Πορτογαλία Λισσαβώνα

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
καλησπερα σε ολους!

οι συμβουλες του forum αποτελεσαν ασφαλη οδηγο για τα τελευταια ταξιδια μου στο εξωτερικο!και επειδη τελος ιουνιου με αρχες ιουλιου προγραμματισαμε ενα ταξιδι στην λισαβωνα (7 ημέρες) θα ηθελα χρησιμα tips για την πολη αυτη και για την πορτογαλια γενικοτερα!

παντως σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν υπαρχουν θεματα στο forum, ενω οι ταξιδιωτικες ιστοριες ειναι λιγες και οι περισσοτερες παλιες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Tι ακριβώς σε ενδιαφέρει δηλαδή;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
για παραδειγμα σε ποια περιοχη να κλεισουμε ξενοδοχειο ή προτασεις για φαγητο και γενικοτερα οτι μπορει να φανει χρησιμο.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Χμ... Εγώ έμεινα στο LX Boutique Hotel και μου άρεσε πολύ πολύ. Ήταν πάρα πολύ προσεγμένο και σε εξαιρετική τοποθεσία. Βέβαια, είναι μόνο για ζευγάρια, λόγω μιας... παράξενης διαρρύθμισης του μπάνιου. Νομίζω ότι το καλύτερο μέρος για να μείνεις είναι η Μπαϊξα, το Μπάιρου Άλτου. Και, φυσικά, οι μεγάλες πλατείες.
Δεν είναι δύσκολη πόλη η Λισσαβώνα.
Όσο για το φαγητό, όλα τα αγαπημένα μου βρίσκονται στην Αλφάμα, με πρώτο και καλύτερο το Λαουτάσκου(Lautasco). Είναι πάρα πολύ όμορφο και σε πολύ προσιτό σημείο της Αλφάμα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Α! Ξέχασα να αναφέρω και το Νικολά που έχει καταπληκτικά γλυκά και φαγητό. Βρίσκεται εντελώς κέντρο, οπότε θα το πετύχεις οπωσδήποτε.
Επίσης, υπάρχει και ένα εστιατόριο εκεί κοντά το οποίο είναι κρυμμένο πίσω από την πρόσοψη ενός άσχημου κτιρίου. Μέσα σε ένα μαυριτανικό κήπο και με σχετικά καλή κουζίνα, είναι όμορφο. Αν ενδιαφέρεσαι, θα ψάξω να βρω το όνομά του.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω πολυ. ξεκιναω να κραταω σημειωσεις.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Ακόμα, θα σου έλεγα ότι η πόλη δεν έχει τρομερά μουσεία και ότι αξίζει περισσότερο να αφιερωθείς στις βόλτες. Έχει το Gulbenkian που είναι συμπαθητικό(αξίζει κυρίως για το κτίριο παρά για τη συλλογή), ενώ υπάρχει και ένα μοντέρνας τέχνης που λέγεται ότι είναι πολύ καλό. Δυστυχώς, δεν το έχω δει ακόμα.
Αυτό, όμως, που δεν πρέπει να χάσεις είναι το εθνικό μουσείο Αζουλέζου(Azulejos το γράφουν).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εγω πριν λιγο καιρο εμεινα στο Residential Florescente, ποιο κεντρο δεν γινεται, με 40 ευρω το δικλινο και ηταν απιστευτα καλο. Μαλιστα ειχε και πρωινο στο οποιο ντρεπομουν να παω επειδη ηδη πιστευα οτι τους εκλεβα.
Προσοχη στα τραμ στα οποια το εισητηριο ειναι 3.5 ευρω πλεον, βγαλτε αμεσως καρτα. Επισης για τους τουριστες και μονο υπαρχουν το περιβοητο ασανσερ και τα φουνικολαρε (δεν θυμαμαι πως τα λεν στα πορτογαλεζικα).
Αποφυγετε οτι ειναι τουριστικο, οπως το περιφημο ζαχαροπλαστειο του Μπελεμ το οποιο φτιαχνει κατι αθλια πραματα. Αντιθετα το Νικολα διατηρει καποια σοβαροτητα ακομη. Κατα τα αλλα πολυ περπατημα και εκδρομη στη Σιντρα και στο κασκαις αλλα με τιποτε στο Εστοριλ, του οποιου δεν θελω να θυμαμαι ουτε το ονομα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Έλα μωρέ... το Μπελέμ δεν ήταν και ΤΟΣΟ κακό... Εγώ το δοκίμασα σχεδόν όλο ως μεγάλος γλυκατζής που είμαι και είχε πολύ ωραία πράγματα. Άσε που διατηρεί και αυτό το παλαιϊκό, το... καφενείο του κυρ-Τάκη να το πω; το ετοιμόρροπο πλην still standing να το πω; Είχε ένα κάτι. Εντάξει, δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Γενικώς, νομίζω ότι όλη εκείνη η περιοχή είναι κάπως μπλιεχ... Διαφωνείς;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Οντως εχει χρωμα το ζαχαροπλαστειο που δεν μπορεις να χαρεις απο την πολυκοσμια. Την περιοχη δεν μπορεις να την αποφυγεις λογω του μοναστηριου που αξιζει να το δεις. Γενικα εγω νομιζω οτι στη Λισαβονα πρεπει να πεταξεις τους οδηγους και να κοβεις ατελειωτα χιλιομετρα, ειναι πανεμορφη παντου οπου δεν υπαρχουν τουριστες. Και το λεω μονο για την Λισαβονα επειδη γενικα προτιμω τις πολεις με κοσμο και κινηση.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η Λισαβώνα είναι μία πολύ όμορφη πόλη, και εύκολη για μετακινήσεις. Εμείς μείναμε στο ξενοδοχείο Bairro Alto, στην ομώνυμη περιοχή, και ήταν αρκετά βολικό για τις μετακίνησεις, και η ίδια η περιοχή προσφέρεται για βόλτες και αγορές. Το καλύτερο μουσείο της Λισαβώνας είναι το μουσείο Gulbenkian, που έχει την συλλογή του μεγάλου ευεργέτη, και αν και δεν είναι μεγάλο σε έκταση, έχει αρκετά αξιόλογα εκθέμετα. Το μουσείο μοντέρνας τέχνης δε μας ενθουσίασε. Τις κυριακές, και τα 2 αυτά μουσεία είναι δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom