Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Καλά να περάσεις ,μόλις χθες επιστρέψαμε από Κάρπαθο.Μια χαρά θα είσαι με την μηχανή και εμείς θέλαμε να πάρουμε αλλά είμαι έγκυος και τελικά νοικιάσαμε αυτοκίνητο .Αν έχεις εμπειρία από οδήγηση σε βουνό με στροφές κτλ δεν θα έχεις πρόβλημα .Όσον αφορά την ομπρέλα η τέντα θα σου έλεγα ότι βολεύει εσένα,κάποιες παραλίες έχουν φυσική σκιά και δεν θα χρειαστεί να κουβαλάς και άλλες όπως ο διακόφτης έχουν αρκετό αέρα οπότε ίσως να μην μπορείς να την ανοίξεις καν
Καλημέρα,βρήκατε νορμάλ τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου?
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Καλημερα και καλή Κυριακή σε όλους,βγήκαν επιτέλους οι άδειες και ξεκινάμε την αναζήτηση πληροφοριών για την Κάρπαθο (η βαλίτσα από Βελιγράδι άδειασε πριν 2 μέρες και εγώ είμαι ήδη στην οργάνωση των καλοκαιρινών διακοπών,ένα δεν έχω ησυχία να το πω δε βάζω κάτω κ**ο να το πω....🤣🤣🤣),2συγκεκριμένες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε
1)10 μέρες γεμάτες είναι οκ???(5 μέρες διαμονή βόρεια και 5 νότια)οποία πρόταση για διαμονή καλοδεχούμενη (όχι απαραίτητα καταλύματα όσο περιοχή)
2)πρόταση για πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων να μη μας πάει ο κούκος αηδόνι????
Σας ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
1)10 μέρες γεμάτες είναι οκ???(5 μέρες διαμονή βόρεια και 5 νότια)οποία πρόταση για διαμονή καλοδεχούμενη (όχι απαραίτητα καταλύματα όσο περιοχή)
Πολύ οκ, θα το χορτάσετε το νησί και θα δείτε πολλά πράγματα, χωριά και παραλίες, θα κάνετε την εκδρομή στη Σαρία με την άνεση σας, θα το ευχαριστηθείτε γενικώς αρκετά. Άσε που μπορεί να χωρέσει και η Κάσος σ' αυτό το δεκαήμερο.... ;)
Για διαμονή νομίζω λίγο έξω απ' τα Πηγάδια που είναι αναγκαίο «κακό» και βόρεια οπωσδήποτε στην Όλυμπο που είναι εμπειριάρα.
πρόταση για πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων να μη μας πάει ο κούκος αηδόνι?
Θέλει καλό ψάξιμο και να το κλείσεις όσο πιο νωρίς γίνεται. Είχα βρει σε καλή τιμή στο holidays_karpathos, αλλά αυτό βέβαια 2 χρόνια πριν.
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Πολύ οκ, θα το χορτάσετε το νησί και θα δείτε πολλά πράγματα, χωριά και παραλίες, θα κάνετε την εκδρομή στη Σαρία με την άνεση σας, θα το ευχαριστηθείτε γενικώς αρκετά. Άσε που μπορεί να χωρέσει και η Κάσος σ' αυτό το δεκαήμερο.... ;)
Για διαμονή νομίζω λίγο έξω απ' τα Πηγάδια που είναι αναγκαίο «κακό» και βόρεια οπωσδήποτε στην Όλυμπο που είναι εμπειριάρα.

Θέλει καλό ψάξιμο και να το κλείσεις όσο πιο νωρίς γίνεται. Είχα βρει σε καλή τιμή στο holidays_karpathos, αλλά αυτό βέβαια 2 χρόνια πριν.
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντηση,15 μέρες είναι το σύνολο των διακοπών και είχα σκοπό να τη συνδυάσω με τη Κάσο (οπότε ποια θεωρείτε ιδανική αναλογία ημερών και για τα 2 νησιά)?θα το τσεκαρω και το πρακτορείο και ίσως στις πιο πολλές μέρες κάνουν καμία νορμάλ τιμή γιατί δε βολεύουν τα δρομολόγια η αλήθεια είναι ώστε να στείλω αμάξι με καράβι και εγώ να χρησιμοποιήσω αεροπλάνο
Επίσης αν έχω καταλάβει καλά το κέντρο είναι τα πηγάδια?αν μείνω και λίγο εκτός δεν έχω θέμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα
ποια θεωρείτε ιδανική αναλογία ημερών και για τα 2 νησιά)?
Νομίζω 3-4 μέρες (αναλόγως με τα δρομολόγια) στην Κάσο είναι ικανοποιητικό χρονικό διάστημα για να δείτε το νησί και να χαλαρώσετε, κάτι που προσφέρει 100%. Εφόσον έχετε τόσες μέρες διαθέσιμες μπορείτε να κάνετε προγραμματάρα.

το κέντρο είναι τα πηγάδια?αν μείνω και λίγο εκτός δεν έχω θέμα
Ακριβώς, πρωτεύουσα και ο πιο κομβικός οικισμός. Αν δεν έχετε θέμα με την οδήγηση μπορείτε να μείνετε λίγο πιο έξω, καθώς εκεί συνήθως θα καταλήγετε για ποτό-φαγητό, αλλιώς μένετε εκεί. Προσωπικά νομιζω είναι από τα χειρότερα μέρη/χωριά που χω δει σε Ελληνικό νησί, όμως αναγκαίο κακό συχνά πυκνά για τις διακοπές στην Κάρπαθο.
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Καλημέρα

Νομίζω 3-4 μέρες (αναλόγως με τα δρομολόγια) στην Κάσο είναι ικανοποιητικό χρονικό διάστημα για να δείτε το νησί και να χαλαρώσετε, κάτι που προσφέρει 100%. Εφόσον έχετε τόσες μέρες διαθέσιμες μπορείτε να κάνετε προγραμματάρα.


Ακριβώς, πρωτεύουσα και ο πιο κομβικός οικισμός. Αν δεν έχετε θέμα με την οδήγηση μπορείτε να μείνετε λίγο πιο έξω, καθώς εκεί συνήθως θα καταλήγετε για ποτό-φαγητό, αλλιώς μένετε εκεί. Προσωπικά νομιζω είναι από τα χειρότερα μέρη/χωριά που χω δει σε Ελληνικό νησί, όμως αναγκαίο κακό συχνά πυκνά για τις διακοπές στην Κάρπαθο.
Άρα λοιπόν 15 μέρες για τα 2 είναι κομπλέ οπότε χρονικά είμαστε οκ,αφού θα έχουμε αμάξι θα προτιμήσω να μείνω εκτός και να πηγαίνουμε για φαγητό ποτό κτλ πηγάδια (κάποια καλή πρόταση για "γραφική διαμονή")και βόρεια εκτός από Όλυμπο τι άλλη επιλογή υπάρχει? ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άρα λοιπόν 15 μέρες για τα 2 είναι κομπλέ οπότε χρονικά είμαστε οκ,αφού θα έχουμε αμάξι θα προτιμήσω να μείνω εκτός και να πηγαίνουμε για φαγητό ποτό κτλ πηγάδια (κάποια καλή πρόταση για "γραφική διαμονή")και βόρεια εκτός από Όλυμπο τι άλλη επιλογή υπάρχει? ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Για διαμονή εκτός Πηγαδιων θα βρεις προτάσεις αν διαβάσεις προς τα πίσω σε περίπτωση που καταλήξετε σ' αυτό το σενάριο, προσωπικά δε γνωρίζω μιας κι έμεινα εντός.
Όσο για την Όλυμπο είναι το πιο εύκολο, προτιμήστε κάτι παραδοσιακό Καρπαθιώτικο και με θέα, δε τα το μετανιώσετε στιγμή. Κοντά είναι το Διαφάνι, όπου εκτός από μπάνιο - βόλτα - φαγητό μπορείτε να κάνετε την εκδρομή για τη Σαρία, η φανταστική παραλία του Αγιου Μηνά κτλ.
Αναλυτικά για την Κάρπαθο έχω γράψει εδώ και για την Κάσο εδώ.
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Για διαμονή εκτός Πηγαδιων θα βρεις προτάσεις αν διαβάσεις προς τα πίσω σε περίπτωση που καταλήξετε σ' αυτό το σενάριο, προσωπικά δε γνωρίζω μιας κι έμεινα εντός.
Όσο για την Όλυμπο είναι το πιο εύκολο, προτιμήστε κάτι παραδοσιακό Καρπαθιώτικο και με θέα, δε τα το μετανιώσετε στιγμή. Κοντά είναι το Διαφάνι, όπου εκτός από μπάνιο - βόλτα - φαγητό μπορείτε να κάνετε την εκδρομή για τη Σαρία, η φανταστική παραλία του Αγιου Μηνά κτλ.
Αναλυτικά για την Κάρπαθο έχω γράψει εδώ και για την Κάσο εδώ.
Ευχαριστώ πολύ πολύ
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλησπέρα! Σήμερα έκλεισα αεροπορικα για Καρπαθο και είμαι ενθουσιασμενη! Ξέρω ότι γενικά συνιστάται η διαμονή στα πηγάδια αλλά επειδή θα μείνουμε 10 βραδιά θα ήθελα να το σπάσουμε λίγο. Πχ 4 βραδιά πηγάδια, 1 ή 2 Όλυμπο ή Διαφάνι και τα άλλα 4 σε κάποιο μικρό παραθαλάσσιο χωριό αλλα να έχει και λίγη κίνηση το βράδυ για ένα φαγητό ή ποτό. Που προτείνετε? Για να καταλάβετε, αν πάω κεφαλονια προτιμώ να μεινω στην Αγία ευφημια που είναι μικρό λιμανάκι και έχει την αυρα του νησιού, παρά στο Αργοστολι που είναι πόλη. Αυτό φοβάμαι μην χασω αν μείνω όλα τα βράδια στα πηγάδια, την αίσθηση του νησιού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα έκλεισα αεροπορικα για Καρπαθο και είμαι ενθουσιασμενη! Ξέρω ότι γενικά συνιστάται η διαμονή στα πηγάδια αλλά επειδή θα μείνουμε 10 βραδιά θα ήθελα να το σπάσουμε λίγο. Πχ 4 βραδιά πηγάδια, 1 ή 2 Όλυμπο ή Διαφάνι και τα άλλα 4 σε κάποιο μικρό παραθαλάσσιο χωριό αλλα να έχει και λίγη κίνηση το βράδυ για ένα φαγητό ή ποτό.
Το νησί είναι υπέροχο και με δέκα βράδια θα το δείτε όλο και θα το ευχαριστηθείτε.
Οπωσδήποτε τα δύο με διαμονή στην Όλυμπο, αφού έχετε μέρες μη σου πω και παραπάνω. Το Διαφάνι είναι πολύ κοντά οπότε πετάγεστε εύκολα, συν οτι βλέπετε άνετα τις παραλίες τις από κει μεριάς.
Αντί για κάποιο μικρό παραθαλάσσιο χωριό προτείνω δυο μέρες στην Κάσο. Ανεπιφύλακτα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα σκεφτόμουν είτε την Αρκασα, είτε την Αμμοοπη (ή δεύτερη είναι αρκετά κοντά στα Πηγάδια). Πάντως με 10 ημέρες στη διάθεσή σας, θα άξιζε πιστεύω και εγώ να βάλετε στο πρόγραμμα κ την Κάσο
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Κοιτάω τώρα δρομολόγια πλοίου για την Κασο και είναι λες και τα βάζουν για να μη σε βολέψει. Δεν έχει κάθε μέρα και τα περισσότερα αναχωρούν το βράδυ και φεύγουν από Κασο το πρωί. Αν μείνουμε εκεί 2 βραδιά ουσιαστικά θα έχουμε μια μέρα γεμάτη. Είναι αρκετή?

Μαζί με το αυτοκίνητο βγαίνει 80 ευρώ με blue star ferries. Έχει νομίζω και άλλη μια εταιρία που όμως δεν μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο. Ποιο πανηγύρι δεκαπένταυγουστου προτείνετε, στην Ολυμπο ή στην Κασο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom