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
3 μερες στη Λεσβο δε φτανουν ουτε για ζητω!!!αν μπορειτε να πατε στο Σιγρι και στο απολιθωμενο δασος θα ειναι μια καλη εμπειρια..οι αποστασεις ειναι τεραστιες παντως στο νησι και χωρις αμαξι δε λεει,δε θα προλάβατε να δειτε τιποτα...Μολυβο,πετρα οπωςδηποτε καμια ωρα απο Μυτιληνη και στο δρομο θα ανακαλυψετε και ωραια παραδοσιακα χωριουδακια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Sunrise Resort Hotel
Niki Studios Sea - Front

λοιπον δυστυχως μονο αυτα τα δυο ειχαν διαθεσημα δωματια θελω γνωμες εμενα μαρεσει περισσοτερο το πρωτο απλα το οτι ειναι λιγο μακρια απο τον οικοσμο λιγακι με προβληματιζει αλλα σαν ξενοδοχειο ειναι πολυ ωραιο και το δευτερο καλο ειναι πειτε γνωμες να με βοηθησετε;)
Εγώ θα διάλεγα το δεύτερο ιδίως για τριήμερο γιατί στο πρώτο θα σε φάνε τα χιλιόμετρα.Επίσης με απωθούν ξενοδοχεία με συνεδριακά κέντρα και δεξιώσεις στα νησιά.Να σου κάτσει κανένας γάμος να τραβάς τα μαλλιά σου!ΑΛΛΑ...επειδή όπως είπαμε κόλλησες στο sunrise,είναι κι αυτή η θελκτική πισίνα στη μέση κλείστο να μη σου μείνε απωθημένο.Ούτως ή άλλως τρεις μέρες στη Λέσβο δεν είναι ούτε μυρωδιά οπότε ας απολαύσεις το ξενοδοχείο που σου κάνει κλικ!
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
3 μερες στη Λεσβο δε φτανουν ουτε για ζητω!!!αν μπορειτε να πατε στο Σιγρι και στο απολιθωμενο δασος θα ειναι μια καλη εμπειρια..οι αποστασεις ειναι τεραστιες παντως στο νησι και χωρις αμαξι δε λεει,δε θα προλάβατε να δειτε τιποτα...Μολυβο,πετρα οπωςδηποτε καμια ωρα απο Μυτιληνη και στο δρομο θα ανακαλυψετε και ωραια παραδοσιακα χωριουδακια.
εχεις δικαιο το ξερω αλλα αυτες τις μερες εχουμε θα επιστρεψουμε ξανα βεβαια καποια αλλη στιγμη;)

Εγώ θα διάλεγα το δεύτερο ιδίως για τριήμερο γιατί στο πρώτο θα σε φάνε τα χιλιόμετρα.Επίσης με απωθούν ξενοδοχεία με συνεδριακά κέντρα και δεξιώσεις στα νησιά.Να σου κάτσει κανένας γάμος να τραβάς τα μαλλιά σου!ΑΛΛΑ...επειδή όπως είπαμε κόλλησες στο sunrise,είναι κι αυτή η θελκτική πισίνα στη μέση κλείστο να μη σου μείνε απωθημένο.Ούτως ή άλλως τρεις μέρες στη Λέσβο δεν είναι ούτε μυρωδιά οπότε ας απολαύσεις το ξενοδοχείο που σου κάνει κλικ!
χαχα;) βασικα ηθελα να μεινω μολυβο σε κατι ωραια σπιτακια αλλα τα ειχαν 130ευρω και χωρις πρωινο και μου φανηκαν πολλα τα λευτα τωρα για το νικι δεν ειναι κακο απλα δεν εχει παρκιν και τα δωματια δε με τρελαναν και το μπανιο του και τα μαλκονια πολυ μικρα ειναι βεβαια αποκατω στην θαλασσα, το αλλο οχι οτι με νοιαζει η πισινα μαρεσε μεσα ποιο πολυ σαν ξενοδοχειο και εχεις δικαιο θελω να μεινω σενα ωραιο ξενοδοχειο και οκ αφου θαχουμε και αμαξι 5 λεπτα ειναι απο τον οικοσμο της Μολυβου...καμια ιδεα για ταβερνουλες Μολυβο Πετρα;
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
εκλεισα τελικα στο sunrise ;) και αμα μου κατσει κανενας γαμος θα ριξω και ενα χωρο χαχαχα:clap: ελα ολη μερα θα γυριζουμε μονο για λιγη ξεκουραση θα ειμαστε εκει οποτε πιστευω μια χαρα ειναι. Τωρα καμια ιδεα για ταβερνουλα; και απο το λιμανι πως κατευθυνομαι για Μολυβο ειμαι ασχετη εντελως.
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
φοβερη ταβερνουλα εχει στο χωριο Βαφειος πολυ κοντα στον Μολυβο αξιζει μια επισκεψη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom