Λέσβος Λεσβος..καλυτερη περιοχη για ενα 3ημερο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμονή με τον Μόλυβο... ok το χωριό είναι συμπαθητικό έως και ατμοσφαιρικό αλλά... πρώτον είναι αφάνταστα τουριστικό, μετά την ημέρα λόγω της μορφολογίας του δεν μπορείς να περπατήσεις από την ζέστη και φυσικά δεν έχει αξιοπρεπή παραλία να ευχαριστηθείς το μπάνιο σου... η Πέτρα από την άλλη μεριά είναι για γέλια... τουριστίλα και κιτς ούτε για μια βόλτα δεν είναι, μαζί με την Καλλονή και το μοναστήρι του Αγ.Ραφαήλ μακράν τα χειρότερα μέρη του νησιού... εγώ αν είχα μόνο 3 μέρες θα έμενα σίγουρα στην Χώρα και από εκεί θα έκανα τις εκδρομές μου και θα διάλεγα τις παραλίες μου... η επιλογή Μόλυβος όταν έχεις μόνο 3 μέρες είναι λάθος κυρίως λόγω αποστάσεων... έπιγραματικά...

Στο Sunrise έχω μείνει και είναι μια χαρά... αν εξαιρέσεις κάτι απίθανα αρχοντικά στην είσοδο της πόλης, τα ξενοδοχεία στο νησί δεν είναι και σούπερ... την στιγμή λοιπόν που έχεις αυτοκίνητο και διάλεξες καλώς ή κακώς την Εφταλού για βάση πρέπει να κινηθείς ως εξής... την πρώτη σου μέρα να μείνεις για μπάνιο Εφταλού και να κινηθείς προς Συκαμνιά... προσοχή μην περιοριστείς μόνο στη Σκάλα... ανέβα και στο χωριό, είναι φανταστικό... το βράδυ κάτσε φάε και πιες ποτάκι στη Σκάλα... την δεύτερη μέρα πήγαινε σε ένα από τα ωραιότερα μοναστήρια της Ελλάδας την Μονή Λειμώνος και μετά τράβα προς Βατερά για μπάνιο... το απόγευμα και το βράδυ αφιέρωσε το στο Μόλυβο... την τελευταία μέρα σου μην χάσεις την Αγιάσο μάλλον ένα από τα ωραιότερα Ελληνικά χωριά και μετά ανάλογα με το πότε φεύγεις πήγαινε μια βόλτα στη Χώρα... σίγουρα θα περάσεις πολύ καλά και την επόμενη φορά κανόπνισε να μείνεις περισσότερο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου, όμως
α) την εποχή που θα πάνε, νομίζω αυτό το ΣΚ, ο Μόλυβος θα είναι οκ από κόσμο. Όντως την ημέρα δεν ενδείκνυται για πολλές βόλτες αλλά το απόγευμα ...
β) η Μυτιλήνη (δεν υφίσταται η έννοια "Χώρα" σε αυτό το νησί) είναι ένα δράμα το καλοκαίρι. Φθινόπωρο, χειμώνα, άνοιξη ναι, το καλοκαίρι όχι.
γ) πολύ σε χάρηκα με τα Βατερά, αλλά πέφτουν λίγο μακριά από τη Μονή Λειμώνος και από το Μόλυβο, εκτός αν γουστάρουν να οδηγούν όλη τη μέρα.
δ) σε 3 μέρες δεν χρειάζεται να γυρίσουν όλο το νησί, άλλωστε πρόκειται για νεόνυμφους ή τέλος πάντων νέο ζευγάρι και γι' αυτό πρότεινα Μόλυβο. Ρομαντικά κτλ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμονή με τον Μόλυβο... ok το χωριό είναι συμπαθητικό έως και ατμοσφαιρικό αλλά... πρώτον είναι αφάνταστα τουριστικό, μετά την ημέρα λόγω της μορφολογίας του δεν μπορείς να περπατήσεις από την ζέστη και φυσικά δεν έχει αξιοπρεπή παραλία να ευχαριστηθείς το μπάνιο σου... η Πέτρα από την άλλη μεριά είναι για γέλια... τουριστίλα και κιτς ούτε για μια βόλτα δεν είναι, μαζί με την Καλλονή και το μοναστήρι του Αγ.Ραφαήλ μακράν τα χειρότερα μέρη του νησιού... εγώ αν είχα μόνο 3 μέρες θα έμενα σίγουρα στην Χώρα και από εκεί θα έκανα τις εκδρομές μου και θα διάλεγα τις παραλίες μου... η επιλογή Μόλυβος όταν έχεις μόνο 3 μέρες είναι λάθος κυρίως λόγω αποστάσεων... έπιγραματικά...

Στο Sunrise έχω μείνει και είναι μια χαρά... αν εξαιρέσεις κάτι απίθανα αρχοντικά στην είσοδο της πόλης, τα ξενοδοχεία στο νησί δεν είναι και σούπερ... την στιγμή λοιπόν που έχεις αυτοκίνητο και διάλεξες καλώς ή κακώς την Εφταλού για βάση πρέπει να κινηθείς ως εξής... την πρώτη σου μέρα να μείνεις για μπάνιο Εφταλού και να κινηθείς προς Συκαμνιά... προσοχή μην περιοριστείς μόνο στη Σκάλα... ανέβα και στο χωριό, είναι φανταστικό... το βράδυ κάτσε φάε και πιες ποτάκι στη Σκάλα... την δεύτερη μέρα πήγαινε σε ένα από τα ωραιότερα μοναστήρια της Ελλάδας την Μονή Λειμώνος και μετά τράβα προς Βατερά για μπάνιο... το απόγευμα και το βράδυ αφιέρωσε το στο Μόλυβο... την τελευταία μέρα σου μην χάσεις την Αγιάσο μάλλον ένα από τα ωραιότερα Ελληνικά χωριά και μετά ανάλογα με το πότε φεύγεις πήγαινε μια βόλτα στη Χώρα... σίγουρα θα περάσεις πολύ καλά και την επόμενη φορά κανόπνισε να μείνεις περισσότερο...
Αχ μουρελι μ' τι όμουρφα που τα γράφς…
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμονή με τον Μόλυβο... ok το χωριό είναι συμπαθητικό έως και ατμοσφαιρικό αλλά... πρώτον είναι αφάνταστα τουριστικό, μετά την ημέρα λόγω της μορφολογίας του δεν μπορείς να περπατήσεις από την ζέστη και φυσικά δεν έχει αξιοπρεπή παραλία να ευχαριστηθείς το μπάνιο σου... η Πέτρα από την άλλη μεριά είναι για γέλια... τουριστίλα και κιτς ούτε για μια βόλτα δεν είναι, μαζί με την Καλλονή και το μοναστήρι του Αγ.Ραφαήλ μακράν τα χειρότερα μέρη του νησιού... εγώ αν είχα μόνο 3 μέρες θα έμενα σίγουρα στην Χώρα και από εκεί θα έκανα τις εκδρομές μου και θα διάλεγα τις παραλίες μου... η επιλογή Μόλυβος όταν έχεις μόνο 3 μέρες είναι λάθος κυρίως λόγω αποστάσεων... έπιγραματικά...

Στο Sunrise έχω μείνει και είναι μια χαρά... αν εξαιρέσεις κάτι απίθανα αρχοντικά στην είσοδο της πόλης, τα ξενοδοχεία στο νησί δεν είναι και σούπερ... την στιγμή λοιπόν που έχεις αυτοκίνητο και διάλεξες καλώς ή κακώς την Εφταλού για βάση πρέπει να κινηθείς ως εξής... την πρώτη σου μέρα να μείνεις για μπάνιο Εφταλού και να κινηθείς προς Συκαμνιά... προσοχή μην περιοριστείς μόνο στη Σκάλα... ανέβα και στο χωριό, είναι φανταστικό... το βράδυ κάτσε φάε και πιες ποτάκι στη Σκάλα... την δεύτερη μέρα πήγαινε σε ένα από τα ωραιότερα μοναστήρια της Ελλάδας την Μονή Λειμώνος και μετά τράβα προς Βατερά για μπάνιο... το απόγευμα και το βράδυ αφιέρωσε το στο Μόλυβο... την τελευταία μέρα σου μην χάσεις την Αγιάσο μάλλον ένα από τα ωραιότερα Ελληνικά χωριά και μετά ανάλογα με το πότε φεύγεις πήγαινε μια βόλτα στη Χώρα... σίγουρα θα περάσεις πολύ καλά και την επόμενη φορά κανόπνισε να μείνεις περισσότερο...
Συμφωνω με πολλα μαζι σου αλλα οντως ειμαστε νεο ζευγαρη και νεο παντρεμενοοο:);) οποτε δεν θελουμε παρα μονο ξεκουραση και χαλαρωση και καμια βολτουλα πριν παμε να γυρισουμε την Ρωμη παντως οι πληροφοριε σου ειναι πολυ χρησιμες και σευχαριστουμε πολυ!!!

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου, όμως
α) την εποχή που θα πάνε, νομίζω αυτό το ΣΚ, ο Μόλυβος θα είναι οκ από κόσμο. Όντως την ημέρα δεν ενδείκνυται για πολλές βόλτες αλλά το απόγευμα ...
β) η Μυτιλήνη (δεν υφίσταται η έννοια "Χώρα" σε αυτό το νησί) είναι ένα δράμα το καλοκαίρι. Φθινόπωρο, χειμώνα, άνοιξη ναι, το καλοκαίρι όχι.
γ) πολύ σε χάρηκα με τα Βατερά, αλλά πέφτουν λίγο μακριά από τη Μονή Λειμώνος και από το Μόλυβο, εκτός αν γουστάρουν να οδηγούν όλη τη μέρα.
δ) σε 3 μέρες δεν χρειάζεται να γυρίσουν όλο το νησί, άλλωστε πρόκειται για νεόνυμφους ή τέλος πάντων νέο ζευγάρι και γι' αυτό πρότεινα Μόλυβο. Ρομαντικά κτλ.
Μας καταλαβες katkats θελουμε απλα λιγη ηρεμια ενα ρομαντικο μερος και τιποταλλο καμια ωραια ταβερνα και ειπαμε να παμε να δουμε Αγιασο και οτι αλλο προκυψη αποτι μου ειπαν η πετρα εχει καλη παραλια οποτε αν μας αρεσει θα κολυμπαμε εκει και ναι δεν εχω σκοπο να γυρισω το νησι μια βολτα θα παμε να ξεσκασουμε λιγο και τα αλλα ταφηνουμε για Ρωμη :clap:
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια ολα καλα μολις πηρα και τα εισητηριακια μας τελικα θα παρουμε το δικο μας αυτοκινητο συμφερει καλητερα, θα ηθελα λιγη απο την βοηθεια σας ακομα μου ειπες katkats οτι θα βλεπω τις πηνακιδες προς καλονη απο το λιμανι ειναι ευκολα να βγω σε καποιο κεντρικο; προς τα που θα πηγενω εχει μεσα στο λιμανι πινακαιδες που θα με βοηθησουν; Η Αγιασος ειναι στο δρομο μας και οΤαξιαρχης;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κορίτσι μου τι περιμένεις να σου πούμε εμείς τώρα, που έχει ταμπέλες στο δρόμο? Ρώτα κανένα χριστιανό να σου πει πως πάνε προς Καλλονή και τράβα στην ευχή του Θεού... επίσης καλό θα ήταν να πάρεις έναν χάρτη να τον μελετήσεις για να ξέρεις που πας και που βρίσκεσαι...
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
δε νομιζω οτι πιεζω κανεναν να μου πει με με το ζωρι καποια πληροφορια επειδη περνουμε πρωτη φορα το αμαξι μας σε καποιο αλλο μερος αν καποιος θελει να βοηθησει ας το κανει αλιως δεν βρισκω το λογο να με κρινουνε γιαυτο..και θεωρω πολυ καλητερη την ενημερωση απο ατομα που γνωριζουν, παρα απο ενα απλο χαρτι νομιζω εξαλου οτι γιαυτο μιλαμε ολοι μεταξυ μας ο ενας βοηθαει τον αλλον αλιως δεν θα υπηρχε αυτο το σαιτ κατα την δικη μου γνωμη...

και δεν ξερω για Λεσβο αλλα εδω για να πας σενα μερος υπαρχουν 3 διαφορετικοι δρομοι και οταν βγαινεις απο το Λιμανι πουθενα δε λεει για το που θα πας και καποιοι μπορει να σου πουνε μια απανατηση αλλα να σου πουνε ενα δρομο χωματοδρομο...νομιζω οτι ειναι καλυτερο να ενημερωθω απο εσας παρα να σταματαω τους περαστικους..
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Συγνώμη κι όλας αλλά προτιμάς να πάρεις απαντήσεις για δρόμους,πινακίδες κτλ από εδώ που πολλοί θα έχουν πάει πριν χρόνια στο νησί, από το να ρωτήσεις εκείνη την ώρα έναν κάτοικο?Δηλαδή ο κάτοικος της περιοχής δεν θα σου υποδείξει τον σωστό τρόπο?
Καλά κάνεις και ρωτάς απλά κάποια πράγματα μπορούμε να τα βρούμε και μόνοι μας.Πίστεψε με θα βοηθηθείς πολύ αν μελετήσεις στο google το νησί ώστε να προσανατολιστείς τουλάχιστον.
Όσες απαντήσεις και να πάρεις δεν τίθεται θέμα οτι θα ρωτήσεις και περαστικούς.Κακό δεν είναι.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
οχι βεβαια καθολου κακο και βεβαια θα ρωτησω αν χρειαστει αλλα δε νομιζω οτι ηταν κακο που ρωτησα και εδω για παραπανω πληροφοριες

μαζευω πληροφοριες απο εδω απο τους χαρτες και τελος οταν παω στο νησι ρωταω αυτη ειναι η δικη μου αποψη και δεν πιεσα κανεναν να μου δωσει καποια πληροφορια αν δεν θελει.. μου ειπες καποιος να ακολουθω τις πινακιδες Καλονης και με βοηθησε και τον ευχαριστω γιαυτο νομιζω θα την χρειαστω αυτη την πληροφορια.. τωρα αν το να μου πεις καποιος αν η Αγιασο και ο Ταξιαρχης ειναι στο δρομο μου αυτο καποιοι το θεωρουν υπερβολη οκ, αποψεις ειναι αυτες αλλος θελει να τα γνωριζει ολα αποδω αλλος προτειμαει τους χαρτες αλλος παει εκει και ρωτοντας παει στη πολη που λεμε, απλα ξαναλεω οποιος θελει βοηθαει οποιος δε θελει δε βρισκω το λογο να στελνει μονο για να μου την πει...
 
Last edited by a moderator:

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
ΤΑΡΤΙ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom